Paniers-heren nu VZC staat voor een krachtproef eindelijk op weg naar overgangsklasse RHC wacht op doorbraak KNVB-praeses Fokke Remmers: „Opmars van zaterdagvoetbai" Sportleraar Van der Velde in december met groep judoka's naar Paramaribo „Veel gezonde clubs in één plaats niet bezwaarlijk'7 Arena 1 behield eersteklasserschap door felle eindrush Sublieme resultaten in waterpolosector Enorme toeloop van zwemjeugd Voldoende Jeugd Instelling eerste klasse komt op juiste moment WEER VEENENDAALSE DELEGATIE UITGENODIGD DOOR DE VERENIGING RIJKSSPELEN Militair kamp Voorbereiden Subsidie Uitzondering Zwemmen Waterpolo Reddingsbrigade 6 Kritiek Kansen Bestrijden Korfbal VEENENDAAL De Veenendaalse zwem- en poloclub VZC staat in het komende jaar ongetwijfeld voor een grote krachtproef. Op diverse fronten zal men hard moeten werken aan de heropbouw van de vereniging, waarmee men onlangs is gestart en om de fantastische resultaten van het afgelopen seizoen te prolongeren of zelfs te verbeteren. Op het gebied van het zwemmen is men met de jeugd de goede weg ingeslagen en in de waterpolo-sector kon het dit jaar niet beter. Vier van de zes aan de competitie deelnemende teams werden kampioen, terwijl heren 1 het debuut in de tweede klas van de bond nog eens ferm onderstreepte door op de tweede plaats te eindigen. Maar om al deze zaken te stabiliseren zal er zeer hard in de Veenendaalse zwemwcreld moeten worden gewerkt. Gezien de prestaties en het gezicht van de huidige vereniging echter zal dit ongetwijfeld gaan gebeuren. Op het gebied van het snel-zwemmen heeft de vereniging dit seizoen niet veel ondernomen. Het accent werd verlegd naar de opbouw van de vereniging en vooral de aanpak van de vele nieuwe jeugd eiste de volle aandacht van de technische leiding. Resultaten bleven vrijwel onbekend, maar insiders weten, dat er ongelooflijk leuke dingen zijn gepresteerd. Jeugdleden, die verleden jaar nog maar amper konden zwem men, trokken al aan de lopende band baantjes en lieten behoorlijke tijden af drukken. En de toeloop van de jeugd houdt nog steeds aan. Vooral binnenkort na de opening van het grote overdekte bad zullen er ongetwijfeld weer vele nieu we gezichten in het bad te zien zijn. Het ziet er dan ook naar uit dat bin nen niet al te lange tijd VZC met een goede en krachtige zwemploeg acte de présence kan geven. De waterpolo-sector heeft een bijzon der goed seizoen achter de rug. Met zeer gemengde gevoelens startte onder meer de gepromoveerde heren- ploeg in de 2e klas van de bond. De eerste wedstrijd werd verloren van de Dolphijn te Amsterdam, maar daarna kwam de victorie. VZC bleef zelfs lan- RHENEN Ondanks het feit dat het Candia-complex nog niet was geopend heeft de Rhenense handbalclub RHC enige tjjd geleden de training alweer hervat. De resultaten die de club de af gelopen competitie zowel in de veld- als zaalhandbalafdeling behaalde, waren weliswaar bemoedigend, maar toch is hef RHC-bestuur ervan overtuigd dat enkele teams toch op hogere plaatsen kunnen eindigen. ge tijd heel dicht bij de latere kampi oen uit Waddinxveen, De Gouwe. De ploeg klopte VZC deze zomer driemaal beslissend. De eerste maal in Waddinx veen in een competitiewedstrijd, de 2e maal in het Bergbad in de finale van het Ritmeester-waterpolotoernooi met zeer krappe cijfers (2—3) en de laatste maal eveneens in het Bergbad in de tweede competitiestrijd met veel doel punten: 9-11. Hierdoor werd VZC uitgeschakeld voor het kampioenschap, maar werd niettemin fraai tweede. Het liet gere nommeerde ploegen als RZC uit Rotter dam, De Dolphijn uit Amsterdam, DWR uit Haarlem en Sedna uit Amers foort achter zich. De rest van de herenploegen deed het prima. Heren 2 werd kampioen van de 2e klas Kring en promoveerde naar de eerste klas. Ditzelfde deed heren 3: ook kampioen van de 2e klas Kring en promotie naar de eerste klas. Heren 4 eindigde in de middenmoot van de 3e klas Kring. De adspirant-jongens wer den met veel machtsvertoon via grote overwinningen kampioen van de jeugd- klasse en last but not least werden de Een spelmoment uit de laatste tita nenstrijd tussen VZC 1 en kampioen De Gouwe. dames ongeslagen kampioen van de 2e klas Kring, waardoor eveneens promo tie naar de eerste klas volgde. Al met al fantastische resultaten. Er zal nu zeer hard door elk lid moeten worden getraind om deze standen de behouden, want er ligt in de hogere klassen veel concurrentie op de loer. Er is na de opening van „de overdek te" overigens gelegenheid te over om de waterpolozaken drastisch aan te pak ken en in dit licht bezien hoeft VZC de toekomst niet te vrezen. Zoals men in Veenendaal in een huis- aan-huis bulletin reeds heeft kunnen vernemen is VZC van start gegaan met een reddingsbrigade. Deze afdeling gaat geheel afzonderlijk werken, maar blijft uiteraard een onderdeel van VZC. Dit reddend zwemmen heeft het be stuur van VZC op het programma gezet omdat het zonder meer de importantie hiervan onder ogen heeft gezien. VZC start vermoedelijk in het nieuwe overdekte bad met de lessen en hier omtrent zullen nog nadere mededelin gen verschijnen. Over het geheel genomen heeft VZC een glansvol seizoen achter de rug, maar het heeft nu zeer veel werk voor de boeg. Het doel van het huidige be stuur is om VZC een plaats te verschaf fen naast vele andere gerenommeerde verenigingen in ons land. En met de huidige frisse aanpak is het alleszins mogeljjk dat dit gerealiseerd wordt. VEENENDAAL Volleybalvereniging Panters heelt een middelmatig sei zoen achter de rug. De dames hebben het prima gedaan, want onverwacht eindigde deze formatie nog op de tweede plaats van de sterke overgangsklasse, terwijl de dames in de tweede klas een goede derde plaats bezetten. Bij de heren liepen de zaken niet zo soepel. Twee teams in de eerste klas van de bond is dan ook geen sinecure. De technische leiding van Panters gaf in het afgelopen seizoen de jeugd een grote kans in het eerste team, maar dat leverde beslist niet de gewenste resul taten op. Het eindigde zelfs nog beneden Panters 2, welk team was samen gesteld uit wat oud-gedienden. Maar voor de toekomst heeft men bij Panters goede hoop op een krachtig herstel bij de heren. Er is weliswaar wat verloop in de herenafdeling, maar met wat inzicht is er een goed en hecht team samen te stellen, dat in de eerste klas van de bond kan domineren. Bij Panters beschikt men over vol doende krachten om zowel het dames als het herenteam op behoorlijk peil te brengen. De dames gaan ongetwijfeld in de overgangsklasse weer een rol van betekenis spelen mits er niet te veel verloop in de gelederen is. Bij de he ren is hetzelfde het geval. Zoals de za ken er nu voorstaan gaan er enkele vaste spelers van het eerste en tweede team vertrekken, hetgeen grote moei lijkheden met zich meebrengt. Maar om één team in de eerste klas goed voor de dag te laten komen is voldoen de talent aanwezig. Van dit team zal veel afhangen, want het wordt de hoog ste tijd, dat de heren van Panters zich het komende seizoen eens een plaatsje in de overgangsklasse gaan veroveren. Vele malen heeft het op de drempel gestaan, maar steeds weer ging het be trokken team op de valreep door de knieën. Verleden jaar nog moest het promo tiewedstrijden spelen. Tot op het aller laatste moment stond Panters met één been in een hogere klas maar weder om op de valreep moest het toezien dat door zeer ongelukkige oorzaken de promotie net niet werd gehaald. Pan ters zorgde toen overigens voor een his torisch feit, want nog nooit in de ge schiedenis van de NeVoBo had de kam pioen van de afdeling Utrecht de pro motie niet gehaald. Ook dit jaar weer is de kampioen, Hercules 2, de promo- tiestrijd goed doorgekomen en gepro moveerd en dit was toch een team, waartegen Panters dit jaar gelijk heeft gespeeld. Het komende seizoen moet dus de door slag geven, want anders komt het er de eerstkomende jaren niet meer van. De jeugd van Panters beschikt onge twijfeld over vele kwaliteiten en tech nisch kunnen. Maar mentaal heeft zij in het laatste seizoen geen daverende dingen laten zien. Men draaide in alle jeugdteams goed mee, maar er man keerde te veel aan de mentale instel ling. Het nog vrij jonge 3e herenteam werd fraai ongeslagen kampioen van de der de klas en promoveerde naar de 2e klas. Ook het vijfde herenteam, in fei te allemaal jeugdspelers, eindigde bo ven aan de ranglijst van de vierde klas en promoveerde naar de derde. Er zijn vele redenen om aan te nemen, dat de jeugd in het komende seizoen voor verrassingen gaat zorgen, maar dan zal aan de gehele instelling, op op technisch en mentaal gebied, wel het één en ander moeten veranderen. Hoe dan ook, er wacht Panters een zeer moeilijk seizoen, waarvoor onmo gelijk prognoses gegeven kunnen wor den. Er zit niet anders op voor de spe lers en speelsters om met inzet van al- j le krachten te proberen een zo goed mogelijk resultaat uit het vuur te sle pen. Voor de dames wil dat zeggen dat zij moeten streven naar een consolida tie van een plaats in de zware over gangsklasse, terwijl één herenteam nu eindelijk eens een plaats in deze felbe geerde afdeling moet kunnen verove ren! mm VEENENDAAL/ZWOLLE De voorzitter van de KNVB voor het zater dagvoetbal, de heer Fokke Remmers, is ervan overtuigd, dat het zaterdagvoet bal momenteel aan een geweldige opmars bezig is. Zowel kwalitatief als in omvang valt er een sterke vooruitgang te bemerken. „De instelling van een eerste klasse voor het zaterdagvoetbal is nu reeds duide lijk merkbaar", aldus de heer Remmers, „want overal is men al druk bezig met een serieuze voorbereiding om volgend jaar de boot niet te missen Hoewel er nog geen definitieve rege ling is vastgesteld voor de promotie naar de le klasse verwacht de KNVB- voorzitter dat, nu er reeds vijf afdelin gen van de tweede klasse zijn gevormd, er na de volgende competitie 4 clubs uit elke afdeling zullen promoveren. Dat komt dus neer op een totaal van twintig clubs, hetgeen overigens teveel is voor 1 en te weinig voor 2 afdelin gen. Hoe de KNVB uiteindelijk tot een de finitieve oplossing komt zal in het na jaar worden beslist. „Ik weet dat een groot aantal clubs al hard aan het werk is en ook de KNVB heeft reeds maat regelen genomen. Met name is men be- zig met de selectie en extra begeleiding van scheidsrechters, die het straks in de le klasse ongetwijfeld moeilijker krijgen". De jongens-junioren, die vorig seizoen promoveerden naar de hoogste afde ling, krijgen het in de veldhandbal- competitie ongetwijfeld moeilijk, maar zijn toch niet kansloos voor een plaats bij de topploegen. De grootste „sta-in-de-weg" van vo rig seizoen Oranje is gepromo veerd en dat opent voor de heren-senio ren weer nieuwe perspectieven. Deze formatie mag echter. DSO en het gede gradeerde Celeritas uit Bunnik geens zins onderschatten. De adspirantenteams gaan waarschij- lijk weer een rol van betekenis spelen in de zevenhandbalcompetitie. Naar al le waarschijnlijkheid maakt RHC deze competitie ook een begin met een pu pillen-afdeling. De junior-meisjes zijn voor de eerste maal ingeschreven in de elfhandbal- competitie, terwijl de dames-senioren in de derde-klasseafdeling zeer zeker bij de bovenste drie moeten kunnen finishen. In de zaalhandbalcompetitie werd het meisjesteam kampioen. De dames-se nioren, heren-senioren en jongens-junio ren eindigden alle op de op één na hoogste plaats in hun afdeling. Men hoopt dat deze formaties nu eens defi nitief zullen doorbreken. VEENENDAAL Aan het eind van dit jaar vertrekt opnieuw een Veenendaalse sportdelegatie voor enkele weken naar Suriname om daar demonstraties te geven en op grote schaal wedstrijden te spe len. Nadat vorig jaar een groep turn sters van gymnastiekvereniging Sparta werd uitgenodigd door de Vereniging Rijksspelen, heeft de voorzitter van deze vereniging, de heer L. A. de Sanders, nu de Vee nendaalse sportschoolhouder Van der Velde verzocht om van 19 dec. tot 13 jan. een bezoek te brengen aan Suriname om met een groep van acht judoka's demonstraties te geven en in wedstrijden uit te ko men. Enkele weken geleden vertrok de Veenendaalse gymnastiekleraar W. Vaartjes reeds naar Paramari bo, eveneens op uitnodiging van de Vereniging Rijksspelen. Aanvankelijk zou de delegatie van sportschool Van der Velde de ze zomer een bezoek brengen aan Paramaribo, maar door ziekte van de heer Van der Velde werd de in teressante sporttrip uitgesteld tot december. 19 december om acht uur 's avonds vertrekt het judogezelschap met een charter van Martinair naar Paramaribo, waar het wordt onder gebracht in een militair kamp. Judoleraar M. S. van der Velde (halfmiddengewicht) gaat zelf ook wedstrijden spelen in Suriname. De volgende judoka's vergezellen hem: de lichtgewicht Henk Stuyvenberg, halfmidden Jan Baars, die vorig jaar Nederlands studentenkampioen werd in zijn klasse, Theo van Wijn bergen (middengewicht), Rini Kley- er (half zwaar) en de jeugdige pupil len Alfred Boers en Clan de San ders, een zoon van de voorzitter van de Vereniging Rijksspelen. De heer Van der Velde moet de achtste ju doka nog kiezen. is waarschijnlijk de keus op ons ge vallen". En dat vindt hij toch wel een reden om trots te zijn. Hij is ervan overtuigd dat zijn groep met demonstraties goed voor de dag komt in Suriname. „Ik neem een aantal veelbelovende judoka's mee. We zijn ons terdege aan het voorbereiden en ik heb mijn leerlin gen de voorwaarde gesteld dat zij alle extra trainingsavonden moeten bijwonen om zo goed mogelijke re sultaten te boeken", vertelt de judo leraar. Zijn assistent, de heer Schroor, runt gedurende het ver blijf van de groep in Suriname de school in Veenendaal. De heer Van der Velde betreurt het dat Wout van Barneveld door bepaalde omstandigheden de reis niet kan meemaken. Van Barneveld is één van de meest stabiele judo ka's uit de stal van Van der Velde. M. S. VAN DER VELDE ...subsidie... Wat staat er voor het Veenendaal se gezelschap op het programma in Suriname? „We gaan daar demon straties geven, terwijl we in wed strijden veelal uitkomen tegen mi litaire tegenstanders", aldus de heer Van der Velde. „Hoewel vele spor ten in Suriname in organisatorisch opzicht te wensen overlaten, maakt de judosport hierop toch wel een uitzondering. Deze sport wordt veel vuldig beoefend onder leiding van vakbekwame leraren, die hun oplei ding hebben gehad op het CIOS in ons land. De judosport in Suriname staait daardoor hoog aangeschreven". De Veenendaalse leraar vindt het enorm leuk dat hij met een groep judoka's is uitgenodigd door de Ver eniging Rijksspelen. „Ik zie het als een buitenkansje, maar ik geloof niet dat we hier moeten spre ken van „uitverkoren". Wij zijn natuurlijk geen topjudoka's, maar doordat de heer De Sanders Veenen daal en omgeving uiterst goed kent De extra vakantie die vele judo ka's deze winter moeten nemen le vert geen moeilijkheden op, doordat vele werkgevers de respectieve sportlieden alle medewerking heb ben verleend. Voorlopig draagt elke judoka de kosten voor zich alleen, maar de heer Van der Velde is voor nemens om de gemeente Veenen daal een subsidie te vragen. Hij is wat dat betreft zeer optimistisch en bovendien doet hij pogingen om op de een of andere manier een spon sor aan te trekken. De Veenendaalse judoka's gaan hard werken aan de speciale voor bereidingen voor de trip naar Suri name, die ongetwijfeld een diepe in druk zal maken op het sportieve achttal. Vorig jaar kwam de Spar- ta-delegatie terug uit Paramaribo. Zij had daar zeer geslaagde demon straties gegeven en een onvergete lijke tijd gehad. Binnenkort keert de heer W. Vaartjes eveneens 'terug uit Suriname na een verblijf van een maand aldaar. De derde Veenendaalse afvaardi ging naar Suriname beleeft o.i. aan het eind van dit jaar ook een hoog tepunt in haar sportcarrière. Op dertien januari arriveren de ju doka's per DC-8 weer in ons land. Ondanks het feit dat er na de beslis sing van de sectie-zaterdagvoetbal van de KNVB om een eerste klasse in te voeren nogal wat kritiek is losgekomen, blijft de heer Remmers van mening dat de tijd ervoor aangebroken is. De ster ke groei van het zaterdagvoetbal en ook de technische vooruitgang zijn vol gens hem van doorslaggevende beteke nis. Van het aantal nieuwe clubs dat zich bij de KNVB laat inschrijven is 65 pro cent voor de zaterdag-sectie en zelfs oude en gerenommeerde verenigingen als AFC en Volewyckers ztfn nu met een afdeling zaterdagvoetbal gestart. Vooral in het Westen van het land is er een sterke groei waar te nemen, maar ook in de nieuwe polders komen er veel clubs bij. „Principiële overtuiging is er tegen woordig vrijwel niet meer bij", meent de heer Remmers. „De vrije zondag is een veel sterker argument geworden om op zaterdag te gaan voetballen". Wel is de zuigkracht van het betaal de voetbal bij de zondag-amateurs veel sterker en gaat er dus in verhouding tot het zaterdagvoetbal meer talent verlo ren. Een ander bewijs van vooruitgang noemde de heer Remmers de presta ties van het Nederlands zaterdagelftal. Enige maanden geleden zegevierde het zaterdag-team over de zondag-amateurs en ook dat wijst op een grote vooruit gang in spelkwaliteit. „Hetgeen overi gens niet wil zeggen dat die spelkwali teit bij zaterdag- en zondagvoetbal over het algemeen van gelijk kaliber is". De Veenendaalse clubs DOVO en GVVV slaan de laatste jaren een goed figuur, volgens de KNVB-voorzitter. „Indien zij in de komende competitie op dezelfde sterkte uitkomen voorspel ik hun goede kansen. Natuurlijk zijn er in de 2de klasse C meer kandidaten voor de titel. Met name landskampioen Huizen zal een geduchte tegenstander voor DOVO zijn. In 2D tip ik WHC als kanshebber, maar ook GVVV zal een reële kans maken. Mits het uitkomt met het elftal van de vorige competi tie. Verder verwacht ik nu toch wel wat van VRC, dat nu zeker een stap verder zal kunnen komen". Na even te hebben nagedacht vond praeses toch wel dat er rijkelijk veel clubs zijn in Veenendaal. „Zolang er echter sprake is van een gezonde ver eniging vind ik dat niet zo erg. Dat er daardoor minder sterk zou worden ge voetbald is onzin. Een goede speler zoekt toch een sterke vereniging op". Nadat onlangs op een ledenvergade ring van DOVO kritiek werd geuit op de geringe belangstelling voor het za terdagvoetbal van radio en t.v. gaf ook de heer Remmers zijn mening hierover. „Bij de radio en vooral bij de televisie is men vrijwel uitsluitend geïnteres seerd in het betaalde voetbal. Men gaat er zonder meer van uit dat het grote publiek alleen dóèr belangstelling voor heeft. Ik durf dat te bestrijden gelet op de vele reacties die we ontvangen in de vorm van klachten. Inderdaad heeft de vereniging voor zaterdagclubs al verschillende pogingen ondernomen om van die kant meer aandacht te krijgen en ik vind het goed dat b.v. DOVO rechtstreeks contact gaat opnemen met de NCRV. In de grote landelijke dagbladen vindt men bijzonder weinig over zaterdag voetbal. Wat dat betreft'besteedt de re gionale pers veel aandacht aan de za- terdagsport en daarmee zijn we dan ook bijzonder content". In elk geval is de opmars van het za terdagvoetbal in volle gang. En niet al leen de cijfers wijzen dat uit. Veenen daal neemt een bijzonder goede positie in en niemand zal kunnen ontkennen dat de spelkwaliteit de laatste jaren aanzienlijk vooruit is gegaan. Het lijkt ons toe dat de instelling van een eerste klasse juist op het goede moment komt. Want ongetwijfeld zal dit de clubs inspireren tot nog beter voetbalspel. Spel dat de moeite van het aanzien ten volle waard is, ook voor een door t.v.-wedstrijden zeer verwend publiek. RHENEN. Het afgelopen seizoen was voor korfbalvereniging Arena uit Rhenen boordevol ups and downs. De mindere resultaten kwamen voor het eerste team, dat lange tijd oog in oog stond met het degradatiespook. Door een enorme eindrush wist men echter nog voldoende punten te vergaren om het eersteklasserschap te behouden. De junioren en jongste adspiranten van de Rhenense vereniging deden het de afge lopen competitie eveneens minder goed. Het eerste adspirantenteam boekt* fraaie successen. Deze ploeg wist na soms sensationele overwinningen over tuigend kampioen te worden in haar afdeling. De pupillen zorgden ook yoor leuke resultaten. Zij speelden twee competities en eindigden beide malen op de tweede plaats van de ranglijst. De tweede seniorenploeg moest genoe gen nemen met een klassering als vier de. Voor het a.s. seizoen zijn de verwach tingen voor Arena 1 niet bepaald hoog gespannen. Een flink aantal jongeren doet zijn intrede in dit twaalftal en het bestuur kan slechts hopen dat deze uit gave zich handhaaft in de eerste klasse. Alle hoop is gevestigd op de tweede editie, die is ingedeeld bij de Betuwse verenigingen, waarvan er pas vier zijn opgericht. Men houdt er ernstig reke ning mee, dat Arena 2 kampioen wordt in zijn afdeling en daardoor aansluiting krijgt bij het eerste twaalftal. De grote concurrent wordt zonder enige twijfel Gelria uit Kesteren. Dit seizoen gaat ook een derde senio renploeg deelnemen aan de competitie. Deze komt uit in dezelfde afdeling als Arena 2. Voor wat betreft de junioren-, ad- spiranten- en pupillentwaalftallen is men vrij optimistisch. Het Arena- bestuur verwacht, dat de training van de heren Van Ham en Evers veel resul taten zal opleveren.

De Vallei | 1968 | | pagina 13