Coaches staan voor moeilijke zaak Training en keuze Nederlandse Olympiërs verliep niet soepel Nog twee maanden voor Mexico 1968 Zij gaan naar de Spelen Zwemmen Wielrennen Roeien Atletiek Kano Zeilen Waterpolo Boksen Hockey Betrekkelijk weinig kansen op begeerd ereinetaal VOORLOPIG PROGRAMMA Moeilijkexamen' Ook voor atleten Ook roeiers Wielrenners Teamsporten Op de kop af twee maanden scheiden ons nog van de Olympische Spelen. Op 12 oktober namelijk begint dit grootse sportevenement, dat tot en met de 26e van dezelfde maand alle sportliefhebbers in zijn ban zal houden. Toen in 1964 de slotceremonie van de Spelen in Tokio plaats had bete kende dat in feite al het begin van de volgende Spelen, die van Mexico 1968. Immers, de voorbereiding van een zo gigantisch sportgebeuren eist jaren van voorbereiding. Voorbereiding niet alleen op het gebied van de accommodatie, die miljoenen vergt en zich niet beperkt tot de aanleg van sportvelden en sportstadions en tot de bouw van onder komens voor de deelnemers en hun begeleiders, maar voorbereiding voor al ook op het terrein van de conditie, de training voor en instelling van de atleten op het komende sportevenement. De Spelen in Mexico eisen wel een extra voorbereiding, omdat ze plaats hebben op grote hoogte. Dat hoogteverschil spreekt bijzonder zwaar voor de deelnemers en deelneemsters uit de laag gelegen landen en het was dan ook niet voor niets, dat complete medische teams naar Mexico reisden om er zich op de hoogte te stellen van de klimatologische om standigheden en uitvoerige rapporten samenstelden over alle problemen, waarvoor de sportlieden op een dergelijke hoogte zouden komen te staan. Mexico 1968 wordt weer een sportevenement, dat in de gehele wereld belangstelling zal trekken. Vandaar, dat wij op deze pagina een over zicht geven van wat er al zo te gebeuren staat. Naast een verhaal over het-ontstaan van de moderne Olympische Spelen geven wij enkele nu reeds bekende bijzonderheden. We zijn er ons van bewust, dat we daar mee nog verre van volledig zijn. Diverse bonden beraden zich momen teel nog over de vraag, wie naar Mexico zullen worden uitgezonden, zodat nog lang niet alle Mexico-gangers bekend zijn. Openingsplechtigheid 12 oktober Atletiek van 13 tot en met 20 oktober Basketball van 13 t/m 20, 22, 23 en 25 oktober Boksen van 13 t/m 24 oktober. Finales op 26 oktober Gewichtheffen 13 t/m 19 oktober Hockey 13 t/m 26 oktober, m.u.v. 22 oktober Kanovaren 22 t/m 25 oktober Moderne vijfkamp 13 t/m 17 oktober Paardesport18 t/m 21 en 23 t/m 25 oktober Roeien 13, 15, 17, 18 en 19 oktober Schermen 15 t/m 25 oktober Schieten 18, 19, 21, 22 en 23 oktober Turnen 21 t/m 26 oktober Voetbal 13 t/m 18, 20, 22, 24 en 26 oktober Volleybal 13 t/m 26 oktober, m.u.v. 18 en 22 oktober Waterpolo 14 t/m 26 oktober, m.u.v. 18 oktober Wielrennen 15, 17 t/m 21 en 23 oktober Worstelen 17 t/m 20 en 23 t/m 26 oktober Zeilen 14 t/m 17 en 19 t/m 21 oktober Zwemmen 17 t/m 26 oktober Sluitingsplechtigheid 27 oktober Toen de Olympische Spelen van 1964 in Tokio officieel besloten werden, kon de Nederlandse afvaardiging met trots aan de sluitingsceremonie deelnemen. Onze land genoten hadden beslag gelegd op twee gouden, vier zil veren en vier bronzen medailles en dat was in een gezel schap van honderden atleten, afkomstig uit 94 landen, een voortreffelijke prestatie. Met dit medaille-totaal be zette Nederland in de rij der deelnemende landen de der tiende plaats. Het valt uiteraard zover van tevoren niet bij benadering te zeggen, of de oranje-equipe ditmaal tot een even goede prestatie zal komen. Het moet ons van het hart, dat we wat dat betreft niet zo bijster optimistisch zijn. We hebben natnelijk het gevoel, dat de voorbereiding op de Spelen van dit jaar niet geheel en al volgens de plannen verlopen is en dat verschillende bonden met het voorbereiden van hun vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters wat aan de late kant zijn geweest. Met name geldt dat volgens ons voor de zwemmers en zwemsters en voor de 'renners, die aan de baanwedstrijden moeten deelnemen. Daarbij dient wel te worden aange tekend, dat baancoach Jan Derksen op bijzonder veel moeilijkheden is gestuit. Elders in deze extra sportkrant vertelt Derksen daarover zelf het een en ander. Bijna even grote problemen, moge lijk zelfs nog grotere, heeft zwemcoach Rob Kferkhoven op te lossen gehad om te komen tot de selectie voor zijn ploeg. De nationale kampioenschappen moes ten tenslotte het antwoord geven op de vraag, hoe de Nederlandse zwemaf- vaardiging zou worden samengesteld. De tijden spraken daar het beslissen de woord en dat was eigenlijk volko men tegen de wensen van coach Kerk hoven, die reeds in april zijn „voorlo- pigen" had willen aanwijzen en dan in alle rust naar de Spelen had willen toe werken. llit de massa van 800 deelnemers en deelneemsters moest nu de selectie worden gekozen, maar er is geen enke le zekerheid, dat die keuze wel verant woord is. Het is een bekend feit, dat juist in de zwemsport en de atlethiek meer dan in welke andere tak van sport ook on verwachte en plotselinge vooruitgan gen van niveau en prestaties voorko men. De prestatie-ontwikkeling is in die sporten enorm, hetgeen zeer on langs nog weer eens is aangetoond in de wedstrijden, die in het Amerikaan se Santa Clara werden gehouden. Om daarom een nationaal kampioenschap zonder meer als examen voor Mexico te doen gelden is o.i. een gevaarlijke zaak. Van de Nederlandse ploeg durven wij in feite alleen Ada Kok maar als een bijna zekere troef voor Olympisch metaal te tippen. Amsterdamse Ada verkeert al jaren achtereen in top vorm. Blessures, ziektes en diverse an dere oorzaken hebben tot gevolg ge had, dat enkele zeker lijkende kandida ten voor Mexico bij de nationale kam pioenschappen nog niet de vorm had den, die zij voor de Olympische Spe len nodig hebben. Zij kwamen daar door niet in aanmerking voor het zo begeerde retourtje naar Mexico, maar zouden niettemin in de betrekkelijk kor te periode, die ons nog van de Spelen scheidt, mogelijk tot een betere vorm kunnen komen dan degenen, die een beter „examen" aflegden, maar in fei te minder capaciteiten hebben. Wat we hierboven zeiden over de keuze van de zwemsters en zwemmers, geldt in grote trekken evenzeer voor de atleten én atletes. Ook hier een moeilijke weg om te komen tot samen stelling van de ploeg en naar onze me ning eigenlijk weinig kandidaten of kandidates voor Olympisch metaal. Op de technische nummers vrijwel zeker noch bij de dames, noch bij de heren ook maar enige kans op succes en bij de heren op de overige num mers evenmin. Op de loopnummers liggen voor de dames de kansen misschien ie»ts gun stiger. Daarin hebben we op de eerste plaats als heel belangrijke kandidate de Limburgse Maria Gommers, met een tijd van 4 minuten en 15,6 secon den wereldrecordhoudster op de 1500 meter. Ze zal eehter zeker de nodige concurrentie ondervinden. Op het mo ment, dat we dit schreven was het we reldrecord nog in haar bezit, maar de mogelijkheid is in het geheel niet uit gesloten, dat ze bij het verschijnen van deze sporteditie het record al kwijt is. Dat geldt trouwens voor alle in dit ovef-zicht genoemde kandidaten. De Russin Ludmilla Bragnina benaderde onlangs Maria's record reeds tot op 1,4 sec. Andere, kleine kanshebsters zijn mis schien nog een IIja Keizer-Laman, die onlangs een grootse come back maak te en op de 800 meter een tijd reali seerde van 2.03,9, dezelfde tijd. die Maria Gommers ook al liet afdrukken, en Tilly v.d. Made, die dit seizoen als beste persoonlijke prestatie tot 2.04,4 kwam. Maar intussen verbeterde de Russin Vera Nicolic het wereldrecord op deze afstand al tot 2.00,5 en kwa men de Britse Lilian Board en de Amerikaanse Doris Brown al resp. tot 2.02,- en 2.02,2. Noemen we voorts nog onze 400 meter-loopsters Myrna v.d. Hoeven, met 54,2 sec. vijfde op de we reldranglijst en Lia Louer-Hinten, die met 54,3 zesde is. Ook de Nederlandse roeiers zullen in Mexico voor een bijzonder moeilijke opgave komen te staan en het is maar zeer de vraag, of ditmaal hetzelfde fraaie resultaat als vier jaar geleden in Tokio, eenmaal zilver en tweemaal brons, kan worden behaald. Ook hier wordt de Nederlandse afvaardiging voor problemen gesteld. Roel Luynen- burg, die met Stokvis voor de twee zon der stuurman is aangewezen, kreeg veertien dagen geleden een acute blin dedarmontsteking en moest worden ge opereerd. De grote vraag is, hoeveel zijn conditie daaronder heeft geleden en of dat niet de goede vooruitzichten op Olympisch eremetaal belangrijk kleiner heeft gemaakt. Goede kansen op een Olympische medaille hebben o.i. wel Van Nes en Suselbeek in de twee met stuurman, terwijl skiffeur Jan Wienese, die bijna zijn uitzending had verspeeld door een wat te onverschillig lijkende houding bij de voorbereidingen, als altijd weer een groot vraagteken is. Een man van alles of nietsGegadigden voor de grootste hoeveelheid eremetaal zijn hier natuurlijk weer de Oostduitsers. Bij de achten zou Nederland nog wel eens voor flinke en onverwacht grote tegenstand kunnen zorgen. evenals trouwens Droog en Van Dis bij de dub- beltweeën. De sterkste troef in de Nederlandse kanoploeg is ongetwijfeld de viervoudi ge kampioen Paul Hoekstra, maar of die troef hoog genoeg is voor een plaats op het Olympische ereplatform menen we toch te moeten betwijfelen. In de Nederlandse wielrenploeg be vinden zich zonder enige twijfel enkele kandidaten voor een medaille. We den ken daarbij aan een Fedor den Hertog, een Jan Jansen en een Leijn Loevesijn, die samen een enorm sterke tandem vormen, en een René Pijnen. In de teamsporten zijn de kansen voor Nederland, zo lijkt het ons, niet bijster groot. De hockeyploeg kan op Olympisch niveau een redelijk eind komen, maar we hebben toch niet de. verwachting, dat ze het tot een Olym pische medaille zal brengen. De resul taten in de voorbereidingsperiode wa ren niet slecht, maar toch over het ge heel genomen ook niet van dien aard, dat men zonder meer Olympisch ere metaal zal voorspellen. Hetzelfde geldt in feite voor de Ne derlandse waterpoloërs. Het NOC had als eis voor uitzending aanvankelijk ge steld, dat de Nederlandse waterpolo- ploeg in het kwalificatietoernooi in Mi laan als eerste zou eindigen. Neder land eindigde er tenslotte als tweede achter West-Duitsland en het NOC kwam na rijp beraad toch terug op zijn besluit, dat alléén de eerste plaats een toegangsbewijs voor Mexico bete kende en besloot het team toch af te vaardigen. De dames-turnploeg kon in de laat ste vier interland-ontmoetingen niet het door het NOC geëiste prestatieniveau voor deelneming aan de Spelen beha len en zal dus niet naar Mexico ver trekken en onze voetballers komen er evenmin aan te pas, omdat zij al in de voorronden werden uitgeschakeld. Het Universiteits-stadion in Mexico- stad, waarin een groot deel van fle Spelen zal worden gehouden en dat bij de pre-Olympische Spelen al werd inge wijd. De Nederlandse afvaardiging voor de Olympische Spelen van Mexico-Stad is bijna rond. Slechts over enkele tak ken van sport paardrijden en krachtsport moet het Nederlands Olympisch Comité met de betreffen de sportbonden nog overleg plegen. Wanneer de'huidige vorm gehand haafd blijft zul'»i de volgende sport mensen de reis naar Mexico onder nemen. Dames: Hennie Pentermann: 200 en 400 m wisselslag persoonlijk, Marjan Janus: 4 x 100 m estafettewisselslag, Toos Beumer: 4 x 100 m vrije slag estafette, Ada Kok: 100 en 200 m vlinderslag en estafette 4 x 100 m wissel slag. Nel Bos: 100 meter vlinderslag, estafette 4 x 100 meter wisselslag en 4 x 100 meter vrije slag estafette, Klenie Bimolt: estafette 4 x 100 meter wisselslag, Coby Sikkens: 100 en 200 meter rugslag en estafette 4 x 100 meter wisselslag, Bep Weeteling: 100 en 200 meter rugslag, estafette 4 x 100 meter vrije slag en estafette 4 x 100 meter wisselslag. Coby Buter: 100 meter rugslag en estafette 4 x 100 meter wisselslag, Mirjam van Hemert: estafette 4 x 100 meer vrije slag, Hella Rentema: estafette 4 x 100 meter vrije slag. Schoonspringen: drie meter plank: Mariëtte Dommers en Eljo Kuiler. Heren: Dick Langerhorst: 200 meter vrije slag en 200 meter vlinderslag, Bob Schoutsen: 100 en 200 m rugslag. Elt Drenth: 200 meter vrije slag, Aad Oudt: 200 meter vrije slag. Estafetteploeg 4 x 200 meter: Dick Langer horst, Johan Schans, Aad Oudt, Elt Drenth en Rinus van Beek (reserve). Als gevolg van bovenstaande inschrijvingen worden eveneens voor de volgende nummers ingeschreven bij het zwemmen voor dames: 100 meter schoolslag Marjan Janus en Klenie Bimolt, 200 meter schoolslag Klenie Bimolt, 100 meter vrije slag Toos Beumer en Mirjam van Hemert. De begeleiding van de zwemploeg zal bestaan uit de heer K. van der Pol (chef d'équipe), mevr. W. Storm-Landweer, mevr. I. Koster-Van Feg- gelen, de heer R. O. Kerkhoven (trainer zwemmen) en de heer J. P. C. Braamzeel (trainer schoonspringen). Individuele wegwedstrijd: Leen de Groot, Fedor den Hertog, Harry Jan sen, Jan Krekels en René Pijnen. 100 km ploegentijdrit: Fedor den Hertog, Jan Krekels, René Pijnen en Joop Zoetemelk. Baan: Tandem: Jan Jansen en Leijn Loevesijn, reserve Klaas Belk. Sprint: Jan Jansen en Leijn Loevesijn. 1 km tijdrit: Leijn Loevesijn. Individuele achtervolging: Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk. Ten aanzien van de ploegachtervolging op de baan is nog geen beslis sing genomen. Wel is het haast zeker dat Frans van der Ruit, Henk Nieuwkamp en Klaas Balk in de ploeg voor Mexico worden opgenomen. De eventuele vierde man, Tino Tabak, kon zondag door een val in de Ronde van Borne worden afgeschreven. Waarschijnlijk zal of Piet Hoek stra of Harry Jansen de ploeg nu gaan completeren. De leiding van de ploeg bestaat uit: Chef d'équipe: Adrie Zwartepoorte; coaches: Joop Middelink (weg) en Jan Derksen (baan); seigneurs: Henk de Haan en Sjeng Collard; mecanicien: Jan Spenkelink. Vier met stuurman: Triton (H. Rouwé, F. Hartsuiker, T. Dronkert, P. Brummelman, O. Weekhout - stuurman), coach is B. R. H. Jansen. Twee zonder stuurman: Nereus (R. Luynenburg en R. Stokvis), coach: Bloemendal. Skiff: J. Wienese <De Amstel), coach: K. Visscher. Twee met stuurman: Laga (H. van Nes, H. J. Suselbeek, R. T. Rijnder» - stuurman), coach: A. J. Bazuin. Dubbel twee: Proteus-Willem Ill-combjnatie (H. A. Droog en L. F. van Dis), coach: H. van der Meer. Achten: Nereus (M. D. Kloosterman, P. Bon, G. van Enst, J. Reesink, J. Steinhauser, E. Niehe, I. C. Wesdorp, J. van Laarhoven, A. R. Koning - stuurman), coach: Sj. Wartena. Reserves: J. L. Maarleveld, F. G. van der Want en J. R. Lambrechtsen. Chef d'équipe: drs. Tj. B. van Wimersma Greidanus. Dames: Wilma v.d. Berg. Truus Hennipman, Mieke Sterk, Hillie Gankema en Corrie Bakker: 4 x 100 meter estafette, 100 meter en 200 meter: Myrna v.d. Hoeven en Lia Louer: 400 meter; Ilja Keizer, Maria Gommers en Tilly van der Made: 800 meter; Els van Noorduyn: kogelstoten; Marjan Acker- mans: vijfkamp. Heren: Aad Steylen: marathon. De begeleiding bestaat uit de heer J. Moerman (chef d'équipe), mevr. F. Blankers-Koen en de heer W. Wets- phal. Paul Hoekstra (kl), Anton Geurts/Paul Hoekstra (k2), Anton Geurts/Jan Wittenberg/Paul Bunschoten/Ab Muusen (k4). Algemene reserve Jan Ver haart. Dames: Mieke Jaapies (kl) en Mieke Jaapies/Thea Bergers-Duif (k2). Chef d'équipe is de heer C. Mölman, coach de heer K. Muys. I'lying Dutchmanklasse: B. Verhagen en N. de Jong met het jacht Daisy. Drakcnklasse: C. Groot, J. Bol en P. de Zwart met het jafcht White Juwel Finnklasse: H. Binkhorst. Reserves: F. Beck, F. Imhoff en S. Korver. Chef d'équipe is S. G. Rodenhuis jr. F. de Vries (Neptunus Amersfoort); E. Kroon (De Robben); F. van Dorp (AZPC); Hf Hoogveld (Nept. Amersfoort); N. van der Veet (ZIAN); A. Moolhuyzen (Nept. Arnhem); L. Geutjes (Nept. Arnhem); A. Hermsen (De Robben); B. Bongers (ESCA); H. Parrel (ZIAN); Hans Wouda (De Meeu wen). Zwaargewicht: Lubbers. ZwaarweltergewichtBaars. Chef d'équipe is de heer J. Hofman. De selectiegroep bestaat uit de volgende spelers: Jan Piet Fokker, Frans Spits, Edo Buma, Tippy de Lannoy-Meyer, Theo Tqrlingen, Arie de Kei zer, Sebo Ebbens, Heiko van Staveren, Aart Brederode, Jan Benninga, Otto ter Haar, Theo van Vroonhoven, Kick Thole, Gerard Hylkema, Ewald Kist, Joost Boks, John Elffers en Pieter Weemers. De begeleiding bestaat uit de heren P. M. J. Bromberg (coach) en H. C. W. Schnitger (chef d'équipe).

De Vallei | 1968 | | pagina 16