Vrijdags warenmarkt in Veenendaal-Zuid Intensief gebruik van sportparkPanhuis' en nieuwe instructiebad Op en bad zondags na 12 uur open Winkelsluiting in Rhenen opnieuw in gemeenteraad Grote braderie in Hoofdstraat MITS RAAD EN G.S. AKKOORD GAAN Marktcommissie:Andere markt gaat er aan kapot'' F. Heidingsveld kampioen van „De Driehoek" TELLING VAN SPORTSTICHTING Bad zwaar overbelast Grote uitbreiding Bergschool'9 *oep Donderdag 22 augustus Candia speelt voor zijn jeugdleden (egen „De Driehoek AGENDA Zwemmers VOORSTEL AAN DE RAAD Burgemeester heropende zaak Musketiers gaat naar Bodegraven BEROEP TEGEN TWEEDE SCHOOL IN ACHTERBERG Ber Uitbreiding Spreekuren van wethouders Veiligheidsglas straks uit Tiel Luxor Theater Niets om 't lijf BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 VEENENDAAL eenendaal-Zuid krijgt een warenmarkt op vrijdagmid dag en op vrijdagavond mits de raad er in toestemt en mits het college van Ge deputeerde Staten zijn veto er niet over uitspreekt. De wens om op genoemde dag een warenmarkt op het dr. Slot. de Bruïneplein te installeren is niet nieuw. De winkeliers in dit gedeelte van de gemeente hebben een warenmarkt al ja renlang bovenaan hun verlanglijstje staan, omdat zij menen dat een markt het dagelijks contact tussen consument en winkelier verstevigt. De plaatselijke niarktcommissie en de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel den ken daar anders over. Zij zijn van mening dat door het instellen van een twee de Veenendaalse warenmarkt de bestaande markt die op dinsdag en zaterdag wordt gehouden kapot wordt gemaakt. Over het instellen van een tweede Veenendaalse warenmarkt is ook ad vies ingewonnen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken. Deze instantie heeft te kennen gegeven zich te kunnen vereni gen met het instellen van een markt in Veenendaal-zuid, zulks met een proef tijd van een jaar. Lijnrecht tegenover dit positieve ge luid staat een negatief advies van de Vereniging voor de Ambulante Handel waarin de markthandelaren zijn ver enigd. Deze vereniging heeft medegedeeld, dat aan de hand van een door haar in gesteld onderzoek is gebleken, dat de grote meerderheid der kooplieden, die de dinsdag- en zaterdagmarkt in de ge meente bezoeken, tegen het instellen van een tweede markt is, zulks op grond van het te verwachten nadeel, doordat vele bezoekers aan de bestaan de markten zullen worden onttrokken. Aangezien de reeds aanwezige ELST Gisteren vond onder veel belangstelling de heropening plaats van zelfbedienings-levensmiddelenbedrijf W. v. d. Boogert te Eist. Burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. Bosch, ridder van Rosenthal van Rhenen, die vergezeld was van één van zijn wethouders, de heer T. van Lienden, verzorgde de her opening, waarbij hij o.a. aantekende dat de nieuwe zaak een vooruitgang voor Élst is. De winkel is geheel aan de eisen des tijds aangepast, met langs alle wanden schappen tot aan het pla fond, lichte kleuren en enkele vitrines in het midden. Er is tevens een diepvries- kast geïnstalleerd, die o.m. aan diver se vleeswaren plaat biedt. Bovendien is er een fruitafdeling en dagelijks zal vers gebak verkrijgbaar zijn. ELST Het eerste en tweede elf tal van Musketiers maakt zaterdag een uitstapje naar Bodegraven om deel te nemen aan een toernooi, dat door de v.v. Bodegraven wordt georganiseerd, voor eerste en tweede elftallen. Het toernooi begint 's middags om 1 uur, terwijl de prijsuitreiking om 6.30 uur zal plaatsvinden. De eerste elftallen spelen om de gro te wisselbeker, die ter beschikking is gesteld door Turkenburg's Zaadhandel. Het gezelschap zal 's morgens om 10 uur uit Eist vertrekken en na afloop van het toernooi gezamenlijk gaan dineren bij Avifauna in Alphen aan de Rijn. Behalve Musketiers en de organise rende vereniging nemen hieraan deel de verenigingen WDS en TAVV. Vorig jaar behaalde Musketiers in Bodegraven de tweede prijs, terwijl het tweede elf tal de eerste prijs in de wacht sleepte. markten voor Veenendaal en omgeving een verzorgingsfunctie hebben opge bouwd, acht de Vereniging het in het leven roepen van een tweede markt ongewenst. VEENENDAAL Geboren: Roelof W. E. zv J. van Swetselaar en J. Har deman; Arina dv J. van Ginkel en W. A. Koudijs; Monique J. dv A. Meerwijk en M. J. Versteeg; Cornelis zv. van Beusekom en G. Diepeveen; Hermanus J. zv J. Kroesbergen en W. P. Mos; Marinus zv M. J. Versteeg en Z. J. M. van Wijk; Jacoba C. dv. M. Slotboom en A. W. Roor; Cornelia dv H. P. Kalter en T. van Silfhout; Willemina dv J. Roelofs en S. Hardeman; Ronald zv H. Eimers en A. Gunther; Catalina dv J. Aguilar Aguilera en F. Aguilera Rome ro; Nicolaas zv. J. van Manen en C. W. de Bruin; te Ede: Jacoba M. dv M. Hardeman en J. A. Hardeman; te Rhe nen: Hendrina H. dv W. Diepeveen en M. Draaijer; te Rhenen: Johannes zv J. Zwanepol en P. ter Haar; Jannetje dv G. van de Brug en G. Derksen. Ondertrouwd: H. van de Hoef en R. H. C. Moesbergen; A. A. Hanemaaijer en A. Dompeling; J. P. ter Haar en S. de Koning; T. J. Boonzaaijer en H. van Barneveld. Getrouwd: A. P. Jansen (Leiden) en A. van den Bovenkamp; H. E. Voor- sluijs en A. J. Vermeulen (Amers foort); J. Adams (Ede) en R. F. Bak- kenes; G. J. van Doesburg én W. C- Farber; D. Valkenburg (Scherpenzeel) en L. Middendorp; G. J. Koopman (Eist) en J. van de Weerd; J. Gerrit sen en J. E. Klomp (Moerkapelle)G. van Raaij en G. M. Wichman; W. van Oostende (Rhenen) en J. Niesing. Overleden: G. van Rotterdam 79 jaar; Cornelis van den Heuvel echtg. van W. A. Almekiriders 69 jaar; Jacob Leppers, echtgen. van G. van den Bos 74 jaar; Cornelis Gijsbertsen 7 jaar. De marktcommissie van Veenendaal heeft een afwijzend advies uitge bracht met betrekking tot het instellen van deze markt. De- bezwaren van de ze commissie komen in hoofdzaak neer op de volgende punten: A. De afstand tussen het Dr. Sloteina- ker de Bruïneplein en de Markt is in feite betrekkelijk kort. terwijl de fre quentie, waarop in deze gemeente Markt wordt gehouden, meer dan vol doende is; B. Het instellen van een tweede markt leidt absoluut tot „afbraak" van de reeds bestaande markt, waar bij o.m. als voorbeelden worden aan gehaald de gemeenten Arnhem, Amers foort en Utrecht. C. Inwilliging van het betreffende verzoek brengt de consequentie met zich mee, dat b(j toenemende uitbrei ding van de gemeente, ook in andere min of meer belangrijke delen van de gemeente t.z.t. een aanvraag om in stelling van een warenmarkt niet ge weigerd kan worden. B. en W. heeft gemeend deze kwes tie te moeten voorleggen aan een door de raad samengestelde commissie ad hoe inzake het marktwezen. Deze com missie heeft te kennen gegeven zich met het instellen van bedoelde waren markt te kunnen verenigen» Gelet op dit vooruitstrevende ini tiatief van de winkeliers in Veenen daal-zuid, waaruit blijkt, dat hun stre ven om in dit deel van de gemeente ook een warenmarkt te verkrijgen is gebaseerd op de wens om het dagelijks contact tussen consument en winkelier te verstevigen, meent het college het verzoek van de winkeliers te moeten inwilligen, zij het met een proeftijd van één jaar. Heden, vrijdag 16 augustus RHENEN Eigen Gebouw, 20.00 uur: Jaarvergade ring korfbalvereniging „Arena" over oprichting atletiek- en badminton vereniging. OPHEUSDEN Gemeentehuis, 19.30 uur: Hearing over- jeugdsociëteit „De Snellenburg". BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Ontembare Angelique". Morgen, zaterdag 17 augustus VEENENDAAL Rauweveldsebrug, 14.00 uur: Middag wandeling langs de Grift o.l.v. A. P. de Kleuver. Bergbad, 20.00 u.: Dansavond met „The Sharks". LEERSUM „Het Hof", 19.30 u.: „Short '66" voor beatclub „De Weerwolf". Lomboklaan, 15.00 uur: Start Bloemen corso. SCHERPENZEEL Terrein Valleivogels, 14.00 uur: Oskadi- bekertoernooi. Centrum, 17.00 u.: Rondgang door dorp van „Ceacilia", Harmonie uit Barne veld en muziekver. uit Leersum. Voetbalveld „Scherpenzeel", 18.30 uur: Veteranen van voetbalver. „Scherpen zeel" tegen veteranen van DVSA uit Amerongen. BIOSCOPEN Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Ontembare Angelique". Bio, Rhenen, 20.00 uur: „De Viking Ko ning". RHENEN De heer F. Heidingsveld is in de onderlinge competitie van de biljartvereniging „De Driehoek" op grootse wijze kampioen geworden. In een zeer spannende finale die hij moest spelen tegen de heer M. Veenen daal legde hij beslag op de titel. De heer Veenendaal speelde een goe de en sportieve wedstrijd. In het begin zag het er niet best uit voor de kam pioen, want de zenuwen waren hem de baas. Maar in de loop van de ontmoe ting ging hij steeds beter spelen. Secre taris Verwoert overhandigde de heer Heidingsveld de wisselbeker. VEENENDAAL Het instructiebad en het sportpark „Panhuis" zijn in tensief gebruikt in het afgelopen seizoen. De Stichting voor lichamelijke op voeding en sport „Veenendaal" heeft over deze periode de balans opgemaakt en kwam tot de volgende uitkomst: ruim 100.000 bezoekers van het sport park en bijna 150.000 zwemmers in het overdekte instructiebad. Zowel het sportpark, waarop de actieve en passieve beoefening van de voetbalsport favo- niet was, als het instructiebad met een top van schoolzwemmen heeft daarmee zijn bestaansrecht wel bewezen. In het afgelopen seizoen is 102.220 keer op de een of andere manier ge bruik gemaakt van het sportpark „Pan huis". Bij dit totaal aantal mensen is alles meegerekend, zowel de actieve als de passieve gebruikers. Wat de laatste categorie betreft: het aantal kijkers be droeg alleen bij de voetbalwedstrijden 33.270, waarvan 23.415 betalende bezoe kers voornamelijk op de zaterdagmid dagen. Op de zondagmiddagen was er 1250 man betalend publiek. Bij diverse toer nooien en het schoolvoetbal kwamen 3500 mensen kijken. Het aantal wedstrijdspelers bedroeg: 19.900. In dit aantal zijn niet begrepen de trainingsbezoeken die boven alle an dere aantallen uitsteken. Dit waren er in het seizoen 1967-1968 44.300, waarvan 30.000 alleen al in de sector voetbal. Tenslotte blijft er dan nog een aantal van 4750 bezoeken aan school sportdagen en dergelijke evenementen over. In totaal werden 792 wedstrijden ge speeld, waarvan 750 voetbalwedstrijden. Gerekend naar het aantal keren het overdekte instructiebad sinds dat de opening in april 1967 is bezocht kan worden gesteld dat dit betrekkelijk klei ne bad in die periode zwaar overbelast is geweest. Welgeteld ging er 148.878 keer iemand te water. Dat zijn in de tijd van ruim één jaar meer dan vijf bezoe ken pp iedere inwoner van Veenendaal. Vanzelfsprekend spanden de leerlingen van de scholen de kroon. Zij noteerden zich voor 84.996 bezoeken. Niet minder respectabel was het aantal lessen, dat werd gegeven, nl. 43.786. Bij dit aantal moeten nog 11.742 keren vrij-zwemmen en 8.372 „duiken" in verenigings- of clubverband worden geteld. Ook het aantal zwemexamens liegt er niet om. Niet minder dan 1832 diplo ma's werden in het instructiebad in de wacht gesleept: 1347 schoolzwemdiplo- ma's en 485 van de Kon. Ned. Zwem- bond. Van dit laatste aantal werden er 408 behaald door kinderen en 77 door volwassenen. Het merendeel slaagde voor het diplo ma A (zwemproef), een aantal van in totaal 1346 volwassenen en kinderen. De stijgende belangstelling voor d« zwemexamens kan het beste worden afgemeten naar de aantallen schooldi- plomazwemmers. In 1967 waren dat «r 363 en dit jaar 984. RHËNEN Maandag 19 augustus wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het jeugdbestuur van ver eniging „Candia '66" en de biljart vereniging „De Driehoek" ten bate van de jeugd van „Candia". Voor „Candia" zijn opgesteld de he ren N. Vrij, H. Bleijenberg en H. van Walsum, G. Breekveld, J. Drumpt en M. v. Appeldoorn, G. v. Veenen daal, H. Veenendaal, G. Hogenkamp, P. Tollenaar en E. Evers. Voor de biljartclub komen in het veld de heren B. v. Baren, M. v. Baaren en G. van Maurik, H. v. Esterik, N. Spek en W. Verwoerd, T. Baardman. C. Versteeg, F. Heidingsveld, C. van Stok- kum en J. Schrijvershof. VEENENDAAL Het college van B. en W. komt maandagavond met 'n voorstel bij de raad een krediet van ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de voltooiing van het Valleibad. Dit houdt in, dat direct na het gereedkomen van het grote over dekte bad begonnen kan worden met de aanleg van een open bad, dat straks met de beide overdekte baden een ge heel zal vormen. Het open bad zal het nog resterende gedeelte van het perceel grond beslaan, dat wordt begrensd door het terrein van de c.v. L. van den Bosch, de spoorlijn en de Ronweg- West. Bij de opzet is uitgegaan van: drie bassins met betegelde perrons en ter rassen, twee blokken kleedcabines, een garderobegebouw annex ruimte voor de waterzuivering en verwarming, een restaurant en een zonneweide. De ma ten van de bassins zijn achtereenvol gens: 50 x 22 meter, bij een diepte van 1.20 meter tot 2.00 meter voor het die pe bassin (met aangebouwde springkuil van 18 x 15 m. bij 3.50 m. diepte)30 m x 45 m. bij een diepte van 0.30 m. tot 1.40 m. voor het kinderbad; 15 x 5 m. voor het kleuterbadje. De totale kosten van deze derde fase worden geraamd op f 1.100.000,—. De kosten ten dele worden gedekt, zo schrijven B. en W. in hun voorstel door middel van een bijdrage uit het sport en recreatiefonds van f 500.000, Het ligt in de bedoeling ook dit bad na de gereedkoming in beheer en ex ploitatie te geven bij de stichting voor lichamelijke opvoeding en sport, Veenen daal. In tegenstelling tot hetgeen eerder deze week abusievelijk in een voorstel naar voren was gebracht zullen er wel beperkende bepalingen worden gemaakt bij de overdracht aan de sportstichting. Het collega van B. en W. gaat namelijk mee met de opvatting van twee leden van de commissie voor onderwijs, sport en culturele zaken, dat het bad op zon dagen, en eerste kerstdag tot 12 uur ge sloten moet blijven en dat op die dagen geen wedstrijdsport mag worden be dreven en geen muziek mag worden ge maakt. Een derde lid van de commissie ging met het voorstel akkoord, doch wilde het bad op zondagen en eerste kerstdag geheel gesloten houden. Een vierde lid zag de noodzaak van een openluchtbad in Veenendaal niet in en zal om principiële en financiële rede nen zijn steun hieraan onthouden. Het vijfde lid van de commissie was af wezig. RHENEN De raad van Rhenen komt dinsdag 20 augustus 's avonds om aeht uur in openbare vergadering ten gemeentehuize byeen. Er is een agenda van maar liefst 26 punten en 13 ingekomen stukken en mededelingen. Het in de vorige vergadering aangehouden punt over de halvedagsluiting van winkels komt nu opnieuw aan de orde, waarby het advies van de RMC wordt overgelegd. Dit was er de vorige keer niet bij en de raad vond het toen nodig de Rhenense Middenstands Centrale alsnog om haar mening te vragen. Reeds eerder werd gemeld, dat aan B. en YV. geadviseerd was de woensdagmiddagsluiting te handhaven. Het college schryft thans aan de raad zich van dit advies te willen distantiëren en het oorspronkelijke voorstel wordt nu opnieuw ongewijzigd aan de orde gesteld, hetgeen erop neerkomt dat voor supermarkten een uitzondering moet worden gemaakt, namelyk dat deze een keuzemogelijkheid moeten hebben uit drie dagen. Intussen probeert men van middenstandszijde om de gemeenteraad achter haar standpunt te krijgen, namelijk de toestand bij het oude te laten om geen ver warring te scheppen, geen oneerlijke concurrentie in te voeren en te wachten tot dat de regering de landelijke regeling invoert, namelijk sluiten van zaterdag 13 uur tot maandag 13 uur. Uit de raadsstukken blijkt, dat het met de onlangs door de raad voorlopig vastgestelde gemeentevlag nog niet koek en ei is. De Hoge Raad van Adel heeft inmiddels laten weten, dat de sleutel een secundaire figuur in het wa pen is, waarom het overbodig wordt ge acht ook nog de kleur van de sleutel (zwart) in het wapen op te nemen. Bo vendien vindt de Hoge Raad het beter en juister in de vlag het wit boven het rood te plaatsen. B. en W. delen de raad mede geen bezwaar te hebben te gen deze wijzigingen. Opname van het gemeentewapen in de vlag wordt afge raden, omdat de Hoge Raad van Adel van mening is dat door opneming van 't wapen een dubbele symboliek ontstaat, namelijk de kleuren en het volledige wapen. De omschrijving van de nieu we vlag luidt nu: een rechthoekige vlag, kantelig doorsneden, boven wit, onder rood, aan de broekzijde een half kan teel, vervolgens drie kantelen en aan' de vluchtzijde een half onderkanteel. Een tweetal ingezetenen van de ge meente is bij Gedeputeerde Staten van Utrecht in beroep gekomen tegen het besluit van 25 juni, waarbij aan de stichting ter behartiging van de belan gen van Scholen met de Bijbel op re formatorische grondslag te Achterberg de gevraagde medewerking werd ver leend voor de stichting van een vier- klassige bijzondere school voor g.l.o. Het beroep is gegrond op de overwe ging dat de oprichting van een bijzon dere school te Achterberg strijdig is met de geest van de wet op het lager onderwijs en overbodig en dus finan cieel schadelijk. B. en W. delen de raad een en ander volledigheidshalve mede zonder er commentaar bij te le veren. De lieslissing ligt namelijk bij G. S. van Utrecht. Een aantal bewoners van het zuide lijk deel van het Fred. v. d. Paltshof heeft de gemeenteraad benaderd om trent de verkeerssituatie op en nabij het Fred. v. d. Paltshof in verband met de wekelijkse warenmarkt. B. en VV. wil len het advies vragen over deze kwestie aan de verkeerscommissie. Door de va kanties kon bedoelde commissie niet bijeen worden geroepen. Voorgesteld wordt deze zaak tot de volgende raads vergadering te verschuiven. Uit verkregen inlichtingen is geble ken, dat er gote ongerustheid bestaat voor het geval er brand mocht uitbre ken tijden* de markturen. De brand weer kan dan niet onmiddellijk ter plaatse zijn omdat de kramen in de weg staan. Zij vrezen eveneens ernsti ge belemmeringen bij het uitrukken van een ambulancewagen. Er is in één van de zaken al eens een klant onwel geworden, die onmiddellijk met een hartaanval naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De ambulance kon toen door de opgestelde kramen de winkel niet bereiken. Het vervoer van de patiënt ondervond ernstige vertra ging. Verder wil men er de aandacht van de gemeenteraad op vestigen, dat de bestaande regeling en omlegging van het verkeer op donderdagochtend niet voldoet en het parkeren van auto's in de zijstraten ernstige belemmeringen oplevert. De adressanten vragen o.a. de markt zodanig te organiseren, dat de beschikbare ruimte zo volledig en eco nomisch mogelijk wordt benut en dat de omliggende bedrijven zo weinig mo gelijk hinder ondervinden. Eén van de suggesties is tijdens de marktdag een parkeerverbod in te stellen voor de To renstraat, Kerkplein, Kruisstraat, Gast huisstraat en Koningstraat aan beide kanten, een rijwielstalling te creëren waardoor geen fietsen meer op de markt komen of tegen winkelpuien wor den geplaatst en de mogelijkheid tot instelling van eenrichtingsverkeer in Koningstraat en Gasthuisstraat te over wegen. Al enige tijd bestonden er plannen bij de vereniging Scholen met de Bij bel te Rhenen om de christelijke mavo- school aan de Lijsterberg, dé zogenoem de „Bergschool'', uit te breiden. In ver band met de stichting van ch-r. scho len voor ulo te Kesteren en Amerongen heeft men de plannen voorlopig in de ijskast gezet. Men ging van de veron derstelling uit, dat door de' oprichting van deze scholen het bezoek aan Rhe nen zou teruglopen. Inmiddels is geble ken dat dit niet het geval is, zodat thans aan de raad medewerking wordt verzocht om de school met vier loka len en bijbehorende ruimten uit te brei den. B. en W. stellen voor deze ge- gevraagde medewerking te verlenen. Nu medio augustus de bijzondere school voor woonwagenkampkinderen zal worden geopend, stellen B. en W. de raad voor het bedrag per leerling voro deze sehool te bepalen op f 300, Ter vervanging van de bouwvallige Bantuinschool ligt het in de bedoeling van B. en W. een nieuw^ zesklassige school en een tweeklassige kleuter school te bouwen op de hoek Bantuin- weg Oude Veenendaalseweg. De raad wordt voorgesteld daartoe de no dige grond aan te kopen, zijnde 3835 m2 voor de prijs van f 81.500,thans nog eigendom van de N.V. van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. VEENENDAAL Volgende week donderdagavond wordt in Veenendaal in de Hoofdstraat van 's avonds 7 uur tot half elf een BRADERIE gehou den. Zoals de zaken nu staan, belooft het een bijzonder gezellige avond te worden in het hartje van Veenendaal. Er zullen ongeveer 50 kramen in de Hoofdstraat geplaatst worden. Deze kramen worden op de parkeerstrook gezet met de voorzijde naar het trottoir, zodat het publiek aan de ene zijde de etalages heeft en aan de andere zijde de kramen. Op verschillende plaatsen worden de kramen onderbroken door diverse at tracties. Zo zal aan het begin van de Hoofdstraat nabij de ^larkt de muziek tent op de rijweg worden geplaatst, waar de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" gedurende de braderie een populair concert zal verzorgen. Enkele kleine attracties van het Lunapark zul len eveneens een plaatsje in de Hoofd straat innemen. Op een ander punt zal een draaiorgel voor de muzikale om lijsting zorg dragen. Een rolschaatsvereniging uit Ede zal op een gedeelte van het gladde asfalt in fraaie kostuumpjes demonstraties geven op rolschaatsen. Om een apart gedeelte als kunstmarkt in tr richten is tot nu toe niet gelukt, al hebben wel enkele kunstenaars aangeboden hun kunstprodukten te tonen en uiteraard te verkopen. Met enkele bedrijven en instellingen worden nog onderhandelingen gevoerd om hun produkten te demonstreren. De anders zo belangrijke verkeers ader in het centrum van Veenendaal zal deze avond daardoor wel een totaal ander beeld geven en men verwacht eveneens veel belangstelling uit de om geving. De Hoofdstraat zal donderdag 22 augustus vanaf 's middags twee uur voor alle verkeer worden afgesloten, LEERSUM De aandacht wordt er op gevestigd, dat het spreekuur van de beide wethouders van Leersum niet plaats vindt op de avond dat een raads vergadering wordt gehouden. De eerst komende keer is zulks het geval op woensdag 21 augustus 1968. RHENEN Het hospitaalschip van het Rode Kruis, de JHenri Dunant" meerde gisteravond af aan de Loswal te Rhenen. De ruim honderd patiënten op het schip werden verrast door een feestelijk onthaal, dat hun werd aan geboden door de mondharmonicaver eniging „Kunst en Vriendschap" en enkele middenstanders uit Rhenen en Eist, die de patiënten presentjes aan boden. De „J. Henri Dunant" maakt een tocht van een week over de Ne derlandse wateren. In Rhenen trad de plaatselijke afdeling van het Neder- landsche Roode Kruis als gastheer op. De nieuwe Rhenense gereformeerde predikant ds. J. GoUdschmeding ver zorgde de dagsluiting aan boord. omdat men voldoende tijd moet hebben om de kramen etc. te plaatsen en in te richten. Ook de winkels zullen op donderdag avond tot half elf geopend zijn. SCHIEDAM Twee glasfabrieken in Schiedam en Tiel hebben gezamenlijk een fabriek voor veiligheidsglas in Tiel opgericht. Daarmee komt er werk voor honderd tot honderdvijftig man. De oprichters zijn de N.V. Machinale Glasfabriek De Maas in Tiel en de glasindustrie Pieterman in Schiedam. De dochteronderneming gaat de N.V. Hardmaas heten. Met de bouw en in stallatie van de fabriek is vier tot vijf miljoen gulden gemoeid. Hardmaas gaat uitsluitend veilig heidsglas maken, zowel voor Neder land als voor de export. De N.V. Pie terman houdt zich daar al twintig jaar mee bezig. Wegens de grote uitbreidingen die in deze sector voor de deur staan, heb ben de directies het beter geacht ge zamenlijk de produktie te vergroten. VEENENDAAL In hot Luxor Theater deze week „Indomtable Ange lique" oftewel „Ontembare Ange lique", het vierde deel van de verfil ming van de romanserie van Anne en Serge Golon. Misschien wel het mooi ste deel, dat zich hoofdzakelijk afspeeld ter zee en in Noord-Afrika. Angelique (Michèle Mercier) is op zoek naar haar echtgenoot Joffrey de Peyrac (Robert Hossein), die hof van de koning moest ontvluchten. Ook An gelique moest hiertoe het hof ontsnap pen. Ze is op weg naar het eiland van de „Kreeftenvissers" in de Middelandse Zee, waar ze het spoor van Peyrac hoopt te vinden. Vivonne (Christian Ro de), die ze in Versailles heeft leren kennen, neemt haar mee op de galei, waarover hij het bevel voert. De be- behandeling, die de galeislaven te ver duren hebben en de opdringerige hou ding van de kapitein wekken haar weer zin op. Plotseling wordt de galei tot zinken gebracht door een driemaster. De ga leislaven komen in opstand en Ange lique ziet geen andere uitweg dan in de golven te duiken, om aan de Ber bers, die het schip bezetten te ontko men. De kapitein van de driemaster is Peyrac. Angelique, die zich met een plank drijvende houdt, wordt later gered door een driemaster, die onder het bevel staat van d'Escrainville. Deze redder is nog opdringeriger dan de vorige ka pitein. Hij wordt woedend door haar weerstand en laat haar in het ruim gooien, ten prooi aan een viertal woes te kerels, die, wie weet hoe lang al in het donkere hok zitten opgesloten. Op het laatste ogenblik wordt zij van de mannen bevrijd, omdat men haar wil verkopen op de slavenmarkt in Can- die. Haar schoonheid brengt een hoge prijs op. Angelique wordt meegevoerd naar een huis, dat bovenop een rots aan zee ligt. Hier wacht tot haar gro te verrassing Peyrac. Hij had haar in Candie laten kopen. Het geluk duurt echter maar kort. Op zekere avond wordt de driemaster van Peyrac door onbekenden in brand gestoken en ter wijl hij poogt zijn bezit te redden, wordt Angelique ontvoerd door de man nen van Escrainville, die haar op nieuw wil verkopen. Peyrac moet de ontvoering machteloos aanzien. Er komt natuurlijk weer een vervolg op de film, vandaar het ongelukkige einde. Door dit slechte einde verlaat men echter enigszins ontdaan de bios coopzaal. De rest van de keiharde film, met weerzinwekkend wrede scè nes zit goed in elkaar. Ook het spel is vrij goed. Als puur vermaak, dat ver der niets om 't lijf heeft (voor sommi ge scènes letterlijk bedoeld) is de on tembare Angelique zeker een bezoekje waard. Men moet er wét achttien jaar voor zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 5