Extra broodrantsoen voor de jeugd. De grenswijziging Gelderland- Utrecht. Distributie van Bakker ij producten. Voedt Uw huid 's nachts met Puroi Veilig als overdag Firma KROUWEL Distributie van Peulvruchten. Distributie van Grutterswaren Rijst enz. Havermout enz. Vermicelli enz. Maizena enz. Ingrijpende plannen. Voor een VAN WALSEM Achterkerkstraatj[24 De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Depar tement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat mét ingang van Zaterdag 2 Novem ber 1940 een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de z g. bakkerijproducten, d.z. alle voor menschelijke, con sumptie geschikte artikelen, wel ke geheel of ten deele zijn ge bakken uit tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, rijstemeel, rijstebloem, boek- weitmeel of gruttenmeel (ge mengd meel). Onder deze dis tributie vallen derhalve o.a. al le soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koek jes, biscuuts en wafels, taart en gebakjes beschuit, cake, alsme de alle soorten groot en klein korstgebak, zooals bijvoorbeeld boterletter en amandelbroodjes. De distributie van deze arti kelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de brood kaart. Tot dusverre gaven de bonnen van d^ze kaart gedu rende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uit sluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedurende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een ratsoen van de opgesom de bakkerijproducten. Dit rant soen, kortheidshalve te noe men: „een rantsoen gebak"1, zal voor de verschillende soor ten bakkerijproducten verschil lend zijn, aangezien het over eenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een be paald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stel len deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, hetwelk tot das verre eens per vier weken op een bon van het algemeen dis tributiebonboekje beschikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuuts, gebakjes enz. Aange zien het echter bezwaarlijk zou zijn de met meel rantsoen over eenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te be trekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer wor den gedistribueerd op de bon nen van het algemeen distri butiebonboekje, doch op spe ciaal daarvoor uit te geven „bloemkaart". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mo gelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, be halve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., des gewenscht ook recht zal geven op het koopen van brood Ai- levering van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was verboden. De bloemkaarten, die door de distributiediensten worden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2" genummerde bon nen enz. Voor deze periode van vier weken wordt een num mer van de bloemkaart aange wezen voor het koopen van meel en bloem of brood of koekjes e.d. Men heeft dus tel kens gedurende de vier weken de beschikking over 8 bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met één bon van de brood kaart, aangezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gr. brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloem kaart recht op 50 gram brood of Va rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram elk der 8 bonnen geeft derhalve recht op Vs rantsoen meel of bloem 35 gram. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. („gebak") zijn af gestemd op de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbakkers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun artikelen verwerken, is voor de diverse „gebak"-rantsoenen een mini- mum-hoeveelheid vastgesteld. De minimum hoeveelheid is die, waarop de consument ten minste aanspraak kan maken. De minimum-hoeveelheden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld: 1 rantsoen „gebak", minimum ia voor koek (ontbijtkoek) 160 gr. is voor speculaas 140 gr. is voor andere koekjes 200 gr. is voor biscuits en wafels 90 gr. is voor beschuit 75 gr. is voor cake 300 gr. is voor taart 600 gr. is voor gebakjes 600 gr. is voor gevuld groot korstgebak ("boterletters e.d.) 500 gr. is voor gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken arti kelen, welke niet op boven staande lijst voorkomen, geldt, dat I rantsoen is een hoeveel heid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zalb.v. in een restaurant voor een pan- nekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon (even tueel twee bonnen van de bloemkaart} moeten worden ingeleverd. De thans loopende, met „12" gemerkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 Nov. geldig blijft, geeft tot en met dien dag behalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood tevens desge wenscht recht op 1 rantsoen „gebak" (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 Nov. geeft elke der met ,.13 4 gemerkte bennen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram rog gebrood of 100 gram ander brood of 1 rants jen „gebak'" (zie boven) De op 10 Nov. nog niet inge leverde bannen kunnen vervol gens nog in de week van 11 tot en met 18 Nov. worden gebruikt, met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week geen recht geven op het koo pen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's. brood jeswinkels e.d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat-de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun geldig heidsduur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 Nov. tot en met 1 December geeft voorts elk der met „1" genummerde bonnen van de bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of rant soen „gebak" (zie boven) of 35 gram meel of bloem (dat is tar webloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel.) Zooals bekend, zijn destijds in verband met de brood distributie wisselbonnen ter be schikking van de exploitanten van de hotels, restaurants, café s, lunchrooms, broodjeswinkels, e.d. gesteld. Deze wisselbonnen welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde in- De Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 4 Nov. 1940 t/m 18 Nov. d,a.v. de verkoop en aflevering van den consument voor alle soorten groene en giauwe erw ten en spliterwten, capucijners. witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen zijn verboden. Op 19 Nov. 1940 neemt de distributie van peulvruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen 1/2 kg. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het al gemeen distributiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners be schikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peul vruchten verkoopen, kunnen zich in de weken van 4 t/m 8 Nov. as., op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaat selijke distributiediensten wen den ter verkrijging van voor schottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddellijk bij hun leve ranciers inleveren, teneinde gedurende despertijd de daarop vermelde hoeveelheden peul vruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toewijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peulvruchten bij de groct- grossiers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenko mende met de door hen ont vangen toewijzingen. Zooals vermeld is 1 rantsoen Vs kg. De toewijzingen, welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren, zij kurnen derhalve voorloopig ook tegen verzameltoewijzingen bij de distributiediensten in wisselen. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 00-30 ct. Het invoeren van de distri butie van bakkerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwik kelingsperiode verkeeren, een extra broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerijproducten te be sparen hoeveelheid meel en bloem^al worden besteed voor het verstrekken van een extra broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe, zal tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stamkaarten van hen, die op 20 Oct. 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra broodkaart worden uit gereikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desge wenscht worden gebruikt voor het koopen van koetjes e.d, In een officieele publicatie worden nadere bijzonderheden welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploitanten van hotels, restaurants e. d. van belang zijn bekend gemaakt. richtingen, geven elk recht op het koopen van een half rant soen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolge tevens gebruikt worden voor het koopen van een half rant- soea gebak e.d. in de genoem de inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rant soen brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der in richtingen, kunnen zich met ingang van 4 Nov. voor het verkrijgen van „Vi rantsoen" wisselbonnen tot de plaatsel. dis tributiediensten wenden. Met nadruk wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rant soen niet door bakkers, banket bakkers of andere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Depar tement van Landbouw en Vis scherij maakt het navolgende bekend: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „82" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel). Gruttemeel zal n.l. niet meer op de bon voor tarwebloem maar in den vervolge op den bon voor rijst verkrijgbaar zijn Met betrekking tot haver mout, havervlokken, gort en grutten is een wijziging in de distributie gebracht. Deze pro ducten zullen niet meer ver krijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt ver klaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewezen, die elk acht we ken geldig zullen zijn. Voort zullen in den vervolge haverbloem, gortmout en uit aardappelmeel bereide vlokken welke bestemd zijn voor men schelijke consumptie, slechts tegen afgifte van een bon ge kocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft de met „83' genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram haver mout of havervlokken of haver bloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. De met „88" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Nov. tot en met Vrijdag 27 Dec. uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. De met „88" genummerde bon zal der halve niet gebruikt kunnen worden voor koopen van ha vermout, havervlokken, haver bloem of aardappelmeelvlokken De detaillisten zullen in ver band met het voorgaande een voorschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ont vangen. Deze toewijzing zullnn worden berekend naar het aantal ingeleverde bonnen, welke voor havermout zijn aan gewezen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Nov. tot en met Vrijdag 27 Dec. a.s. geeft voorts de met „98" genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram ver micelli of macaroni of spa ghetti. Ook alle soorten sago en aardappelmeel zullen in den vervolge uitsluitend tegen af gifte van een bon gekocht kun nen worden. De met ,,93'4 genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje geeft gedurênde het tijdvak van 2 Nov. tot en met 27 Dec. a s. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardap pelmeel, dan wel een hoeveel heid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zet meel bevat, dan wel drie pak jes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoe- der, welke op één bon wordt gekocht, mag (ongeacht de sa menstelling) over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge alle soorten puddingpoeders dus ook de met behulp van aardappelzetmeel bereide pud dingpoeders onder de distribu tie vallen. Tenslotte wordt er op gewe zen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke voor 22 Juli 1940 zijn vervaar digd. glas of Verduisterings- kap. - Zaklampen in alle soorten. - Ook gesorteerd in Batterijen, Rijwiellampen, Handbeschermers en Verlichting Philipslampen - Ook is onze winkel en werkplaats verduisterd! 's avonds na zonsondergang. - Ingang in de winkel KERKEWIJK 14o. Aanbevelend, Telefoon 495 Vees In aansluiting op onze me- dedeeling in ons vorig nummer laten wij onderstaande toelich ting volgen De provinciale grens tusschen Utrecht en Gelderland zal een ingrijpender verandering onder gaan dan aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen. De merkwaardige grensloop tus schen de beide provincies en aantal gemeenten in dit ge bied, maakt deze wijziging drin gend noodig. In samenwerking met de prc- vinciale griffie van Utrecht en Gelderland, is een voorloopig plan opgemaakt, dat thans in een aantal vergaderingen van burgemeesters der betrokkenen gemeenten wordt besproken en dat behelst de grillige pro vinciegrens in het gebied van de Grebbelinie, ongeveer van Rhenen tot dicht bij Amersfoort volkomen te wijzigen. Dit is noodzakelijk om tal van onbe- grijpelijken gemeentegrenzen een normaler loop te kunnen geven. De commissarissen der provincies hebben hiertoe eeni- gen tijd geleden de gemeenten in het grensgebied hunner pro vincies bezocht en de bezwaren aangehoord, die er tegen de be staande grenzen worden aan gevoerd. Als gevolg hiervan ligt een algeheele herziening van de grenzen der gemeenten Rhenen (U.), Veenendaal (U.), Ede (G Renswoude (U Scherpenzeel (G.), en Woudenberg (U.) in de bedoeling. Zooals we reeds meldden, zal aan den zonderlingen toe- stand in het dorp Veenendaal dat uit vier gemeenten bestaat een einde gemaakt worden door de gemeente Veenendaal uit te breiden met grondgebied vant de gemeenten Ede, Rhenen en Renswoude. De gemeente zal, behalve Geldersch Veenendaal en St. Veenendaal ook nog het dorp Ederveenaan de gemeente Renswoude moeten afstaan, waardoor de provincie Utrecht met deze vrij aanzienlijke ge bieden zal worden vergroot. Van de gemeenten Wouden berg (U.), zal een deel gevoegd worden bij de gemeente Scher penzeel (G.), met welk stuk de provincie Gelderland dan ver groot wordt. Door deze plan nen zal de grens tusschen de provincies Utrecht en Gelder land over een afstand van on geveer 25 kilometer volkomen gewijzigd worden. In het meest Zuidelijke gebied bij Veenen daal en Renswoude zal een deel van Gelderland bij Utrecht en meer Noordelijk, ter hoogte van Woudenberg en Scherpen zeel, omgekeerd een deel van Utrecht bij Gelderland gevoegd worden. (De Telegraaf) L_ noar

De Vallei | 1940 | | pagina 3