organisaties, instellingen of andere al "dan niet rechtsper soonlijkheid bezittende licha men, gevestigd binnen bet Koninkrijk. Onder binnenlandse effecten worden mede verstaan d»pot- fractiebewijzen en certificaten van aandelen of obligatiën, uit gegeven door binnen het Ko ninkrijk gevestigde trust» en administratiekantoren en soort gelijke instellingen, ongeacht of de onderliggende effecten als binnenlands in de zin van het Besluit Herstel Rechtsverkeer worden aangemerkt. Buitenlandse effecten zijn ef fecten, uitgegeven door of ten laste van anderen dan de hier boven genoemde. Ieder, die de eigendom be weert van of een zakelijk recht op een effect, onverschillig of hij het in zijn bezit heeft of niet, is verplicht binnen een te snel len termijn kennis te geven van zijn aanspraak op erkenning van zijn recht. Alle effecten, die in de macht van de registrerende instantie zijn gebracht, wordeD geregi streerd als ingeleverde effecten, alle niet ingeleverde binnenland se effecten worden geregistreerd als niet ingeleverde effecten Dit laatste geldt ook voor de niet ingeleverde buitenlandse effecten voor zover de regis trerende instantie met hun be staan is bekend geworden. Na sluiting van de termijn staat dus voor alle binnenlandse effecten vast welke wel en welke niet als ingeleverd geregistreerd zijn. Voor Buitenlandse effecten ligt het probleem natuurlijk veel moeilijker. Erkenning van het eigendom wordt door deze registrerende instantie verleend aan dengene, die aannemelijk maakt dat hij zijn recht a voor 10 Mei 1940 heeft ver kregen en sindsdien ononder broken heeft behouden. b. pa 9 Mei 1940 te goeder trouw onder bezwarende titel heeft behouden, c. na 9 Mei 1940 te goeder trouw om niet heeft verkre gen. mits zijn rechtsvoorgan- ger enz... d. had verkregen als omschre ven onder a,b of c en sinds dien onvrijwillig heeft ver loren. De tegenwoordige bezitter van een fonds wo-dt door de erkenning bevestigd in zijn eigendom. De vroegere bezitter wordt door erkenning hersteld in zijn recht zowel wanneer het effect als ingeleverd is geregis treerd als wanneer het effect als niet ingeleverd is geregis treerd. Alle geregistreerde effecten t a. waarvan de erkenning van den eigendom noch aan den tegenwoordigen noch aan den vroegeren bezitter is verleend gaan van rechtswege in eigen dom aan de staat over. Door de regis ratie als niet- ingeleleverd effect en de publi catie daarvan verliest het papier zijn geldigheid. De registrerende instantie is bevoegd van dengene door wien of te wiens laste een dergelijk effect is uitgegeven, afgifte van een duplicaat te eisen. Zeer belangrijk is het voor schrift „Het is verboden: a) een effect dat geregistreerd moet warden te verkrijgen, te bezwa ren, te vervreemden, over te dragen, ter aflossing of conversie aan te bieden, in te voeren of uitte voeren, zolang over de er kenning van het eigendom niet is beslist. b) enig recht uit een effect uit te oefenen, zolang de bedoelde beslissing niet is genomen". Dit laatste voorschrift bete kent een verbod van handel, zowel ais van incasseren van coupons eet. De staat beheert de effecten zolang over de erkenning niet is beslist, alsmede derzelver vruchten ten behoeve van hem die uiteindelijk gerechtigde zal blijken te zijn. Zakelijke rechten gaan niet ten'et door het brengen van het effect, waarop zij gevestigd zijn in de macht van de regi strerende instantie; zij kunnen echter niet worden uitgeoefend zolang het effect niet is uitge leverd aan dengene, die in zijn eigendom is bevestigd of her steld of in eigendom is over gegaan aan de Staat. Het geregistreerde effect (of het duplicaatbewijs voor zover betreft een als niet-ingeleverd geregistreerd effect) wordt na erkenning uitgeleverd aan de geen die is bevestigd of hersteld in zijn eigendom, waarbij ten blijke van de registratie op de mantel en op iedere coupon, dividendbewijs en talon een waarmerk wordt aangebracht. Ten blijke van de registratie van buitenlandse toondereffec ten wordt een verklaring bij afzonderlijk document afgege ven. Van' alle bestaande binnen landse effecten zal volgens de bepalingen van dit besluit dus na voltooide procedure eigenaar zijndegeen die het stuk inle verde en bevestigd is in zijn eigendom, of degeen die het stuk niet kon inleveren maar in zijn eigendom is hersteld, en het door een ander ingele verde stuk of een duplicaat ontvangt, of de Staat voor alle andere effecten. Laatste Nieuws. Radio Luxemburg deelde mee dat gen. Eisenhouwer, veldm. Montgome y en maarschalk Sjoekow, leiders van de geal. Controle-Commissie, vandaag te Berlijn bijeen komen. Tot opheden zijn ongeveer 80 000 landgenoten uit het bui tenland in ons land aangekomen. Bijna de helft daarvan kwam voor rekening van de ontvangst centra in het vak Eindhoven. Te Oudenbosch is gearresteerd de geweze provinciale leider van Winterhulp in N. Brabant de vroegere It.-kol. H. van der Bijl te Den Bosch, die daar voor de oorlog garnizoenscom mandant is geweest. Van der Bijl was in de be zettingstijd naar Duitschland uitgeweken. Met gerepatrieerden is hij teruggekomen. Nog 80 anderen zijn na we ging te licht bevonden en ge arresteerd. Ook Rauter gepakt. De beruchte oorlogsmisdadi ger Rauter, tijdens de bezetting Höhere S.S.- und Polizei Füb- rer in Nederland, is door sol daten van het 2e Britse leger, in Duitschland, gevangen geno men. Rauter is verantwoordelijk voor de dood van minstens enige duizenden Nederlanders die hij bij tientallen tegelijk door de vuurpeletons liet om brengen 20 Sigaretten op bon R 13. De Directeur van de voed selvoorziening maakt bekend, dat in het Westen des lands voor het tijdvak van 1 t.m. 9 Juni 1945 op bon R13 van de nieuwe tabakskaart voor man nelijke personen geboren in'26 of vroeger éên pakje Sigaretten (van 20 stuks) verkrijgbaar wordt gesteld. De prijs van deze siga retten bedraagt f 1.20 per pakje. Ten aanzien van de afleve ring van deze cigaretten zullen nog nadere bekendmakingen volgen. Ook brieven weer toegestaan. Met ingang van heden mogen in het binnenland behalve brief kaarten ook brieven t.m. 20 gram worden verzonden. Verzending van drukwerken is nog niet mo gelijk. Bij wijze van uitzondering worden echter formulieren voor adreswijzingen en kennisgevin gen van overlij d en wel toegelaten. Verder zijn de postwissel en kwitantiediensten volledig her vat. Over het postverkeer met het buitenland wordt zo spoedig mogelijk nader bericht. send van ex-lllegslewerkers Het initiatief is genomen tot oprichting van een bond van oud illegale werkers, die zich ten doel stelt: a. trouw aan het Vorstenhuis Oranje. b. bevordering van orde en rust in den lande, c. bestrijding van onrechtvaar digheid in de ruimste zin des woords. Het lidmaatschap wordt ver worven door coöptatie van personen, die tijdens de be zettingstijd 1940-1945 illegaal hebben gewerkt op voordracht van 2 leden. Voorzitter van het inmiddels samengestelde hoofd bestuur is Lt.-Kol. M. Loze. Koning Haakon van Noorwe gen is thans op terugreis naar zijn land. Hij is uit Londen vertrokken naar een haven in Schotland waar hij zich op het Britse oor logsschip Norfolk zal inschepen. Hij wordt Donderdag in Oslo verwacht. Hij keerde onlangs uit Amerika terug. Het is juist 5 jaar geleden dat Koning Haakon en zijn re gering aan de Duitsers ontvlucht te en met een Britse Kruiser naar Engeland kwam. In een afscheidsboodschap heeft Koning Haakon zijn dank gebracht aan het Britse volk voor de gastvrijheid en harte lijkheid die zij aan de Ncreu toonden. Vooral dankte hij de Schot ten temidden waarvan de Noren in verband met hun werkzaam- he den leefden.

De Vallei | 1945 | | pagina 3