Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 27 Juni 1945 No. 759 Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel VERJAARDAG PRINS BERNHARD. Ver. „Oranjedag" deelt ons mede, dat op 29 Juni as, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, het pijpercorps „Prins Bernhard" een muzikale rondgang zal houden. Het muziekcorps „Caecilia" zal 's avonds va a 7 30-9 30 uur een concert op de Markt geven. Ieder wordt verzocht volop te vlaggen. TYPHUS EN ZWEMMEN Naar aanleiding van het feit, dat nog steeds nieuwe gevallen van typhus worden gemeld, herinnert de Burgemeester van Veenendaal aan het door hem uitgevaardigde zwemverbod. De per advertentie bekend gemaakte brief van den Inspec teur der Volksgezondheid wekt het vermoeden, dat tegen zwem men in het „Bergbad" geen bezwaar bestaat. Indien dat water inderdaad fris is, is dat ook zo. Maar blijft het ook zo, na 'c gebruik? Wie garandeert U, dat onder degenen, die daar gebruik van maken geen personen zijn, die bacillen bij zich dragen en dus toch het water besmetten Ouders van zwemlustige kin deren en ook volwassenen, aij zijt gewaarschuwd! Denkt om de gevolgen en verstaat Uw verantwoordelijkheid Veenendaal, 26 Juni 1945 Gemeentelijke Woningnoodcommissie. De Burgemeester van Vee nendaal, uitoefenende de be voegdheden van het college van Burgemeester en Wethou ders maakt bekend: dat door hem is ingesteld een gemeentelijke woning noodcommissie, bestaande uit de heren: T. Jarings, voorzitter W. van Stempvoort H. J. Plant leden H. Brouwer W. Scholten, secretaris Ieder, die een wening wil huren of verhuren, moet zich vanaf heden tot deze commissie wenden. Reeds nu wordt er op ge wezen, dat tegen overtreding van de bepalingen van het Vorder ingsbesluit woonruimte (Koninklijk Besluit van 11 Sept. 1944 Staatsblad no. E 103) de strengste maatregelen zullen worden genomen. Plaats en tijdstip, waarop bij bovengenoemde comm. schrifte lijke verzoeken kunnen worden ingediend, zullen nader worden bekend gemaakt. Veen- ndaal, 22 Juni 1945. Bekendmaking. De Burgemeester van Vee nendaal, uitoefenende de be voegdheden van het College van Burgemeester en Wethou- de s, maakt bekend: dat het door hem op 30 Mei 1945 uitgevaardigde ventverbod voor melk is verlengd tot en met 16 Juli 1945. Veenendaal, 21 Juni 1945. De Burgemeester voornoemd, J. H. van Schuppen, wnd. De Secretaris, D. B'ankespoor. DANKBAARHEID! Na vijf jaren van onderdruk king weer vrij, zou men ver onderstellen, dat we allen erg blij zijn en bovendien dank. baar jegens de soldaten die die oor ons gevochten hebben. Nu, blij zijn we allen, maar wat de dankbaarheid tegen over de Canadezen aan aat dat laat veel te wensen over. Vooral hier m Veenendaal neemt men een houding aan, die op z'n zachtst uitgedrukt pijnlijk is! Men kijkt hier de Canadeezen met de nek aan Hebben ze dat verdiend? Hebben ze daar voor gevochten? Maar we zul len een Canadees zelf aan het woord laten over de onder vinding die ze hier opgedaan hebben. Burgers van Veenendaal, Langs deze weg wil ik een woordje met U spreken, Wij Canadezen zijn na de bevrijding op verscheidene plaatsen hier in Holland ge weesr, en overal waar we kwa men waren we welkom. We zijn in Apeldoorn, Amersfoort, Amsterdam, Den Haag, Delft en Rotterdam geweest, overal werden we vriendelijk ontvan gen en behandeld. Toen kwa men we in Veenendaal, het was of we een koud stortbad kregen. De inwoners hier kijken je zelfs niet aan. Hoe komt dat? Eerst dachten we dat de men sen hier pro-Duits waren, maar dat is me wel anders verteld. Nu weet ik dat de grootste moeilijkheid de taal is, wij kun nen U nier verstaan en U kunt ons niet verstaan. Daarom heb ben we er zelfs een hekel aan om bij mensen te komen, die geen Engels kennen. Het is niet plezierig als je een hele avond tegenover elkaar zit, en je kunt niets zeggen. Nu zijn er in de grote steden een massa men en die Engels spreken, maar naar ik gehoord heb en zelf ook veronderstel, zijn er hier toch een massa jongens en meisjes die hun diploma Engels in de zak hebben. Jullie hebt toch niet voor niets op U.L O. school gegaan. En het zijn juist deze jongens en meis jes die niets aan ons gelegen laten liggen. Het is hard te midden van de mensen te zijn die altijd naar da bevrijding verlangd hebben, en n de be vrijding er is, niet naar ons om zien. Weten jullie wel dat het 12 th River Regiment het meest van allen in actie is geweest tijdens de oorlogshandelingen, Wij werden overal waar h t gevaarlijk was ingezet. Ons regiment heeft de meeste ver liezen geleden. Het is erg hard voor ons op deze manier be handeld te worden. Veel jon-) gens en meisjes vragen steeds naar cigaretten en chocolade en we geven ook wel eens wat, maar, en dit zeggen alle soldaten met mij, als wij vrienden van jullie waren, d.w.z. als er een band was van vriendschap tus sen U en ons, zouden jullie genoeg van ons krijgen, meer dan jullie gedacht hadden. Make us friends of you and we are friends „Maak ons tot. vrienden van U en we zijn vrienden"! Dit is speciaal gericht tot degenen, die Engels kunnen verstaan, dus die het geleerd hebben! De meeste Veenen- dalers kennen geen Engels en tot die is het ook niet gericht, maar degenen die het wel kunnen wat hebben zij voor de Canadezen gedaan NIETS Er zijn elementen onder hen, die wanneer ze bij iemand thuis zijn geweest en er zijn geen aardige meisjes, nooit weer te rug komen, maar dat heb je gauw genoeg in de gaten Daar entegen zijn er genoeg anderen, die er naar verlangen eens in een huiselijke kring opgenomen te worden. Kijk waar ze slapen in oude krotten en op vochtige cementen vloeren. De Duitsers deden het anders. De Cana dezen hebben het niet zo com fortabel gehad ook ge durende de oorlog, geeft ze daarom eens wat gez°lligheid en pr at eens met ze over Canada of iets anders, er is zoveel om over te praten Als je stil op een stoel blijft zitten en niet met ze fdurft te praten omdat je bang bent dat je fouten maakt, zul je het nooit ver brengen in de wereld, want je kunt je Engelse taal goed leren d or te praten en nog eens te praten. Ze gaan gauw weg hier de Canadezen, maar jullie kunt nog iets voor ze doen jongens en meisje en nu behoeven het niet speciaal meisjes te zijn, zoals sommige meisjes denken, o nee, heelemaal niet, jongens kunnen even goed vriendelijk en aardig voor ze zijn. Jongens doe iets voor ze! R. Abonnementsprijs f 1.3C per kwartaal. Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven DE VALLEI AD VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. M—B—mum—

De Vallei | 1945 | | pagina 1