Voetbalnieuws van „VEENENDAAL" Voor onze Bevrijders. Woensdagavond was door het gemeentebestuur in de zalen van hotel »de Korenbeurs» een contactavond georganiseerd met het officierencorps van het al hier gelegerde onderdeel van het le Canedese leger. Behalve de Commandant van het onderdeel, de kolonel Ka ron, hadden vele officieren aan de uitnodiging gevolg gegeven. Ook vele genodigden uit de burgerij waren aanwezig. Wij merkten o.a. op de Bur gemeester, de Adviescommissie van den Burgemeester, de Ge meentesecretaris, verschillende rijks- en gemeenteambtenaren, hoofden van de hulporganisa ties, vertegenwoordigers der illegaliteit en vele anderen. De Burgemeester opende deze bijeenkomst met zijn dank uit te spreken aan de gasten voor hun aanwezigheid. Spreker had het als een behoefte gevoeld deze contactavond te organise ren, teneinde zodoende ondanks het taalverschil toch enig con tact te leggen tussen bevrijders en burgerij en daardoor mede leven te tonen met hen, die van verre gekomen zijn en hun le ven wilden offeren om ons na een vijfjarige tyranie de vrijheid te helpen bevechten. »Naast dank aan God, ook dank aan U hiervoor* aldus spreker. Spreker zeide, dat in een ge meente met een zo overwegend Calvinistische inslag, van het gemeentebestuur natuurlijk niet verlangd kan worden, dat zij feestavonden met daaraan ver bonden danspartijen gaat orga niseren. Doch wel zal het alles in het werk stellen het verblijf der Canadezen in deze gemeen te zo aangenaam mogelijk te maken. Teneinde dit te bevorderen is hiervoor een contactcommis sie ingesteld. Vervolgens nodigde spreker de gasten uit tot nadere ken nismaking onder het gebruik van enkele verversingen en het roken van een heerlijke Hol landse sigaar. Een hartelijk applaus beze gelde deze woorden van den burgemeester. Hierna werden met pianobe geleiding het Canadese Volks lied en het Wilhelmus» uit volle borst gezongen Het verdere gedeelte van de avond kenmerkte zich door een ongedwongen stemming. Reeds spoedig zagen we vele officieren met hun Hollandse vrienden in geanimeerde gesprekken ge wikkeld. De gesprekken werden afge wisseld door voorgedragen com posities voor viool en piano, uitgevoerd door den heer en mevrouw Kettelarij - Hoekstra, leerkrachten van de muziek school »Ars Musica« alhier, directeur de heer J. H. vanFck. De samenkomst werd beslo ten met een toespraak van Ma joor Walker, die mede namens zijn Commandant den Burge meester dank bracht voor de organisatie van deze avond. Spre ker verzekerde, dat een avond als deze door de officieren zeer wordt gewaardeerd en dan ook nog lang in hun herinnering zal blijven voortleven. Hierna werd nog door alle aanwezigen staande het »God Save the King« gezongen. Op deze avond werd de'be- hoefte gevoeld de hier nog ge legerde Canadese troepen meer in contact te brengen met de bevolkine, temeer daar uit de gevoerde gesprekken wel ge bleken is, dat de militairen juist de huiselijke sfeer en de nodi ge conversatie zo missen. Een ieder, die bereid is een of meer militairen te ontvan gen, kan hiervan opgave doen bij een daartoe ingestelde c m- tact-commissie, bestaande uit de herenB. B. van Leeuwen, Cu- neraweg, gemeente Rhenen en Joh. Prins, Kerkewijk 32. Jong Nederland roept om gerechtigheid. Na 5 moeilijke jaren zijn wij nu dan eindelijk bevrijd door onze bondgenoten; vijf jaren, waarin ons alle vrijheid en ge rechtigheid werd ontnomen Vijf jaren, waarin brute machts wellust hoogtij vierde. Het is bedroevend en tege lijkertijd ook beschamend, dat ook »Nederlanders«, dD met onze gemeenschappelijke vijand samenwerkten ons recht hiel pen verkrachten, onze beste mannen in concentratiekampen gooiden en voor de vuurpele- tons zetten. Veel is er tijdens de bezet ting al gesch.even in de illegale pers over een gerechtelijke bestraffing voor deze landver raders. Iedereen drong aan op een rechtvaardige doch strenge bestraffingen inderdaad werden in .de-eerste dagen van de be vrijding tientallen verkeerde ele menten uit de °"?meenschar> verwijderd en opgesloten. Maar nu de bevrijdingsroes voorbij is, wat zien we nu? Zogenaamde »goede« Nederlanders gaan nu o.a. met lijsten rond om NSBers, die dan nooit geen kwaad ge daan zouden hebben, weer vrij te krijgen. Maar laten we met vergeten, dat deze lieden van dezelfde beweging lid waren, die onze mensen in vernieti gingskampen bracht. Deze goe de NSBers hoopten ook op een Duitse overwinning, die ons hele volksbestaan in de afgrond gebracht zou hebben. Ook zij hebben indirect mee geholpen om alle Duitse maat regelen ten uitvoer te brenger ook zij zijn medeschuldig, dat 350.000 Nederlanders slaven arbeid in Duitschland moesten verrichten: dat 120 000 Joden weggevoerd zijndat duizenden Nederlanders door den bezetter op beestachtige wijze zijn ver moord; dat ons land systema tisch is leeggestolen, zodat on geveer een derde deel van ons volksinkomen verdwenen is. »Zij hebben daarmede gesy m pathi3eerd«. En nu zijn er enkele senti mentele Nederlanders, die al klagen over de strenge behan deling, over het weinige voed sel enz. dat deze karakterloze landverraders krijgen. Zijn deze mensen dan al de ellende van de afgelopen vijf jaren al vei- geten. Moeten we dan ook voor NSBers genade voor recht laten gelden. Neen, dat nooit! Wij wensen, uit naam van alle ge vallen strijders een rechtvaar dige dus strenge bestraff ng voor al dit uitvaagsel van ons volk. Tegen Duitschland, tegen Duit se methodes, maarvoor het recht. w.g v. R. en d. B. Hier volgen de uitslagen van de gespeelde wedstrijden van de zomeravondcompetitie: Veenendaal Zuid - Bouwv. 1-2 Stormvogels - Grashoppers 2-4 Politie - Para Boys 2-0 Veenendaal Noord - D.S. 1-0 Aan de reeds beschikbaar gestelde bekers werd nog een prachtige louwertak toegevoegd, die door de Politie is uitgeloofd voor hen die de grootste neder laag aan de Politie toebrengt. Het programma van a.s. Vrij dag wordt in verband met de verjaardag van Prins Bemhard gespeeld op Zaterdagavond, ge wone tijd. MUZIEKSCHOOL Wij nemen met voldoening kennis van de oprichting van een muziekschool. De muzikale leiding bestaat uit de heren: Henk van Eek, Ab Kettelarij en Jaap Keulemans. Directeur is dhr, Henk van Eek. Als wij de lijst van leerkrachten aan deze school verbonden, zo eens bezien, dan geloven we te mogen zeggen dat de opzet goed, en zelfs groots genoemd mag worden. Voortaan zal het dus mogelijk zijn in Veenen daal, behalve zang, piano- en orgel, ook. les te nemen in viool, fluit, hobo, clarinet, hoorn, gui taar, mandoline, accordeon, slaginstrumenten enz enz. En dit alles door eerste klas leer krachten De oprichting van „Ars Musica" (de naam der school), mag dan ook een grote aanwinst voor het mu ziekonderwijs in Veenendaal en omgeving worden genoemd. Wij wenschen „Ars Musica" met haar directeur, den héér van Eek een tijd van voorspoed en bloei toe. Lezenswaardigheden voor Belastingbetalers. Ondernemingsbelasting (I) Deze zakelijke bedrijfsbelas ting heefteen financieele en fis cale wijziging gebracht in de verhouding tussen rijk en ge meenten. Zowel de bedrijfs opbrengst als het bedrijfskapi taal zijn grondslagen voor deze belasting. Een verband tussen beide grondslagen bestaat niet, zodat zij zuiver een maatstaf voor de berekening zelf zijn. Bij bedrijfsverlies heeft toch nog een aanslag plaats over het geïnvesteerde kapitaal. De ondernemings belasting wordt als bedrijfslast beschouwd en komt ten laste van de Ver lies en Winstrekening. Zij kan voor de Inkomsten- en Vermo gensbelasting als last resp. schuld in de balans worden opgevoerd zodra de aanslag is opgelegd, of tegen het einde van het kalenderjaar, indien nog geen aanslag is opgelegd. Voor de Vermogensbelasting moet de Ondernemingsbelasting als schuld worden opgenomen, zo dra het belastingjaar is aange vangen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1945 | | pagina 2