Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 4 Juli 1945 No. 761 Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haai? Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Seherpenzeel KERK EN ARBEIDERS Jaurès heeft eens gezegd: „Wanneer wij, sociaal-democra ten, de heilstaat voor de arbei ders gewonnen hebben, zullen zij misschien te laat tot de ont dekking- komen, dat hun ziel leeg is gebleven." Kerkelijke apologeten zullen deze confessie van den Fran- schen socialist gretig aangrijpen als een krachtig argument tegen het socialisme: de wijsheid der kerk wordt door zon uitspraak toch maar glorieus gerechtvaar digd Zij vergeten, dat het aardse materialisme van het 19e eeuwse socialisme, vcor een goed stuk deschuld van het hemelse idealisme van het 19e eeuwse christendom dat de arbeider ook geestelijk liet verkommeren omdat het de fundamentele be tekenis van de maatschappelijke werkelijkheid juist voor het geestelijk bestaan van de mens heeft miskend en in naam van de geest en de ziel aan den mens verraad pleegde. De mens is door God ge schapen. Het was de grote dwa ling van Marx, dat hij deze waarheid niet wilde aanvaarden, omdat hij alle nadruk legde op de maatschappelijke bepaald heid van den mens. Maar het was de grote dwaling van de kerk, dat zij vergaf, dat geen geestelijk bestaan op aardemo- gelijk is, afgezien van deze maat schappelijke bepaaldheid De vragen van de organisatie van het sociale leven mogen niet van die van het zieleheil wor den losgemaakt, maar de vragen van de persoonlijke schuld al evenmin van die van onzever- vlochtenheid met het sociale leven Het nationaalsocialisme wilde ons suggereren, dat het zich in het bijzonder voor de arbeiders inzette. De sociaaldemocraten hebben dat inderdaad gedaan. De suggestie v h. nation, social, was een grove leugen. De Ne- derl.se arbeid rs hebben deze leugen als leugen onderkend Ze zijn er niet ingelopen. De enkelen, die onder suggestie kwamen, hebben watmaterieele voordelen ontvangen, maar hun ziel heeft het nation, socialisme volkomen leeg gelaten, voorzo ver het die niet vulde met een ideologie, die de arbeidersziel vergiftigde. Op de dag der bevrijding - zowel voor de kerk als voor de arbeiders van ons Vaderland wel waarlijk een dag der be vrijding - staan wij Voor de vraag: heeft de kerk een roeping tegenover de arbeiderswereld? Wij kennen de schuld van de vooroorlogse kerk en vooroor logse sociaaldemocratie. Wij kennen ook de schuld van het nationaal-socialisme Zal er nu in bevr. Nederl. een vruchtbare ontmoeting van kerk en arbei ders zijn? Of zullen wij nog weer aan elkander voorbijgaan, do kerk langs de arbeiders heen prekend, de arbeiders aan de kerk voorbij strijdend? Wij zijn bevrijd! Als kerk zeggen wij: Goddank! Maar op de dag der bevrijding stellen wij onszelf en heel ons volk voor de vraag: bevrijd, ja, maar waartoe? Kerk en arbeiders! De verbinding van deze twee is de aanduiding van een con crete schuld in het verleden. Zij is ook de aanduiding van een zeer concrete roeping in het heden en de toekomst. In de jaren van de oorlog hebben wij bij alle mogelijke gelegenheden deze concrete schuld van het verleden beleden! Zullen wij nu na de bevrij ding onze zeer concrete roeping heseffen en deze in Gods kracht in bevrijd Nederland te ver vullen. J. J. BUSKES Veenendaals Arrestantenkamp. Dat zij een goede behande ling krijgen, daarvan hebben we ons kunnen overtuigen, bij het bezoek dat wij aan het mannen- en vrouwenarrestantenkamp achter de »Newo« hebben ge bracht. Van verschillende kanten gaan nog aldoor stemmen op, van, »wat zijn dat voor manieren, is dat landverraders aanpakken«. Weer anderen zeggen, als zij b.v. de arrestanten zien exer ceren enz., »het is toch wel zielig«. Laten we goed voor ogen houden, en met alle kracht stre ven naar, het recht. Laten zij die spreken van slap optreden, niet vergeten, dat de gevangenen nog niet voor het tribunaal zijn geweest en dus nog niet zijn veroordeeld. Zij die het zielig vinden moe ten bédenken dat het hier ver dachten van collaboratie betreft, met een vijand, over wiens da den wij, de laatste weken meer dan ooit, hebben gehoord, van onze terugkerende mensen uit concentratiekampen hier en in Duitschland. Het is te hopen dat spoedig met berechting van de arrestan ten en van »heren en dames« die nog vrij rondlopen, begon nen zal worden, zodat iedere schuldige naar zijn daden zal worden behandeld en gestraft Wij waren aanwezig bij het avondeten hetgeen alles even ordelijk en op bevel ging. De commandant de heer Bruis ver telde ons, dat het rantsoen l1/* ons biscuits, 1 liter warm eten (soep of s amppot), 20 gr. vlees en 20 gr. vet per dag is. Op onze vraag of de bewa kers veel moeilijkheden hadden met de arrestanten, kon de com mandant mededelen d&t dit nog al ging, er wordt streng en diciplinairgehandeld,hetgeen ons direct opviel. Komt onge hoorzaamheid e.d. voor, dan wordt dit direct flink gestraft, zodat hiervan de laatste tijd practisch geen sprake meer is, aldus de commandant. De meisjes en jonge vrouwen hebben het schoonhouden van lokaliteiten en kantoren, als dagtaak, ook hun eigen verblij ven moeten zij zelf onderhou den Wij willen hierbij nog even vermelden, dat mej. G van Da len als commandante en enigst vrouwelijke bewaakster, hier geen gemakkelijke taak heeft. De mannelijke arrestan en verrichten werkzaamheden op alle gebied als voor de voed selvoorziening, opruimingswer- ken, enz. Op onze opmerking over het verschil van behandeling van deze personen en die van onze mensen door den vijand en zijn handlangers, zeide de comman dant, nooit in methoden te wil len vervallen welke de nazi's toepasten, al is het niet altijd gemakkelijk, recht te doen. Ook hadden wij een. gesprek met den heer van Rijswijk, welke de verhoren van ruim 100 verdachten, getuigen en aanklagers heeft afgenomen, alle gegevens omtrent de arres tanten enz. zijn door hem ver zameld, wat, zoals de heer Rijswijk ons verzekerde geen peulschilletje was. De heer Rijswijk deelde ons verder mede, dat Donderdag j.l. 12 vrouwelijke arrestanten met huisarrest uit het kamp zijn ontslagen. Het betrof hier per sonen wie omgang met Duitse soldaten ten laste was gelegd. Ook zijn er vorige week 34 manlijke en 8 vrouwelijke ge vangenen naar Amersfoort over gebracht. Deze week -volgen nog ongeveer 20 manl. en 10 vr. arrestanten. Er blijven dan nog 23 mannen en 10 vrouwen over./ Zoals wij vernamen ligt het in de bedoeling, het kamp alhier geheel'op te heffen. De P.O.D. deelt ons mede, dat nog 20 peisomn uit het arrestanten kamp alhier, naar Amersfoort zullen worden overgebracht, de ze zullen daar verblijven tot hun berechting. Alleen de zwaar dere en zwaarste „jongens" wor den voorlopig hier gehouden, daar het onderzoek tegen hun nog in volle gang» is en nog wel enige tijd zal vergen. Indien "het publiek nog klach ten heeft of inlichtingen kan verstrekken omtrent deze per sonen, worden deze gaarne in gewacht bij de P.O.D. Markt Abonnementsprijs f 1.3C per kwartaal. Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven DE VALLEI A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent.

De Vallei | 1945 | | pagina 1