jg- yjj H.A.R.K. Deze letters zijn voor de meeste mensen niet. moer vreemd. Iedereen bijna weet, wat ze betekenen. N.V.H. wil zeggen: Nederlands Volks herstel. H.A.R.K.: Hulpactie Rode Kruis. Deze twee organisaties, die nn ook in Veonendnal zijn opgericht, zijn onafscheide lijk aan elkaar verbonden, en hebben dit ene doel: helpen voorzien in alle nood. zo wel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Natuurlijk moeten we er dadelijk by se arij ven: voor zover mogelijk. Iedereen weet, dat de nood schreeuwend groot is. We staan voor afgronden van ge brek aan het meest nodige, ook op geeste lijk gebied voor diepe wonden, die er in ons volkslichnam zijn geslagen. Nu is altijd bij een onnoemelijk zware taak het gevaar zo groot, dat het gezieht op alles, wat er ge daan moet worden, ons verlamt, en dai \w toeschouwer blijven aan de kant van de weg, natuurlijk zelf ook slachtoffer, die nicer of minder geleden beeft van de zware storm die vjjf jaren lang raasd? over onze hoofden. Maar daartegen waarschuwen wij nu 'met alle kracht, die in ons is. Allen, eendratili-; tig. samen aan liet werk. Wij onderschat ten in geen enkel opzicht de moeilijkheden. Maar daarom met grote energie de handen uit de mouwen, en met de opruiming en aan de oubonw begonnen. En dit nu is het doel van act N. V. II.. van het Nederlands Volks Herstel, tot dit machtige werk te stimuleren. Allereerst na te speuren wat er reeds gedaan wordt, daar van dankbaar gebruik te maken en zo no dig tot nieuwe activiteit op wekken. Maar daarnaast ook, bij gebleken nood zakelijkheid, op tè richten nieuwe organi saties. die meehelpen ook haar schouders te zetten onder het zware rotsblok van de nood, dat weggewentdd moet worden. N.V.H. beoogt dus eigenlijk dit, alle be staande en nieuw op te richten organisaties te overkoepelen, en er voor zorg te dragen, dat er gewerkt wordt, en dat er geen enkele gelegenheid onbenut wordt gelaten, om de nood te lenigen of te helpen verzachten Natuurlijk, ook om alle misverstand te voorkomen, zeggen we er dadelijk bij, «hit bet N.V.H. niet wil ingrijpen, in geen en kel opzicht in de interne aangelegenheden van de bestaande of nieuwe organisaties. "gleT IJ voor, dat we ons zouden bemoeien met liet gemeentelijk' apparaat of met ker kelijke instellingen. Alleen, dat zal'iedereen mij dadelyK toe stemmen, bestaat er grote behoefte aan cee centraal lichaam dat alles overziet, wat de mensen met hun vfagen de weg wyst. da ook steeds weer controleert of in conende gevallen de vlag de noodzakelijke lading wel bCWat hebben wij aan prachtige instellin gen, die in slaap zijn gezonken of opgaan in bureaucratische muggenzifter?. Het N V H. wil motor zijn, wegwijzer, stimulans. Het N.V.H,-bureau wil alle men sen ontvangen, naar allen luisteren die met moeilijkheden, welke ook. zitten, van ad vies dienen, verwijden naar de juiste pW, waar die bepaalde moeilijkheid behandeld moet worden. Niemand denke, dat zgn zaak daar onbelangrijk wordt gevonden. Naar allen wil het N.V.H. met volle aandacht luisteren, en in alles de helpende hand b,e- ^Onafaheidelyk aan het N.V.H. verbon.len i3 de H.A.R.K., de Hulp Actie Rode Kruis, een comité, dat speciaal tot taak heeft, voor zover mogelijk, ook maar enigs/nis te voor zien in de vreselijke nood op het gebied v an schoeisel en kleding. Ieder begrypt, dat hot een bijna onmogelijke taak is. E-r.yn geen bronnen, waaruit geput kan worden. Toch gaat dit comité aan het wei* to doen wat het kan. Wy begrypen Uw moeilijkheden, en willen daarom ook langs deze weg met U meeleven. Maar dan vragen wü van Uw kant, ook ons te willen begry pen en het onmogelijke niet te vergen. Het II.A.R.K.-Comité belooft U, dat er gedaan wordt, wat mogelijk is, al^znl liet «lan nog 7.0 wéinig zijn. Het N.V.H.-H.A.R.K.-bureau is gevestigd op Markt 5, en is geopend alle werkdagen van negen tot twaalf uur, behalve Zater dags. Tot onze grote blijdschap vonden wy den Heer J. Stip gaarne bereid in dit bu reau de leiding op zich te nemen, daann bijgestaan door enige jonge dames. y kennen hem. en weten, dat dit belangrijke werk by hem in goede handen is. Niemand behoeft er tegen op te zien, om met hem te gaan praten. Hy vindt by den heer Stip een open oor en een bewogen hart. Zo gaan wy dus beginnen, on we doen «ut in hot diepe besef, dat aan 's Heren zegen alles is gelegen. Het bestuur van do N.V.H.-H.A.R.K. is als volgt samengsteld Ds. D. van Enk, voorzitter. Mr. J. F. van Leeuwen, secretaris, ook vertegenwoordiger van het H.A.R.K.-comité. J. v. d. Bosch, verbindingsman met het Rode Kruis. Mevr. Engel, die heeft zitting namens het U.Y de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. Ds. R. Kok. die het contact legt en on derhoudt met de kerken en andere gods dienstige organisaties. A. de Ruiter, die ook het H.A.R.K.-co mité vertegenwoordigt. A. .T. van Schappen, de z.g. vertrouwens man, die de schakel vormt tussen do plaat selijke X.V.II. en de provincie. H. M. van Schuppen. A. H. Wagensveld, die het noodzakelijk contact vormt met Geld.-Veenendaal. In de H.A.R.K. nemen naast de horen van Leeuwen en de Ruiter ook nog zitting de heren B. van den Bosch, C. Diepevoen en J. Wcycr^. Zeergeaehte gemeenten aren. Wij denken nog steeds met wee moed aan de gezinnen die in rouw gedompeld zijn door de oorlog on bid den ol de Heere ze gedachtig on ge nadig mocht zijn. Daar zijn ook en kele burgers getroffen door de ver woesting van huis on haard. Maar overigens heeft de Heere zijne ont fermende liefde over ons heerlijk ge maakt. 't Had toch zo geheel anders kunnen zijn. Op myn reizen door de geteisterde gebieden is 't me al duidelijker ge worden dat we nog zo lijk zyn. We hebben nog een woonkamer en slaap kamer en keuken met de nodige meu bels. Is dat niet groot? Duizenden hebben dat niet meer. Nu ligt 't als vanzelf op den weg van Veenendaal 't werk der barm hartigheid heerlijk te maken. Voor mensen die niets meer hebben, kunnen wij allen wat missen. Laten we 't bed van de logeerkamer er maar gerust voor afstaan; want ouden van dagen en zieken liggen nog op de planken met' een beetje stroo. Voor die enkele dagen, dat we iemand hebben te lo geren, kunnen we 't wel schikken. Door 't werk der barmhartigheid krijgen we steeds meer vrijmoedigheid aan de barmhartigheid Gods om vast te klemmen tot zaligheid. Wij moeten ?t leven leren leven in 't licht dor eeuwigheid. Dat nu heeft ons volk in de oor logsjaren al meer en meer uit 't oog verloren. Met zorg denken we aan de geestelijke verachtering van ons volk en inzonderheid aan de verwildering van onze jeugd. Wat zyn wij gees telijk arm. terwijl wij ryk kunnen en moeten worden in G< 1 tot zaligheid. Alles moet in 't werk gesteld om onze jeugd de weg der zaligheid te leren. Door geestelijke onkunde gaan w« verloren. Laten we daarom ouders met onze kinderen geregeld ter kerk gaan. By den doop hebben wij liet den Heere beloofd onze kinderen in die eerste beginselen zullen te onderwijzen. In de vrceze des Heere moet ons zand opgevoed worden. De Heere Jezus staat nog te kloppen aan de deur van ons hart. Wij moeten de deur voor Hem open doen en dan komt Hy bin nen met den vollen zegen van het Evangelie. Dan zal Hy met ons en wjj met Hem avondmaal houden. IJ>« R. KOK Dorpsgenoten, Nu het dan zover gekomen is, dat wy in onze gemeente in direct con tact zullen worden gebracht met de N.\ .H.-II.A.R.K., wil ik, mede na mens de kleine groep waartoe wy behoren, een beroep op U allen doen Geeft met milde hand; laat Uw gave een offer zijn, dat met vreugde en liefde wordt gebracht. Over het alge meen zyn wij als Veenendalers be voorrecht geweest boven tienduizen den in ons geliefd Vaderland. In grote trekken is het bij ons de span ning der oorlog geweest, welke zorgen baarde; de materiëele schade is in verhouding tot andere gebieden slechts gering geweest. I de spanning der oorlogsdagen l.ccft een ieder onzer uitspraken gedaan, dat het hem .zoveel" waard zou zyn, wanneer dit alles voorbij zou zyn en het vrede was. Nu is er dan vrede; maak dus thans Uwe uitspra ken waar; toon dat dc geuite belof ten niet slechts „woorden" waren, toon de daad! Wanneer een ieder zijn voorraden naziet, is er zeer zeker oen groot ge deelte van onze bevolking, welke wat te missen heeft. Doch vooral geeft geen rommel, waaraan de gedupeer den praetisch niets hebben. Dat wat U geeft moot waard zijn gebruikt te kunnen worden! De Voorzitter van de Ned. Pro testantenbond, afd. Vceenendaal, T. v. d. WAL. In de voorbijgegane boze jaren hebben we vaak tot elkander gezegd, dat we gingen inzien, met boe weinig een mens toe kan, hoeveel hij missen kan van de dingen, die hij gewoonlijk voor onontbeerlijk houdt. Nu heeft God in Zijn grote goedheid aan de meesten onzer veel meer laten behouden dan dat minimum Zou het wellicht daarom zijn. opdat we thans metterdaad kun nen tonen dat we geleerd heb ban te bezitten als niet bezit tende? Zo talloos velen hbbeen aan h t alle nodigste gebrek »zijn alles kwijt«. zoals de gangbare term luidt Last het dan ons, bevoor rechten. een eer zijn en een plicht der dankba rheid, van cLt wat ons gelaten werd mild en onbekrompen weg te schen ken aan de schare der berooiden, onze broeders en zusters, die naakt zijn on gebrek hebben en tot wie wij niet mogen zeggen: »gaat henen in vrede, wordt warm en wordt verzadigd*. Wat onderscheidt hen van ons? Het is immers slechts God's ontferming als hst ons niet evenzo verging! Ja, wij gaan geven, geven uit een hart overvol van dank en deernis, zo geven, dat we echt blij maken. En dan zullen wij het erva ren, dat het waarlijk zaliger is te geven dan te ontvangen. T. G. Thoomes Wat alzo te geven? Om zich enigszins een idee te vor men wat nodig is, vindt U onder staand ee.n artikelen-ljjst. Het gaat er niet om wat U missen wilt, maar om datgene te geven, wat U niet dagelijks en regelmatig nodig hebt, dus om wat U missen kunt. Laat ons niet vergeten, dat die mensen, waar alles van weg is, ook alles missen. EEN IEDER DOE ZIJN CHRIS TENPLICHT. en handclc volgens eer en geweten. Meubelen-tapijtgoederen. Tafels, stoelen, linnenkasten, dres soirs, slaapkamers of onderdelen hier van. divans, lampen, spiegels, schil derijen, vitrage, overgordijnen, vloer bedekking, matten, karpetten, lopers, tafelkleden, enz. Huishoudelijke artikelen. Pannen, potten, kopjes en schotel tjes, borden, vorken, allo soorten le pels, messen, schaaltjes, koffie of theepotten, iranaakpotteri, weckfles sen, petroleum of gasstellen, enz. Gereedschappen. Hamers, knijptangen, spykers, schoppen, greepen, haken, bylen, za gen, schroevendraaiers, breekijzers, enz. Klein goed. Borstels, dweilen, bezems, stoffers, stofblikken, kleerhangers, wasklem- men, breinaalden, breipennen, stop naalden, spelden, enz. Diversen. Kachels, bedden, dekens, spiralen, klokken, kapstokken, bedkruiken, enz. Huishoudgoederffn. Lakens, sloopen, handdoeken, thee doeken, baddoeken, washandjes, enz. Verzoeke er rekening mede te wal- i houden dat de gocdcrc in goeden staat verkeren. DE LUCHTBESCHERMING IN DIENST van het VREDESWERK. Het ophaalfeest voor dc H.A.R.K. vindt plaats volgens onderstaand schema Wijk A. Wykhoofd G. H. Ko- nings. Woensdag 25 Jnli. Wijk B. Wykhoofd N. Molen beek. Donderdag 26 Jnli. Wyk C. Wijkhoofd E. H. van Kreel. Dinsdag 24 Juli. Wyk D. Wykhoofd W. v. Stemp- voort. Zaterdag 28 Juli. Wijk E. Wykhoofd H. Wels. Vrij dag 27 Juli. - Wyk F. Wijkhoofd R. Kok. Vrij dag 27 Juli; zo nodig Zaterdag 28 Jnli. ZUIVERING IS VOLKSZAAK. Wij hebben tijdens de bezetting met enig verlangen uitgezien naar de dag waarop de grote schoonmaak kon beginnen. Het leek alles simpel en gemakkelijk. Thans echter blijken de twijfelgevallen onaangenaam groot. Er bestaat geen onfeilbare wichel roede, die duidelijk reageert op de vraag: schuldig of niet. Iedereen kan l vertellen van mensen, die onschuldig (of betrekkelijk onschuldig) in een kamp zitten. Iedereen kan U vertellen van mensen met een zwaar zondenrqgister, die nog vrij rondlopen. Iedereen heeft" een lijstje in zyn zak van ambtenaren, die ten onrechte zyn gestaakt of niet gestaakt. ele Nederlanders trachten dan een ze kere statistische regelmaat in hun lystjes te ftntdekken. Sommige Protestanten veronder stellen dat „ze" de Katholieken „weer" sparen. Ook de omgekeerde argwaan kan worden gevoed. „Kleine luvdon" veronder stellen, dat men het voorzien heeft op Jan Boezeroen in plaats van op Jan Salie. Beter gesitueerden zeggen lelijke woorden over de Binnenlandse Strijdkrachten die (naar hun zeggen) vooral gekant zijn tegen „liet betere publiek Xo zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat de zuivering diep leeft in hot .be wustzijn van ons volk. Men zou kunnen ge loven, dat er in alle kringen oen felle be boette bestaat aan recht en billijkheid aan streng en snel optreden tegen landverraders en slappelingen. Zoals we van dc ïrinter spraken over Jiet eten en over vrywel niets anders dan dat, zo is vandaag -ous'woor- naamste onderwerp: de zuiverihg.'Eén „idealistisch" onderwerp. Jammer afroep, dat er zo weinig „idealistisch" over wordt gepraatIs liet ons wel te doen om de rege neratie van ons volksleven. Of vindc:i wc hier vooral een vrybrief voor achterklap en ketterjacht? Het stellen van die vraag is zeer boos aardig. Maar men moet somtyds ook boos aardige vragen stellen. Wy menen dat er ditmaal aanleiding toe is. want in zeer voel gevallen is de ervaring deze: de luidruch tigste critiek op de zuiverings-politiek der overheid komt zelden verder dan de huise lijke kring of de café-tafel. Veel mensen zuiverep met '"ïrtstocht mee, maar ze voe len zich onprettig, wanneer men hnn voor stelt de gegevens waarover ze blykbaar bo- sehikken in te o enen bij de bevoegde in stantie. Aldus dc ervaring, vrijwel overal. I- Wij zeggen daarom: van twee dingen één. ofwel men beschouwt de zuivering als ecu volkszaak en dan ziet men de zaken in derdaad goed maar dan aanvaardt men ook de verplichting om persoonlyk voor <Te draad te komen met feiten, waarvoor men staat. Ofwel men beschikt niet over vol doende betrouwbaar materiaal, en dan «loet men beter voorzichtig te zyn met elk woo: <1, dat men in dit. opzicht spreekt. Zuivert mee! ZUIVERING IS VOLT! ZAAK. Maar liet is óók een erezaak voor alle betrokkenen. En daarom moet men we ten wat men zegt. Wij vragen Uw mede werking, maar dan ook_ onder verantwoor delijkheid van Uw volle persoon. Geen naamloos ingebrachte veronderstellingen, geen laster onder het motto: „als ik lieg, lieg ik in commissie". Velen zeggen: „de zuivering gaat ver keerd,-want ..W- doen het te slap of to fors Maar is ook het Nederlandse publiek zelf niet een deel van die „ze"? Onlangs klaagde de voorzitter van de Amsterdamsche zuiverings-commissie over onvoldoende medewerking van de burgery. Van een burgery dus, die over de zuivering maar.niet uitgepraat raakt. Dat valt moei- lyk samen te rymen. Een raar, een pij geval. En ditmaal is de schuld eens niet by Militair GezagN.T-C. I

De Vallei | 1945 | | pagina 2