Nieuws en Advertentieblad voor Yeenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 28 Juli 1945 Ne. 768 FEESTAVOND RODE KRUIS VERPACHTING JACHTRECHT. VEENENDAAL. Abonnementsprijs 1.3C IHH VA AA H Hi ÜHB WS A D V E R T EN TIH S per kwartaal. ppfi^ JfflF ^P^llk |||l| |!j|pj llll!^^ pH Gewone advertentieprijs nummers 6 cent Hkn JHv BBbh SI per mm Redactie en Administratie iffe? jÉ& ^HKLJn& Minimumprijs per adver- Rarallelwec 8. Veenendaal 0 HBH BAhB ShHB jjj^B Telefoon 601 WBÊ^ HU W HHI H «HS B Vr»»F »»bod f 13' van 1 -20 woorden, r lk Red. W. F. ter Hoeven Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. Verschijnt 2 Steer per wrek in: Stichts- en Geld.-Yeenendaal, Arr.erongen, F 1st, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel VERENIGING „ORANJEDAG". Voórloopig programma van de fees telijkheden, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin en de bevrijding van ons Vaderland. Donderdag 30 Augustus 1945. 8 uur. Herdenkingsavond, zo moge lijk in de oude kerk op de Mankt. Gecombineerde zangkoren met een nader aan te kondigen spreker. Vrijdag 31 Augustus 1945. 7 uur. Reveille. 8.30 uur. Opening 'van de feestelijk heden door den Heer Burgemeester van Veenendaal, ten gemeente huize, 910 uur. Zang op de Markt door „de Veen zangers". 1112 uur. Kinderzang op de Markt. 12—14 uur. Pauze. 14.3016.30 uur. Voetbalmatch. 14.30:15.30 uur. Ringrijden met dogcarren. 15.3016.30 uur. Ringrijden te paard. 16.3017.30. Estafettaloop. 17.3020.00 uur. Pauze. 20.0022.00 uur. Concert op de Markt met Volkszang. Zaterdag 1 September 1945. 910 uur. Zang op de Markt door „Con Amore". 1012 uur. Allegorische optocht met défilé der plaatselijke vereeni- gingen. 1214.30 uur. Pauze. 14.3016.30 uur. Openluchtuitvoe ring van de Gymnastiek vereen iging ^.Soarta' 16.3019.00 uur. Pauze. 19.00—21.00 uur. Concert op de Markt met Volkszang. 21.0022.30 uur. Openluchtbioscoop voorstelling. 22.30 uur. Groot schitterend vuur werk. Tijdens de feestdagen zal er een etalagewedstrijd worden gehouden. COLORADOKEVERS. De Burgemeester van Veenendaal vestigt nogmaals de aandacht van be langhebbenden op de verplichting tot ogenblikkelijke melding van het aan treffen van coloradokevers. Deze aanmelding dient te geschie den op het Politiebureau, Markt 21, -alhier. Indien niet ieder hieraan zijn mede werking verleent, kan dit insect in de naaste toekomst voor de voedsel voorziening, met name voor de aard appeloogst de meest schadelijke ge volgen veroorzaken. Houders van groentetuinen en aardappelvelden ga dagelijks Uw terreinen na of de coloradokever zich eventueel daarop genesteld heeft! Het is in Uw en ons aller belang dit kwaad zo volledig mogelijk uit te roeien. Veenendaal, 26 Juli 1945. Postverkeer krijgsgevangenen. De Burgemeester van Veenendaal; maakt bekend: dat thans ter gemeente-secretarie, Hoofdstraat nr. 100 (2de afdeling) formulieren verkrijgbaar zijn voor correspondentie tussen Nederlandse onderdanen, die zich in krijgsgevan genschap (b.v. Japan) bevinden en hun families in Nederland. De uitgifte van deze z.g. „P.W.- forms" is beperkt tot één formulier per week per aanvrager en mag al leen plaats vinden aan de naaste ver wanten van Nederlandse krijgsgevan genen. De formulieren mogen alleen met potlood worden beschreven. Toe gelaten zijn de volgende talen: Ne derlands, Frans, Engels en Duits. Veenendaal, 26 Juli 1945. De Burgemeester voornoemd, J. H. VAN SCHUPPEN, VEENEND AAL-NIEUW S. Zomeravond-Competitie. In verband met de a.s. competitie werd besloten deze zomeravond-com petitie in te krimpen door ieder elf tal nog vier wedstrijden te laten spe len, zodat er thans in de kopgroep voor het kampioenschap volop span ning is. De kopgroep wordt gevormd door Ritmeester, West, Zuid, Noord, Bouwvakken, Politie, Stormvogels, welke elftallen in de resterende wed strijden tegen elkaar zullen spelen. Programma voor de a.s. week Maandag 30 Juli: 78 uur: Para BoysWest. 89 uur: PolitieStormvogels. Dinsdag 31 Juli: 78 uur: Gros siersD.S. 89 uur: BouwvakkenPanter. Woensdag 1 Aug.: 78 uur: Gras- hoppersZuid. 89 uur: NoordBergzoom. Vrijdag 3 Aug.78 uur: Nering doendenPanter. 89 uur: Geel BlauwHollandia. Het Te elftal van Veenendaal opent de reeks oefenwedstrijden, vooraf gaande aan de competitie, a.s. Zon dag, aanvang half drie, met een wed strijd tegen de sterke 3e klasser Bar- neveld. In dit' elftal speelt de beken de U.V.V.-er Freje, zodat een span nende wedstrijd wordt verwacht. GEMEENTELIJKE WONINGNOOD-COMMISSIE. Bovengenoemde commissie maakt bekend dat zij voortaan de le en 3e Dinsdag van elke maand, 's avonds om 7.00 uur, zitting houdt in het Ge meentehuis, Hoofdstraat 34, om wo ningzoekenden gelegenheid te geven hun aanvrage mondeling toe te lich ten. Tj. JARINGS, voorzitter. W. SCHOLTEN, secretaris. VOOR DE CANADEZEN. Maandag werd een ontspannings avond gegeven voor de Canadese sol daten, in gebouw Eltheto alhier, ge organiseerd door de Veenendaal yousters jongeren De Heer Henk Brouwer heette alle aanwezigen welkom, waarna door de dames van Sparta o.l.v. den Heer Van Asselt in Volendammer costuum een boerendans werd uitgevoerd. Aan het. eind van dit nummer werd aan captain Rose een paar echt Holland- sche klompen aangeboden. Verder noemen wij „the Kiolo's" met Hawaiianmuziek, wat ook zeer in de smaak viel. De Heer Jan van Harde veld, met imitaties en als snel tekenaar, deed allen hartelijk lachen, deze was tevens vervaardiger van de mooie décors enz., o.a. een echt Hol landse molen. Hanns Berk met werkelijk goede pantomimes, „The Washboard Stom pers", een „Neger-dansorkest", een van de meest inslaande nummers. Wij spreken op deze plaats, namens alle Veenendalers onze dank uit voor hetgeen zij hebben gedaan voor onze bevrijders, voor wien de dagen erg lang zijn. Tot besluit van de avond werd staande het Engelse-Canadese en Nederlandse volkslied gezongen en sprak JColonel G. L. MacDonald, Com mander of the Third Mediem Regi ment R.C.A. namens alle Canadezen een woord van dank voor deze avond en bracht naar voren dat dit de eer ste keer was, dat een dergelijke avond door de inwoners van een plaats zelf, voor hen was georganiseerd en uit gevoerd. Naar wij vernemen ligt liet in de bedoeling nog meer van dergelijke avonden voor de alhier liggende Ca nadese militairen te organiseren. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. De Leider van de Distributiekring Veenendaal maakt het volgende be kend Tot en met 28 Juli a.s. moet het publiek de bon D 08 (rood en blauw) bij den leverancier van wien men MELK wenst te betrekken inleveren. Dit is noodzakelijk, teneinde de melk- voorraad der melkhandelaren op zo danige wijze te herzien, dat in de toekomst een geregelde en vlotte af levering van melk ge waarborgt zal kunnen zijn. Eveneens .moet het publiek bon D 00 (rood en blauw) bij den leveran cier van wien men VLEES wenst te bet rekken in leveren. De Leider van de Distributiekring G. HENSEN. AVONDKLOK. De Burgemeester van Veenendaal; maakt bekend dat de Militair Commissaris voor Utrecht (Oost) heeft bepaald, dat met onmiddellijke ingtmg het verbod, om zich tussen 23.00 en 4.00 op straat te begeven, wordt ingetrokken. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal: Gelet op het „Besluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding '45" en op het „Uitvoeringsbesluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding I" maken bekend: dat een ieder, die in het bevol kingsregister der gemeente Vcenen- 1.1 1. - -.A X. UdUi upgciAunidi wnuui t tv aiju ver plicht is zich in persoon aan te mel den. De verplichting tot aanmelding geldt voor elk lid van een gezin of samenwoning afzonderlijk. Voor per sonen, die de leeftijd van 15 jaar nog niet hebben overschreden kan het hoofd van het gezin de vereiste aan gifte doen. Bij de aanmelding dienen te worden overgelegd persoonsbewijs en de nieuwe distributiestamkaart. Bovendien moeten zij, die gehuwd of gehuwd geweest zijn hun trouwboekje overleggen. Hij, die niet voldoet aan vorengenoemde verplichting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 14"dagen of geldboete ten hoogste f 100.-. De aanmelding moet geschieden ter gemeenteser. Hoofdstraat 100 van 912.15 uur en van 1416.45 uur, Zaterdags van 912.15 uur en wel op: Maandag 30 Juli 1945. Zij, wier geslachtsnaam begint met de letter A tot en met H. Dinsdag 31 Juli 1945: I, J en K. Woensdag 1 Aug. 1945L. Donderdag 2 Aug. 1945M. en N. Vrijdag 3 Aug. 1945: O. P. en Q. Zaterdag 4 Aug. 1945 R Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat de Commissaris der Koningin in de- provincie Utrecht betreffende de vervulling van de vacature van wethouder, ontstaan door de uitslui ting van E. Stemerdink en de benoe ming van J. H. van Schoppen tot waarnemend Burgemeester, bij zijn besluit van 19 Juli 1945, 3de Afde ling, B I Nr. 170/82 1. heeft benoemd tot wethouders de zer gemeente: A. Middelhoven en H. C. G. van Schuppen 2. heeft bepaald, dat deze benoe ming a. ingaat op de dag, volgende op die, waarop dit besluit is ge nomen b. voor wat de lieer A. Middel hoven betreft, geldt gedurende de tijd, dat de lieer J. H. van Schuppen het ambt van bur gemeester waarneemt en uiter lijk tot het tijdstip, waarop de gemeenteraad wethouders heeft benoemd c. voor wat de heer IT. C. G. van Schappen betreft, geldt uiter lijk het tijdstip, waarop de ge meenteraad wet bonders heeft benoemd.. Veenendaal, 25 Juli .1945. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Hierbij verzoek ik U beleefd onder staand stukje in Uw blad op te willen nemen Nu alles langzamerhand weer nor maal gaat worden, komt do vraag weer in mij op waarom Veenendaal eigenlijk geen goede Huishoudschool heeft. Bijna alle meisjes zijn hier op de fabrieken of kantoren werkzaam en dus staan de meeste van die meis jes enigszins vreemd tegenover huis houdelijk werk. Indien er hier ter plaatse een goede avondhuishoud school was, zou dit euvel met vlag en wimpel uit de weg geruimd kunnen worden. En indien er geen gelegen heid is een Huishoudschool op te rich ten dan is er toch zeker wel gelegen heid een kookcursus te beginnen. Dat is dan tenminste al een belangrijke stap in de goede richting. Veenendaal is tenslotte een flinke plaats met een behoorlijk aantal in woners en dus is zo'n school of cur sus geen overdadige weelde. De redactie beleefd dankend voor de plaatsruimte. R. d. V. Afd V'daal. Vrijdagavond 20 Juli j.l. heeft de transportcolonne van de afd, Veenen daal met de dames-helpsters, het plaatselijk bestuur der afdeling, de doktoren en de zusters van het Groe ne Kruis, met hun vrouwen en ver loofden in de voor deze gelegenheid keurig versierde zaal van Eltheto, flink gefeest. De voorzitter van de feestcommis sie, de Heer D. J. Anboek, sprak een kort openingswoord, waarna Mr. J. J. P. C. van Kuyk als voorzitter van de plaatselijke afdeling Rode Kruis zijn hulde en dank uitsprak, naast de le den en damesleden, ook tot de vrou wen en verloofden, voor hetgeen zij in de afgelopen tijd hebben verricht, voor het offer, dat zij hebben ge bracht in de gevaarlijke^ dagen, door te dienen in liefde tot den naaste. Hierna schetste Dr. Vergouwen nog, dat het werk der colonne de laat ste vijf jaar niet altijd zonder ge vaar was, getuige de Heer v. d. Lustgraaf, die tijdens de evacuatie- diensten een hand is verloren. Terwijl de Heer Van Oort uit Zeist declameerde, wferd het musicale ge deelte van de avond verzorgd door de bekende „Kiholo's". Verder werd door enige leden nog enkele voordrachten ten» beste gege ven. De avond werd beëindigd met een slotwoord van den voorzitter der co lonne, den Heer Da vela ar. Hulde aan de leden van de trans portcolonne en Rode Kruis. ELST (U.). Maandag j.l. omstreeks 11 uur liep het 5H-jarige dochtertje van de fa milie Wildeman, spelende tegen een militaire vrachtwagen. Een toevallig voorbijkomende dokter verleende de eerste hulp, waarna het meisje zwaar gewond bij Dr v. Ommeren werd bin nengedragen. Vandaar werd het over gebracht naar het Ziekenhuis te Utrecht, waar bet aan de gevolgen is overleden. Dinsdagmiddag j.l. omstreeks 1 uur is door onbekende oorzaak brand uit gebroken bij den Heer T v. d. S. waarbij twee hooibergen totaal zijn afgebrand. Door kordaat optreden van burgers en de Elstse brandweer kon verhinderd worden dat de schuur en hét woonhuis werden aangetast. Een paar uur later werd er weer brand gealarmeerd, nu was het op de Engweg bij J. Lodder, waar, door tot nog toe onbekende oorzaak een schuur in vlammen opging. De brand weer, die vlug ter plaatse was, kon niet anders doen, dan het belendende woonhuis nat te houden, waardoor dit gespaard bleef. RHENEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Rhenen, maken bekend, dat het jachtrecht op de gronden, in eigendom toebehorende aan de ge meente (ruim 300 H.A.), met ingang van 1 Juli j.l. weer voor zes jaren zal worden verpacht. De verpachting zal geschieden voor de eigendommen en onder de voorwaar den, vastgesteld door ons College, zo als deze vanaf heden ter gemeente secretarie ter inzage zijn nedergelegd op de bestuursafdeling, en wel in 'twee-percelen, n.l. op de gronden ge legen respectievelijk ten Noorden en ten Zuiden van de Cuneraweg zowel als in massa. Perceel I ten Noorden van de Cu neraweg omvat ongeveer 17 ha. bouw land, 61 ha. hooiland en- 126 ha. wei land. Perceel II ten zuiden van de Cu neraweg omvat ongeveer 337 ha. bos en heide en 37 ha. uiterwaarden. Inschrijvingsbrieveii voor deze ver pachting moeten vóór 1 Augustus a.s. in gesloten omslag worden ingediend bij den Burgemeester. Rhenen, 21 Juli 1945. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juli. Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk). 9 uur Ds. Mulder (H. Avondmaal). 10.30 geen dienst. 5 uur Ds. Bakker (Dankzegging). Eltheto. 9 uur Ds. Bakker (H. Avondmaal). 5 uur Ds. v. Wijngaarden (Dank zegging). Geref. Kerk. 9 en 5 uur Ds. van Enk. Geref. Gemeente. 9.30 en 5 uur Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 uur Ds. de Bruin. Vereen, tot verh. v. h. Kerkel. en Geestel. leven in de Ned. Herv. Gem. te Veenendaal. Dienst in de Geref. Kerk. Sprekerde Weleerwaarde Heer J. Schaap, Theol. Cand. te Lunteren. Ned. Prot. Bond, Afd. Veenendaal. Mej. Revel in de Conversatiezaal -an de Lbriek D.S. om 10 30 uur Leger des Heils. 10 uur. Heiligingsdienst o.l.v. kapi tein van Beem. 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst op het Verlaat. 7.30 n.m. Verlossingssamenkomst. Woensdag 1 Aug. 2.30 uur n.m. Gezinsbondsamenkomst. RHENEN. Geref. Gem. Donderdag 2 Aug. 1945 n.m. 6 30 uur Ds. Fraanje v. Barneveld. ELST. Ned. Herv. Gem. 10 uur v.m. en 6 uur n.m. Ds. van Galen. Geref. Gemeente. 9.30 uur Ds. R. Kok. 2.uur Heilig Avondmaal. 6.30 uur Nabetrachting. OVERBERG. Oud Geref. Gemeente. 10 uur v.m. en 6 uur n.m. Ds. Blaak van St. Philipsland.

De Vallei | 1945 | | pagina 1