Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 4 Augustus 1945 No. 770 Abonnementsprijs f 1.3C per kwartaal. Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven DE VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Flst, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GEEN STRUISVOGELPOLITIEK. Wie zijn schuld betaalt, verarmt niet, maar raakt z'n centen kwijt. Het Nederlandse volk zal, nu in ons land de deze winter en voorjaar heersende hongersnood behoorlijk on derdrukt is, zich eens moeten afvra gen „Wie zal alle door de geallieer den gedane leveranties betalen Het is erg eenvoudig om het regelen van deze materie maar aan de heren in Den Haag over te laten, doch o.i. is dit een onverantwoordelijke rede nering. Wij dienen te beseffen, dat ieder in Nederland hier individuedl bij is geïnteresseerd. Wat toch is het geval? Het voed sel, dat wordt ingevoerd, kunnen wij niet met zwarte of papieren guldens ibetalan aan de leveranciers Engeland en Amerika. Onze minister-president heeft reeds verklapt dat de' voedsel- invoer alleen ons reeds 575 millioen gulden per jaar kost. Er is echter nog meer, dat wij betalen moeten, n.l. de leveringen van oorlogstuig, en die rekening zal evenmin voor de poes zijn. De Amerikaanse senaats commissie tot onderzoek van de Leen- en pachtwet-overeenkomsten (Neder land hoeft ook zulk een overeenkomst met Amerika) zegt zeer positief, dat geen enkele bepaling in deze overeen komsten ook maar enigszins de me ning wettigt, dat niet betaald zal moeten worden voor deze leveringen. Neen, niet alleen in contanten, buiten landse valuta of goederen zal kunnen worden betaald, doch ook zullen an dere v«®rdelen ve#r Amerika in aan merking kunnen kernen, als daar zijn handelscencessies, verveerprivileges, verbindingen en verdere concessies. Dit emvat mede de zekerstelling van de teek ernstige vrede! Al met al kan gezegd worden, dat wij veel meer zullen moeten betalen dan wij ooit aan geld, waarmede Amerika kan worden betaald, bij el kaar kunnen krijgen, of er zal bij ons veel radicaal moeten veranderen. Vóór 1940 hadden wij reeds een niet- sluitende handelsbalans, d.w.z. wij verdienden minder buitenlandse be taalmiddelen dan wij voor onze in voer nodig hadden. Dit is er tijdens de bezetting niet betei' op geworden. Tot overmaat van ramp heeft onze regering dn Londen zich genoodzaakt gezien, om in het buitenland (Enge land en Amerika) aan te kloppen in de positie van een bedeelde bij het Armbestuur. Om even bij deze Armbestuur gedachte te blijven. Het komt in Ne derland wel voor, dat b.v. een arme weduwe nog een woning bezit, die op haar naam staat. Komt zo iemand te overlijden, dan zal uit de op brengst bij verkoop van de woning, na aftrek der verplichtingen (o.a. hypotheek en kosten) het resterende ten goede komen aan het armbestuur, dat haar tijdens het leven steunde, in zijn geheel wanneer de ondersteuning het resterende bedrag overschreidt en HHOO/H .T anders in ieder geval voor het uit gekeerde ondersteuningsbedrag. Wij keren terug naar het Arm bestuur, dat ons land bedeelt,, n.l. Amerika en/of Engeland. Het enige verschil met het hiervoor aangehaal de voorbeeld is diit: de bedeelde zal, mag en kan nooit overlijden. Het ge volg hiervan is, dat wij de ons hel pende landen in de eerste plaats al tijd dankbaar zullen moeten blijven. Individueel valt dit in de regel al niet mee, ilaat staan als gemeenschap. Toch zal, door openlijk onze dank baarheid te tonen, ons volk gerespec teerd worden, ondanks zijn armoede. In de tweede plaats moeten wij zorgen, dat onze schuld afgelost wordt, ten koste van alles. Wij zullen onze centen kwijt raken, maar niet verder ^"erarmen( Neen, het tegen overgestelde zal er voor plaats ma ken wij zullen rijk worden Nu horen wij al tegenwerpen„Wij behoeven niet rijk te worden, als wij mgur een menswaardig bestaan heb ben". Gaarne laat ik U persoonlijk het antwo'ord gevenDenkt U een menswaardig bestaan te hebben in een bedeeld en arm land? Onze crediteuren Willen contanten of diverse concessies. Het goedkoop ste is altijd nog om contant te beta len. Concessies, op welk gebied dan ook, is hetzelfde als de kip verkopen, die .de gouden eieren legt. Zonder dat het Nederlandse volk op de hoogte was, is voor 1940 al heel veel verhandeld. Buitenlands ka pitaal beheerste toen reeds veronder stelde specifiek Nederlandse maat schappijen. Vreemd kapitaal heeft in ieder geval gelegenheid gekregen, zich bij ons te vestigen. Hoe ver dit strekt, is ons niet bekend. Wij hebben echter de indruk, dat het niet onbelangrijk is. Verder behoeven wij er niets van te zeggen, alleeen nog dit: laten wij hopen, dat Nederlanders, die aan het hoofd van Internationale Maatschap pijen met Hollandse namen staan, ons een beetje zullen voortrekken. Het is voor de toekomst van ons volk in ieder geval een levensbelang, dat wij .de beschikking krijgen over deviezen (buitenlandse betaalmidde len) om onze schuld te betalen in het belang van allen, die in het Rijk der Nederlanden wonen. Nü lijkt het onuitvoerbaar. Maar net zo goed als wij hebben volgehou den tijdens de bezetting, dient nu de koers te worden bepaald en moeten we volhouden tot en met, al vallen wij er bij neer. Wij dienen allen te be seffen, dat, ondanks het ophouden der vijandelijkheden, onze positie te vergelijken is met die van Engeland in Sept. 1940. Ifi het Britscne eilan denrijk heeft toen ook iedereen -be grepen, dat het er op of onder was. Een vraagteken is, of ons volk wil. Op het ogenblik is het nog een zeer verwarde toestand. Gesproken en ge schreven wordt er veel. Over politiek, baantjes, gezag, democratie, geestelij- .nnmfpW" chimd'ayD no -rol I ke vernieuwing, cultuur, te veel om op te noemen. Er wordt meer onpro ductief dan productief werk verricht. Met het onproductieve kunnen wij zeker niets betalen! Wel willen wij graag toegeven, dat de omstandig heden dit nu eenmaal meebrengen, doch dagelijks dient het onproduc tieve beperkt te ^worden. Wij zullen moeten betalen en daar om geen struisvogelpolitiek, doch de feiten npchter beschouwen. N. T. G N. V. H.—H. A. R. K.-ACTIE. Naar wij vernemen is deze actie in Veenendaal een geweldig succes ge worden. De opbrengst van het geeffeest, is, de niet al te hoge verwachtingen ten spijt, buitengewoon groot. De juiste gegevens zijn nog niet bekend, maar wel staat vast, er is veel, heel veel gegeven. Veel kan er nu ook gehol pen worden, wat een voldoeningge- vende gedachte. Zaterdagmiddag 2 uur, vertrekken vanaf de Markt de Canadese leger wagens met de goederen, welke voor Rhenen bestemd zijn. De leden van de L.B.D. en allen die hebben geholpen 'bij liet opha'lên enz., zijn uitgenodigd mee te gaan naar Rhenen. Ook ieder die kan en wil moet meegaan in deze tocht. De wa gens zullen niet te snel rijden, zodat men ze met de fiets kan bijhouden. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van V eenendaal Gelet op* het „Besluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding 1945" en op het „Uitvoeringsbesluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding I" maken bekend: dat een ieder, die in het bevolkings register der gemeente Veenendaal op genomen behoort te zijn, verplicht is zich in persoon aan te melden. de verplichting tot aanmelding geldt voor elk lid van een gezin of samenwoning afzonderlijk. Voor per sonen, die de leeftijd'van 15* jaar nog niet hebben overschreden kan het hoofd van het gezin de vereiste aan gifte doen. Bij de aanmelding dienen te wor den overgelegd het persoonsbewijs en de nieuwe distributiestamkaart. Bovendien moeten zij, die gehuwd of gehuwd geweest zijn hun trouw boekje overleggen. Hij, die niet voldoet aan voren genoemde verplichting wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 da gen of geldboete van ten hoogste f 100.-. De aanmelding moet geschieden ter gemeentesecretarie, Hoofdstraat 100 van 912 en van 1416.30 uur en wel op Maandag 6 Aug., S van Samuel tot en crnet Van der Schoot. Dinsdag 7 Aug., Schoute tot en met Slotboom. Woensdag 8. Aug., Van Sloten tot .gaaH XI9G i en met Swart. Donderdag 9 Aug., letter T. tot en met U en letter V tot en met Ver steeg. Vrijdag 10 Aug., Versteegen tot en met W. van Wakeren. Zaterdag 11 Aug., Van de Wal tot en met \Veyers. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. Rantsoenen brood en tarwebloem. De leider van de Distributiekring Veenendaal maakt bekend, dat met onmiddellijke ingang de bonnen „1 rantsoen tarwebloemuitsluitend geldig zijn voor 100 gram bloem per bon; op deze bonnen mag dus geen brood worden verkocht. De bonnen „4 rantsoenen brood" zijn uitsluitend geldig voor 400 gram brood; op deze bonnen ds dus geen bloem verkrijgbaar. Inlevering rantsoenbonnen brood en tarwebloem. Rantsoenbonnen brood mogen uit sluitend, tezamen met andere voor brood aangewezen bonn'en, worden ingeleverd ter verkrijging van een gezegeld ontvangstbewijs voor bloem of meel. Des bonnen „1 rantsoen tarwe bloem" mogen slechts worden inge leverd voor een toewijzing tarwe bloem, dus niet voor 'een gezegeld ontvangstbewijs. Na-uitreiking noodkaarten 5e serie. Personen, welke niet in het bezit zijn van een GB-inlegvel plus nood- kaart kunnen deze in ontvangst ne men op Maandag 6 Augustus op het Distributiekantoor tussen 9 en 12 uur v.m. (Loket keuken). Bekendmaking voor de zelfverzorgers in de D.K. Veenendaal. De zelfverzorgers dienen in de week van 5 tot en met 11 Augustus 1945 bij de inlevering van hun bon nen de stamkaarten en inlegvellen (oude en nieuwe) mede te brengen. Tevens worden alle personen, die zelfverzorger zijn voor één of meer artikelen in hun eigen belang aange raden de aangewezen bonnen voor die artikelen steeds op tijd in te leveren. Bij het niet nakomen van deze ver plichting zUllen strenge maatregelen genomen worden. Toewijzingen volvette- en magere kaas. De Leider van D.K. Veenendaal maakt bekend, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op-de toewijzingen voor kaas, waarop de datum 28 Juli 1945 voor komt alsmede het bonnummer 130, uitsluitend voor de helft van het aan tal rantsoenen volvette of 40 pl. kaas en voor de andere helft magere of 20 pl. kaas mag worden afgeleverd. Aflevering van volvette of 40 pl. kaas in een andere verhouding dan de hierboven aangegevene is niet ge oorloofd. De leider v. d, Distributiekring G. HENSEN. 'MP m :og 18 .v—.1, .1 .K

De Vallei | 1945 | | pagina 1