PROTEST - NOTA ACHTERBERG Gevonden en verloren Voorwerpen Volgens één der bladen heeft een Engels officier, op de vraag, hoe hg de Nederlanders vond, geantwoord „de kinderen zijn bedelaars, de man nen lui, de vrouwen goedkoop!" Dit nu zit mij dwars en héél dwars ook. Uit naam van duizenden mannen en vrouwen, uit naam van onze gevallen helden, die hun leven gaven voor ons Vaderland en zij, die gekweld zijn in Duitse concentratiekampen: „dat ne men we niet Het lijkt me trouwens nogal dwaas om in deze ontredderde tijd, nu alles uit zijn voegen is gelicht en groot en klein nog zoekend om zich heen tast te vragen: „wat vindt U van de Ne derlanders 1Aan een. buitenlander, die een blauwe Maandag an ons Va derland rondkuiert. Dan wrijf je toch even je ogen uit. Natuurlijk, ik geef direct toe, dat er bedelende kinderen zgn, er luie mannen rondwandelen en vrouwen, die zichzelf vergooien het is treurig, maar niettemin waar. Maar daarom is „de Nederlander" niet zo! Neer, mijnheer de Officier, we hebben in de bezettingsjaren on der de „liefderijke bescherming" van onze Oosterburen van alles moeten slikken, van vrijheidsberoving tot surrogaten en brandnetels toe, maar dit nagerecht weigeren we pertinent! Bovendien gejoof ik, dat we dit trip: „bedelende kinderen, luie mannen, goedkope vrouwen", ook aan de over zijde van het Kanaal heus niet met een lantaarntje behoeven te zoeken. Of is Engeland een volmaakt Ko ninkrijk Wat in de loop der jaren door Ne derlanders gepresteerd is, mag ge noemd en gezien wordenOns volk als zodanig is niet lui en onze vrouwen en meisjes weten op elk gebied hun hoofd en handen te gebruiken. Mary Pos vertelt in haar boek „Op vleugels naar «Zuid-Afrikao.a. hoe men daar over de Nederlanders denkt. Er zijn daar enorme werken door Ne derlanders ten uitvoer gebracht met materiaal uit Nederland. En Zuid- Afrika is toch heus niet naast de deur! Het is de moeite waard, dit in teressante boek te lezen Kleefs- mans Boekhuis heeft 't! En tot onze meisjes dit„Houd hóóg je eer, je naam als Nederlandse vrouw! Dit wil niet zeggen, dat je met 'n opgetrokken wipneusje de tom mies en neefjes uit Canada voorbij moet lopen, integendeel, maar trach ten zij je, op welke wijze dan ook, naar beneden te halen, tracteer hem dan prompt op een gloeiende wang, zodat hij in 't Engels'of in 't Hol lands, dat is bijzaak, „au" zegt. Hoofdzaak is, dat jullie houding zó zal zijn, dat deze Eng. officier, wan neer hij huistoe gaat, zijn woorden zal wijzigen in dit: „Ik heb de Ne derlanders leren kennen als een volk, dat werkt, zolang het dag is aan de opbouw van hun VaderlandEn de Nederlandse meisjes wel, die mo gen er zijn!" M. J. J.—v. St. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Augustus 1945. Veenendaal. Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) 9 uur Ds. Mulder (plaatsen vrij). 10.30 uur Ds. van Wijngaarden. 5 uur n.m. Ds. Mulder. Eltheto. 9 uur Ds. Hiensch van Kampen. 5 uur Ds. Bakker (in alle beurten collecte voor de kerkvoogdij). Geref. Kerk. 9 uur v.m. en 5 uur n.m. Ds. van Enk. Geref. Gemeente. 9.30 vjm.- en 5 uur n.m. Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. 9.30 v.m. en 5 uur n.m. Ds. de Bruin. Ver. t. verh. v. h. Kerk. en Geestelijk Leven in de Ned. Herv. Gem. te V'daa.l Dienst in de Geref. Kerk. Spr.Ds. M. A. Krop van Gelder- malsen. Ned. Prot. Bond, afd. V'daal. Dienst in de conv.zaal aan de fabr. D. 6, Leger des Heils. 10 uur v.m. H. dienst o.l.v. Kap. van Beem. 3.30 uur n.m. Openl. samenk. in de Gortstraat. 7.30 n.m. Verlossingssamenkomst. Woensdag 8 Aug. 2.30 n.m. Ge zinsbondssamenkomst. Rhenen. Ned. Herv. (Geref.) Evang. 10 uur v.m. dhr. v. Galen van Sc'haarSbergen. 6 uur n.m. Ds. H. Hiensch van Kampen. Geref. Gemeente. 10 uur v.m. en 5.30 n.m. leesdienst. Eist. Ned. Herv. Kerk. 10 uur v.m. en 6 uur n.m. Ds. van Galen. Overberg. Oud. Geref. Gemeente. 10 uur v.m. en 6 uur n.m. leesdienst. Herv. Gem. 10 en 6.30 uur den Heer v. Viegen. Maandag zullen enige leden van de P.O.D. Veenendaal naar het S.S.- Kamp Harskamp vertrekken, om een onderzoek in te stellen naar de „he ren" welke zich in Veenendaal tij dens de bezetting hebben misdragen. SCABIëSBEHANDELING. De burgemeester van Veenendaal maakt bekend: dat de ontsmettingsploeg van de gemeentelijke geneeskundige dienst der gemeente Amersfoort voorlopig iedere Maandag gelegenheid zal ge ven tot afdoende behandeling van de hierboven zo veelvuldig heersende be smettelijke huidziekte. Hij vestigt er in het bijzonder de aandacht op, wanneer een lid van het gezin door deze ziekte is aangetast het gehele gezin behandeld moet wor den. Zij, die zich laten behandelen moe tan van schone onderkleding voor zien zijn. Raadpleeg tevoren Uw huis arts Veenendaal, 1 Augustus 1945. De Burgemeester voornoemd, J. H. VAN SCHUPPEN, plv. Zeer binnenkort zal het proces Mussert beginnen in de Aula van de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. HINDERLIJK VOOR DE CANA DEZEN. De alhier gelegerde Canadese leger afdelingen ondervinden veel last van de in en bij hun kwartieren zwerven de kinderen. Hoewel het daar voor onze jeugd natuurlijk zeer interessant is, kan dit niet langer voortduren. Van Cana dese zijde worden de ouders vrien delijk verzocht, hun kroost op boven staande te wijzen. POLITIEBERICHTEN. Na onderzoek werd tegen J. B. en C. H., a.e.v. kapper en kapster, en tegen J. B., bakker, proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving. K. W., A. W., J. N. v. D. en A. v. d. Sch. werden verbaliseerd wegens het ongeoorloofd dragen van mili taire kleding. D. v. B. en C. A. d. G. kregen een bon wegens het hangen, zitten en liggen in raamkozijnen. De Burgemeester van Veenendaal maakt bekenddat ter Secretarie dezer Gemeente terug te bekomen zijn de navolgende op de openbare weg gevonden voorwerpen: 1 vistuig; 1 jongensjasje; 5 distributiebonnen; 1 tas met inhoud; 1 vulpotlood; 1 cein tuur-; 1 paar dames handschoenen1 ring met sleutels; 1 heren hand schoen; 1 herenhandschoen. Dat als verloren aangegeven zijn de navolgende voorwerpen: 10 persoons bewijzen; 1 bankbiljet; 2 porte feuilles; 4 bonkaarten.; 2 dubbeltjes en oen wapenarmbandje2 stamkaar ten; 1 pas, inhoudende persoonsbe wijs en poolsausweis1 paar heren handschoenen 2 portemonnaies1 vulpen1 vulpotlood1 jasje1 da mes polshorloge; weggelopen een jachthond. RHENEN. Verbod aflevering levensmiddelen. Burgemeester en" Wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis dat op heden ter gemeente-secretarie gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is gelegd de door hen, uitoefenende de bevoegdheden van den gemeenteraad, vastgestelde ver ordening, op de aflevering van le vensmiddelen aan de woningen. Deze verordening treedt onmiddel lijk in werking. Rhenen, 25 Juli 1945. RHENEN. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes H., z. v. J, L. Engelaar en C. Rothuizen; Nelly, d. v. M. Stolk en H. Alberts; Jannetje, d. v. D. W. van Baaren en L. van den Hatert. Ondertrouwd: Abraham van Dijk en Beatrix Budding; Marinus van den Berg en Adriaantje Aart se. GehuwdAntonie Albertus Reede en Johanna van Soelen; Karei Plejj- ler en Gijsbertha Weijman. INWONERS VAN RENKUM. Met ingang van 23 Juli 1945 be staat voor allen, die in September 1944 in de Gem. Renkum woonden, gelegenheid tot het verkrijgen van een woonvergunning. Belanghebbenden kunnen zich van af die datum vervoegen op het Ge meentehuis Bilderberg, mits voorzien van persoonsbewijs, distributiestam kaart, lopende bonkaarten en trouw boekje en voorts van een gezondheids verklaring voor het gehele gezin, af gegeven door een anderen dan den gewonen huisarts. Indien mogelijk dient men tevoren een woning te kiezen. Bij ontbreken van slaap- en kookgelegenheid ge lieve men te bedenken, dat daarvoor van gemeentewege binnen afzienbare tijd waarschijnlijk niet gezorgd kan worden wegens gebrek aan goederen. De burgemeester van Renkum, Mr. J. TER HORST, w.B. Woensdag is een transport van ongeveer twintig mannelijke- en vrou welijke arrestanten uit het arrestan tenkamp te Veenendaal naar Amers foort overgebracht. Het vrouwen kamp werd hierbij opgeheven. DISTRIBUTIEKRING EDE. Met grote dankbaarheid vermelden Afrij de ontvangst van een zending le vensmiddelen van het Deense Rode Kruis. Hoewel wij aanvankelijk meenden ieder gezin in onze gemeente een klei nigheid te kunnen geven, bleek bij nader inzien, dat dit bij lange na niet mogelijk is. Daar de zendingen van het comité „Éuid helpt Noord" zo goed als ge heel in het dorp Ede zijn uitgereikt, is in overleg met den Burgemeester besloted deze goederen aan de inwo ners van Bennekom en Otterlo, als naaste geteisterde dorpen in onze ge meente, ter beschikking te stellen. Deze uitreiking zal nog plaatselijk worden bekend gemaakt. INSTELLINGEN. Hotels, Gaf's en Restaurants die nen, indien zjj voor toewijzingen voor de 19e, 11e en 12de periode in aan merking wensen te komen, een aan vraagformulier MD 24351 in te vul len en dit vóór 10 Augustus bij mijn Dienst in te leveren. UITREIKING BRANDSTOFFEN- KAARTEN. In het tijdvak van 6 tot 11 Aug, 1945 zullen brandstoffepkaarten „T 509" (voor verwarmingsdoeleinden) voor 'het seizoen 1945/1946 worden uitgereikt volgens onderstaand sche ma Geld. Veenendaal: Woensdag 8 Aug. a.s. van 9.30 tot 15.30 uur in de Opemb. school. Ederveen Donderdag 9 Aug. van 9.30 tot 15 uur in café v. d. Linden. De Tweede Distributie-stamkaar ten van alle gezinsleden en tevens het aanvraagformulier, hetwelk U tijdens de laatste uitreiking ontving, moeten worden medegebracht. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen A 575, B 575, C 575, D 575, E 575 van de 5de noodkaart van alle gezinsleden, dus niet van Evacuees, onderaan op het aanvraagformulier moeten zijn ge plakt. De Leider van de Distributie kring Ede, J. T. BAGCHUS.

De Vallei | 1945 | | pagina 2