Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaa! en Omstreken 15e Jaargang 8 Auaustus 1945 No. 771 Abonnementsprijs f 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactieen Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". AD V ERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1 3^ van 1 20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Flst, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel DE NATIONALE GEDACHTE OVERHEERST DE NATIONALE GESCHILLEN. Moed Beleid Trouw Wanneer U op uitnodiging van Prof. Schermerhorn een kijkje hebt genomen op de brug van het Schip van Staat, dan zal het U ongetwijfeld gaan als ons, dan komt U^onder de indruk van de geweldige verantwoor delijkheid, die op de schouders van de gezagvoeders moet drukken. Iedere Vrijdagavond om 21 uur wordt ons volk (de opvarenden), via onze Om roep, in de gelegenheid gesteld 'het Schip van Staat te overzien en ma ken dan kennis mot den kapitein en/of ander'e officieren, die vpor de veilige koers van het schip aanspra kelijk zijn gesteld. Het zou ons te ver voeren om het gehele gezaghebbende personeel aan U voor te stellen. Wij nemen aan, dat U ze stuk voor stuk reeds kent. Wij zijn van mening, uit naam van het overgrote deel van ons Nederlandse volk te spreken, als wij neggen dat het jongens van stavast zijn, die allen persoonlijk ervan door drongen zijn wat „verantwoordelijk heid dragen betekent. Op voornoemd tijdstip wordt van af de brug aan de opvarenden niet alleen een' uitleg gegeven wat er alzo aan ons schip mankeert (en dat is geen kleinigheid), maar ook geeft men aan, op welk kompas men vaart en waarom. Ons Kabinet, dat gefor meerd werd uit alle groeperingen of politieke partijen uit ons volk, heeft bij monde van onze-n minister-presi dent aangegeven, op welk kompas men zal varen en de koers aangege ven naar herstel en vernieuwing van onk zo zwaar getroffen land en volk. Als wij zeggen „geformeerd uit alle groepen van ons volk", dan hebben wij de overtuiging, dat uit alle groe pen aan representante figuren samen werking werd gevraagd, dus ook van de communisten en anti-revolutio nairen. Dat er geen vertegenwoordi ger van de communisten in het kabi net is opgenomen, kunnen wij niet beoordelen; overigens hebben zij er zich tot heden, zo^er wij zyn inge licht, niet over beklaagd. Dat er gen leden van de A.R. in opgenomen werden, hierover kunnen wij wel wat zeggen, want dat heeft ook bij onze lezers de nodige vragen doen rijzen. Welnu, het is onze enige wensch, om op zaken, die erg duister schijnen, het volle licht te werpen, opdat ieder een duidelijker beeld te zien krijgt. Moed. Vooraf moet worden gezegd, dat wij 't ten zeerste betreuren, dat de A.R. niet in ons kabinet zitting heb ben willen nemen. Tot deze stap mis ten zij blijkbaar de moed. De minis tersportefeuille, hun gepresenteerd, werd door hen afgeslagen, omdat z\j de verantwoordelijkheid van regeren niet wilden aanvaarden. Wij menen te veronderstellen, dat zij niet hebben geweten wat zij dealen door geen ver antwoordelijkheid te aanvaarden. De geestverwanten van het dagblad „Trouw" hebben zich te jcyk laten zetten en wij zeggen nogmaals, dat. wij het ten aanzien van hen ten zeer ste betreuren.- 'Zij behoren nu dus niet meer tot de jongens van stavast om met het schip van staat zee te kiezen. Nu niet rneecr, vóór 5 Mei 1945 wel en waar om nu niet? Het is ons bekend, dat zij in de achter ons liggende oorlogsjaren ge streden hebben voor de Vaderlandse zaak; evenals iedere moedige Vader lander hebben zij gevochten niet al leen tegen het heidense in den vijand zoals „Trouwbeweert doch in de eerste plaats voor vrijheid en ge rechtigheid, waar ons gehele volk naar snakte. Onze algemene leuzen waren: vrijheid, sociale rechtvaardig heid door samenwerking. Het woord heidens is hierin dus verdisconteerd. En tenslotte zijn wij het er allen nog over eens, dat wij toestanden van vóór 1940 niet terug willen. Ons volk is over die streep, al zjjn er dan ken nelijk nog sommigen, die, om deze stap te doen, de moed missen. Beleid. Dat men het bij de A.R. partij op sommigen aan laat komen, om niet mee te doen aan de opbouw en ver nieuwing, getuigt niet van wijs be leid. Wij leven in een overgangstijd, waarin het nog niet mogelijk is een parlement samen te stellen, gekozen door ons gehele Nederlandse volk. Daar wordt overigens ook wel aan gewerkt, evenals aan zovele zaken wordt gewerkt, waarvan het tijdstip van zijn beslag niet bepaald kan wor den, zuivering b.v. en vooral de be vrijding van Indië. Op het ogenblik is het zaak ons schip van staat, dat in zinkende toe stand verkeert) drijvende te houden en alle hens aan dek zijn er voor no dig om de plaatsen aan de hefboomen zo sterk mogelijk te bezetten, zowel ter linker- als aan de rechterzijde van de pomp. Wij willen vooralsnog niet aannemen, dat een groep van men sen in een dergelijk geval niet wil pompen en de voorkeur geeft aan ver drinken. Het spreekt dus vanzelf, dat het op een krachtig beleid van de gezagvoerders aankomt, en ongewens te personen, die het met hun beleid niet eens zijn, van de brug en vooral van 'het kompas vandaan te houden. Vooral wanneer zij te veel oudroest in hun bagage hebben, wat een sto ring in de kompasnaald tengevolge kan hebben, en waardoor het schip weer in het moeras kan vastlopen, zolals dat vóór 1940 ook al het ge val is geweest. Trouw. De oorzaak, d.at sommige geestver wanten van „Trouw" wel mee willen regeren, vindt zijn oorzaak daarin, dat zij wel willen bouwen, maar niet willen vernieuwen en zij bedoelen dan afwijzend te staan tegenover de gees telijke vernieuwing, waarnaar ons kabinet streeft. „Trouw" e.c. eisen dus hiermede het recht voor zich al leen op, de bron te bezitten waar ons gehele volk zijn geestelijke goederen uit put. Wij willen er ook nog eens op wijzen, dat het niet aangaat, ons kabinet zonder meer een partij-minis terie te noemen; de vlag, die de la ding van ons vaderlandse schip dekt, is ons RoodWitBlauw, en wij vragen aan ieder zich in de symbo lische betekenis daarvan te verdie pen. .Wij blijven trouw. Vooral nu Koningin en Vaderland ons zo drin gend nodig hebben. Wij menen goed te doen voorbeelden te wekken, waar uit lering is te trekken. Wij herin neren ons, dat ons land en volk nog eens in gevaar verkeerde. Dat H.M. de Koningin, één van zin met Haar volk en Haar verantwoordelijke mi nisters, de Tweede Kamer verschil lende wetsontwerpen aanbood, 3 Au gustus 1914. Er heerste bij de Rege ring een stemming van hoge ernst. En by ons volk een paniekstemming; winkels werden bestormd om zich van alle mogelijke artikelen te voorzien. Oorlog 1914—1918. In de Tweede Kamer werden de ingediende wetsvoorstellen, o.a. in in dienst houden van alle dienstplich tigen, in dienst roepen van alle ver lofgangers en landweer en het toe staan van 50 millioen gulden voor mobilisatiekosten, zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Op die historische dag- in Augus tus 1914, toen men het socialisme nog als geloof aandiende, was het, dat Troelstra hpt voorstemmen van de sociaal-democratische fractie tegen haar beginselen in motiveerde en o.a. de historische woorden uitsprak „Het ogenblik van critiek is niet ge komen, omdat in deze ernstige om standigheden de nationale GEDACH TE, de nationale GESCHILLEN over heerst. Deze woorden kenmerkten den man, die wist wat de woorden Moed, Beleid en Trouw inhielden. Na ruim dertig jaar is 't voor ieder van ons volk de moeite waard een vergelijking te trekken, ons aan te sporen tot denken, ieder van ons hoofdelijk, op eigen wijze mee te den ken, om onszelf dan antwoord te kun nen geven op de vraag: „Is het op het ogenblik geen plicht, ons boven de partijbeginselen te verheffen en al léén de nationale belangen te die nen?" Persoonlijk kan men zijn visie op Geloof", „Ongeloof", „Chris ten" of Heiden" zonder bezwaar handhaven. A. C. VEENENDAAL HELPT RHENEN. 17 Canadese leger-trucks plus nog 2 wagens met paard, gingen j.l. Za terdagmiddag met muziek, Veenen- daal uit en Rhenen in, volgeladen met allerlei, als meubelen, keuken gerei, enz. Bij aankomst der wagens was er van. de zijde der Rhenese bevolking veel belangstelling. Veenendaal hoopt, dat Rhenen hiermee, tenminste weer voor een gedeelte, geholpen is. Het is voor Veenendaal een geef- feest geweest, wij zeggen voor Vee nendaal, natuurlijk waren er ook men sen, die, toen dq ophaalfeestwagens voor de deur kwamen, „niet thuis" waren, het huis op slot hadden, voor en achter. Maar het waren de enke len, velen gaven, veel en met een rijk en blij gezicht Ook waren er die smoesjes hadden en hun geweten daarmee het zwijgen oplegden, maar het waren alweer de enkelen. Wat voor smoesjes er zoal verkocht werden de een zei„ik heb zelf niet veel", of: „je wordt in Rhe nen toch maar voor dief uitgemaakt Omtrent dat laatste mogen we wel aannemen, dat het ook in Rhenen weer enkelen zijn die zich met der gelijke praat ophouden. Inderdaad, er zijn Veenendalers die zich aan dergelijke in en in laffe en lage daden als diefstal in geëvacueer de gebieden, hebben schuldig ge maakt, vooral in de z.g. „Todttijd", zowel in Rhenen, Achterberg als Wa- geningen. Maar een verstandig Rhe- nenaar e.a. begrijpt dat hetgeen door burgers werd gestolen, niet in ver houding staaf met wat op „andere" wijze, met name door D. weermacht, H. en D., S.S.,, Rotterdammers enz. uit Rhenen etc. is verdwenen. Wij hopen van beide zijden, dat aan dergelijke praat geen verder voedsel zal worden gegeven. Een woord van dank en waarde ring voor hen, die hun krachten tot het slagen van het geeffeest gaven, is hier op zijn plaats, de leden van de H.A.R.K., het N.V.H., de L.B.D., onze Canadese bevrijders, de Veenen- daalsch muziekcorpsen niet het minst, wat dezen gepresteerd hebben, is bui tengewoon. Dank en lof aan alle verdere mede werkers. Het is geslaagd. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Het programma van Feike Astma was ingeklemd tussen twee nationale hymnen, het Nederlandse- en het Engelse volkslied, waarmede het ge hele concert een nationale en bevrij dingsfeest ademde. Dat deze geste door de talrijke luisteraars werd gewaardeerd, bleek wel uit de enthousiaste wijze waarop deze liederen werden meegezongen, temeer daar deze sfeer een naklank vormde op het verjaringsfeest van H.K.H. Prinses Irene. De nieuwe 'bevrijdingscompositie van Bram Bruin over Ps. 75 genoot een stralende vertolking. Deze jonge componist belooft veel voor de toe komst. Vanzelfsprekend stond bij deze nationale avond .ook Jan Zwart op het program met de bekende bewer kingen van Oud-Hollandse liederen. Minder bekend, maar daarom niet minder aantrekkelijk,- was van Eyken's: „Wien Neerlands bloed", waarbij de vaardige organist met de talrijke variaties fraaie klankeffecten wist te bereiken, waartoe het schone instrument niet weinig medewerkte. Een schier devote stem mine' werd gewekt bij de boeiende voordracht, gepaard gaande met een fraaie regis tratie van Guilmants beroemd werk: „Doodenmars en Engelenzang", dat met stille aandacht en ontroering werd aangehoord, als was het ter na gedachtenis van hen, die in de vrij heidsstrijd het leven lieten. Na een tweetal nummers van Pur- cell en Handel besloot de organist deze genotvolle muziekavond met een fantasie over verschillende volkslie deren, waarbij het virtuose spel aller bewondering wekte. De ten bate van 'het herstel der Julianakerk gehouden collecte bracht f 430,86 ®p. Een mooi resultaat. Wij kunnen hierbij nog opmerken, dat de heer Asma Dinsdagavond j.l. in een reeds sinds drie weken uit verkocht concertgebouw te Amster dam zijn schitterend spel ten gehore bracht. P.O.D. Het is de P.O.D.Veenendaal ge lukt zowel den officier, die de op dracht gaf, als den onderofficier, welke den Heer Spies uit Veenendaal onlangs te Achterberg neerschoot, tot een volledige bekentenis te brengen. Beiden maakten deel uit van de Hol landse S.S. en zijn thans ingesloten in het strafkamp Harskamp. Ook de S.S. arts Dr. Waterberg, die voorheen de woning van Ds. Mul der bewoonde, is met succes aan een scherp verhoor onderworpen geweest. Verder onderzoek naar soortgelijke gevallen is gaande. POLITIENIEUWS. D. v. S. probeerde zijn auto, had geen rijvergunning en werd verbali- seerd. G. M. en H. D. droegen ten onrech te militaire kleding. A. v. d. S., H. v. d. IT., G. v. D., J. v. d. S., hadden geen persoonsbewijs big zich en J. R., die zondigde tegen de verkeersvoor- echriften, kregen allen een bon. Na wij vernemen is Prattenburg voor wandelaars weer opengesteld, zodat wij weer volop van onze mooie omgeving kunnen genieten. PARTIJVORMING. De heer Van Es betoogt in „de Vallei" van 4 Augustus j.l., dat het wenselijk is te komen tot vorming van partijen, teneinde bij a.s. verkie zingen een indruk te krijgen van wat er in ons volk leeft. Speciaal heeft hij hierbij op het oog de vorming van een Prot. Chr. Partij, die zoals de naam reeds aangeeft het Protestantse deel van ons volk moet omvatten, aangezien dit deel niet in andere partijen, b.v. de N.V.B. zou thuis be horen. 'Misschien is hetgeen zich in Am sterdam b.v. afspeelde een aanwijzing voor ons in welke richting wij moeten gaan. Reeds tijdens de bezetting maakte de groep „Trouw" propaganda voor een Prot. Chr.' Partij. Enkele weken na de bevrijding belegde deze groep een vergadering, waarin sprekers van verschillende politieke partijen, op traden. Volgens het dagblad „Trouw" moet deze bijeenkomst als mislukt worden beschouwd, daar allen er meer voor voelden op de oude wijze door te gaan en daarna eens te zien wat men kon doen om tot een betere sa menwerking te geraken. Reeds zijn diverse groepen weer actief. Is dat nu wel nodig? De belangstelling voor één Prot. Chr. Partij schijnt aan Christelijke zijde toch niet zo groot te zijn. Waarom dan nog moeite in die richting gedaan en zich niet aan gesloten bij een beweging waarin iedere socialist-Christen en niet- Christen zich thuis kan voelen, n.l. de N.V.B.die weliswaar nog geen politieke partij is maar dit onver mijdelijk moet worden. De verkiezin gen in Engeland wijzen wel aan dat de toekomst aan het socialisme is. En dan mogen wij niet afzijdig blijven, maar moeten wij te midden van de wereld gaan staan. Daar is onze plaats, niet temidden van geestver wanten, dat is makkelijk genoeg. Let op de daad van de Amsterdamse Her vormde Predikanten, die. zich on danks hun positie, toch aangesloten hebben bij de S.D.A.P., ook omdat zij niet langer afzijdig wensten te blij ven. Zo wordt ons dus de weg aan gegeven, geen versplintering, maar eendracht maakt macht. Niet bang zijn onze invloed te verliezen, echter geen streven naar een eenheidsbewe ging, waar ook de N.V.B. geen voor stander van is. Slechts samenwerking kan ons Vaderland weer doen her rijzen. A. P.T.T.-NIEUWS VEENENDAAL. Het postkantoor is thans doorlo pend open van 8 H tot 19 uur s Zondags van 89) van de tele graaf en telefoondienst. Voor de postdienst van Maandag tot en met Vrjjdag van 8H tot 12H en 14 tot 18 uur (postwissel en Giro dienst tot 15 uur). Op Zaterdag voor alle postzaken van 8 H tot 13 uur. Met ingang van Maandag 6 Aug. worden weer twee postbestellingen, om 8x/i en 15 uur uitgevoerd. Dit is weer mogelijk geworden, omdat het kantoor sedert genoemde datum is ingeschakeld in de snelautodienst UtrechtArnhemNijmegen v.v. ANONIEME BRIEVEN. Regelmatig ontvangen wij briefjes van „Heldhaftige" schrijvers, met bedreigingen enz. aan het adres van de redactie. Wij hopen in het vervolg hiervari verschoond te blyven en in gezonden stukken te ontvangen, wel ke verstandig zyn overwogen en on dertekend.

De Vallei | 1945 | | pagina 1