Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 11 Augustus 1945 No. 772 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei' ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. OPINIE-ONDERZOEK IN NEDER LAND. Hoe oordeelt ons volk? Meer en meer worden wij ons be wust van hoe groot belang de publie ke opinie is in onze samenleving. Dit blijkt 'bij tal van vraagstukkenvraag stukken van politieke aard, van cul turele aard en van economische aard. Terecht wees onze Minister-President er op, dat het noodzakelijk is, dat verschillende belangrijke maatregelen als bijv. een eventuele annexatie „ge dragen of verworpen moeten worden door het zedelijk besef en liet zake lijk inzicht van ons volk"._ Terecht ook wees Minister Van Kleffens er op, dat het van de aller grootste betekenis is, dat ons volk zich spoedig een mening vormt over diverse politieke vraagstukken. Hij deed dan ook een beroep op de pers om goede voorlichting te geven. Meningsvorming alleen is echter niet voldoende; er dient tevens een middel, een systeem te zijn om de bjj het Nederlandse volk bestaande stro mingen en meningen naar aard en omvang te bepalen; men dient de pu blieke opinie ook te „meten" en men dient haar dan te meten met een be vredigende mate van nauwkeurigheid. Het middel voor dit meten bestaat. In de praktijk van vele democratische landen heeft het zijn bruikbaarheid •bewezen. Zo kon men in de 'Verenig de Staten van Amerika geregeld vol gen hoe de mening van het Ameri kaanse volk was over het overheids beleid, de neutraliteitshandhaving, de hulp aan Engeland, de plannen Duits land de oorlog te verklaren, de hou ding tegenover Japan, de internatio nale samenwerking. Een interessant bewijs voor de nauwkeurigheid der onderzoekingen vormden de periodie ke voorspellingen der verkiezingsuit slagen. Gallup's American Institute of Public Opinion, maar ook andere instituten wisten op dit gebied veel en belangrijk werk te verrichten. Ook in verschillende andere democratische landen als Engeland, Canada, Argen tinië, Zweden en Denemarken wist het opinie-onderzoek zich in te bur geren. De praktijk wees uit, dat de schrif telijke enquête, waarbij het publiek vragenformulieren ter beantwoording en terugzending ontvangt, voor de meeste onderzoekingen niet voldoet. De resultaten bleken bij deze metho de om verschillende redenen zeer on betrouwbaar te zijn. Men was dus aangewezen op de mondelinge en quête, waarbij een flink aantal goed geïnstrueerde enqueteurs de vragen, welke men beantwoord wil zien, met het publiek gaat bespreken; in de re gel worden vele duizenden soms en kele tienduizenden gesprekken ge voerd. De proefpersonen worden zo danig gekozen, dat de te ondervragen groep, wat samenstelling betreft, overkomst vertoont met de gehele be volking. Dus worden zowel mannen als vrouwen, plattelanders als stede lingen, werkgevers als werknemers, rijken als armen, jongen als ouden gekozen en wel zo goed (mogelijk in de verhouding, waarin zij in het ge hele volk voorkomen. Ook op gods dienst en politieke richting kan hij de keus der te ondervragen personen worden gelet. Bjj de oplossing van deze en dergelijke kwesties en bjj de verdere verwerking der verkregen antwoorden is de medewerking van geschoolde statistici onontbeerlijk. Ook in Nederland wordt door ve len, zowel uit overheids- als uit par ticuliere kringen, de dringende be hoefte aan goed gefundeerd opinie onderzoek gevoeld. Van verschillende kanten werden in de achter ons lig gende jaren plannen gemaakt, die reeds gedeeltelijk zijn gecoördineerd. O.a. door de Nederlandse Stichting voor Statistiek te 's-Gravenhage werd in dit opzicht een grote acti viteit aan de dag gelegd. In de oor logsjaren organiseerde zij reeds en kele economische enquêtes voor het bedrijfsleven. Thans is een zeer belangrijk opinie-onderzoek gaande, waarin o.a. de mening van het pu bliek over de regeling van de radio stromingen en schakeringen. De Ver eniging zal een programma opstellen van onderwerpen, die in cultureel en politiek opzicht van 'belang zijn en het ligt in de bedoeling de Neder landse Stichting voor Statistiek met de technische uitvoering van dit pro gramma te belasten. Het Dagelijkseh Bestuur der Ver eniging voor Opinieonderzoek zal voorloopig bestaan uit: Prof. Mr. H. R. Hoetink, voorzitter; Dr. Ph. J. Idenburg, vice-voorzitterTh. M. van der Beugel en Prof. J. E. de Quay, leden. Het secretariaat (Prinsegraeht 73, 's^Gravenhage) dat voorlopig wordt waargenomen door Dis. B. M. Sweers, zal belangstellenden gaarne nadere inlichtingen verstrekken. HET GAAT STEEDS BETER. 13 Augustus zal door de N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij. te Zeist weer verschillende busdiensten in gebruik worden genome». Met ingang van 13 Augustus zullen DE PRINSESJES IN omroep, over de houding van het Ne derlandse volk tjjdens de bezetting, over de N.S.B., de aansprakelijkheid van het Duitse volk en óver nog en kele andere .✓actuele vraagstukken wordt vastgesteld. Binnenkort zal het resultaat van dit opinie-onderzoek kunnen worden hekend gemaakt. Inmiddels is door Dr. Ph. J. Iden burg, Directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en Voorzitter wan de Nederlandse Stichting voor Statistiek en Prof. Mr. H. R. Hoe- tink te Amsterdam het initiatief ge nomen tot oprichting van een Vereni ging voor Opinie-onderzoek. Deze Vereniging, waartoe allen, die be langstelling hebben voor het opinie onderzoek, als lid kunnen toetreden (de minimum contributie bedraagt 6.- 's jaars), heeft tot taak het opi nieonderzoek hier te lande te stimu leren. Reeds heeft een groot aantal op maatschappelijk en wetenschappe lijk gebied vooraanstaande personen zichbereid verklaard aan het werk der Vereniging steun te verlenen; deze personen vertegenwoordigen het Nederlandse volk in zijn belangrijkste DE PONNYWAGEN Fo.oL.mme enige buslijnen van de N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij. weer worden ge reden. Het betreft hier de busdiensten VeenendaalR/henen, Veenendaal Wagen ingen en Wageningen-Ede v.v. Hierdoor is het reizen in onze om geving weer aanmerkelijk verbeterd en is in een grote behoefte althans ge deeltelijk, voorzien. Alles zal in het werk worden ge steld, voor die personen het reizen mogelijk te maken, voor wie dit het dringendst nodig is. Zij die menen in aanmerking te ko men voor een voorrangskaart kunnen deze aanvragen bij garage R. Vonk, Parallelweg, Veenendaal. Voor verdere bijzonderheden als dienstregeling, enz. verwijzen wij •naar de advertentie in dit blad en naar de aanplakbiljetten. OPRICHTING BUURTVERENIGIN GEN TER BEHARTIGING DER BELANGEN VAN DE BEWONERS. Dinsdagavond had onder grote be langstelling de vergadering plaats van afgevaardigden der velschillende buurtverenigingen, welke reeds opge richt of pas opgericht zijn. De ver gadering, welke werd uitgeschreven door de vereniging „Oranjedag" om te komen tot een gezamenlijke viering van de verjaardag van onze geëerbie digde koningin en de vrijheidsfeesten, mag goed geslaagd worden genoemd. Vereniging „Oranjedag" heeft met deze vergadering, naar men mag aan nemen, een belangrijke stap in de goede richting gedaan. Er is hier mede grond gelegd de nationale feest dagen hechter en met meer saam horigheid te vieren. Grootse plannen konden door ver schillende omstandigheden niet ge maakt worden, ook doordat de buurt verenigingen reeds grotendeels hun programma hadden vastgesteld, maar dat „Oranjedag" niet bij de pakken is neer blijven zitten, zal bij de feest dagen duidelijk naar voren komen. Hulde aan het bestuur, dat nu al reeds 30 jaar op zo'n voortreffelijke wijze haar taak heeft verricht. Het zal dan voor de kinderen en niet min der voor de ouderen aan afwisseling niet ontbreken. Voor de kinderen is speciaal zorg besteed. Door een blij-^ vend aandenken zullen deze dagen onvergetelijk worden gemaakt. Ons all-.-r bekende Aart ""ar B er novelet ir» de volksmond Aart Pak) heeft ook zijn volle medewerking aangeboden^ het feest te doen slagen. De buurt verenigingen hebben ondanks de tijds omstandigheden, alle krachten inge spannen ook nog buurtverenigingen te organiseren, waardoor er waar schijnlijk een week vrijheidsfeesten zullen worden gevierd in besloten kring. Wij vullen hiermede te kennen ge ven, dat wjj voor de stad niet onder doen, ook wij willen na 5 jaren in onderdrukking geleefd te hebben eens uitspatten en dit uiten door feest vreugde, vooral zij, die in gevangen^ kampen hebben gezeten, in Duitsland hebben gewerkt. Nooit kunnen wij vergeten, wat de moffen ons hebben aangedaan. Maar laten wij proberen dit enige dagen ite vergeten, door eens echt feest te vieren. Verder zullen de buurtvereenigin- gen door blijven werken, niet alleen voor feest, doch ook voor de belangen te zorgen en ze te behartigen. Wjj hebben, elke buurt op zichzelf, of ge zamenlijk, nog veel op te houwen door verbeteringen aan te laten brengen, hulp te bieden aan diegenen, die door omstandigheden van welke aard ook, getroffen zijn. Laten de buurtverenigingen steeds voeling met elkaar blijven houden, zodat wij een Veenendaal bonwen, dat voor vele plaatsen een voorbeeld zal zijn. Bijvoorbeeldeeti speeltuin voor onze kinderen, een badhuis, een ontspanningsgebouw, enz. Hieraan kan door ons gemeentebe stuur belangrijk worden medegewerkt. „Oranjedag" en Buurtverenigingen nu aan het werk voor onze nieuwe tijd. Eerst voor het slagen der oranje feesten, dan voor het algemeen be lang. Leve het OranjehuisLeve Veenendaal

De Vallei | 1945 | | pagina 1