Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 15 Augustus 1945 No. 773 Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. DE VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". A D VERTENTIES Ge.wone advertentieprijs per m m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel CENTRALE JEUGDRAAD IN VEENENDAAL. Op het aanplakbiljet waarin de le zing werd aangekondigd van Ds. Overduin lazen we voor het eerst over de Centrale Jeugdraad. Velen hier te Veenendaal die be hang stellen in het jeugdwerk zullen zich hebben afgevraagd wat is dit: „Centrale Jeugdraad", wat is haar dool en streven? Mode hierom en tevens om wat inéer bekendheid aan ons werk te ge ven wil ik U er wat van vertellen. Bij meerdere ouderen, die regelnia- tïg met onze jeugd in aanraking ko men en een taak hebben in ons jeugd werk, als ook-bij heel veel jongeren zelf, werd al direct na de bevrijding gesproken over hernieuwde activiteit en samenwerking. Over activiteit om na jaren van ge- dwongei.M^'-d' de handen weer aan de phw'g ite slaan en te gaan werken en onze jonge mensen op te wekken mee te arbeiden in onze christelijke jeugd verenigingen. Om met hen onze schone belijdenis te gaan bestuderen, de principes na te gaan waarop het streven op ter- i-i^in van staat en maatschappij dient te zijn gericht. Ook over samenwerking werd ge broken. We gevoelden allen dat, als we op één belijdenis staan, we de eenheid dienen te zoeken om zo ge zamenlijk tot rijkere ontplooiing van c/fs streven te- kunnen komen. Niet ist elkaar, maar met elkaar handt onzi- i^in dm' dag den gesproken en moeten wij niet wat voor hen proberen te doen? We waren van mening dat dit kon en moest worden gedaan, doch dan op een wijze waar zij belang in stel len, waar ze interesse voor hebben. En zie daar een wyd arbeidsveld lag voor ons. Sport en spel, ontwikkeling en ont spanning bieden een veelzijdig ter rein, waarin we onze jeugd kunnen laten werken en waar ze belang in stellen. Sport en spel. Contact zoeken met bestaande sportverenigingen en naast .--rfezc er meerdere oprichten als voet bal-, korfbal- en tennisclubs. Gymnas tiek- en wandelclubs voor jongeren en ouderen. Onderen doen hieraan mee, komen zo in contact met jongeren, spreken met hen over allerlei en nog wat en bespreken de vragen van de dag en willen zo tot steun en leiding zyn in hun jonge levens. Anderen geven voorkeur aan mu ziek en zang dus aansluiting zoe ken bij bestaande verenigingen op dit gebied en naast deze meerdere oprichten. En ga zo maar door; dam- en schaakclubs, reciteer-verenigingen en cursussen in vry spreken, zullen warme belangstelling vinden. Het organiseren van spreekbeurten over onderwerpen waar onze jonge mensen speciaal belang in stellen. Christelijke Volksuniversiteit. Lezin gen. Ongetwijfeld zult U zeggen dat al die vereenigingen de uithuizigheid maar bevorderen. Natuurlijk kost het lidmaatschap der vereniging waarbij men zich aansluit, minstens één avond per week. Als je daarbij in aanmerking neemt, dat straks bij velen de catechisatie's en J.V. en M.V. weer beginnen (en die moeten toch voorgaan), dan zijn de jongelui nog weer een avond meer van huis. Maar zouden ze anders thuis geble ven zijn? Gezien de honderden jonge lui die 's avonds by de straten slen teren, geloven we dat onze jeugd- plannen de uithuizigheid niet bevor deren. Integendeel zulks tegen te aan, omdat voor velen thuis toch geoi fend inoet worden of men zich dient voor te bereiden. Als begin van onze actie hoewel de jeugdraad zich op Oranjedag ok niet onbetuigd zal laten is het piun voor een Jeugdweek gevormd. Onze bedoeling is, deze jeugdweek in de 3de week van September te houden, dus van 1722 September. Maandagavondwijdingsavond, waarin een predikant van buiten zal voorgaan. Zang. DinsdagavondNationale avond. Een historisch spel zal worden ge speeld weergevende een ffeit of epi sode uit onze vaderlandje geschiede nis. Muziek en zang. I WoensdagavondIndische avond. Een spreker die ens wr onze Ifcgfl- rt en f. Zansr en mu- .cv Mi clamatie en jatoren uitge- avond, dus i zang, gym- ners. de gehele al, gymnas- S-rrnTurp. We twjjfelen er niet aan of deze jeugdactie zal slagen. Per advertentie hopen we straks een en ander nader te publiceren. En zo hopen we iets te doen voor onze jonge mensen, die meer nog dan de ouderen stuur en richting zijn kwijtgeraakt. Terug naar de paden der Vaderen, is ook in deze ons richtsnoer, maar dan op een wyze die overeenkomt met de nieuwe geest van deze nieuwe tijd. Jongeren sluit U bij ons aan. Oude ren helpt ons dn ons streven. H. BROUWER, FEESTELIJKE INTOCHT VAN DE NED. BUURTSPOORWEG. JJ. Zaterdagmiddag 3 uur werd Veenendaal ven-ast door de feeste lijke intocht van twee keurig versier de autobussen van de N.V. Ned. Buurtspoorweg My. Yoor de eerste wagen waren de ouden van dagen uitgenodigd, deze tocht anede te maken, de tweede wa gen was bestemd voor den directeur, genodigden en de leden van het mu ziekcorps „Caecilia", welke deze in tocht moest opluisteren. Zo werd niet alleen Veenendaal, maar ook Rens woude, Scherpenzeel en Woudenberg met zulk een intocht verrast. Voor het publiek zyn deze wagens geen nieuwtje. Het zal opgevallen zijn, hoe keurig deze wagens waren opgeknapt. Ook die hebben veel te lijden gehad van het oorlogsgeweld, doordat deze wagens georganiseerd werden door de moffen Die er nog over gebleven zyn, zo decide ons de waarnemend directeur, de Heer Klinghert mede, zyn of wor den grondig nagezien en gereviseerd. Deze intocht, welker verzorging de Heer Vonk voor Veenendaal op zich had genomen, mag zeer geslaagd wor den genoemd. HOE OPTIMIST ZE IN 1941 WAREN. In liet voorjaar van 1941 werd door de Vry willige brandweer van Veenen daal, rniet hun dames en genodigden, een feestavond gegeven, waarby een raadwedstryd uitgeschreven werd, en wel de volgende: Aan alle aanwezigen werd een blan co briefje gegeven, waarop zy dan de vermoedelijke datum moesten zetten wanneer de lampen weer gingen bran den, of wel de oorlog voor ons land een einde had genomen. Deze briefjes werden toon in een kistje verzegeld en in een brandkast opgeborgen. Een dezer dagen heeft de brand weer op de jaarvergadering dit kistje geopend, en het bleek dat zeker 80 pCt. een datum bevatte van het jaar 1941, wat van '42, een enkele van '43 en nog een van 1960, dus de grootste party is wel erg optimistisch geweest, en het bleek dat de tegenwoordige Chef van Politie, den Heer Ricsen, er de beste kijk op heeft gehad met d.c ICiLQ i'f II H'lll II )r—jMI v~ Tc I den. Dinsdag 21 Augustus van 912.30 de letters E, F en van 13.3017 uur de letters G, H, I. Woensdag 22 Aug. van 912.30 de letters J, K en van 13.3017 uur de letters L, M. Donderdag 23 Aug. van 912.30 de letters N, O en van 13.3017 uur de letters P, Q. Vrijdag 24 Augustus van 912.30 de letters R, S en van 13.3017 uur de letters T, U. Maandag 27 Aug. van 912.30 de letters V, W en van 13.3017 uur de letters X, Y, Z. Eist Gebouw „Pniël": Dinsdag 28 Aug van 912.30 de letters A tot en met D en van 13.30 17 uur de letters E tot en met J. Woensdag 29 Augustus van 9 12.30 de letters K tot en met P en en van 13.3017 uur de letters Q tot en met Z. Renswoude, Café Vink: Vrijdag 24 Augustus van 912.30 de letters A tot en met K en van 13.3017 uur de letters L tot en met Z. De letters geven de beginletters der achternaam aan. By de uitreiking dient te worden medegebracht 1. De twede distributiestamkaar ten met inlegvellen van alle gezins leden. 2. Voor geëvacueerden het regis tratiebewijs. Het publiek wordt aangeraden op 3ïiflTi-01' jaf ia UoLmdaar mg va; pmats CHR. GEM. ZANGVERENIGING. Naar wy vernemen, is onze plaats genoot, de Heer Corn. Budding, be noemd tot directeur van de Chr. Gem. Zangvereniging te Scherpenzeel. Wij wensen Scherpenzeel veel suc ces met haar nieuwe dirigent, en zyn er van overtuigd, dat zy een goede keuze gedaan heeft, gezien de pres taties van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Con Amore" van Veenendaal met haar onderafdelingen, welke ook onder zijn leiding staan. BELANGRIJK N.V.H- H.A.R.K. 10 Mei 1943. /jO doende heeft den Heer Riesen de prys die uitgelooft is gewonnen. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. Uitreiking van Noodkaarten 6e Serie. De Leider van den Distributiekring Veenendaal maakt bekend, dat er op onderstaande data de noodkaarten 6e serie zullen worden uitgereikt. Soorten Noodkaarten: Noodkaart VI-A voor houders van inlegvellen GA 508. Noodkaart VI-B voor houders van inlegvellen GB 508. Noodkaart VI-C voor houders van inlegvellen GC 508. Noodkaart VT-D voor houders van inlegvellen GD en GE 508. De noodkaarten 6e serie zullen in het algemeen slechts worden uitge reikt aan personen, die in het bezit zijn van T.D.'s, nood T.D.'s en inleg vellen uitgereikt in den D.K. Veenen daal (445). Uitreik'ingsschema. Veenendaal Gebrouw „Pro Rege": Donderdag 16 Aug. van 912.30 de letter Avan 13.3017 uur de let ter B. Vry dag 17 Augustus van 912.30 tie letters C, D en van 13.3017 uur de letters E, F. Zaterdag 18 Augustus van 912.30 de letters G, H, I. Maandag 20 Augustus van 912.30 de letters J, K. en van 13.3017 uur de letters L, M. Dinsdag 21 Augustus van 912.30 de letters N, O en van 13.3017 uur de letters P, Q. Woensdag 22 Aug. van 912.30 de letters R, S, en van 13.3017 uur de letters T, U. Donderdag 23 Aug. van 912.30 de letters V, W en van 13.3017'uur de letters X, Y, Z. Rhenen Distributiekantoor. Maandag 20 Aug. van 912.30 de letters A, B en van 13.3017 uur de letters C, D. Veenendaal 7 Augustus 1945. De Leider van den Distributiekring Veenendaal, G. HENSEN. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat bij hun besluit van 12 Juli 1945 de namen van de navolgende straten in deze gemeente zyn gewijzigd in die, zoals daarachter is aangegeven: a. Verlaat: Prins Bernhardlaan; b. LombokstraatWilhelminia- straat Prins Hendrikstraat: Juliana- straat d. BoersehelandBeatrixstraat. Veenendaal, 7 Augustus 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VAN SCHUPPEN, plv. De Secretaris, D. BLANKESPOOR. De Burgemeester van V'daal MAAKT BEKEND, dat zij, die in de eerste dagen na de bevrijding inkwartiering gehad hebben van Ehgelsche of Ca. nadesche militairen en daar voor geen vergoeding hebben ontvangen, hiervan aangifte kunnen doen op de afdeling Fi nancien ter Secretarie, Hoofd- str. 100 en wel vóór 20 Aug. a s. Getracht zal worden alsnog vergoeding hiervoor te verkrij gen Naar aanleiding van het bepaal de in het Politieblad voor Nederland nö. 7 1945, betreffende het dragen en verhandelen van uniformen of gedeel ten daarvan, van geallieerde mili tairen wijst het wud. Hoofd van Po litie er op, dat zulks strafbaar is en dat overtreden in den vervolge ver- baliseerd zullen worden. Het wnd. Hoofd v. Politie. Ingevolge overleg met N.V.H. Ede, is de grens vastgesteld voor de inwoners van Geld.-Veenen daal, tot welke gemeente zij zich hebben te wenden. Zij, die wonen ten Zuiden van de spoorweg Maarsbergen Ede, vanaf de Nieuwe weg rot aan de Meikade, ten Westen van de Meikade en Kade (even nummers tot aan de Meentdijk), ten Noorden van de Meentdijk, tot aan de Grift, met inbegrip van hen, die ten Zuiden van de Meentdijk op Gelders gebied aan de Grift won en,behoren tot het gebied van N.V.H, Hark Veenendaal. Allen, die niet in het boven aangeduide gebied op Gelders Veenendaal wonen, behoien rlvil' TC (il;öiwlaw .MV,H Nederlands Volksherstel. Voor de Gemeente Veenen daal. zowel Stichts- als Gel- dersch, voor zover deze laatste onder N.V.H. Veenendaal resor- teert (zie bericht in dit blad) en Renswoude, bestaat gelegen heid voor hen, die door oor logsgeweld zijn getroffen (gra- na ti reffers, brand of diefstal) om voor de beschadigde of verlo ren gegane goederen nieuwe aan te vragen. Formulieren kunnen vanaf 16 Augustus tot en met 23 Aueustus e.k. worden afge haald en ingeleverd bij het N.V.H. bureau Markt 3 te Vee nendaal Ook zij, die reeds een aanvraag op een of andere wij ze hebben gedaan, dienen zich opnieuw te melden, Niet verschijning op de hier boven vermeld^ dagen heeft vertraging in de herbevoorra ding ten gevolge. Deze aanmelding geldt dus alleen voor herbevoorrading en NIET voor schadevergoeding waarvoor U zich hebt re wen den tot de schade-enquêtecom missie ter plaatse. GEMEENTE RHENEN. De Burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat nog een laatste gelegenheid bestaat een bijdrage'in te leveren voor een juiste beoordeeling van het gedrag van het personeel dn dienst dezer gemeente gedurende het tydvak van 10 Mei 1940 tot 6 Mei 1945. Bijdragen moeten schriftelijk en onderteekend worden ingediend ten gemeentehuize (bestuursafdeeling) vóór 16 dezer 's namiddags 4 uur. Rhenen, 11 Augustus 1945. De Burgemeester voornoemd, D'AUMALE v. HARDENBROEK.

De Vallei | 1945 | | pagina 1