Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 18 Augustus 1945 No. 774 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei' A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. NIEUWE PARTIJVORMING. Naar aanleiding van liet artikel in Uw blad d.d. 4 dezer onder boven staande titel, geschreven door Mr. W. A. van Es, zij bet ons vergund enige opmerkingen te maken.' Zeer terecht begint de schrijver met te stellen, dat eendrachtige sa menwerking voor de opbouw van ons vaderland noodzakelijk is, maar als dan verder gezegd wordt, dat wij alle prineipieele verschillen op zij moeten zetten, mensen organiseren in een eenheidsbeweging of eenheidsparty en dat alle politieke partyen moeten ojigelost worden in een eenheids beweging als de Nederlandse Volks beweging, dan menen wij, dat de schrijver toch geen juist beeld geeft van wat de N.V.B. wil. De Volksbeweging stelt zich inder daad ten doel te komen tot een radi cale doorbraak van de oude politieke partijverhoudingen, omdat zij van oordeel is, dat de christelijke anti these en de klassenstrijd voor een op lossing der maatschappelijke vraag stukken van heden geen vruchtbare beginselen meer zijn. Zy is er boven dien van overtuigd, dat ons volk een geestelijke vernieuwing nodig heeft, gevoed uit de levensbronnen van Christendom en Humanisme, terwijl fundamenteel an deze vernieuw ings- wil behoort te zijn de eerbied en ver antwoordelijkheid voor de mens, die slechts in dienst aan een hechte, rechtvaardige en bezielde gemeen schap tot ontplooiing komt (persona listisch socialisme). Wij kunnen uiter aard in een artikel niet uitvoerig op alles ingaan, maar wensen ter ver duidelijking van het bovenstaande nog het volgende te zeggen. Het is in de tijd vóór Mei 1940 duidelijk ge worden, dat ons partij leven was ver stard, dat de grote visie, om tot op lossing van ernstige moeilijkheden te komen, ontbrak (het werklozenpro- bleem), dat er gebrek aan vertrou wen was tussen de velschillende pai'- tijen onderling en in liet algemeen partij- of groepsbelang pracvaleerde boven het algemeen belang. De N.V.B. wijt dit alles o.a. aan het feit, dat de scheidslijnen tussen de partyen, niet meer reëel en ver ouderd waren. Verouderd met name, omdat de scheiding op basis van de antithese enerzijds geschied was, om te komen tot emancipatie van de „kleine luyden" resp. van het Rooms Katholieke volksdeel, anderzijds vast gehouden werd om tot een gelijk stelling te geraken van Christenen en niet Christenen ten aanzien van het onderwijs (de schoolstrijd). Nu zowel de emancipatie voltooid, of althans nagenoeg voltooid, als de schoolstrijd beëindigd is, valt daar mede een belangrijk en destijds wel licht gerechtvaardigd motief tot die scheiding weg. Bovendien is men bij de niet ker kdijken tot de erkenning gekomen, dat er onmiddellijk verband bestaat tussen het Christelijk geloof en alle terreinen van het maatschappelijk le ven en bij de kerkdijken, dat de Kerk een taak heeft te vervullen temidden van het ganse volk en dat isolement zich keert tegen een deel van dat volk of zoals Ds. H. A. Visser schrijft in „Hervormd Nederland" van 26 Juli 1945: „Het (isolement) is een mis daad, omdat 't volk, dat Christus niet kent, daardoor zeer bewust door de christenen aan de chaos prijs gegeven wordt (en de tragiek is, dat de Chr. isolationisten niet wiillen inzien, zelfs niet na 5 jaar terreur, dat zij dan zelf mee naai de chaos toegaan), liet is fari zeïsme, omdat dit isolement zich tooit met een reeks van zeer vage en in hun uitwerking zeer aan vechtbare „eeuwige beginselen waardoor men zich op een zeer zelfverzekerd voetstuk stelt (en ondertussen gaat Jezus bij de tol lenaren en de zondaren op visite, om daar zaligheid te doen geschie den), het is ongehoorzaamheid aan God. Die ons roept 't Evangelie te prediken aan allen, niet alleen aan de „Christelijke" creaturen, ter wijl de Chr. isolationisten door zich achter hun „eeuwige begin selen" in eigen verenigingen en groepen te verschansen, daarmee voor de zoekende mens de weg naar de kerk, die zij met deze Christelijke verenigingen identifi- Betekent het prijsgeven van dc Christelijke antithese op liet terrein van het staatkundig leven «lat wij ,,/met onze beginselen moeten mar chanderen", zoals Mr. van Es het uitdrukt? Natuurlijk geenszins! Het tesamen arbeiden volgens de nonnen waarheid, gerechtigheid en naasten liefde, welke normen in het Evangelie worden gestold of in ander overtui ging zijn gegrond, laat het marchan deren (met beginselen ten ene male niet toe. Juist in het beginsel vindt de Christen zijn kracht om boven be doelde nonnen te beleven en op alle terreinen van het maatschappelijk leven tot uitdrukking te brengen. Het prijsgeven van de beginselen zou be tekenen het prijsgeven van de nor men. En op basis van deze normen is een samengaan van Christenen en Humanisten mogelijk, zonder dat het beginsel daaronder „verwaterd". In tegendeel, wij zijn van oordcel, dat dit beginsel aan kracht zal winnen. En tenslotte streeft de N.V.B. naar een eenheidspartij? De aandachtige lezer zal al begrepen hebben, dat dit niet het geval is. "Wij willen hen ver enigen, die het personalistisch socia lisme aanvaarden, hetgeen wil zeggen, dat wij een partijgroepering wensen, waarbij wy tegenover ons zullen vin den hen, die niet personalistisch zijn (de communisten, die de mens niet op zjjn juiste waarde schatten en de collectiviteit van de proletariërs als hoogste norm stellen) en hen, die ons socialisme niet aanvaarden (de con servatieven, welke de medezeggen schap van de arbeider op het sociale en economische leven niet onder schrijven of het niet eens zyn met onze stelling, dat niet de wens van den enkeling, maar de rechtvaardige voorziening in de redelijke behoeften van allen dc maatstaf moet zijn bij opbouw van een gezonde arbeidsge meenschap. Geen eenheidspartij der halve (hoe zou dat met de democratie in overeenstemming te brengen zyn?), maar een partijgroepering welke een gezond maatschappelijk leven waar borgt. Wij zyn ons ervan bewust hier mede slechts ten dele uiteengezet te hebben wat de Volksbeweging wil, maar hopen althans enigermate een indruk daarvan te hebben gegeven. C. M. v. d. LINDE. NEDERLAND HERRIJST. Veenendaal als onderdeel van Ne derland herrijst mede. Er is in die paar maanden, dat Nederland weer vrij is, heel wat op elk gebied gepres teerd. Heel veel dingen, die het dagelijkse leven vergemakkelijken en veraan genamen, zijn weer terug. Ze worden echter door de meesten zo gauw als iets vanzelfsprekends geaccepteerd. Kijk eens oan je heen! Je ziet de melkboeren, hoewel som migen nog over gebrekkig vervoer- materiaal beschikken weer van klant tot klant de volle melk (lust U nog tapte-?) wegbrengen. De bakker en de kruideniers laten zich in deze niet onbetuigd. U krijgt Uw chocolade, -rjirp> hut'it -tifffar- {^Ucs "ch±JJ_jeficr. netjes thuis bezorgd. Ook behoeft U niet meer op een droogje te zitten. Bovendien hebt U weer de beschik king over electrische stroom en kunt U binnenkort gas verwachten. Wie niet over een eigen auto of motorfiets beschikt, behoeft niet met de benenwagen of op zijn „tank" lange afstanden af te leggen. Hem staan diverse bussen ter be schikking, welke weer bijna als voor heen rijden. Ook het spoorwegverkeer herstelt zich weer van zijn zware slagen. Als men bedenkt, dat dit alles slechts enige maanden geduurd heeft, wordt men echt optimistisch gestemd voor de toekomst. WIST U DAT! Komen een heer en een dame el kaar tegen, dan zal de heer het eerst groeten. In Engeland is dit precies anders om. Daar moet de dame eerst groeten, daarmede te kennen gevend, dat zij den betrokken heer verlof tot groeten geeft. DE ENGELSE TAAL. Velen kennen thans Engels of me nen althans het te kennen. Onlangs hoorde ik een moeder van haar 8-jarig dochtertje zeggen: „Ze praat Engels als een geboren Canadees". Nu zal hierbjj wel „enige" grootspraak ko men, maar toch zyn heel wat Engel se woorden voor oud en jong geen vreemde klanken meer. Zo weet iedere jongen (en ook meisje) wat een smoke (smook) is. Chocolate (tsjoklit), boy (boi), girl (keel), good bye (koed bai), good night (koed nait) en nog veel meer van deze woorden kent een ieder. (Wat tussen haakjes staat is de uitspraak). Voor hen, die zich wat meer toe leggen op de studie van de Engelse taal schuilt de grootste moeilijkheid in de uitspraak. Deze wijkt n.l. sterk af van de schrijfwijze (zie boven). Er is dan ook praetisch niemand, die het Engels zonder buitenlands accent leert spreken. Laat dit echter niemand weerhouden talen te leren, want ook met dat, geldt de uitspraak van Karei V, die luidde„Zoveel ma len ds men man, als men talen spre ken kan". Tevens zou ik hier de troost aan willen toevoegen, dat er alleen al in Engeland op zyn minst twee en twin tig dialecten zyn. POLITIENIEUWS. Het Waarnemend Hoofd van Poli tie, laat H.H. werkgevers weten dat er met ingang van Maandag 20 Au gustus een strenge controle zal wor den uitgeoefend op de bepalingen van de Arbeidswet. De plaatselijke politie legde de hand op twee rijwieldieven. Deze lie den zijn, na hunne bekentenis, over gebracht naar Utrecht en zullen zich verder voor de Rechtbank hebben te verantwoorden. In verband hiermede wordt het pu bliek gewaarschuwd hun rijwielen niet onbeheerd te laten staan, daar dit soort lieden nog steeds loert op eigendommen van een ander. P.O.D.-NIEUWS. In samenwerking met de M.P. is het de P.O.D. gelukt in het S.S. kamp te Harskamp enkele oorlogs-misdadi- gers op te sporen. De S.S.-ers, die even voor de capi tulatie, de bevolking op ergerlijke wyze hebben geterroriseerd, door op weerloze burgers te schieten, waarbij verschillende ernstig zijn gewond en mishandeld, hebben na een streng verhoor een volledige bekentenis af- gelegd. Proces-verbaal is tegen hen opge maakt. Een bekend Veenendaler, aan gesloten by de S.D., bekende 9 moor den te hebben gepleegd. Het betref fende onderzoek is in handen van de P.O.D. ter plaatse iwaar hy deze mis daden heeft begaan. De P.O.D. heeft voorts suc ces gehad in het onderzoek betreffende het in brand ste ken van Hotel Berg en Bosch. Uit dit onderzoek is n.l ge bleken dat door een Duitse officier aan Duitse en Holland se SS. opdracht is gegeven ge noemd Hotel in brand te ste ken, waaraan maar al te grif werd voldaan. BURGERLIJKE STAND. Veenendaal. Ondertrouwd: C. van Holland en B. R. Willigenburg. J. F. van Kooten en A. N. Hiensch. H. J. Sennef en

De Vallei | 1945 | | pagina 1