Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 22 Augustus 1945 No. 775 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactieen Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red, W. F. ter Hoeven. DE VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per mm. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. EINDELIJK DOOD. Ja, eindelijk, eindelijk is ze dood. De antithese is er nu heus niet "meer. Taai, uiterst taai was haar leven. Het was in 1901, dat de antithese haar intrede deed in de politieke arena en sindsdien er niet meer uit geweken is. Al wat links stond kon haar niet luchten of zien. Wie zal tellen de scheldwoorden, die haar naar het hoofd zijn geslin gerd, wie zal peilen de diepte van de verbolgen haat, die tegen haar in het -Ifart brandde. Zij was het, die overal verdeeld heid bracht. Zij was de splijtzwam op het ge bied van de politiek, van de weten schap, van de kunst, van de pers, van de radio, van de school, enz. enz. Wat is er dan ook naar haar dood verlangd Een verlangen, dat de halers soms te machtig werd en lien verleidde een lijk zang van de antithese te gaan zin gen nog vóór de levensgeesten gewe: ken waren. Zo is er meer dan eens in de loop van veertig jaar door de linkerzijde aan het klokketouw getrokken om de antithese uit te luiden, maar even zo veel analen bleek,, dat de doodver klaarde nog springlevend was. rh Jp hoop bleef leven, dat toch eenanaal de dag zou aanbreken, dat de zo fel verfoeide antithese baar laatste adem zou uitblazen, nu wer kelijk dood, morsdood zou zijn. Welnu, die dag schijnt thans geko men te wezen. Weer gaat de mare dóór het land, dat de antithese er niet meer is. Zij heeft de oorlogsjaren niet kunnen overleven. Eindelijk dan toch dood Er valt niet meer aan te twijfelen, want onder degenen, die het doods bericht rondbazuinen zijn zelfs heel -wat predikanten en dat zijn dan toch wel (mensen, die het weten kunnen. Neen, nu geen sprake meer van misverstand. En gedachtig aan het woord: „Van de doden spreekt men geen kwaad", valt er nu zelfs een toon van waar- Nleriing te beluisteren bij de doods- sponde van de antithese. Ze was nog zo kwaad niet in de dagen van Dr. A. Kuvper. Toen, ja, toen had ze wel reden van bestaan en heeft ze geen onverdienstelijk werk gedaan, 't Was nu eenmaal in die dagen van politiek van schotjes hier en schotjes daar. Gezien in de lijst van haar tijd past er bij haar graf een woord van eer biedige hulde voor hetgeen de „lieve" -dode voor ons volk heeft betekend. Intussen is het maar goed, dat ze nu uit de tijd is. Dat klinkt misschien een beetje 'hard, doch de eerlijkheid gebiedt liet zo en niet andcis te zeg gen. De oorlog, die zoveel leed over ons volk heeft gebracht, heeft ten minste dit goede uitgewerkt, dat er geen plaats meer is voor een „rechts" en voor een „links", voor een „these" en voor een „antithese". Natuurlijk zijn er nog altijd achter lijke en bekrompen zielen, die hun tijd niet verstaan, mensen van de nachtschuit. Zij missen moed, hebben geen inzicht in hetgeen goed beleid vordert en kunnen geen aanspraak maken op echte trouw. Maar zij zullen niet in staat zijn het machtige gebeuren, dat heden in ons volksleven plaats grijpt, te ver hinderen of tegen te houden. Zo wiegt men zich in een zoete slaap en droomt van een heerlijke volkseenheid, zonder enige splijt zwam. Opeens echter wordt die rust ver stoord. Met dezelfde majesteit als weleer, dreunt over onze Vaderlandse erve het ontzagwekkende woord van den Christus der Schriften: „Wie niet vóór Mij is, die is tegen Mij en wie niet met Mij vergadert, die ver strooit". En weer staat de antithese in le venden lijve voor ons, ondanks alle doodsberichten. Ze zal er zijn tot de tijd, dat alle knie zich buigen zal voor Koning Jezus. C. GOOTE. BRAND. Door dat vermoedelijk een strijk ijzer aan was blijven staan, ontstond Maandagavond omstreeks half negen brand in de Tricotagefabrick van de Firma van Leeuwen. Toevallig werd dit door een repeterende zangvereni ging ontdekt, en kon door snel op treden niet eigen materiaal geblust worden. Wel werd de brandweer nog opgeroepen, door de sirene te laten loeien maar deze behoefde geen dienst meer te verrichten. De schade valt vermoedelijk nog wel anede en is beperkt tot enige dis sen en werktafels, terwijl de machi nes gelukkig niet geleden hebben, wat anders een dnherstclbaar verlies in deze tijd geweest zou zijn. „VEENENDAAL' '-NIEUWS. Veenendaal heeft j.l. Zondag Ede 1 en 2 op bezoek gehad. Was Veenen daal 2 zo gelukkig te winnen met 32, Veenendaal 1 kon het niet ver der brengen dan een gelijk spel 11. Wat de verhouding betreft, kunnen de gastheren tevreden zyn, daar Ede 1 en 2 zeer goede spelers bezit en voor Veenendaal, al zijn ze dan ook derde klasser, niet 'behoefden onder te doen, mogelijk was Veenendaal iets beter. De spanning ontbrak niet, daar Ede alles op alles zette om te winnen. Het talrijke publiek heeft van een paar aardige sportieve wedstrijden kunnen genieten. Bij Veenendaal werd met de pauze Vermeer vervangen door Stoffers, en ging v. d. Weerdhof (middenvoor spe len. Er zullen voordat Veenendaal in de eventuele compt. gaat spelen, nog wel enkele wijzigingen dn dit elftal plaats vinden. A.s. Zaterdag' is er eeia goede gele genheid deze te probea-en tegen Bilt- haven, een derde klasser, die als zeer sterk ibekend staat en een oude tegen standers van Veenendaal is. Dan volgt nog een wedstrijd op Koninginnedag tegen Wageningen T, hetgeen wel wat beloofd te worden. A.s. Woensdagavond om half acht zal de beslissingswedstrijd gespeeld worden tussen West en de Bouwvak ken, voor welke wedstrijd Zuid heeft gezorgd, die j.l. Vrijdag tegen West gelijk 22 speelde, terwijl de Bouw vakken toen wonnen met 51 tegen de Grashoppers en daardoor evenveel punten hebben als West n.l. 17. De Ritmeester heeft het die week lelijk laten liggen, door eenmaal te verliezen en eenmaal gelijk te spelen, waardoor ze eindigden als een goede deide. Ook wordt er die avond nog een wedstrijd gespeeld tussen Noord en de Neringdoenden. Wanneer Nooid deze wedstrijd wint, staan, ze, wat aantal in puntan betreft nog gelijk met de Ritmeester doch het doelge- plaats te kunnen innemen, middelde is slechter om de derde GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. De Burgemeester der gemeente Veenendaal maakt bekend, dat ter Secretarie dezer gemeente terug te bekomen zjjn de navolgende op de openbare weg gevonden voorwerpen 1 wiel van een autoped; 1 regen jas; 4 portemonnaies1 sleutel; 2 portemonnaios; 1 wol kindeivestje; 1 bankbiljet; 1 ceintuur; 1 mouw van een damesvest; 1 vulpen; huissleu tel; 1 Z.K. bijbel; 1 damespolshor loge; 1 dameshoed. Dat als verloren aangegeven zijn de navolgende voorwerpen: 1 kus sen; 1 lederen tas met inh.; 3 bon kaarten; 1 persoonsbewijs; 1 porte- monnaie; 1 steen van een ring; 1 vulpen; 6 stamkaarten; 1 halsketting. AANGIFTE OORLOGSSCHADE. Burgemeester en Wethouders van Rhenen majden bekend, dat in over leg niet de Sehade-Enquête-fCom- anissie te Wageningen is besloten te Rhenen een inlichtingenbureau in te richten voor oorlogsschade. Aan dit bureau zullen zo spoedig mogelijk de Schade-Enquête-formulie ren verkrijgbaar zijn, welke ingevuld weer aan dit bureau moeten worden ingeleverd. Wacht met het vragen van inlich tingen tot nadere aankondiging. Rhenen, 17 Augustus 1945. burgemeester en w etnouaers voornoemd, d'AUMALE v. HARDENBROÈK. De Secretaris, Th. v. d. WILLTK. DE HUIDIGE REGELING INZAKE ARBEIDSBEMIDDELING EN ARBEIDSVERHOUDINGEN. De Directeur van het Arbeidsbureau Veenendaal deelt mede: Tijdens de Duitse bezetting zijn velerlei veranderingen in de arbeids bemiddeling en de arbeidsverhoudin gen c.a. gebracht. Daar er twijfel heerst over de vraag, in hoeverre deze veranderin- gen al dan niet nog geldig zijn en in hoeverre er reeds andere regelen zijn getroffen, volgt hieronder een kort overzicht omtrent de thans van kracht zijnde bepalingen, welke gro tendeels zijn neei-gelegd in twee Ko ninklijke Besluiten, n.l. van .17 Juli 1944 E. 51, betreffende de arbeids bemiddeling, de scholing, herscholing en omscholing, en van 17 Juli 1944 E. 52, houdende vaststelling vaai het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen. De belangrijkste bepalingen betref fende arbeidsbemiddeling, omscho ling, e.d. zijn: 1. Iedere werknemer, die werkloos is of wiens dienstbetrekking eindigt, is verplicht zich uiterlijk op de derde dag, nadat de dienstbetrek king is geëindigd, zich bij het Ge westelijk Arbeidsbureau, waaron der zijn woon- of verblijfplaats ressorteert, ter inschrijving aan te melden. 2. Iedere ingeschreven werkloze is verplicht een dienstbetrekking, welke door liet Gewestelijk Ar beidsbureau passend wordt geoor deeld, te aanvaarden, waarbij on der dienstbetrekking ook wordt begrepentewerkstelling bij de „Dienst tot Uitvoering van Wer ken" (D.U.W.). 3. Door het Gewestelijk Arbeidsbu reau kunnen aanwijzingen worden gegeven tot het volgen van een cursus voor scholing, herscholing of omscholing. De belangrijkste bepalingen betref fende de arbeidsverhoudingen zijn 1. Wijziging van bestaande arbeids voorwaarden of arbeidsregelingen (o.a. loonsverlagingen, loonsver hogingen, tariefstelsels) dan wel opneming van daarvan afwijkende bepalingen in nieuwe arbeidsover eenkomsten is verboden. Hiervoor dient de werkgever toestemming te vragen bij den Rijksbemidde laar, Zeestraat, den Haag. Géén toestemming is echter vereist voor verhoging van lonen tot een peil, dat het op 10 Mei 1940 vastgestel de of gebruikelijke bedrag met niet meer dan 25 pCt. of het op 31 October 1942 - vastgestelde of gebruikelijke bedrag met niet meer dan 15 pCt. overschrijdt. 2. Werknemers, wier dienstbetrek king na 15 Mei 1940 door toedoen van den bezetter anders dan uit vrije wil was geëindigd óf wier dienstbetrekking vóór 15 Mei 1940 was geëindigd door oproeping in militaire dienst, moeten, indien zij, daartoe den wens te kennen ge ven, zoveel mogelijk weer bij den ouden werkgever in dienst kunnen treden. De werkgever is verplicht zo'n werknemer weder in dienst te nemen indien het Gewestelijk Arbeidsbureau dit voorschrijft. 3. Voor beëindiging ener dienstbe trekking is toestemming Van het Gewestelijk Arbeidsbureau ver eist behalve a. indien het ontslag plaats hoeft met wederzijds goedvinden; b. indien voor werkgever of werk nemer een dringende reden bestaat in de zin van de art. 1639 p en q van liet Burger lijk Wetboek. c. indien werkgever of werkne mer gedurende de vijandelijke bezetting hetzij als lid, begun stiger of anderszins zich aan gesloten heeft aangesloten is gebleven bij de N.S.B. of enige daaraan verwante of fascisti sche organisatie of instelling. Het voorgaande wordt even eens geacht een dringende re den te ijn in de zin van de art. 1639 p en q van het B.W. Hetzelfde geldt ingeval de werkgever of werknemer voor de N.S.B. of voor een zodanige organisatie of instelling werk zaam is geweest of haar pro paganda heeft bevorderd of verspreid. 4. Alvorens beslissing te nemen, on derzoekt het Gewestelijk Arbeids bureau iedere aanvrage. De gevraagde toestemming mag niet worden geweigerd a. indien blijkt, dat de werkgever of werknemer zich tijdens de vijandelijke bezetting op zo onvaderlandse wijze heeft ge- dragen, dat redelijkerwijze niet kan worden gevergd de dienst betrekking te laten voortbe staan. b. Indien blijkt, dat weigering van de toestemming aan een redelijke verbetering voor den werknemer in de weg zou staan. 5. Voor aanstelling van werknemers is toestemming van het Geweste lijk Arbeidsbureau vereist, be halve a. indien de werknemer een schriftelijk ontslagbewjjs van den laatsten werkgever of een onslagvergunniiog van het Ge westelijk Arbeidsbureau bezit. b. indien de werknemer nooit eer der, in dienstbetrekking in ge weest. 6. Werkgevers zijn verplicht van de in hun dienst tredende werkne mers, alsmede van de beëindiging van elke door hen met een werk nemer aangegane dienstbetrek king schriftelijk kennis te gevep aan den Directeur van bet Gewes telijk Arbeidsbureau, tenzij van dezen reeds toestemming voor de ze beëindiging was verkregen. 7. Overtreding van verscheidene de- zer bepalingen kan worden ge straft met hechtenis van ten hoog ste 2 maanden of geldboete van ten hoogste f 1000.-, terwijl te vens in sommige gevallen de aan sprak op enigerlei uitkering in gevolge de werklozenzorg verloren gaat. Verdere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenendaal, afd. Arbeidsverhoudingen. LEZENSWAARDIGHEDEN VOOR BELASTINGBETALERS door W. van Rijswijk. Vermogensbelasting II In 1892 en in 1914 meende men dat waar deze kinderaftrek samenhing met de bestedingskosten van het in komen, zij ïaiet in de Vermogens belasting thuis hoorden. Vandaar dat deze beide Vermogensbelastingen geen roker»ine" hielden met de burgerlijke staat of het kinderaantal van den belastingplichtige. In 1941. sloeg de wetgever een andere richting in. De belastingspolitiek eiste een tegemoetkoming aan de vermogens- bezitter die of een gezin te hunnen laste hadden of om andere redenen voor aftrek in aanmerking kwamen. Het nieuwe tarief bedraagt ƒ2.50 voor elk geheel bedrag van 500.-, dat dn het izuiver vermogen is begre pen. Vóór toepassing van dit tarief kunnen ecliter verscheidene aftrekken worden toegepast op het zuiver ver mogen, echter alleen ten aanzien van binnen het Rijk wonende natuurlijke personen. Ten aanzien van de buitenlanders wordt de belasting ten volle gelieven. De aftrekken zijn de volgende: A. De ongehuwden aftrek. Voor deze groep wordt een aftrek van ƒ7500.- toegestaan. Zij zijn dus belastbaar bij een vermogen van 8000.-. De aftrek wordt genoten door: 1. Ongehuwden, die nimmer gehuwd zijn geweest; 2. Weduwnaar en weduwe, in de vol gende gevallen: A. Indien zij staande huwelijk afzon derlijk van hun echtgenoot (e) werden aangeslagen, omdat er scheiding van tafel en bed be stond. B. Indien zij staande huwelijk afzon derlijk van hun echtgenoot (e) werden aangeslagen, omdat er af scheiding van goederen zonder scheiding van tafel en bed be stond, of de vrouw voor zich het beheer barer roerende en onroe rende goederen in het vrije genot barer inkomsten had bedongen, terwijl de in art. 9ter, laatste lid, voorgeschreven gezamenlijke be rekening en omslag niet kon plaats vinden, omdat een der echtelieden niet binnen liet Rijk woonde. Enkel in de sub. a en b genoem de gevallen genieten weduwnaars en weduwen dus slechts 7500.- aftrek; in de andere gevallen een aftrek van ƒ15000.-. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1945 | | pagina 1