Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 5 September 1945 No. 778 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurr, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 M BB® HBSI HEB H ADVERTENTIES per kwartaal JSBj J||8flk Bglj HHi ^^i3Ek® r| Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 een. B ygkB ifM B B I$%1 H per mm. 15 cent. Redactie en Administratie B j pP2® WPf |P f|p bv-JP^ B Minimumprijs per adver- Parallelweg 8, Veenendaa gg^ W Hfl EH Vrlaa e„"aa„bod 1 1.30 Telefoon 601 ■Mill M Mf V MM van ,_20 woorden £lk Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei'. woord meer 6 cent. TOESPRAAK van den Burgemeester van Veenen daal, bij de opening van de feestelijk heden op 31 Augustus 1945. Do dag, waar wij allen zonder uit zondering naar hebben uitgezien, is heden een feit geworden. Een histo risch feit van grote betekenis. Nu precies /.es jaren geleden heb ben we voor het laatst ons Oranje- ""tetfst gevierd. Thans schenkt God ons bet voorrecht onze geliefde Koningin weer in ons midden te (hebben en haar verjaardag weer feestelijk te herden- Vijf bange jaren gingen aan ons voorbij als een marteling waarin we geknecht, vertrapt en vermoord zijn. Ondanks al die folteringen hebben wij gewanhoopt aan onze bevrijding, maar leefde bij ons allen dit rotsvaste vertrouwen: „De Koningin komt te rug". Zïi is terug en God zij gedankt voor deze grote uitredding, Hem alleen komt daarvoor de eer en de dank toe. Laat dit vooral uitkomen bij Uw feestvreugde. iZo weinig landen in de wereld ken nen dezen rijkdom, een vorst of vor stin te bezitten, die temidden van het volk, met alles meeleeft. Wij kunnen ons gelukkig prijzen haar nog te be zitten, die ondanks alle verschil van inzicht, toeli blijft bet symbool van onze Nationale Eenheid. Voor ons allen blijft Zij de Koningin. moeilijke jaren zijn het ook - - ™"jn vreemd land te zijn. Want al zij i wij dankbaar voor de grote gast vrijheid, die Haar ten deel viel, voor Oranjevorsten is het steeds het hoog ste geweest, te leven temidden van hun volk. De Oranjes, die steeds voor ons in de bres gesprongen zijn. Trots alles staat ook onze Koningin nog steeds vooraan voor de opbouw en vernieu wing van ons klein geliefd land. God schenke ons, dat zij nog me nig jaar het schip van staat mag be sturen om ons veilig door de moeilijke jaren heen te brengen. 'Oranje en Nederland hooien bij el kaar, zijn historisch aaneen gegroeid. Toch zijn er ook nog velen uit onze eigen omgeving, die ook naar deze dag verlangd hebben en nu niet met blijde kunnen zijn. Tk denk aan nabestaanden van hen, die het tste offer brachten voor onze njrieid. Juist vandaag worden door hen de iege plaatsen gevoeld, denk ook aan hen op deze feestdag. Niet het minst gaat ook onze dank uil naar de legers der verbonden na ties, zij hebben ook vele offers moeten brengen voor het behoud van onze vrijheid en onze geliefde vorstin. Geeft thans met volle teugen uiting aan Uwe dankbaarheid en feestvreug de. Geniet bij heerlijke Oranjezon van deze gelukkige dag en ik weet mij zeker de tolk van allen door uit te spreken, dat zij nog menig jaar voor ons allen en die haar lief zijn ge spaard hlijve. Lang leve Hare Majesteit de Ko ningin. TOESPRAAK van den Burgemeester van Veenen daal, bij de Kranslegging nabij het Station op 31 Augustus 1945. Het was een sympathieke gedachte van de Vereniging „Oranjedag" om deze plechtigheid mogelijk te maken. Juist op deze dag, nu we weer op nieuw herinnerd ivorden aan onze vrijheid, voelen we de behoefte uit geheel ons hart, om onze plaatsge noten te eren, die hun leven voor ons gaven. Ik zeg onze plaatsgenoten en hier mede bedoel ik ook de gevallenen uit Geld.-Veenendaal. We zijn toch een conglomeratie, een gemeenschap en in tijden van nood en dood voelen we ons toch één. We staan hier voor een simpel hou ten kruis, een eenvoudig monument, voor ons gevoel toch hetzelfde als was liet een kostbaar. Toch spreek ik de wens uit, dat dit in de toekomst door een blijvend vervangen wordt. Een kruis, liet symbool van de dood, maar ook van de overwinning in Jezus Christus. Zo willen we dan enkele stille ogen blikken aan onze gevallenen wijden. Allereerst onze militairen. Zij heb ben gehoor gegeven aan de oproep van Hare Majesteit de Koningin, zij zijn hun regiment gevolgd en hebben •het grootste offer voor het vaderland gebracht. Dan zij, die hun leven gaven voor de verzetsbeweging, trouw aan de op roep van de regering uit Londen. Zij hebben niet het minst bijgedragen aan. de bevrijding van ons land. Zij hebben niet gerekend maar het doel alleen voor ogen gehad. Mag ik U thans verzoeken de kran sen te leggen bij het kruis en daarna ter ere van onze gevallenen enkele ogenblikken van absolute stilte be trachten. Deze stilte-go-»® ws-r door samen te zingen het 6e couplet vaw ons Wilhelmus „Mijn schilt en de betrouwen". Ik dank U allen voor Uw aanwezig heid om onze doden "fe-eren. UITSLAGEN WEDSTRIJD STRAATVERSIERING. lp prijs. Prins Bernhardlaan, Een- voudlaan tlm. de Klomp. 2e prijs. Benedeneind. 3e prijs. Dijkstraat (West). 4e prijs. Beatrixstraat. 5e prijs. Zandstraat. Eervolle vermelding. van de Pollstraat; Kerkewijk brug; Station; Dennenlaan; Groenelaan; WilhelminastraatKeucheniusstraat Julianastraat; Gortstraat; Buurtvor. west.Buurtlaan; Parallelweg; Flui tersstraat. Gevelversiering. 1. H. Huibers, Zandstraat. 2. E. J. van Schuppen, Kanaal- weg. 3. v. d .Meg den, Gelderseheschool. BRAND. Maandagmorgen omstreeks half acht loeide de brandweersirene, er was grote brand gemeld in de Haspel, toen de brandweer arriveerde bleek vdat er stevige schoorsteenbrand was bij van Roekei, die door snel .te hulp gekomen buren reeds afgedekt was. De brandweer die met de motorspuit aanwezig was heeft de schoorsteen afgebroken daar die bjjna geheel uit elkaar lag, en gevaar opleverde om opnieuw brand te veroorzaken. Wij geven U de raad, om nu reeds voor de winter Uw schoorsteen gron dig te laten vegen, daar er nu er zo veel hout gestookt wordt, er zeer ze ker veel aanslag in de pijpen ont staat, en dit de kans op brand ver groot. Wij maken liet publiek er nogmaals op attent, dat de brandmelding nog steeds slecht werkt, daar de telefoon over de vaartbrug nog niet in wer king is. De brandweerlieden die over telefoon beschikken zjjn ongeveer alle aangesloten, dus bij brand direct een brandweerman waarschuwen en of de Politie en gemeentehuis. POLITIE-NIEUWS. Door do Politie werd Proces-ver haal opgemaakt tegen C. v. B. en G. M. daar zij eigenmachtig zijn radio-kastje op het Radio-Centrnlo- net had aangesloten. 'H. v. d. II., J. P., II. v. E. hielden zich niet aan de zuivelvoorschriften en werden verbaliseerd. IT. L. lie]) een bon op voor liet rij den zonder licht, terwijl P. S., W. S., II. H., L. d. II., in het bezit waren van benzine welke zij niet rechtmatig verkregen hadden en deswege dan ook verbaliseerd werden. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. Aflevering Rozijnen op bon 545. De aflevering van rozijnen op bon 545 zal eerst met ingang van 17 Sep tember a.s. plaats vinden. Rantsoen Engelse Huishoudzeep. Een rantsoen Engelse 'huishoudzeep bedraagt thans 8 oz. (plus minus 225 gram). De Engelse huishoudzeep is ook verkrijgbaar op de nieuwe rant- soenboimen met het opschrift „een rantsoen artikel A"). Per rantsoen- bon van artikel A is rantsoen zeep (plus minus 56 gram) verkrijgbaar. Vernietiging niet aangewezen bonnen. De bonnen 605, A 660, B 660, C 660, A 666, A 668 en C 668 van de nood- kaarten VJg serie zullen niet aange- wezen worden en kunnen worden ver- iiiot.io-rf, Aflevering Jam op bon 603. De aflevering van de 250 gram jam, welke op bon 603 is aangewezen tmag door de detaillisten alleen verkocht worden aan de inwoners van de Distributiekring Veenendaal, derhalve de gemeenten Veenendaal, Rhenen, Eist en Renswoude. De aflevering aan publiek van bui ten de Distributiekring Veenendaal kan alleen tot nadelige gevolgen lei den van de eigen bevolking, daar op die bonnen niet bevoorraad zal wor den. Veenendaal, 30 Augustus 1945. De Plv. Leider van de D.K. Veenendaal A. C. SLIEKER. BURGERLIJKE STAND. Veenendaal. Geboren: Willemijntje, d. v. G. van Wakeren en G. van den Bruinliorst; Wilhelmina, d. v. C. Roseboom en W. van Donkelaar; Barendina, d. v. E. Vos en D. KroesbergenMaria, d. v. J. van Ewijk en J. Everwijn. Overleden: Dirkje Hendrika van den Bovenkamp, 6 maanden. Ondertrouwd: Willem Vink en Jo hanna Louisa Christina Brugman; Cornelis de Langen en Hendrijntje Boers; Jacobus Izaük Schelling en Geertruida Ulenreef. Getrouwd: Aart Willem v. Harde- veld en Geertje van Schoonhoven; Willem Kroesbergen en Gerritje Wegers; Cornelis van de Loosdreclit en Jillia Dirkje Weijers; Gerrit Kroesbergen en Hendrika Antonia van der Lee. Rhenen. Geboren: Aaitje, d. v. Willem Ar- noldus van Noort en Evertje Aartse; Wilhelmina Aartje, d. v. Jan van Swetselaar en Jannetje Rijkse; Gcr- da, d. v. Johannes Baars en Aaltje Overeem; Alida Gerritje, d. v. Wil lem Ilermsen en Gerritje Hovestad. Ondertrouwd: Arend Johannes Bo- venschen, 25 jaar en Johanna Elsa Stuur, 26 jaar; Johannes Baars, 27 jaar en Hendrika Jacoba Ouwehand, 25 jaar; Evert van de Scheur, 27 jaar en Rjjkje Rijkscn, 25 jaar; Rijk van de Scheur, 25 jaar en Anna Woutera Rijksen, 22 jaar; Harmen van de Scheur, 21 jaar en Gerritje van de Scheur, 23 jaar; Evert do Ruiter, 27 jaar, Veenendaal en Toontje van de Scheur, 27 jaar. Getrouwd: Dirk -Jan Budding en Jantje van Zetten; Adrianus Gerrit Kwint en Dirkje Rijkse. Overleden: Roelof je van Veenen daal, 80 jaar, weduwe van Gijsbert Henzen. DISTRIBUTIE KLOMPEN. De Burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat tot nader order geen aan vragen om klompen op de afdeling Sociale Zaken kunnen worden inge diend, in verband met liet grote aan tal aanvragen, hetwelk reeds is ont vangen en de geringe beschikbare hoeveelheid klompen. De Burgemeester voornoemd, d'AUMALE v. HARDERBROEK. TRANSPORTKOSTEN GOEDEREN EVACUE'S De Burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat zij, die menen aanspraak te kunnen maken op vergoeding van transportkosten, welke werden ge maakt in verband met de re-evacuatie naar Rhenen hun betreffende kwitan ties moeten indienen op de afdeling Sociale 'Zaken, uitsluitend op Maan dag 10 en 17 September a.s. en Dins- <L*ur 11 en 18 September _a-.s. tussen 5 en 12 uur. ^Kwitanties, welke na 18 September 1945 werden aangebo den kunnen niet meer voor vergoe ding in aanmerking worden gebracht. De Burgemeester voornoemd, d'AUMALE v. HARDENBROEK. NABETRACHTING. Mijn ontboezeming over het lot van de antithese heeft de pen van den heer W. van Galen in beweging ge bracht. Als zoveel anderen wil ook hij een volkseenheid. De smartelijke oorlogsjaren hebben bewezen, dat we een nationale een heid zijn. Zo hebben we ons getoond in ons verbeten verzet tegen den ge wetenlozen vijand. De heerlijke feestdagen, die we pas gevierd hebben, deden opnieuw zien, dat we ons één gevoelen om de troon van Oranje. Ziet gc nu wel, zo zegt men dan, dat alle partijvorming een schotjes- politiek is, die onze nationale kracht versnippert. We staan en we moeten staan schouder aan schouder om te herbouwen wat nu kapot ligt. Uit den boze is hot aparte Chris telijke bonden, organisaties, partijen, dagbladen, radio-uitzendingen, enz. in het leven te roepen. Laten, zo luidt het, allen die zich Christenen noemen, zich niet afzijdig houden, maar zich als goede vader landers en als goede belijders imet alle andere volksgenoten scharen achter de ene banier, waarin geschreven staat: „Nederland herrijst". Waarom nu weer de antithese voor de dag gehaald. Die is nu toch dood Niet ontkend mag worden, dat er in het streven naar eenheid een zeer sympathieke gedachte ligt. We zouden werkelijk niets liever willen, dan dat heel ons volk, be zield door dezelfde idealen, als een hechte eenheid kon optreden. Maar hoe is dat mogelijk bij diep gaande verschillen dn levensover tuiging? Laat me mogen aanhalen, neen, niet een woord van Dr. A. Kuyper, die de man van de antithese wordt geacht, maar van Dr. W. Banning, dat hij in 1938 schroef in zijn boek: „Hedendaagse sociale bewegingen". In dit boek poneert hij de stelling: „dat in de hedendaagse sociale bewe gingen de levensbeschouwing het be slissende woord spreekt (waarvoor men met name in liberale en socialis tische kringen te weinig begrip heeft gehad), d.w.z. dat de keuze in sociaal en politiek opzicht ten slotte gedaan wordt op grond van de hechte en diepste waarden, die wjj in onze levensovertuiging belijden. Zo stond het in 1938, zo staat het nog in 1945, en zo zal het altijd staan. AVie leeft uit de Christelijke begin selen heeft een andere visie op de sociale en politieke vragen dan de liberalen, socialisten of communisten. Dat verschil laat zich niet wegdoe zelen. Het treedt altijd weer aan het licht. Alles willen opsmelten in één allen omvattende volksbeweging is het ja gen naar een utopie. Laten we toch nuchter blijven. Ik zou haast zeggen, zo nuchter als de Engelsman. Daar in Engeland waren in de laatste verkiezingsstrijd dertien par tijen in het vuur. Van een streven om alle partij schappen uit te bannen merkt men daar niets. Ten slotte dit: Na de eerste wereldoorlog was de en het werd een ontgoocheling. Na deze oorlog klinkt de roep om een nationale eenheid, met terzijde stelling van de wezenlijke verschillen in levensovertuiging en het zal weer uitlopen op een teleui'stelling. De tegenwoordige volksbeweging gaat dood, omdat zij negeert de diep ste levenswaarden van den mens. C. GOOTE. DE KERK en de moreele ontaarding in ons volk. Onderscheid tussen blijvende en tijdelijke taak. Het ligt niet in onze bedoeling om brede principiële beschouwingen te houden: de grote nood vraagt om krachtige daden bovenal. Om echter de noodzakelijke daden en de strek king van dezen Herderlijken brief in het juiste licht te plaatsen, moeten wij toch wel enkele opmerkingen van principielen aard vooraf laten gaan. Onder alle omstandigheden en in alle tijden blijft het wezenlijke van do— kerkelijke verkondiging zichzelf ge lijk Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde tot in alle eeuwigheid. De Kerk, op haar wijze peilende den nood der wereld, -ook dien van een concreet gegeven moment, zal den wezenlijken nood steeds vinden in de ongehoorzaamheid aan Gods heiligen wil, in 's mensen zonde; zij zal te vens als de eenig wezenlijke redding uit allen nood wijzen op persoon en werk van Jezus Christus, den waar- aehtigen Bevrijder en Verlosser der wereld, en de mensheid oproepen tot bekering. Deze prediking blijft ook nu de opdracht en zij zal, wanneer de concrete grote vraagstukken van het heden aan de orde komen (voor al de vraag hoe ons volk geestelijk weer gezond wordt en zal zijn opge wassen tegenover de geweldige moei lijkheden van herstel van het ver nielde, ook geestelijken de nog grotere moeilijkheden van een gron dige geestelijke en sociale vernieu wing), niet andei's kunnen en mogen zeggen dan dit: waarachtig hei-stel

De Vallei | 1945 | | pagina 1