E VkkEil,en,,ef3- Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken Hoe Veenendaal zijn Oranje- en Bevrijdingsfeest vierde 15e Jaargang 8 September 1945 No. 779 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts-en Geld.-Veenendaal, Amerongen, F 1st, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 B gg JM mg MB| ADVERTENTIES per kwartaal T^k BB BaSk BI Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent UggM V V KfWk P«r m m. 15 cent. Redactie en Administratie M H JLJ| BH H Minimumprijs per adver- mmmm Vraag en aanbod i 1.30 Telefoon 601 van j_20 woorden. Elk Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". woord meer 6 cent. Dat het een groot feest zou worden ter gelegenheid van de verjaardag van onze geliefde Koningin en de bevrijding van ons Vaderland, hadden wjj wel verwadht. Het programma van de vereniging „Oranjedag" toon de ons maar al te duidelijk, dat er geen moeite gespaard was om de fees telijkheden te doen slagen. Onze verwachtingen zijn echter verre overtroffen. Wjj kunnen ons niet herinneren, dat er ooit zo vol overgave en met zo veel enthousiasme is feest gevierd. Nog zijn wjj niet vergeten de jaren van honger en rouw, die achter ons liggen, maar deze beide dagen hebben wjj allen gevoeld, dat de weg vooruit ligt. Dat wij niet bij de pakken moe ten neerzitten of in het verleden moeten leven. Deze beide dagen van ongedwon gen vreugde, deze dagen van blijd schap, dat God onze Koningin een jaar aan haar leven heeft willen toe doen en ons heeft willen bevrijden van het moffenjuk, zullen het begin zijn van ibetere tijden. Van tijden van voorspoed en opbloei in alle takken der maatschappij. Voor allen, ook voor hen, die van alles beroofd, ihet allernodigste moe ten ontberen, zullen betere tijden aan breken. Laten wij thans allen uit dankbaar heid, dat wij weer ongedwongen aan onze feestvreugde uiting hebben kun nen geven, medehelpen aan het her stel en de wederopbouw van ons dier baar Vaderland. Het mag niet meer voorkomen, dat jonge kereels hun tijd verlumme len met nietsdoen. De zwarte handel, de pest van ons volk, moet verbannen worden uit onze dorpen en steden. Hoe eerder hieraan een eind gemaakt wordt, des te eerder krijgen wij ge zonde toestanden. De gemeenschappelijke vijand heeft ons dichter bij elkander gebracht. Dit is ook gebleken in de week, die achter ons ligt. Eendrachtig, als een grote familie, hebben wij gewerkt tot in de nacht om Veenendaal een fees telijk aanzien te geven. De liefde tot het Oranjehuis is bij allen even groot en hecht. Oud of jong, rijk of arm, in de liefde tot Oranje zijn wij allen één. Er zjjn kosten noch moeite ge spaard om van Veenendaal een lust oord te maken. Overal zjjn de poorten en bogen als paddestoelen uit de grond verrezen. Hulde aan allen, in 't bijzonder aan de verschillende buurtverenigingen, aan wier onver moeide arbeid wjj het vooral te dan ken hebben, dat Veenendaal herscha pen werd in een grote bloementuin. Waar je ook zag overal slingers -van heide en dennengroen en onze gelief de kleuren oranje, rood, wit en blauw. Tot de gevels der huizen toe, boden een feestelijk aanzien. HET VERLOOP VAN HET FEEST. Ter inleiding van dit feest gaf de Chr. Gemengde Zangvereniging „Con Amore", onder leiding van den Heer C. Budding, een zanguitvoering op de Markt. Om 10 uur begon de grote Allego rische optocht. Hieraan was weken van te voren gewerkt. Het is wel de grootste gebeurtenis van alle feeste lijkheden geweest. Hij was mooier en afwisselender dan wjj hadden kunnen denken! De S.S., die in een vry groot aantal vertegenwoordigd was, joeg menigeen weer de schrik om het lyf. Gelukkig konden wij er nu om lachen. De welbekende Fischer, de Veenen- daalse slavendrijver, was voortreffe lijk geïmmiteerd en niet van de echte te onderscheiden. De hongertocht, die velen genood zaakt waren te ondernemen, zullen ook de buitenstaanders zich nu voor kunnen stellen. Er waren prachtig versierde wagens by, te veel om hier allen afzonderlijk te vermelden. 's Middags gaf de Gymnastiekver eniging onder leiding van den Heer E. van Asselt een uitvoering op het terrein in de Sandbrinkstraat. De jongens hielden een wedstrijd in hardlopen met hindernissen, waar bij veel gelachen werd om de gezich ten, die de jongens trokken, welke het eerst by het einddoel waren. De Adspiranten en mannen hielden vrye oefeningen, waarbij konden merken, hoe goed ze getraind waren. De meisjes, die de bekende Driekus- dans weer opvoerden, hadden veel succes. Tegelijkertijd vond de ring- ryderij plaats, waaraan Canadezen met jeeps, burgers te paard en in dogkarren meededen. De belangstel ling voor deze ringrijdery was gewel dig. De estafetteloop werd gehouden tussen Veenendaal T en Sparta, waar bij Veenendaal I won. Onder leiding van den Heer Van Walsum deed „Caeeilia" weer zyn best, het publiek niet minder. De clou van de avond was de fak keloptocht, waarby muziek voorop liep, daarnaast en er achter de fak keldragers. Zeker half Veenendaal marcheerde achter deze optocht aan. Tegen half elf sloeg men de Sand- brinkstraat in naar het vuurwerk- terrein. Een harde knal van een vunr- pijl maakte een begin. Daarna volgde verschillende mooie stukken. De uit roepen van de kinderen legden ons de betekenis van vele dingen uit. Een kleine jongen hoorden wij zeggen „Pa, een V I". Als laatste werd een stuk afgesto ken met het opschrift: „Lang leve de Koningin", waarbij het Wilhelmus werd gezongen. Dit feest is er een geweest, om nooit te vergeten! Tot slot past hier een woord van harte lijke dank aan allen, die hebben me degewerkt tot het welslagen van deze beide onvergetelijke feestdagen. HET BEVRIJDINGSFEEST. Vry dagsmorgens werden wij ge wekt door twee leden van het Pjjpen- corps „Prins Bernhard", die de re veille bliezen, gezeten op een door het dorp rijdende wagen. Hot feest was begonnen De Burgemeester hield een inlei dende toespraak op het gemeentehuis, waarna de kranslegginr rilaats vond in het plantsoen by het station. Hierbij hield onze Burgemeester een toespraak, waarin hij de gevallenen herdacht. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de Heer Brouwer, Ad. van Schuppen, tevens de leden van de B.S. Verder van iedere buurt vereniging één afgevaardigde. „Cae eilia" speelde het Wilhelmus, en daarna zongen de Veenzangers enige Latijnse gezangen. Na deze plechtigheid werden er in de verschilende kerken wydingsdien- sten gehouden. Om tien uur hield het alhier gele gerde Canadese legeronderdeel een parade, welke werd afgenomen voor het stadhuis door den Commandant van u.i «"«TTjfo deft Burgfcinrearer, i Helaas viel de regen in stromen neer, hetgeen echter niet kon verhinderen, dat dit aantrekkelijke onderdeel van het programma doorgang vond. De kinderzang, welke daarna op het programma stond, kon echter van wege het slechte weer, niet dooTgaan, hetgeen voor de kinderen en de luis teraars een grote teleurstelling was. Gelukkig klaarde het weer tegen de middag op, zodat de voetbalmatch tussen Wageningen I en Veenendaal I en de Baseball-demonstratie der Ca nadezen ongestoord door konden gaan. 's Avonds gaf het muziekgezel schap „D.S.", een der onvermoeibare corpsen, onder leiding van den Heer A. J. de Goejj, een concert op de Markt, waarbij het publiek dapper meezong. HERDENKINGSAVOND. Spreker van deze avond was de Heer J. v. d. Nadort, Hoofd der vrije Chr. School aan de Nieuwe weg. De vergadering werd geopend door den Heer van de Nadort met gemeen schappelijk gezang van Psalm 75 1 en 4. Daarna sprak de voorzitter van de Oranjevereniging een hartelijk wel komstwoord, waarop 2 coupletten van ons volkslied gezongen werden. De heer v. d. Nadort bracht de ja ren 1940-1945 nog eens naar voren, van welke taak hij zich prachtig heeft gekweten. Hy had zijn woorden zo gekozen, dat ze precies pasten bij de liederen die gezongen werden. Plechtig was het moment, toen de Heer v. d. Nadort 1 minuut stilte verzocht voor de gevallenen. Daarna viel het gemengde koor direct in met het lied: „Zalig zyn de doden, die in den Heere sterven. De gecombineerde Zangkoren onder leiding van den Heer G. v. Zanten bezorgden ons een prettige avond. In aanmerking genomen de korte duur der repetities en de verschillende moeilijkheden der oorlogsjaren, heeft de Heer van Zanten het met zijn Zangkoren tot een waardevol succes weten te brengen. Al met al was het een goed geslaag de avond. De vergadering werd besloten met dankgebed en gemeenschappelijk zin gen van Gezang 96. DE ETALAGEWEDSTRIJD. De belangstelling voor deze wed strijd was zeer groot. 42 winkeliers hebben hieraan deelgenomen en zij hebben tyd noch moeite gespaard om van hun etalage iets bijzonders te ma ken. Het mag gezegd worden, dat zjj daar uitstekend in zyn geslaagd. Vooral 's avonds, wanneer de schit terende illuminatie een betoverend schijnsel wierp op de uitgestalde voorwerpen, waarvan sommigen met mechaniek, was bet een byna onge kend genoegen, de etalages te gaan bezichtigen. Er is by de beoordeling hiervan speciaal gelet of deze passend was by de bijzondere omstandigheden of fees telijkheden. Per etalage gaf elk jury lid 2 cyfers; het totaal der cyfers besliste. Hoewel dat van te voren haast niet tnogelyk leek, waren toch in verschil lende gevallen de totalen gelijk. Na gedeeltelijke herkeuring (en loting zelfs) werden de volgende uitgeko zen No. 1 Libelle, Hoofdstraat. No. 2 Hein van Schuppen, Hoofd straat 89. No. 3 L. van Beek, Achterkerk straat 12. No. 4 T. Hiensch, Markt en Achter- kerk. No. 5 J. H. van Schuppen, Hoofd straat 98. DE ESTAFETTELOOP. Dit was een nieuwtje voor Veenen daal. De heren, die hieraan meededen hebben prachtig gelopen. Op bepaalde punten werden de vlaggetjes telkens overhandigd aap een andere sprint, die alweer klaar stond om door te rennen. V.V.V. heeft deze wedstrijd gewon nen in de tyd van 11 minuten en 2 seconden. De 2e prys behaalde Sparta 1, die enkele meters later kwam, Hercules, die toen volgde heeft de 3e prys, ter wijl Sparta 2 als vierde binnenkwam. „NEDERLAND VECHT DOOR". Het was een goed idee van de Cen trale Jeugdraad, de Katwijkse jeugd tot een bezoek aan Veenendaal uit te nodigen. Hierdoor hebben wy Maan dagavond j.l. voor het eerst sinds

De Vallei | 1945 | | pagina 1