ROB DE AVONTURIER Vrachtauto op tankmijn gelopen. gereikt tegen inlevering van de bon nen D of E 509 van de inlegvellen GD 508 of GE 508. Slechts op inlegvelbonnen waarop het kringnummer 460 voorkomt, zal een bonkaart 511 worden uitgereikt. Bij de uitreiking van de bonkaarten wordt het vakje 509a van de tweede distributiestamkaart of van de nood- stamkaart diagonaal afgekruist. De uitreiking vindt plaats te Ede: Geslachtsnamen AD op Donder dag, 13 Sept. a.s. Geslachtsnamen EI op Vrijdag, 14 Sept a.s. Geslachtsnamen JM op Zaterdag 15 Sept. a.s. Geslachtsnamen NR op Maandag 17 Sept. a.s. Geslachtsnamen SiZ op Dinsdag, 18 Sept. a.s. in het gebouw „Ons Huis", Telefoon- weg. Het kantoor is geopend op Don derdag, Vrijdag, Maandag en Dinsdag van 9.30 tot 15.30 uur. Zaterdags van 9.30 tot 12 uur. De uitreiking in de buitendorpen vangt eerst aan op 26 September a.s. Dit zal nog nader worden bekend gemaakt. Leider Distributiedienst Ede: J. T. BAGCHÜS. DE KERK en de moreele ontaarding in ons volk. Corruptie heeft op bedenkelijke wijze ons ambtenarencorps, het distributie apparaat en zelfs de politie aange tast: en dat in ons volk, dat vroeger zich terecht kon beroemen op een betrouwbaar Overheids-apparaat en door en door fatsoenlijijke dienaren. In het onderling verkeer heeft een vanzelfsprekend geachte welwillend heid plaats gemaakt voor brutaliteit en de heerschappij van een naakt egoïsme; men denke aan het weer zinwekkend gedrang en gevecht in treinen, trams en bussen in de dagen vóór September '44; het instinct tot zelfbehoud maakt hard en onbarm hartig. Een van de ernstigste ver schijnselen is de ontwrichting van het gezinsleven: hier immers wordt aan getast een der meest fundamentele levenskringen van den mens, vooral van den opgroeienden mens; de weg voering van tienduizenden mannen en vaders, de jacht op de beneden- 40-jarigen, de noodzaak voor de vrou wen om de straat op te gaan, dikwijls uren en dagenlang, om aan het noo- digste voedsel te komen, de toe nemende verarming en vervuiling enz., hebben het gezin in alle lagen der bevolking, maar het meest in de arbeiderskringen, zwaar geschonden. Voeg daarbij de verwarring en ver troebeling van liet gevoelsleven der jeugd, die opgroeit in oorlogstijd, waarin verwoesting en massale dood de vanzelfsprekende dagelijkse ge beurtenissen zjjn, dan wordt het beeld der morele gesteldheid nog beklem mender. Tenslotte: de zegen van zin vollen, maatschappelijken arbeid is aan honderdduizenden ontvallen, heeft in zeer brede kringen plaats gemaakt voor arbcidsonlust, tot in de takken der voedselproductie toe. Overal is de maatschappij in ontbin ding, de zedelijke krachten, die haar bijeenhouden zijn reeds in belangrijke imate vernietigd; zij is bezig uiteen te vallen in alleen door zelfbehoud gedreven individuen: ieder rekent alleen in de erste plaats met en voor zichzelfde mens is den medemens niet een naaste, maar een onverschil lige of vijand geworden. De voornaamste oorzaken. Aan dit trieste beeld van een on eindig triester werkelijkheid voegen wij enige opmerkingen toe omtrent de voor de hand liggende oorzaken; niet om daarmee een grondige weten schappelijke verklaring te beproeven 1. Hoog boven de met sneeuw bedekte toppen der bergen waar de Amazone zijn oorsprong vindt, een hooggebergte, eenzaam en verlaten, cirkelde het grote vliegtuig. Reeds 24 uur ge leden was het vertrokken van zyn vlieghaven te San Paolo, en de laatste 6 uur had het gevlogen over gebieden waar nog nimmer een blanke een voet zette, over ondoordringbare oerwouden, over moerassen, rivieren en meren, dwars over het on bekende land, waar de wilde nog heerst, waar de moderne beschaving onbekend is. 2. Veilig in de wolken vloog daar die moderne vliegboot en vermetele reizigers bespiedden met scherpe kijkers het geheimzinnige gebied beneden hen, om een moeilijke, bijna onmogelijke taak te volvoeren. Reeds een maand lang werden door de radio stations zwakke S.O.S.-seinen opgevangen, ge volgd door een dringende oproep om hulp. De plaats waar de verongelukte mensen zich bevon den, werd steeds nauwkeurig opgegeven, maar lag midden in dit uitgestrekte onbekende gebied, waar tot nog toe geen blanke was geweest. die zou veel dieper moeten graven doch enkel om straks scherper en doeltreffender maatregelen tot bestrij ding van 'het kwaad te kunnen toe passen. Voorop staat dan het alles beheersende feit van den oorlog en de bezetting. Wij weten uit de geschie denis, dat steeds met oorlog morele verwildering gepaard gaat hoe zou het met en totolitairen oorlog anders zijn? Het fanatisme en de verbeten heid waarmede hij van beide zijden gevoerd wordt, (móét worden, de op slorping van alle krachten ten dien ste van het oorlogsgeweld, laten geen plaats voor andere krachten. Wij we ten hoe arbeiders in ondernemingen, die voor'de w&rmachl der bezetters werkten welke niet? het stelen van grondstoffen en producten, het verdonkeremanen van werktuigen als vaderlandslievende daad, als sabotage in den strijd voor het leven van eigen volk hebben gezien; wij weten ook hoe gemakkelijk het overglijden vi«*l naar het bestelen van eigen kame raden en van eigen bedrijf.Vooral sedert September '44 is daarbij ge komen het nijpend gebrek aan het allernoodzakelijkste, de honger, de koude zonder brandstof en kleding: wie verwondert er zich nog over, dat bij volwassenen de drang tot zelf behoud alle zedelijke remmen ver nietigt, dat het onderscheid tussen mijn en dijn vervalt, dat de jongeren elk onderscheid tussen goed en kwaad nit het oog verliezen en stelen een sport wordt? Een verdere, uiterst be langrijke oorzaak ligt in de ontwrich ting van het normale arbeidsproces. De werkloosheidsperiode had ons reeds de ogen kunnen openen voor het feit, dat de arbeid in zichzelf een sterke sociale tucht uitoefent en een kracht van zedelijke waarde ver tegenwoordigt. Toen vooral in den laatsten wkinter in de grote steden de normale arbeid wegviel voor de overgrote massa, zagen wij de ontaar ding vanzei fsprekend massale ver houdingen aannemen. Ouderen teren nog op de verworvenheden van jaren lange gowenning, jongeren staan veel hulpelozcr en weerlozer tegenover de ontbindende machten. De verschijn selen zijn te feller en schrijnender in de openbare aandacht komen te staan, toen opnieuw sinds Septem ber '44 het gezagsapparaat, met name de politie, bleek te falen zonder dat aannemelijk werd, dat dit een ge volg was van uiterlijke overmacht. Het punt is bijzonder teer, en wij zullen in onze woorden de nodige voorzichtigheid betrachten, maar het feit ligt er, dat in vrijwel alle krin gen der bevolking de politie en ook de ambtenaren der distributie en C.C,D. haar gezag heeft verspeeld. In het samenstel van oorzaken moet stellig ook genoemd worden de volstrekte onmondigheid, waartoe de bezetter de openbare mening heeft gedwongen, de verleugeBing van de pers en z.g.n. volksvoorlichting en het wegvallen van elke opbouwende onbaatzuchtige critiek Wij laten hot bij bovenstaande opsomming der voornaamste oorzaken; zij is stellig al to globaal en onvolledig ont wrichting van het schoolwezen, het \1'rbod der oude jeugdbewegingen en nog andere dingen kunnen worden genoemd maar voldoende om dui delijk te maken, waar men de bestrij ding van het euvel moet aanvatten. Overheidsmaatregelen en de taak der Kerk. De gegeven opsomming zal ook heb ben duidelijk gemaakt, dat het aller belangrijkste initiatief zal moeten komen van Overheid (Rijks- en Ge meentelijke). Wij denken daarbij aan alles wat nodig is om te komen tot een herstel van het arbeidsproces, waar het bedrijfsleven op steun van de Overheid is aangewezenaan het herstel van het normale schoolleven, aan de voorziening in de dringend ste levensbehoeften, aan een strenge handhaving der openbare tucht, aan de uitroeiing der corruptie in de overheidsapparatuur, enz. Toch ware het onjuist te menen, dat de Kerk zich „dus" met deze dingen in het geheel niet heeft in te laten. Haar komt niet toe zich op de plaats der Overheid te stellen; maar als zij zich, van roeping en opdracht tegenover een volk in nood bewust, rekenschap geeft van eigen aandeel in de bestrij ding, dan zal zij al haar geestelijk gezag gaarne willen aanwenden om de maatregelen der Overheid, die ook wel eens inpopulair moeten zijn, be grijpelijk te maken en te steunen; omgekeerd mag men aannemen, dat de Overheid overtuigd zal zjjn van de noodzaak om voor haar maat regelen het grootst mogelijke ver trouwen te mobiliseren en dat zij prijs zal stellen op critiek, die uit bewogenheid met den nood des volks wordt geboren en door onbaatzuchtig heid gekenmerkt. Zowel de leiding der Kerk in haar geheel als de plaat selijke kerkeraden zullen dus goed doen zich ernstig in deze materie te verdiepen. Wat de kerkeraden be treft: zy zullen zich, al naar de plaat selijke gesteldheid daartoe mogelijk heden biedt, met de locale Neder landse Overheid in verbindig kunnen stellen. Verwacht kan worden dat in (Wordt vervolgd). Gisterenmiddag omstreels 4 30 uur heeft een vreselijk ongeval plaats gehad op de Vijgendam nabij de zijweg naar de Buurt- steeg, waarbij tot nog toe vier doden en veertien mip of me;er zwaar gewonden te betreuren vallen. Een uit de richting Ede ko mende vrachtauto, die om te kunnen draaien, achteruit in de met gras begroeide berm reed, raakte zodoende een tankmijn, met het bovengenoemde ont zettende gevolg Een van de 20 inzittenden, allen arbeiders van de Ned. Heide Mij. was op slag dood. Deze jongeman van 23 jaar was pas een week getrouwd Slechts vier personen, die voor in de cabine zaten, heb ben geen letsel opgelopen. Alle anderen moesten naar het Zie kenhuis «Hora« te Ede wor den vervoerd. De eerste hulp verleenden de Doktoren Reydon, Remme, Kets en Vergouwen, bijgestaan door de plaatselijke Afdeling Rode Kruis. Vooral de laatste heeft zich bijzonder onderschei den, door dat zij binnen drie kwartier alle slachtoffers ver bonden hadden, zodat zij per ziekenauto en voor dit doel ingerichte personen auto's kon den worden vervoerd. Op twee meter afstand van de ontplofte mijn, bevond zich er nog een, welke thans ver wijderd is. Laat dit ongeluk een waar schuwing zijn, om zich niet op plaatsen te begeven, waar mij nengevaar bestaat. Hopenlijk zijn dit dan de laatste slacht offers, welke door deze ver nietigende projectielen getroffen worden.

De Vallei | 1945 | | pagina 2