Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken H. H. Aduerieerders 15e Jaargang 19 September 1945 No. 782 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Het brood zonder bon? Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. DE VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per mm. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. LAMPECTIETERSAVOND. Dit oiulc specifiek Veenendaalsc gobi.k is dan weer in ere hersteld. Vijf .p. m lang is de 3e Maandag in September -onder feestelijk ver- loon voorbijgegaan. Dit beeft echter deze vast ingeroeste gewoonte niet doen vergeten. De ouders en de kinderen hebben hun vindingrijkheid kunnen botvie ren op de lampions. Behalve de be kende modellen zag men zelfgemaak te, kunstig met papierslingers versier de lampions, lampions van biscuit- blikken, tot zelfs een stormlantaarn was voor deze gelegenheid opgetuigd om als lampion dienst te doen, waar door meteen bet kaarsen-probleem was opgelost. Na een tocht door het dorp gaf het Chr. Tamboer- en Pijpencorps „Prins Bern-hard" een concert op de Markt. De leider wist er op geniale wijze spoedig de juiste stemming in te brengen. Heel Veenendaal was op de been en scheen zich op de Markt verza meld te hebben. Ook in de Hoofd straat heerste een gezellige drukte. Na het concert ging het in optocht door het dorp. Sommige Buurtverenigingen had den voor deze avond een eigen pro gramma in elkaar gezet. Wij noemen de Buurtvereniging Kcucheniusstraat, die haar leden op oliebollen en koffie traetierde, Tot laat in de nacht is er door ge daan. Nog misten wij veel, o.a. het vuurwerk en de lange beschuitjes met chocolademelk, maar even goed is het een geslaagde afsluiting van de reeks van feesten. FEEST VOOR DE LAND VERRADERS. Met een intens gevoel van veront waardiging en teleurstelling zullen wjj gelezen of gehoord hebben van het festjjn, aangericht in het Centraal Interneringskamp te Harderwijk. Is dat de straf, die ze verdienen? Chocolade en sigaretten. Velen zullen zich niet hebben kun nen inbonden en zijn losgebarsten in een stortvloed van verwensingen aan het adres van den commandant van dit kamp en van de instanties, die tegen dergelijke wantoestanden moe ten waken. Dat zoiets, als daar plaats gehad heeft, mogelyk is geweest in een land, dat zoveel geleden heeft door toe doen van deze pest der natie, hadden wij niet gedacht. En toch de feiten wijzen het uit. Er is daar door allerlei slag van landverraders gespot met ons land, niet onze bondgenoten, met alles wat ons lief is, en hetgeen wij ten koste van veel bloed en tranen hebben moe ten herwinnen. Er zijn mensen, die menen, dat slechts de doodstraf de enige afdoen de oplossing is voor dit gespuis. Hier zit veel waars in. Zolang echter hun vonnis niet is uitgesproken verdienen ze allemaal, zonder onderscheid, een strenge be handeling. Hier past geen medelijden, noch zachtzinnigheid en helemaal geen oog luikend toelaten van allerlei plezier tjes onder elkaar. Wat daar te Harderwijk gebeurd is, is een misdaad jegens hen die vie len in de strijd en ook jegens hun nabestaanden, die in rouw gedompeld, zelfs niet denken aan feestvieren. Hard en snel moet bier worden in gegrepen, zodat een herhaling abso luut wordt uitgesloten. de R. DE GAARKEUKEN GAAT ONS VERLATEN. Nu de gaarkeuken, naar ik hoor, spoedig met haar werk zal ophou den, voel ik behoefte een waarderend woord tot haar te richten. Ik denk, dat ik ook uit naam van velen barer geregelde gasten spreek, als ik de directie en alle helpers en helpsters hartelijk dank zeg voor de smakelijke warme maaltijden, die zij ons dag aan dag bezorgd hebben. In een tijd, dat het voedsel zo schaars was en er zo weinig brandstoffen waren was het con ware uitkomst een portie degelijke stamppot of een paar borden dikke soep of pap kant en klaar tc krijgen. Nogmaals ónze hartelijke dank. B. A. HARDEMAN. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. Na-uitreiking bonkaarten K 511 en Petroleumkaarten UA t/m. UC 510. De Leider van de Disributiekring Veenendaal maakt bekend, dat de na- uitreiking der bonkar ten K 511 en petroleumkaarten UA t/m. UC 510 zal plaats vinden op Donderdag 27 September a.s. op onderstaande plaat sen tussen 9-12 uur v.m. en 2-4 uur nam. Veenendaal - Gebouw Eierhal. Rhenen - Distributiekantoor. Eist - Gebouw Pniël. JRsnswoude - Khsteel Renswoude* Inlevering bonnen. Detaillisten dienen deze week de van consumenten ontvangen zcutbon 643 apart in te levere gelijk met de andere artikelen Eén bon heeft waarde van 2 V2 rantsoen. Restantbonnen bewaren tot volg nde inlevering Coupures 182 en 183 worden verstrekt De codenrs. in 1000 en 2000 serie dienen de bonnen 643 in te leveren op Vrijdag 21 dezer van 9 00-12.00 uur. De consu l enten in distribu- tiekiing Veenendaal (V'daal, Renswoude, Rhenen en Eist) dienen de bon 638 van 6e Noodkaart voor groente en 639 voor fruit bij hun handelaar in te leveren uiterlijk Zaterdag 22 Sept 1945. Men zal op deze bennen groente :esp fruit kunnen be trekken gedurende het tijdvak van 30 Sept. t/m 27 Oc. '45- OMWISSELING BANKBILJETTEN Het publiek wordt nogmaals attent gemaakt op de dagen, waarop zij bun oude bankbiljetten om kunnen ruilen in muntbiljetten. Zjj gelieve zich stipt aan de vast gestelde dagen en uren te houden om een goed functionneren der omwisse ling te bevorderen. Tevens wordt nogmaals onder de aandacht van het publiek gebracht, dat alleen tussen 19 en 25 September omwisseling kan plaats vinden. Veenendaal, 17 September 1945. De Leider van de D.K. Veenendaal, G. HENSEN. Gemeentelijke Woningnood commissie. Bovengenoemde commissie maakt bekend dat zij tot nadere aankondiging geen zit'ing houdt voor mondelinge toelichting der woningzoekenden. Het courantenbericht, waarin werd medegedeeld, dat bet brood per 26 October zonder bon zou komen, blijkt wel wat voorbarig te zijn geweest. Zo spoedig zal dit volksvoedsel niet vrjj gegeven worden. Er zijn verschillende overwegingen, die het wenselijk maken de brood- rantsoenering te handhaven, totdat een meer stabiele toestand is ingetre den. Na de omwisseling der bankbiljet ten zal echter veel terugkomen en ook veel artikelen weer bonloos ver krijgbaar zyn. Dan zal eens de tijd komen, dat wij niet zonder huivering, kunnen terug zien naar deze tjjd van stamkaarten, inlegvellen, van punten en bonnen. Moge deze tijd, waarnaar vooral onze huismoeders reikhalzend uitzien, spoedig aanbreken. OVERBERG. KERKEWERK HERVAT. Met ingang van 16 September her vatting van het kerkewerk onder de jeugd. Maandag 17 Sept. van 7.30 9.30 jongelingsvereniging. Dinsdag 7.30 en 9.30 meisjesvereni ging. Woensdag 78 uur catechcsa- tie, jongens tot 16 jaar. Woensdag 89 uur jonge mannen boven 16 jaar. Donderdag, 6.307.30 uur meisjes boven 16 jaar Vrijdag Catechisatie vitoj' fMküotaaiido .hr.atar.. EéN DER VELE SLACHTOFFERS. Tot de predikanten, die voor het vuurpeloton het leven bobben gelaten behoort ook Ds. B. J. Ader, Ned. Herv. predikant te Nieuw Beerta. Ds. Ader werd op 34-jarige leeftijd den 20sten Nov. 1944 te Achterberg gefusileerd, na een half jaar op de Weteringschans te A'dam te hebben doorgebracht. Voornamelijk onder de Joden heeft bij zjjn taak volbracht. BEROEPEN. Ds. D. van Enk, predikant van de Geref. Kerk al'hier, heeft een beroep ontvangen van de gemeente te Al melo. ARBEIDSBEURS. Er worden gevraagdtimmerlieden, metselaars, kappers, kleermakers, 1 schoenmaker, automonteurs, loodgie ters, smeden, landarbeiders, onge schoolde fabriekarbeiders, textiel- arbeidsters, ongeseh. fabrieksarbeid sters, dienstboden, werksters. Er bieden zich aan: steenfabrieks arbeiders, opperlieden, schilders, be tonwerkei's, stoffeerders, meubelma kers, div. metaalbewerkers, textiel arbeiders, sigarenmakers, slagers, winkelbedienden, magazijnbedienden, chauffeurs, kantoorbedienden, 1 ver tegenwoordiger. Advertenties worden voor het verschijnende nummer van Woensdag tot Dinsdag 12 uur aangenomen, en voor het nummer van Zaterdag tot Vrijdag 12 uur. Hopende op Uw medewerking te kun nen rekenen. GESLAAGDEN. Dezer dagen slaagden voor het examen kantoor-stenograaf „Groote", gemiddelde snelheid 330 lettergrepen per minuut, de dames: M. van Noort en S. Verwoert; en voor het examen kantoortypist de dames M. van Noort, D. Post en J. Drost benevens de Heren G. Rauw en G. van Ingen. Het examen werd afgenomen door de Koninklijk erkende Centrale Bond van Leraren en Leraressen in steno grafie en niaehineselirgven. Alle gediplomeerden werden opge leid door het Handelsinstitirat van Rijswijk te Rhenen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. De Burgemeester der Gemeente Veenendaal maakt bekend, dat ter Secretarie dezer Gemeente terug te bekomen zijn de navolgende op de openbare weg gevonden voorwerpen 1 Psalmboekje; 1 rijbewijs; 1 brand- stoffenkaartdubbeltjes armband; 1 loonzakje met inhoud. Dat als verloren aangegeven zijn de navolgende voorwerpen: 1 sierspeld;, tabakskaart; vulpen; bonkaart; broche; portefeuille; stam kaart; 2 persoonsbewijzenporte- monnaie met inhoud; schakelarm band; parelsnoer; linker lieren hand schoen; kinderschoentje; wapenarm band; weggelopen: 2 honden, zwart* tax en een herdershond. Gemeentelijk schadebureau voor door oorlogsgeweld getroffen gebouwen. Regelmatig wordt door per sonen welke oorlogsschade hebben geleden, op het Bureau van Gemeentewerken naar aangifte-formulieren voor de Schade-Enquête-Commissie ge vraagd. Deze formulieren zijn er nog niet, zodra de uitreiking er van begint zal dit in de plaatselijke bladen worden be kend gemaakt. Niemand hoeft zich dus ongerust te maken dat hij of zij te laat is met de aangifte van de geleden schade BURGERLIJKE STAND. Veenendaal. Ondertrouwd: Joh. Bos en C. J. v. HardeveldP. van der Leeden en W. H. Gaasbeek; J. de Fluiter en H. E. Devilee; P. van Kesteren en P. M. van Viegen; B. Wesseloo en W. van Hunnik; G. Sehoeman en E. B. Nelle- stiju; Jae. van den Berg en E. van den Bosch. Getrouwd: C. van de Pavert en C. J. van Lunteren; J. I. Schelling en G. UlenreefJac. Fr. van Kooten en A. N. HiensehW. van Amerongen en M. Achterberg; W. Vink en J. L. Chr. Brugman. Geboren: Hendrika, d. v. H. van Neerbos en Gr. H. Vink; Pons, z. v. Jan Hardeman en Chr. W. ter Haar; Albertus, z. v. C. Hazelager en C. v. d. Haar; Everdina-Henrica, d. v. A. W. van Hardeveld en D. v. d. Bosch Cornelis, z. v. M. van Hal en A. G. VerspuijHendrika, d. v. E. Bouman en M. van Hecmsbergen; Jannigje, <1. v. G. Hardeman en C. van Appel doorn. Overleden: Christina Sophia Phi- lippina Haalmeijcr, oud 76 jr., echt genote van J. F. Tak; Cornelis Hu- tink, oud 4 jr. en 7 mud. Scherpenzeel. Geboren: Gijsbertha, d. v. C. van de Vliet en W. van Rooijen; Neeltje, d. v. H. Vonk en C. A. van Esterik. Ondertrouwd: Evert Dirkse en Berta de Bruin. Getrouwd: Albertus Veldhuizen en Proskowja Borodulina. Overleden: Herman J. Kooruhof, ccbtg. v. W. E. de Jongh, oud 58 jr.

De Vallei | 1945 | | pagina 1