Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 22 September 1945 No. 783 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Abonnementsprijs |H| M mm mm mm ADVERTENTIES per kwartaal |||3P^®' M&ÊÊL |£fl Gewone advertentieprijs Losse nummers Ifl Redactie en Administratie Minimumprijs per adver- Veenendaa W I V,Ta, f Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". woord meer 6 cent. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel ONS GELD WORDT GEZOND GEMAAKT. Heel Nederland heeft geluisterd, toen de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, voor de radio zijn rede hield over de sanering van het geld en de maatregelen aankondigde, die de regering daarvoor nodig acht. Die maatregelen bleken doortastend èn ingrijpend te zijn. U weet het: met ingang van 26 September zal al ons papiergeld zijn geldigheid verliezen en na die datum zullen we tijdelijk allemaal even rijk ofeven arm zijn. Dan moeten we zien rond te ko men met het tientje per persoon, dat de distributiediensten ons voor een oud „bankje van tien" zullen geven. Al het overige geld moet worden ge deponeerd we kunnen er niet aan komen, de bankrekening blijft ijskoud bevroren, tot de regering het ogenblik acht gekomen, het ingeleverde geld weer te ontdooien. Het spreekt vanzelf, dat het ge- zondimaken van'ons zieke geld moei lijkheden met zich meebrengt. Die moeilijkheden openbaarden zich al de dag nadat de radio-rede was uitgesproken. Met gepast geld beta len werd plotseling van een leuze tot een dwingend voorschrift. „Geen ge past geld? Dan kan ik u niet hel pen, meneer!" De melkboer, de bak ker, de slager en de kruidenier had den plotseling geen geld meer terug als men een papieren gulden aanbood. „Dan schrijf ik het wel op," verklaar den die zakenlieden edelmoedig. An dere slimmerikken namen de papie ren gulden aan en zeiden, dat het teveelbetaalde later kon worden ver rekend. Op zo'n manier kwam de leverancier bij zijn klant in het krijt. Krekde omgekeerde wereld Hoewel de minister er in zijn rede op had aangedrongen, de moeilijk heden niet te vergroten door 'het zin ken geld, dat' zijn waarde blijft be houden, op te potten, blijkt nu wel, dat er heel veel niet-goede Nederlan ders zjjn, die toch op de zinken cen ten, dubbeltjes en kwartjes blijven zitten. De minister heeft ons volk nog- te hoog aangeslagen, toen 'hjj een dringend beroep op ons deed, het zin ken geld gewoon uit te geven. De goeden niet te na gesproken, is nu al te merken, dat zeer velen zich van dit verzoek niets aantrekken. Daarom is het, achteraf bezien, jam mer, dat de minister geen leugentje om bestwil heeft gebruikt en doodbedaard ver klaarde, dat óók het zinken geld on der de sanering zou vallen. Later,, na of éven vóór 26 September had die „vergissing" dan wel kunnen worden hersteld. Nu is het evenwel zo, dat iemand die bij voorbeeld voor f 10.- zinken geld achterhoudt, de tienguldens- periode met een dubbel „rantsoen" kan ingaan. Voor het overige lijken de genomen maatregelen alleszins doeltreffend. Dit bleek ook wel uit de wjjze waarop de zwarte handel erop rea geerde. De sluikhandelaren beginnen te begrijpen, dat aan hun rijk een einde komt en het gevolg ervan was, dat de prijzen op de zwarte markt met sprongen omhoog vlogen. Liever betaalden de heren tien gulden voor een sigaret, duizend gulden voor een paar schoenen, vijfhonderd gulden voor een pond boter of tweehonderd vijftig gulden voor een pondje paling, dan dat zij bun niet te verantwoorden geld inleverden. De katten zaten in het nauw en daardoor doen ze rare sprongen! Liever iets dan niets, rede neerden de Zwarte Pieten blijkbaar. Het goedwillende deel der bevol king is echter dankbaar voor de ge nomen maatregelen en algemeen is de opinie, dat het goed is, dat de sane ring nu een feit wordt. De handel wachtte er op! Daarom is het te ho pen, dat het vasthouden van de pas munt niet algemeen wordt. We zou den diep in de narigheden komen, zonder dat zulks nodig is. Wij geven dan ook de welgemeende raad: laat rollen uw zinken geld! KERKCONCERT. Hot was een goede gedachte van de organisatoren om ten bate vu,: 1c Stichting 1940-'45 een kerkconcert te doen geven. Het waren intussen niet de eersten de besten die zich bereid hadden verklaard deze avond in de oude kerk te Veenendaal, met hun medewerking op te luisteren. De bekende Alt, Annie Woud, bleek de „onderduik-periodenog niets te hebben ingeboet wat betreft de draagkracht van haar stem, al had zij wel enige moeite een compromis te vinden cmet de wat botte accoustiek van de oude kerk. Pas aan het einde slaagde zij hierin volkomen. Lambert Erné is een organist met pracht-kwaliteiten. Nimmer praalziek, weet hij een toon te treffen, zó sober, zó echt naar-het-orgel, dat wij hem wel ondej- de beste organisten moeten scharen. De kleine stukken van Fiotti eb Loeillet, waarmee 'het programma opende, heeft hij, ondanks de rococo stijl dezer werkjes, zowel qua regis tratie als voordracht, sober en strak voorgedragen. In de, wat vrije en gerekte, voor dracht van drie Valeriusliederen door Annie Woud krijgt de tekst een bij zonder' accent, hetgeen blijkbaar An nie Wouds bedoeling is geweest ten aanizen van het gehele, door haar gezongen, programma. Overal lag het zwaartepunt bij het sentiment van de tekst en kon Annie Wouds zang juist die indruk geven, welke zo zeer ver want is aan onze ervaringen der laat ste jaren. Een keurige verzorging ondergaat Bachs Praeludium en Fuga in A. Erné maakt er geen vuurwerk van, doch weet zijn hoorders mee te nemen naar het rijke land der polvphonie. De vaart van het contapunt wordt nergens geremd. De, nogal doraine- nende tongwerken kwamen dan ook niet vaak aan bod. Zo kon Erné's aandeel in het programma, in muzi kaal opzicht ook belangrijker zijn dan het vocale deel. Via een tweetal liederen van Men delssohn in een warme vertolking door Annie Woud, en een klassieke voordracht van Mendelssohns Prei. en Fuga door de organist, belanden we al te spoedig bij het slotdeeldrie Hollandse liederen, waarin de zang- soliste op haar best is, en de Kerk- sonate voor orgel van Hendrik An- driessen. De keuze van deze laatste zou men bijna gewaagd kunnen noemen voor ons, met moderne muziek niet erg vervenvende publiek. Toch gel.jven we te mogen zeggen dat deze „noot" het erg goed deed in dit geheel. Al met al een avond zoals wij er in Veenendaal maar al te weinig mogen meemaken. De opkomst was bevredi gend. HENK v. ECK. OFFICIëLE BENOEMINGEN BIJ DE VEENENDAALSE POLITIE. Dinsdag 17 September j.l. om 3 uur namiddag waren wjj getuigen van de officiële benoemingen van de Heren P.--E. ran ïlicsseii Lot Inspecteur van Politie 2de klasse, Hendrikse, Wes- seloo en Wielsma tot hoofdagent van Politie. In het politiebureau heerste een gezellige drukte. Onder de aanwezi gen bevonden zich de Burgemeester van Veenendaal, de Heer J. H. van Sehuppen, de Heer Blankenspoor, de Heer Ad. van Sehuppen. Ook van andere plaatsen, waarvan de hoofden der Politie en Marechaussee aanwe zig waren, bestond veel belangstel ling. Het duurde niet lang of de nieuw benoemde Inspecteur van Politie met echtgenote arriveerden per auto en gingen door een haag van politie mannen het politiebureau binnen, waar ze hartelijk werden ontvangen. Al spoedig na de ontvangst von den de officiële benoemingen door onzen Burgemeester plaats. Hij sprak de wens uit, dat vele jaren van goede samenwerking van Politie en gemeen tebestuur zullen volgen. Na de toespraak van den Burge meester nam de Heer Ad. van Sehup pen het woord en wenste de gepro moveerden geluk met hun benoemin gen en zegde tevens zjjn volle mede werking toe, evenals in de tijd van het illegale werk. De Heer Hendrikse, die namens het gehele politiecorps het woord nam, tot den Heer en Mevrouw Van Riessen, wenste hun geluk met de benoeming. Ook schetste spreker de zware taak, die nu op de schouders rust van den Heer Van Riessen en zegde mede namens het politiecorps, hun volle medewerking toe om de zware taak zo veel mogelijk te helpen verlichten. Door verschillende, aan wezigen werden de gepromoveerden geluk gewenst met hun benoemingen. Inspeeteur, den Heer Van Riesen, dankte alle sprekers voor hun waar derende woorden en hoopte zijn be noeming waardig te zijn en tot volle tevredenheid te kunnen volbrengen! De inspecteur memoreerde, waarom hem dit alles te beurt vie„ zoveel illegale werkers hebben dit met de dood moeten bekopen. Toch wil de spreker blij zijn met deze promotie. Hierna werd getracteerd, hetgeen de feeststemming deed verhogen. Deze middag zal bij onze gepromo veerde politiemannen wel lang in her innering blijven. Voor onze nieuwe politiechef, in specteur Van Riessen, zal het niet moeilijk zjjn, de harten van de Vee- nendaalse bevolking te winnen, daar allen wel zullen weten wat hij gedaan heeft voor ons geliefd Vaderland. Veenendaal kan met recht trots zijn met deze benoemingen. Werkt mede hun moeilijke taak te vermakkelijken. Helpt bouwen aan vooruitstrevend Veenendaal. NEDERLANDS VOLKSHERSTEL. Naar aanleiding van de gehouden collecte tijdens de feestviering op 31 Augustus j.l. brengt het Bestuur van bovengenoemde instelling ter kermis, dat een bedrag van 3163.86 werd opgehaald. Besten dank aan allen, die tot dit resultaat hebben meegewerkt. Eveneens is het ons een grote vreug de te kunnen berichten, dat door de Twentsche Bank kantoor Veenendaal een bedrag van f 2500.- aan onze af deling werd geschonken. BravoMoge in de praktjjk het be kende spreekwoord worden bewaar heid: „goed voorbeeld doet goed vol gen". Ten slotte mogen wij nog vermel den, dat enige buurtverenigingen en particulieren de door hun gewonnen prijzen voor versiering tot een totaal van 125.- beschikbaar stelden voor de Stichting 19401945, terwjjl door de V.S.W. een op dezelfde wjjze ge wonnen prjjs groot 100.- werd ge schonken aan N.V.H. MEISJES PAKT AAN! Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten wordt steeds meer en meer nijpender. Daarom doe ik een drin gend beroep op alle ouders en meisjes woonachtig in het rayon van het bij kantoor Veenendaal. Niet alleen de diverse fabrieken lijden 'hieronder, maar ook de huis moeders, die dringend hulp nodig hebben. Hoe vaak komt het niet voor dat wegens ziekte van de moeder, de vader zijn werk moet verzuimen, om het huishouden een beetje op peil te houden. Moet dat zo doorgaan? Ook op de fabrieken doen zich moeilijkheden voor. Alle textielfabrieken hebben een toewijzing ontvangen van 100 pCt. wol en de weverijen van pure katoen. Dus er kan en moet weer geprodu ceerd worden. Maar hoe? Gebrek aan personeel belet deze voorraad te kun nen verwerken. Dit betekent een na-

De Vallei | 1945 | | pagina 1