BINNENLANDS NIEUWS. öeeï voor Uzd/, wr.r.i ieder heeft toch een tekort aan alle voorkomende textielgoederen, zoals ondergoed, kou sen/sokken enz. enz. Of heeft U nog voldoende na 5 jaren oorlog? En denkt U niet aan alle geteisterde ge bieden? Moeten die mensen dan niet geholpen worden? Daarom meisjes pak aan! U helpt U zelf en Uw mede mensen. Ouders werkt ook mede. Houdt ze niet langer thuis, omdat U dat zelf zo gemakkelijk vindt, maar laat ze aanpakken. Het is nu de tyd om ons land weer op te bouwen, en gaan nu weer voor goed geld werken. Een ieder die kan werken en het wil aanvoelen als zyn Vaderlandse plicht, kan zioh iedere dag aanmelden op het Arbeids-Bureau Veenendaal, afd. Yrouwenbeurs, kamer 2, alwaar haar alle gewenste inlichtingen zul len worden verstrekt. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 September 1945. Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) 9 uur Ds. Bakker. 10.30 uur Ds. de Looze van Hil versum. 5 ilur Ds. van Wijngaarden. Eltheto. 9 uur onbekend. 5 uur Ds. de Looze van Hilversum. Schaalcollecte voor de Geref. Zen- dingsbond. Geref. Kerk. 9 uur dienst in de Geref. Gem. Kerk, Hoofdstraat. Ds. D. van Enk. 5 uur in liet gebouw „Sola Fide", Spoorlaan. Ds. D. van Enk. Geref. Gemeente. 10.45 en 5 uur Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. 9.3b en 5 uur leesdienst. Ver. t. verh. v. h. Kerk. en Geestelijk Leven in de Ned. Herv. Kerk te Vee nendaal. 10 uur v.m. dienst in het gebouw „Sola Fide", Spoorlaan. Spreker: Ds. G. Snyder, Ned. Herv. Pred. van Tricht. Ned. Protestanten Bond, Afd. V'daal. 3 uur nam. Ds. v. Loenen van Bilt- hoven. De dienst wordt gehouden in de Conversatiezaal van de firma D.S. in de Zandstraat. Rhenen. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie. Gebouw Grebbeweg 16. V.m. 10 en nam. 6 uur den heer J. Verboom van Kollum. Geref. Gemeente. V.m. 10 en nam. 5.30 uur Lees dienst. Achterberg. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 en nam 6 uur dhr. C. van Viegen. Eist. Geref. Gemeente. 9.30 en 6 uur leesdienst. Overberg. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. C. v. d. Vlies. Bed. Heilig Avondmaal. Oud Geref. Gem. Dinsdag 25 Sept. 's avonds 6.30 uur Ds. de Gruiten van Oostburg. RECTIFICATIE. In ons blad van Woensdag j.l. stond abusievelijk de Buurtvereniging Keueheniusstraat vermeld. Bedoeld werd echter de Buurtvereniging Da Costa-straat en -plein en Kuiper straat, welke op lampegietersavond haar leden op oliebollen heeft ge- tracteerd. Wie mocht hebben gedacht, dat hij dadelijk na de oorlog alles zou kun nen krijgen wat zijn hartje begeerde, zal zo langzamerhand wel tot de ont dekking zyn gekomen, dat daar voor lopig nog wel het een en ander aan zal mankeren. We zitten nu midden in de maatregelen ter sanering van ons geld en hoewel nog niet bekend is, hoe en wanneer de geblokkeerde saldi zullen worden vrijgegeven, men kan ervan overtuigd zijn, dat we ons daarna evenmin in weelde zullen kunnen baden. Wat zou het ook! Meer dan vjjf jaar lang hebben de verenigde volken alle krachten moeten inspannen om het fascisme te overwinnen; op vernieti ging inoest bijna de gehele samen leving zijn ingesteld ons land werd niet alleen voor een gedeelte tot slag veld, doch anderzijds werd het geor ganiseerd leeggeroofd en uitgehon gerd. Om het populair te zeggen: vóór het herstel zyn we niet met de eerste trap op zolder en het is helaas maar al te waar, dat één bom in een fractie van een seconde meer kan vernietigen, dan jarenlange arbeid kan goed maken. Jarenlange arbeid De 17de September was het pas één jaar geleden, dat de Slag bij Arnhem begon en eind vorige week is de éénjarige bevrijding van Maastricht herdacht, o.m. met een estafetteloop van Limburgs hoofdstad naar Scheveningen, waar aan ELM. de Koningin een oorkonde werd overhandigd. De Koningin heeft ook deze week weer blijk gegeven van haar grote belangstelling op velerlei gebied. Zij bezocht de officiële ope ning der Leidse Universiteit, want ook de studenten deden weer van zich spreken. De eerste studentenroei wedstrijd gedert Juni '41 werden ter gelegen heid van het 74ste lustrum der Leidse Universiteit op het Galgewater te Leiden gehouden en op de Sociëteit Minerva ging het weer ouderwets toe. Ter gelegenheid van de hex-opening der Technische Hogeschool te Delft hield de rector magnificus, prof. dr. ir. H. J. v. d. Maas, in de openbare senaatsveigadering een rede, waarin hy mededeelde, dat ook Delft zijn tol aan de bezetters moest betalen. Niet minder dan 150 studenten, jonge mensen in de kracht van hun leven, vielen rechtstreeks of zijdelings aan de oorlog ten offer. Anderen zullen hun werk overnemenniet minder dan 2590 studenten werden bij de T.H. ingeschreven. Ook de vliegerij was actief. Op het vliegveld Ypen- burg hield de R.A.F. grootse, door duizenden bezochte demonstraties*, welke mede door de Koningin wer den bijgewoond. De Nederlandse luchtvaart, onze trouwe K.L.M. weet u het nog?elke week twee maal luchtpost naar Indië heeft in de West niet stilgezeten. De weder opbouw is hier te lande krachtig aan gepakt; het personeel zal in het ver volg een driemaandelijkse opleiding te Soesterberg ontvangen. Daarvoor werd een internaat geopend. Ixi Ame rika worden nieuwe passagierstoe stellen gekocht. Men zal bij de K.L.M. dus geen oude bommenwerpers tot passagiersvliegtuigen laten ombou wen. Het kan dus niet gebeuren, dat we hier boimmenwerpei-s-met-passa- giersaccomodatic krijgen. Er gaat geen week voorbij, of een der ministers lanceert enige berich ten, die bewjjzen, dat wy waarlijk aan de opbouw bezig zyn. Binnenkort 25 Sept. voor het eerst zullen de ministers de Twede Kamer weer mededelingen kunnen doen. Voor die datum is de Kamer opgeroepen. Een paar voor beelden uit hetgeen minister Van Schaik deed publiceren: Deventer zal vei-moedelijk op 10 October weer spoorverbinding over de IJsel hebben. Fietsbanden worden in ons land weer vry veel gemaakt. Langzamerhand zal ook het publiek ze kunnen krij gen. De strijd tegen de oude erfvijand het water, vroeg deze week weer de aandacht. Voor de najaarsstormen komen, moeten de dijken om Walche ren gesloten zijn. Er wordt hard aan gewerkt. Op 1 October zal men trach ten het grote gat bij Westkapelle dicht te hebben. Inlevering ingevulde Aanvraag formulieren schoenen. De Leider van den Distrijratiekring Veenendaal maakt bekend, dat in te genstelling met het persbericht de in gevulde aanvraagformulieren schoe nen niet op 26 September a.s. maar op onderstaande data op de Distri butiekantoren eVenendaal en Rhenen ingeleverd moeten worden. Inleveringsschema. Woensdag 26 September van 9 12.30 uur de letter A; letter B van 24 uur. Vrijdag 28 September van 912.30 uur de letters C D E; letter F G H 1 van 24 uur. Maandag 1 October van 912.30 uur de letters J, K L; de letters M, N, O van 24 uur. Dinsdag 2 October van 912.30 uur de letters P, Q, R; de letters S, T, U van 24 uur. Woensdag 3 October van 912.30 uur de letters V, Wde letters X, IJ, Z van 24 uur. De letters geven de beginletters der achternamen aan. Het publiek dient bij het aanvra gen mede te brengen: 1. De tweede distributiestamkaart van aanvrager. 2. De eerste distributiestamkaart van aanvrager. 3. Het ingevulde aanvraagformu lier. Tevens wordt bekend gemaakt, dat personen, die na 1 Sept. 1944 een sc.hoenenbon hebben ontvangen en op deze bon nog geen schoenen heb ben gekocht een aanvraagformulier voor inruiling kunnen verkrijgen op het Distributiekantoor op 4 October a.s. tusschen 912 uur en 24 uur. Blijkt na controle dat de schoenen nodig zijn, dat zal tot eventuele ver strekking worden overgegaan. Tenslotte wordt het publiek erop «attent gemaakt, dat zij, die in de af- gelopen tijd schoenen hebben ontvan gen van HARK en Noodvoorziening NIET voor een schoenenbon in aan merking komen. Veenendaal, 21 September 1945. De Leider van den D.K. Veenen daal. G. HENSEN. DISTRIBUTIEKRING VEENEN DAAL. Uitdrukkelijk wordt onder de a«an- dacht gebracht van detaillisten en andere handelaren, het verbod om trent aflevering voor het aangegeven tijdstip van distributiegoederen. Klachten hieromtrent dienen niet te worden ingediend bij den distri- butiedienst, doch bij de Politie. Bij het verschijnen van nieuwe bonnenlijsten in couranten, wordt meestal medegedeeld dat op Vrijdag of Zaterdag vanaf 12 uur mag wor den afgeleverd behoudens Melk, Vleesch en Aardappelen. Gezien de plaatselijke bladen meestal op Vrijdagavond of Zaterdag morgen uitkomen, wordt teneinde de aflvering te bespoedigen de officieele bonnenlyst, zoo mogelijk Vrijdags om 12 uur opgehangen te DK. Veenendaal en Rhenen. Detaillisten dienen de verschillende rantsoenwaarden der Consumentbon nen afzonderlijk op te plakken (grote bedrijven op afz. oppl. vellen). Kleine bedrijven kunnen de ver schillende rantsoenwaarden op een opplakvel afzonderlijk opplakken. Inlevering consumentenbonnen in de weekvan 23 tot en met 29 Sept. 1945. Brood A, B, C 673/678, B 687, D 16, 697, D 665/666 8 Rts. Melk 623, D 675 rest. 612 D 661/662 1 Rts. D 676, BC 688, rest. B C 670 K Rts. Eieren D 698, D 674 rest. D 663, E 15 en rantsoenbonnen 1 Rts. Vlees en Vleeswaren 624 rest. 609, 610 1 Rts. Aardappelen 625, B 691 rest. 613, B 672 1 Rts. A, B, C 690, rest. A, B, C 671 2 Rts. Tabak voor Grossiers, coupures 144 (op ieder oppl. van 25 coupures) ontv. bewijs M.D. 242-01. Inleveren te D.K. Dinsdag 25 Sept. van 11.00 tot 12.00 uur. Verder zyn de inleveringsdagen en uren als aangegeven in schema. POLITIENIEUWS. Afgelopen week liepen weer enige personen een bekeuring op. De ver- keersvoorschriften werden veronacht zaamd door: W. H. G., H. A. H., K. v. d. H., J. H. v. G., F. D., J. v. S., W. v. E., W. v. B. en J. v. B. E. G. v. d. K. maakte het wel wat erg bont. Hy bestuurde een tractor met aanhangwagen zonder dat deze voorzien was van voldoende licht, had geen nummerbewijs bij zioh, terwijl het voertuig ook niet voorzien was van nummerborden. Bovendien was de aanhangwagen te hoog geladen, zodat een boog op de Kerkewjjk het zwaar moest ontgelden. G. J. H. en C. J. V. beide wonende te Wageningcn, hadden zich uit een N.S.B.-woning hier ter plaatse ver schillende goederen toegeëigend en deze naar Wageningen medegenomen. Dit kon echter achterhaald worden. Zy zullen zich nu moeten verantwoor den. ARBEIDSBEURS. Er worden gevraagdTimmerlie den, metselaars, kappers, kleerma- kers, 1 schoenmaker, automonteurs, loodgieters, smeden, machinebank werkers, kantoorbedienden (mnl. en vr.), minderjarige fabrieksai'beiders, grondwerkei's, dienstboden, werksters, ongeseh. fabrieksarbeidsters. Er bieden zich aanopperlieden, stoffeerders, betonwerkers, meubel makers, textielarbeiders, slagers, win kelbedienden, magazijnbedienden, koks, chauffeurs. HERSTEL OORLOGSSCHADE AAN WONINGEN. Burgemeester en Wethouders van Rhenen maken bekend, dat bij her stel van oorlogsschade aan gevels, deze in oorspronkelijke vorm moeten worden hersteld. Met name zal het niet zyn toegelaten, zonder vooraf gaand overleg en vergunning wijzi gingen aan te brengen in vensters, bijvoorbeeld door het weglaten van sponningen. Noodherstel zal slechts kunnep blijven gehandhaafd zolang het niet mogelijk is de voor definitief heretel nodige materialen te bekomen. Die in strijd handelt met deze aan wijzing zal verder geen aanspraak hebben op financiële medewerking op grond van financieringsschema's, on geacht de gevolgen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de toepassing van woningwet en bouwverordening. Rhenen, 18 September 1945. Burgemeester en Wethouders voor noemd, d'AUMALE v. HARDENBROEK.

De Vallei | 1945 | | pagina 2