Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 26 Sepfember 1945 No. 784 mm am jba n h (b9b advertenties HBf HHi Hm IHHBb H Vraag en Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Óverberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Binnenlands overzicht. Benoeming tot leden voor het Kiescollege. Dansen zonder vergunning. ^^5 MB n w| Gewone advertentieprijs Mm H BI Hn H per BH Hfij HSH BB Minimumprijs per adver ts fI%T- tentie f 3- van 1-20 woorden. Elk ive: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei woord meer 6 cent. Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. De wijze waarop de wederopbouw van ons vaderland geschiedt, heeft zolfs de bewondering van het buitenland verzekerde dr. L. J. M. Boel, minis ter van binnenlandse zaken toen hij voor de radio de zuivering van bet Overheidspersoneel behandelde. Vis gronden van liet Zuiveringsbesluit worden door de minister nader be sproken: ontrouw, blijk geven van een nationaal-socialistiscbe geestes gesteldheid, bet aannemen van een houding voor of tijdens de bezetting die gegronde redon geeft voor de verwachting, dat niet een getrouwe medewerking aan de opbouw van bet vaderland zal wordep verleend en ten slotte het in ernstige mate tekort schieten in het betrachen van de juis te houding in verband met de bezet ting. Een falen op een dezer punten zal oneervol ontslag tengevolge heb ben. De regering bespoedigt de zuive ring en verwacht wordt, dat bet einde van dit jaar 'het overheidspersoneel vnivpr zal zijn. Dat er nog minder zuivere dingen mogelijk zijn, bewezen de gebeurte nissen in de gevangenkampen te Harderwijk en te Voorburg, die er op schijnen te wijzen, dat de N.S.B.-ers het er nog zo kwaad niet hebben. Als er feestavondjes kunnon worden georganiseerd De persoon lijke adviseur van den minister-presi dent voor de interneringskampen, de heer K. Vorrink, heeft inmiddels een onderzoek naar een en ander inge steld. Hij heeft medegedeeld, dat de commandanten de gezagsverhoudin gen uit het oog hadden verloren en daarom onmiddellijk zijn ontslagen. Op Java ging het anders toe. Ro bert Kiek, de vroegere omroeper van Radio Oranje, geeft thans als verslag gever voor A.N.P.-Aneta zijn bevin gen over de gevangenkampen op Java. Er blijkt wel uit, dat de Jappen bij de moffen in kampterrein- geen les behoefden te nemen. De toestanden, door Kiek beschreven, zijn in een woord vreselijk. In het Zuiden van ons land is een groot gebrek aan arbeidskrachten. Om ihierin te voorzien heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars een be schikking getroffen waardoor het mogelijk is, dat Westerlingen, die thuis werkeloos rondlopen, in de ge teisterde gebieden te werk worden gesteld. Nood breekt wet. Het zal vooral voor gehuwden niet prettig zjjn, het gezin te moeten verlaten, doch het algemeen belang maakt dezen maat regel noodzakelijk. Bovendien er waren verleden jaar nog erger din gen Dat zou men van alles kunnen zeg gen, wat ons thans overkomt ook van de geldzuivering waarvoor aanvullende maatregelen werden afgekondigd. We mogen, om een enkel voorbeeld te noemen, aan zinkgeld slechts een totaal bedrag van f 11.25 bezitten. Het is echter helemaal niet erg, dat we Klessebes en Keuvel nimmer meer zullen boren. De leden van dat zogenaamde Zondagmiddag- cabaret werden voorgoed uitgesloten en zullen nooit meer als kleinkunste naars mogen optreden. Maaaar ook dc Ramblers zijn lange tijd op nonactief gesteld. Theo Uderf Masman mag in twee jaar niet terugkomen; de band zelf werd voor drie jaar ver boden en de leden kregen een schor sing van één jaar. Er zjjn geluk kig! heel wat meer dingen die niet erg zijn. We hebben binnenkort drie rantsoenen tabak per week en dit is vooral voor de huisvrouwen pret tig, al eten de mannen er ook van meemet de aardappelen gaat het wat beter. Er komen weer wat meer piepers Om het vervoer per post te be spoedigen, zal in ons land luchtpostverbindingen van iiet Westen naai ut Noordelijke provincies worden onderhouden, zon der dat de brief er meer door gaat kosten. Nu we het toch over de vlie gerij hebben: de K.L.M. gaat weer een geregelde lijndienst op Parijs onderhouden. Ja ja, we gaan hard vooruit Naar wij vernemen zijn bij be schikking op 20 Sept. 1945 van den Staatsraad i.b.d., Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht, tot leden van het kiescollege voor de tijdelijke gemeenteraad dezer gemeen te benoemd de heren: H. Achterberg; J. van Aanerongen; G. Anbeek; J. Bakker; A. van Bar- neveld; F. J. van Barneveld; TI. van Barneveld; T. van Beek; T. M. van Beek; J. Beijer; J. Boers; F. Bud ding; G. J. van Deelen; A. Diepe- veen; J. van Eden; G. J. de Gooijer; C. van Hardevcld; J. van Hardeveld; D. H. Ilootsen; ,1. H. Jansen; J. H. H. Jansen; A. Klumpenaar; G. van Kooten; N. van Kuijk; H. van Leeu wen J. F. van LeeuwenM. de Man A. Middelhoven; G. Moesbergen; J. van de Nadort; H. M. J. Plant; W. Remme; A. Roelofsen; A. de Ruiter; C. SchoonderbcckG. C. van SchuppenF. H. van Schuppen H. C. G. van Schuppen; J. Slok; R. Takken; C. Valkenburg; T. Verkuijl; T. van der Wal; A. van de Weerd; L. van Zanten. BURGERLIJKE STAND. Veenendaal. Ondertrouwd: Gerrit van Burken en Naatje van den Bos; Jacob van Beek, weduwnaar van Aaltje Bou- man en Hendrika van Haren; Jacob van Himnik en Jannetje Davelaar; Arie van de Craats en Aaltje van de Loosdrecbt; Arie Brouwer en Neeltjc de Fluiter; Dirk Cornelis G. J. van Manen en Adr. Alb. Valkenburg; Anth. van dc Weerd en Gerritje Has selaar; KI. van der Stelt en Fr. W. de Vries; W. J. van Doorn en J. Ver burg. Getrouwd: W. Noot en M. M. Sen- nef; Clvr. Looijenga en JJ. van An- rooijC. Roozeboom en Cl. van Kes- teren; J. A. Achterberg en C. Ge- leijnseH. de Koning en G. van Beek II. de Bruin en H. van de Bruinhorst. Geboren: Jannetje, d. v. C. Ver steeg en S. Stuivenberg; Bob, z. v. Jan van Leeuwen en W. E. van Ma nen; Jacob, z. v. Chr. Clemens en M. G. v. d. Ven. Overleden: Geen. VOETBAL-NIEUWS. Veenendaal is voor de Beker-ronde van de N.V.B. ingedeeld met de vol gende verenigingen Wageningen; W.A.V.V.Theole; Leones (Leeuwen over de Waal). Zondag a.s. volgt de eerste wed strijd tegen Theole, terwijl daarop volgende Zondag Veenendaal in Wa gen iiigeii moei spelen; vvrt de laatste 3 jaar steeds het geval geweest is. Het twede elftal neemt deel aan de bevrijdingswedstrijden, en wel te gen de volgende elftallen: H.V.C. 2; Quik 2; Amf. Boys 2; S.C.C. 2. Veenendaal 2 heeft j.l. Zondag H.V.C. 2 reeds thuis gehad en ver loren. Veenendaal 3 is ingedeeld met: Scherpenzeel 2; Woudenberg 2; Austerlitz. Dc Zaterdag-elftallen spelen weer in de U.P.V.B. Evenzo Dovo, waar tegen Veenendaal 4 j.l. Zaterdag ge lijk tegen heeft gespeeld, 33. JONGE BOEREN VERENIGT U! Op voorstel van onzen veearts, de heer Hoogeboom, en den landbouw- onderwijzer, de heer v. Bemmel, werd Vrijdagavond 14 Sept. een samen komst gehouden in de Boerschelandse school, waar men gekomen is tot op richting van een „Jongerenafdeling Veenendaal" van de Christ. Boeren- en Tuindersbond. Achttien' jonge mannen die hun boeren- of tuinders- werk in de omgeving van 't Veen hebben, gaven zich spontaan op als lid. Zjj gaan nu regelmatig verga deren en kunnen dan hun ervaringen uit hun dagelijks werk met elkaar bespreken; zjj zullen lezingen houden over landbouwkundige onderwerpen, excursies ondernemen, straks mis schien een eigen proef veldje aan leggen enz. enz., en niet te vergeten zullen zij als vereniging gemakkelij ker kunnen meedoen aan allerlei jeugdwerk, dat naar we hopen hier meer en meer zal opleven. De uit drukking „boer wordt mens" moet immers zo spoedig mogelijk tot bet verleden behoren. Door de oprichting van deze af deling is in een lang gevoelde behoef te voorzien. Elke Venendaler die het goed meent met den jongen boer uit onze omgeving, zal met mij, deze ver eniging God es zegen toewensen. Jonge Boeren, leest de advertentie in dit nummer, bezoekt volgende week ook die vergadering en besteedt je jonge tijd nuttig! v. S. P.O.D. VEENENDAAL. Door de Politie te Ede is de be ruchte politieke gevangene M. Lief- ting weer opnieuw gearresteerd. Genoemde Liefting was reeds ge ruim e tijd geleden uit het concen tratiekamp te Amersfoort ontvlucht. Het Zonnestraal Comité bericht, dat de collecte gehouden op Zaterdag 15 September, heeft opgebracht to taal f 3781,50. Met nadruk word er op ge wezen, dat het dansen in café' s en aanhorigheden daarvan, zon der vergunning van den Burge meester VERBODEN is. Tevens komt het mij gewenst voor er op te wijzen, dat het sluitingsuur voor café's nog steeds is bepaald op 10.30 voor alle dagen. Hierop zal vanaf heden zeer strenge controle worden uitge oefend. De Inspecteur van Politie P. E. van Riessen Distributiekring Veenendaal Inlevering Groente en Fruit bonnen. Op Donderdag 27 September 1945, van 9-12 uur dienen door de handelaren de bonnen: 638 voor Groente en 639 voor Fruit, ieder met een afzonderlijk ontvangstbewijs 242 01 te D.K. Veenendaal en Rhe nen, te worden ingeleverd. Aantal bonnen vermelden in letters en cijfers (met inkt of aniline potlood invullen). Inlevering Visbonnen. Vishandelaren dienen de bonnen in te leveren te D.K. Veenendaal en Rhenen, op Donderdag 27 Sept 1945 van 9-12 uur bon 645 apart inleveren, met ontvangstbewijs (opgeplakt op opplakvellen) bon 544, 542 gezamelijk, apart ontvangshewijs (opgeplakt op opplakvellen), bon 640 afzonderlijk inleveren, apart ontvangstbewijs. De bonnen 544 waarop nog niet is afgeleverd, kqnnen uiter lijk Zaterdag 29 dezer worden ingeleverd te D.K. Veenendaal van 9-11 uur.

De Vallei | 1945 | | pagina 1