ACTIEF AGEHT ROB DE AVONTURIER Vraag en Aanbod B Adverteert in dit blad!! Aangelopen kl. wit krulharig Hondje, reutje. Tegen adver- tentiekosten terug te bekomen bij H. v. Leeuwen, Kastanje straat 23, Veen endaal. Aangeboden 1 paar Kinder schoenen voor Wandelwagentje met bijbet. Br. onder no. 402 Bureau van dit blad Th. v. Holstein, Bruinhorster- weg 12, Ederveen. Beveeld zich beleeft aan voor alle voorko mende Tuinwerkzaamhe- den. Zend Briefkaart RUILEN een zwarte winter mantel voor een heren regenjas of winterjas, Davidstraat 6. Wie ruilt een paar meisjes schoenen maat 32 voor maat 30. T. van Ginkel, Pelikaanstr. 12. Te ruil een partij nieuwe plan ken, voor 5 hennen en een haan. Spitsbergenpad 7, de Jong (Rh). Net meisje gevr., in kl. gezin, niet beneden 15 jaar. Mevr. de Wed. de Ruiter. Julianastr. 15. Wie ruilt 1 paar m. schoenen m. 37 voor schapenwol, Cune- raweg 344, Veenendaal. Wie ruilt paar nieuwe dames schoenen maat 39 voor dames wintermantel. Brinkersteeg 27. Mevr. van der Wolk, Leven- daalseweg 3, Rhenen, vraagt voor direct een meisje voor '8 morgens of een werkster. Meisje gevraagd voor de morgenuren, Kerkewijk 193. Gevraagd net dagmeisje, niet ben. 18 jaar, zelfstandig kunnen de werken, bij Mevr. Hoogen- boom, Parallelweg 3. Gevraagd net meisje voor dag of dag en nacht. Mevr. H. H. van Leeuwen, Kerkewijk 134. Gevraagd een flinke bak- kersbediende bij J. v. d. Brink Gortstraat 20 - Veenendaal Gevraaagd net meisje, voor dag en nacht, uitsluitend voor huishoudelijk vtfèrk. H Griffioen Middelbuurtscheweg 7, Rhenen Post Veenendaal. Ter overname gevraagd antiek koper beslag voor kabinet „De Erven" - R. de Ruiter Hoogstraat 16, Veenendaal. Te ruil een goed onderhouden pitrieten wieg voor goed onderhouden leren damesschoe nen maat 41 p.h., Molenstraat 25 Te ruil 2 paar jongensschoenen bruine en zwarte, voor 1 paar jongenschoenen maat 33 Nieuweweg D 21. Ik heb hoge bruine schoenen maat 39, wie ruilt deze voor lage damesschoenen maat 39. Brieven no. 404 bur v. d. Blad. Assurantiekantoor te Amsterdam zoekt te Veenendaal. Bestaande portefeuille (hoofdz. brandverzekeringen) Kan des gewenst worden overgenomen Brieven No. 403 Bureau van dit blad. VERMOGENSBELASTING. hem als eigen kind wordt onderhou den en opgevoed. Wanneer dit het geval is, zal naar omstandigheden worden beoordeeld. Hierbij wordt onder andere gelet op de financiële toestand van het pleegkind en van diens ouders, indien deze nog in leven zijn. Wanneer blijkt dat het onder houd en de opvoeding grotendeels bekostigd wordt door het kind of diens ouders, dan is er geen sprake van pleegkindschap. Hiernaast is ech ter ook de idiele band tussen de pleegouders van belang. 2e. Voor ieder eigen kind, dat minderjarig is en behoort tot het huishouden van zijn gewezen echtge noot of van den echtgenoot, van wien hij van tafel en bed gescheiden js, en dat grotendeels op zijn kosten wordt onderhouden en opgevoed. Beide echtgenoten of gewezen echt genoten kunnen in dit geval aan spraak op aftrek doen gelden degene, bij dien het kind inwoont, op grond van de hierboven Sub 1 behandelde bepaling, de andere op grond van de onderhavige bepaling. 3e. Voor ieder eigen of aange huwd kiiM of pleegkind, dat meerder jarig, doch nog geen 25 jaar is en grotendeels op zijn kosten wordt Onderhouden en onderwijs geniet of wordt opgeleid voor een beroep. Even als de Inkomstenbelasting kent de Vermogensbelasting dus ook een recht op kinderaftrek toe in verband met meerderjarige kinderen, die nog niet op eigen benen kunnen staan. (Wordt vervolgd). DE KERK en de moreele ontaarding in ons volk. Bemoeiingen uit het volk en de taak Naast de Overheid zal van allerlei verenigingen uit het volk opgekomen, oude en wellicht nieuwe, krachtige activiteit tot herstel onzer morele kracht verwacht mogen worden. Wij gaan daarop aanstonds meer in, stel len vooral als dringende wenselijk heid, dat op dit terrein de grootst mogelijke samenwerking en concen tratie van krachten tot stand kome: de aard en omvang der verwildering laat eenvoudig niet toe, dat er kracht wordt verspild, en versnippering is reeds verspilling. De moeilijkheid is dat er geen aangewezen lichaam is, ook geen overheidsorgaan, dat tot deze samenbundeling van krachten geroepen is. Wij anenen nu dat de Kerk, die zich van haar verantwoor delijkheid voor het geestelijk welzijn des volks bewust is, het initiatief be hoort te nemen, mits zij daarbij uit sluitend uit verantwoordelijkheid, en dus onbaatzuchtig, handelt, niet om te heersen, doch enkel om te die nen, en mits zij haar eigen grenzen, door haar wezen als Kerk gesteld, in het oog houdt. Van dit gezichtpunt uit noemen wij enkele concrete mo gelijkheden. Jeugdbeweging. Een goede kern ook van geestelij ken weerstand tegen ontbinding en verwildering wordt gevormd door de vroegere jeugdbewegingen. Wij nemen aan, dat in verreweg de meeste ge meenten eigen kerkelijke jeugdgroe pen bestaan of na den oorlog weer in het leven geroepen zullen worden. Wij nemen ook aan, dat in de ver schillende vormen van jeugdbeweging (vroeger padvinderij, geheelonthou ders, socialistische natuurvrienden enz.) de bereidheid om samen te wer ken, om het peil der gehele Neder landse jeugd op te voeren, sterk is toegenomen. De kerkraad drage op, hetzij aan de leiding der kerkelijke jeugdbeweging, hetzij aan speciaal daartoe aangewezen personen die dicht bij de jeugd staan en haar ver trouwen gemakkelijk winnen om reeds nu het contact te leggen tus sen al die jeugdgroepen, christelijke en niet-christelijke, die een zedelijk sterkenden invloed op jonge mensen uitoefenen. Deze georganiseerde jeugd moet zich verantwoordelijk leren ge voelen voor het gedrag, ook voor de afdwaling van de jeugd ter plaatse en haar gemeenschappelijken arbeid mede daarop inrichten. Zij zal dus in de steden gesteund door de Over heid in alle wijken moeten be schikken over gebouwen, waar men de jeugd kan opvangen in bijeenkom sten van zeer verschillende soort losse instuif-avonden of middagen met uitsluitend gezelligheid, sport, clubwerk tot en met ontwikkelings werk. Verwacht kan worden, dat de gezamenlijke jeugd geregeld massa bijeenkomsten, feesten, buitendagen zal organiseren. De Kerk moet ver staan dat zij daar een kans heeft van grote betekenis: het moet een vanzelfsprekendheid worden, een on derdeel van het levend geheel, een stukje stijl, dat geen jeugddag be gonnen en/of geëindigd wordt zonder dat de jeugd gezamenlijk in de kerk is geweest: een kwartier, twintig mi nuten hoogstens: een lied, een korte, maar direct persoonlijke toespraak, een kort gebod, een lied, alles uit het hart van de jeugd tot het hart van het Evangelie. Wij zijn ons diep be wust dat het aantal mensen dat dit kan, heel gering is; men zoeke ze uit de jongeren der gemeente en der jeugdbewegingen, uit onderwijsmen sen, uit sportkringen. En men kweke ze, want dit soort werk zal zieh moe ten uitbreiden op grote schaal. 11 Het spreekt vanzelf, dat de Kerk eigen gebouwen, waar enigszins mo gelijk, voor de jeugd beschikbaar stelt. Deze gebouwen (of enkele loka len in een gebouw) richte men in naar den stijl van het hedendaagse jeugdleven op zjjn best; eenvoudig, sober, maar frisch, zonnig, in elk geval niet burgerlijk. De eenvoud worde beheerst door het eigen ka rakter der Kerk; centraal is en blijft het Evangelie. Alles hangt opnieuw af van de geschikte leiders. Behoeft het nog gezegd dat ook, juist deze gebouwen en lokalen open staan voor iederen jongen en ieder meisje, en dat daarop gewerkt moet worden1? (Wachten tot ze komen geeft natuur lijk niets). Van de kern onzer eigen kerkelijke jeugd mag verwacht wor den, dat zij zich met geestdrift zullen werpen op de taak om zoveel mogelijk andere jongeren te bereiken. Daartoe zal men het moeten aandurven om praat- en discussieavonden in te rich ten over alle dingen die de heden daagse jeugd beroeren-, of zouden móéten beroeren. Wij moeten van de „andere" jongeren niet eischen dat zjj zich naar ónzen stijl en inhoud direct voegen; wij beginnen steeds met naast hen te gaan staan, hun wensen en begeerten te begrijpen, hun strijd mede te strijden in de ze- keiheid, dat elke diep gestreden strijd een oplossing vindt in het Evangelie. Dit inzicht in de vereiste werk- (zen- dings-) methode bepaalt óók de in richting onzer eigen jeugdgebouwen. Sport en ontspanning. Bijzondere aandacht zal nodig zjjn voor de sport en de behoefte aan ont spanning. Er is geen profetise gave voor nodig om te voorspellen, dat na den oorlog een golf van genotzucht door ons volk zal gaanals de zware druk is afgewenteld, breken primi tieve levensdriften zieh baan. De massa wil leven, genieten, uitbundig zijn. Nu zullen verstandige mensen direct inzien, dat noch met een laten gaan, noch met afkeuring van deze vitale driften iets gewonnen wordt; men zal moeten leiden en inhoud ge ven. Onder leiden verstaan wij ook dat de ontspanning onttrokken wordt aan de brutale winstbegeerte der ex ploitanten en grove sensatiezucht. Men zal aanstonds de bioscopen be stormen. Vraag: wat zal aan het pu bliek worden voorgezet? Wij menen dat gepoogd moet worden om allen, die met ontspanning en ontwikkeling der massa hebben te doen: sport verenigingen, bioscopen, speeltuinver enigingen, instellingen als Ons Huis, (Wordt vervolgd). 3 Toch wilden enige ondernemende reizigers een poging wagen en een groep invloedrijke personen slaagde er in een flinke som geld bijeen te bren gen. Een modern, groot vliegtuig werd uitgerust met voorraden, berekend op een lange gevaar lijke tocht, het werd voorzien van machinegeweren en verdere wapens, en op een morgen bevond een gezelschap bekende, bekwame ontdekkingsreizi gers niet zijn helpers zich op weg om hulp te bie den, vaarwel gewififd door het personeel van het militaire vliegveld, de laatste schakel tussen de beschaving en het grote onbekende oerwoud. 4 De deelnemers van de expeditie waren gevaren gewend. De leiding was toevertrouwd aan Prof. Prewe, een bekend oudheidkundige. De overige leden waren de secretaris van den professor, de heer Sanders. Verder Rob en ouwe Daan, waar schijnlijk twee oude bekenden van de lezers. Rob 's zuster, en een vriendin, Ama genaamd, die R-ob's leven eenmaal in Afrika gered had, en nu de reis als verpleegster meemaaktenverder enige bedien den van de plantage van Rob's vader. Dit uit gelezen troepje, dat gezamenlijk al heel wat avon turen beleefd had, zou trachten hulp te brengen aan degenen, die reeds zovele weken hun draad loze roep door de aether zonden.

De Vallei | 1945 | | pagina 3