Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 29 September 1945 No. 785 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs S A HB ABB B ADVERTENTIES per kwartaal Mg ^SaBpk KH Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent B BA W PB Wt BI— B per m.m. 15 cent. Redactie en Administratie B^^V jg^* BB ||j B g|™ B Minimumprijs per adver- Parallelweg 8, Veenenda. JP^ BB 5Éll H Vr"aag i Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Gelderdersche Vallei". woord meer 6 centi WEERSPIEGEL. Het is al weer de K.L.M. Maan dag 24 September opende de K.L.M. een lijndienst AmsterdamParijs. Nieuwe noodgemeenteraden. De noodgemeenteraden moeten op 22 October zijn samengesteld. Er is méér surrogaat! Nog in 1945 zuiver. Minister dr. L. J. M. van Beel sprak -voor de radio over de zuivering van het over heidspersoneel. Voor bet einde van het jaar moeten de eindbeslissingen zijn genomen. Vinden zij elkaar? ITet partij bestuur der S.D.A.P. besloot de be sprekingen met de N.Y.B. voort te zetten. Ons hart weer gerust. Na 2 Oc tober zullen spoedig weer week- en maandsalarissen worden betaald. Blokkade van kleine rekeningen zal spoedig worden opgeheven. Om bij te komen. Vijfduizend Nederlandse vrouwen en kinderen uit Indische kampen bevrjjd, gaan naar Australië om weer op krachten te komen. Enige duizenden zullen daar toe naar Nieuw Zeeland gaan. De „buit'" komt terug. Neder landse verbindingsofficieren zullen in het door Frankrijk bezette gedeel te van Duitsland onze geroofde goe deren mogen opsporen. Hulp voor herstelwerk. "Voor het herstelwerk in de geteisterde gebie den kunnen arbeiders uit niet-getrof- fen streken worden aangewezen. Geen zinkputten! Het oppoMtèn van zinken geld is verboden. Ten hoogste mag men f 10.- aan kwartjes en dubbeltjes, f 1.- aan stuivers en f 0.25 aan „plakken" en centen be zitten. Moffengriet stond terecht. Te gen een Nederlands meisje dat in vreemden krijgsdienst ging (bij de Duitse Luftwaffe) werd vijf jaar gevangenisstraf geëist. Vliegende post. Tn ons land zul len luchtpostverbindingen van het Westen naar de Noordelijke provin cies worden onderhouden. Dag klesebes! De leden van bet zogenaamde Zondagmiddag-cabaret van Paulus de Ruiter (Jacques van Tol) zullen nimer meer als kleinkun stenaars mogen optreden. Maaaarze komen niet terug De Ramblers zullen in drie jaar niet terugkomen. Theo Uden Masman, de leider van deze band, mag gedurende twee jaar niet optreden; de overige leden zijn voor een jaar uitgesloten. De garde sterft. Te Haarlem is de toneelspeelster Anna Sablairollcs, 84 jaar oud, overleden. Ze kunnen er niet van komen. De afd. Amsterdam van de Nederl. Kappersbond protesteerde tegen de voorgeschreven prijsverlaging. Wacht op het Avondblad! De Ochtend-Post is door den Militairen Commissaris in Noord-Holland ten twede male verboden. Vijf dagen zult gij arbeiden In een vergadering der S.D.A.P. te Hilversum zeide minister Drees, dat hij de in de toekomst de invoering van een vijfdaagse werk werk wense lijk en uitvoerbaar achtte. Nieuwe deken van Amsterdam. De Zeereerwaarde Heer G. P. J. v. d. Burg werd in de kerk aan het Begijnhof als deken van Amsterdam plechtig geïnstalleerd. Zijn afgetreden voorganger, Mgr. dr. G. C. van Noort, verrichtte de ceremoniën. Deining over feesten. Tn gevan genkampen van N.S.B.-ers te Harder wijk en te Voorburg werden feest avonden georganiseerd. De comman dant van Harderwijk, die met zijn familie en met de gedetineerden op het refrein van een populair liedje meedeinde, werd na bet feest ontsla gen. We krijgen weer meer. De rege ring heeft aan bet Rijksbureau voor tabak opgedragen, er naar te streven, dat er zo spoedig mogelijk drie rant soenen tabak per week kunnen wor den gedistribueerd. We doen er goed aan, de prijzen van tegenwoordig niet te veel met die van vroeger te Vergelijken. Wie dat doet. beeft nog wel eens reden tot ergernis. Bloemen bijvoorbeeld zijn ondanks prijsbe- heersingsinstanties schreeuwend duurYn ook de „gewone" sigaretfen- prijzen zijn niet met die voor de oor log te vergelijken. Dit is een gevolg Van de prijsverhoging van ruwe ta bak. Nu zijn de sigaretten van Neder lands fabrikaat in prijs verlaagd doordat de belasting erop is vermin derd. Toch is drie cent voor een siga retje meer dan het dubbele van vroe ger en zes cent voor een Engelse si garet is niet' bepaald goedkoop. f?e zijn echter tegenwoordig los van geld. Dat blijkt verheugend bij de col lectes die voor een of ander goed doel worden gehouden. Zo bracht de straatcollecte van het Rode Kruis te Amsterdam ruim 150.000 gulden op. Om even bij bet geld te blijven: Mi nister Lieftinck kwam prompt zijn belofte na om, dadelijk nadat ons pa piergeld zijn waarde had verloren over de deblokkering der gestorte gelden te spreken. Reeds Woensdagavond kwam zijne Excellentie voor de Radio. Het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Max Blokzijl ter dood veroordeeld overwegende, dat hij op hoogst per fide wijze propaganda voor de vijand heeft gemaakt. Jhr. de Blocq van Scheltinga, tegen wien eveneens de doodstraf was geëist kreeg levens lange gevangenisstraf. Beide veroor deelden mogen binnen acht dagen be roep in cassatie aantekenen. Mr. R. van Genecbten, die tal van hoge functies in de bezettingstijd heeft vervuld, zal zich 3 October te verantwoorden hebben. De ten laste legging vermeldt een groot aantal fei ten, o.m. partijdig optreden als pro cureur-generaal bij het Vrcdesge- rechtshof, het houden van anti-semi tische redevoeringen, enz. Wc zouden zo zeggenmeneer kan voort In verscheidene steden in het Zuiden van ons land zijn of worden nu de éénjarige be vrijdingsfeesten gevierd. Te Nijmegen is liet feest alweer voorbij Breda zal er iets bijzonders van maken. Voor dit feest dat van 2729 Octo ber wordt gevierd, zullen de Polen die thans in Duitsland zijn, terugkomen. Te Oosterbeek werd, een jaar na de grote slag 'het grote geallieerde sol- datenkerkhof ingewijd. In een R.-K. Kerkdienst werd een plechtige re quiemmis opgedragen, waarna een Anglicaanse kerkdienst volgde. Vele militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Veertienhonderd ge allieerden strijders hebben te Ooster beek hun laatste rustplaats gevonden. Op elk der graven legden schoolkin deren een veldbouquet. Op Banka, Sinkep en Billiton zal de tinwinning zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. Zes baggermolens zijn daar toe in Nederland besteld twee zul len er door Amerika worden geleverd, ïïèi'i'p' genoemde eilanden in niet al te deso- laten staat zal worden aangetroffen. De wil om weder te bouwen aan het geen verloren ging, is er. Daarom is het eigenlijk beschamend, dat Ir. Groothof, de beheerder van de Lim burgse mijnen erop moest wjjzen, dat er meer gepresteerd moet worden om de kolenvoorziening op peil te brengen. Wordt de productie niet ho ger, dan zullen de geallieerde autori teiten Nederland geen kolen meer wil len zenden. In het mijndistrict is nog plaats voor 2000 nieuwe arbeids krachten. Komen die niet, dan zal men Polen dienen te nemen. In de nieuwe serie radioeauserieën heeft minister S. J. Mansbolt een rede gebonden over de moeilijkbeden in de landbouw. Dat regen bot enthousiasme niet behoeft te doden, hebben Zaterdag de Rotterdammers bewezen, toen de Ko ningin een bezoek aan hun stad bracht. Een grote menigte was op de been om Hare Majesteit toe te jui chen. Een geniaal man herdacht. Het is 28 September 1945 vijftig jaar geleden, dat te V illeneuve l'Etang, Frankrijk, een dienaar der wetenschap overleed, die reeds tijdens zijn leven de eerbewijzen ontving, welke hem toekwamen. Nog geen drie jaar voor zijn dood was Louis Pas teur ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag een grootse huldiging ten deel gevallen: in het amphitheater van de Sorbonne kwamen honderden professoren, studenten en bewonde raars uit alle delen der wereld bij een, om de groten meester bun eer biedige hulde te betuigen. Zijn begra fenis was een grootse, nationale hul diging van een geheel volk. Ook dezer dagen zal ongetwijfeld worden herdacht, van hoe grote bete kenis Louis Pasteur voor de wetenschap en voor de mensheid is geweest. Want door zijn werk, door zijn onderzoe kingen, proefnemingen en ontdekkin gen werd de medische wetenschap langs nieuwe banen geleid. Een van zijn intieme medewerkers, dr. E. Roux, getuigde van den groten mees ter, dat bij een methode volgde, die op wetenschappelijke grondslagen rustend, elke moeilijkheid wist te overwinnen door een eenvoudig te verklaren experiment. Reeds de onderzoekingen over melkzuurgisting, over alcoholische gisting en over de gisting van wijn steenzuur (.1858) waaruit de leer der kiemen zegevierend tevoorschijn trad, bracht de geneeskundige wereld dier dagen in beroering. Wij willen hier geen wetenschappelijke verhandeling geven, doch er slechts, een halve eeuw na zijn dood, op wijzen, van welk een practische betekenis vele onderzoekingen van Pasteur wa ren. Wij kennen allen bet begrip pas teuriseren, inzonderheid van melk, >tu&l'auU5ï.-L' OiVu .Ik meer nodig is. De pasteurisatie de naam zegt bet reeds danken wij aan Pasteur. Hij was het voorts, die de oorzaak van het miltvuur bij het vee ontdekte en deze gevreesde ziekte met succes bestreed; hij vond ook een vaccin tegen de vlekziekte der varkens en hij bestreed de ziek ten der zijdewormen, waardoor de zijde-industrie, welke in Frankrijk ten onder dreigde te gaan, werd be houden. Op velerlei gebied strekten de bac teriologische onderzoekingen van Pas teur zich uit. Niet alleen dat de leer der besmettelijke ziekten in andere banen werd geleid, doch ook voor de heelkunden werd een nieuw tijdperk ingeluidde leer der anti-septiek. Mede daardoor mag gezegd worden, dat dank zij Pasteurs wetenschappe lijk werk vele duizenden mensen aan dezen groten geleerde hun leven heb ben te danken. Bekend is, dat zijn proefnemingen om de hondsdolheid te bestrijden tot een groot succes werden ook voor den mens. De ontdekking van het voorbehoedmiddel tegen hondsdolheid heeft overal groot enthousiasme te weeg gebracht. liet publiek wilde voor deze weldaad zijn dankbaarheid tonen en zo ontstond uit vrijwillig bijeengebrachte bedragen „bet insti tuut Pasteur". Doch ook op ander gebied beeft Pasteur baanbrekend werk verricht. Wij herinneren slechts aan zijn bacteriologisch onderzoek van bet drinkwater, wat eveneens van onberekenbaar nut voor de mensheid is geworden; aan zijn studie over het bereiden van bier en het bewaren van wijn. Veel van wat deze geleerde meer dan een halve eeuw geleden ontdekte, wordt thans nog toegepast en ge volgd de mensheid ten zege

De Vallei | 1945 | | pagina 1