Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang 6 October 1945 No. 787 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaa Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei' AD V ERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. JEUGD APPEL. Er is niets met de jeugd te begin nen Dominé! Aldus ving ds. v. d. Vlies, Ned. Herv. Predikant van Amerongen. zijn gehouden toespraak op het Jeugd- appèl, aan. Wij willen niet vroom zyn, want de Kerk interesseert ons niet. Wij willen niet vroom zijn, want wat wij zien van de kerk en de kerkmensen maakt ons afkerig van al wat Gods dienst heet. De kerkmensen zijn Zon dags vroom en in de week bedriegen zij iedereen! Neen, wij willen niet vroom zijn En als je mee doet om vroom te zijn, dan mag je dit en je mag dat niet doen, praetisch mag je niets. Nee ons niet gezien, wij willen niet vroom zjjn! De spreker had de titel, „Wij willen niet vroom zijn", ont leend aan de gelijkenis van den ver loren zoon. Dieper op de dingen bovengezegd ingaande, wees ds. v. d. Vlies er op, dat deze eritiek door hem werd ver staan en begrepen, maarzo zeide hij. laat het hier niet bij blijven, zeg het ook eerlijk aan een ander adres, n.l. aan God zelf. Blijf, Uw „niet vroom willen zijn", niet alleen uiten aan Uw medemensen, maar zeg het ook aan God. Wees daarom heel eer lijk als ge hedenavond U teruste be geeft, buigt dan Uw knieën en zeg het aan den Heere, „ik wil niet vroom zijn, omdat ik dan mijn- genoegens niet kan uitleven, omdat ik dan niet kan gaan dansen zoals ik wil, omdat ik dan ja zeg het maar procies zoals gij het meent, zeg het maar, dat vele kerkmensen zo gemeen handelen en dat ge uiteindelijk God zelf ook niet wil. Spreker wees er op, dat als men zo tot God zou spreken, dan desondanks met een God zult blijken te doen te hebben, die bidt om binnen te komen en met Hem vrolijk te zijn, evenals de Vader in de gelijkenis van den ver loren zoon. God is een God, die in Jezus Christus met Zijn uitgebreide armen, altijd gereed staat om u op te vangen, ook juist als u de houding aanneemt van „wij willen niet vroom zijn". Deze toespraak werd in doodse stilte aangehoord en laten we hopen, dat het op velen een diepe indruk heeft gemaakt, ja zo, dat we er van door zijn gesticht geworden. Het was een prachtige avond, 7 a 800 jonge mensen vulden de oude kerk, het was goed met zoveel „Jeugd" bij elkaar te zijn. De gezon gen liederen, die van samenzang en koor, dat onder leiding stond van den heer van Zanten, maakten deze bij eenkomst tot een harmonisch geheel. Ik geloof dat de jeugd aan zulke avonden behoefte heeft. Kerken van Veenendaal, op deze wijze geeft ge de jeugd inderdaad dat, waardoor zij wordt gesticht, en de Allerhoogste geëerd. Centrale Jeugdraad, ga zo voort, het heeft naar meer gesmaakt! Eén die aanwezig was. BINNENLANDS NIEUWS. In spanning volgt de gehele wereld, maar inzonderheid, wij, Nederlanders, hoe de toestanden op en om Java zieh verder zullen ontwikkelen. In een regeringsverklaring, die aan duide lijkheid niets te wensen overlaat, heeft de regering doen uitkomen, dat zij er niet aan denkt, met den fascistisch georiënteerden Soe- karno te confereren. De Regering be roept zich op de radio-rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942, waarin volledige deelgenootschap van Nederlands Tndië het Koninkrijk en zelfstandigheid in inwendige aangele genheden in uitzicht worden gesteld. Nederland heeft te dien opzichte Soe- karno, die in de oorlogstijd met de Japanners heulde niet nodig. Werd dus in 1942 al toegezegd, dat de oude koloniale politiek had afge daan, het zich vrijmaken van de In donesiërs spreekt tot de links-geo riënteerde werkers niet alleen in Australië, Nieuw Zeeland, Amerika, Indo China maar ook in Nederland. Voor hen ds het echter minder ge lukkig, dat de leiding der Indonesi sche republiek in verkeerde handen is. Engeland kijkt min of meer toe. Christison, de geallieerde bevelhebber in Ned. Tndië wil de Britse troepen buiten de politieke ontwikkeling hon den en voorzichtigheidshalve is be sloten, voorlopig alleen de uiterste Java-punten: Soerabaya en Batavia te bezetten. Dit is inmiddels gebeurd. Onwillekeurig gaan bij dit alles de gedachten uit naar de muiterij op „De Zeven Provinciën", toen een bom no dig was om het Nederlands gezag te handhaven. Het is te hopen, dat men in deze vredestijd geen oorlogsgeweld zal nodig achten om do goede gang van zaken te bevorderen! Prof. dr. J. H. A. Logeman, minis ter van Overzeese gebieden, kwam per vliegtuig uit Australië terug, hij heeft een bijzondere en langdurige ministerraad bijgewoond om daarna naar Engeland te vliegen om met do Engelse regering over de toestand te spreken. Hij heeft er verzekerd, dat de Nederl. regering haar eigen weg zal we jen te gaan. Ten deze kunnen we het volste vertrouwen in de regering stellen. Dit moge ook gelden voor de annexatieplannen waarover reeds veel geschreven en gesproken is. De Staatscommissie is gereed gekomen met een voorlopig verslag, dat reeds in de ministerraad is gebracht. Voor- en tegenstanders hebben in dit verslag hun mening neergelegd. De Stichting Arbeid is eveneens aan het werk gegaan en heeft z 'n mening gegeven over scholing, herscholing en verandering van vak. Voor het eerste punt is een studiecommissie ingesteld. Minister Drees heeft verklaard, dat in vredes tijd slechts bij volstrekte noodzaak mag worden overgegaan tot burger dienstplicht. Zolang men nog geen werk kan bieden aan vele werklozen, heeft die burgerdienstplicht ook geen zin. Het is te betreuren, dat tegelijk met de zuivering van ons geld er niet een grote hoe veelheid goederen in het land aan wezig was. Daarmee kon men de zwarte handel het best te lijf gaan! Het vervoer speelt ons echter nog parten. Reeds zijn er in Engeland een groot aantal fietsen besteld, maar vervoersmoeilijkheden maken, dat we nog geen nieuw karretje behoeven te bestellen. Dat kunnen we binnenkort wel doen met een kleintje koffie. Voor een deel van ons land was het een vreugdevol bericht, dat ein^j dezer maand een bon voor koffie zal worden aangewezen. De café's zou den van 27 October tot 24 November ook weer echte koffie doen serveren. BUTENLANDS OVERZICHT. Generaal Eisenhower heeft aange kondigd, dat met grote doortastendheid de maatregelen tot. dé-Nazificering in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland worden doorgevoerd. Dat dit menens is, blijkt uit het bevel, dat generaal Patton, chef van het gealli eerde bestuur in Beieren kreeg, om zich in Eisenhowers hoofdkwartier te verantwoorden voor zijn pogingen, om in Beieren met de Nazi's saam te werken. Patton zal wel duidelijk wor den gemaakt, dat samenwerking met de Nazi's niet mogelijk is. Dat in de Russisehe zone de zaken met grote doortastendheid worden aangepakt, bewyst het onteigenen op grote schaal van het grondbezit der Duitse Jonkers. Daar is de afgelopen week een be gin mee gemaakt. De gronden worden verkaveld en onder de kleine boeren verdeeld. Als we weten, dat hij de Draka te Amsterdam een staking uitbrak om dat hier een aantal N.S.B.-vrouwen te werk werd gesteld, doet het een beetje zonderling aan, als we verne men, dat er in België niet minder dan 49.000 Duitse krijgsgevangenen in de mijnen werken. Daar schijnen de Nederlandse loon- drukbezwaren blijkbaar niet te gel den. Het eerste radio-telefoongesprek kon van Nederland uit met de Ver enigde Staten worden gehouden. We zullen ons zo langzamerhand weer op snelheid kunnen instellen. Persoonlijk ontvingen we reeds een luehtbrief uit Singapore, die ons in achttien dagen bereikte. Onze luehtbrief heeft een slakkengang gehad, als we denken aan de Skvmaster, het viermotorige vliegtuig, dat Washington verliet om in zes dagen en zes uur om de wereld te vliegen. Het is het plan een Wekelijkse werelddienst in te stellen, met vliegtuigen, die 40 passagiers kunnen vervoeren. In Australië is er heel wat te doen over het vervoer naar Ned. Oost- Indië. De havenarbeiders van Sydney en Brisbane weigeren nog steeds, werk te verrichten op Nederlandse schepen, die voor Indië zyn bestemd. De havenarbeiders hebben zich soli dair verklaard met de op Java uitge roepen Indonesische Rep. Thans wordt niet alleen geweigerd als er wapens worden geladen, maar ook, als er voedsel dat door de interventie-legers kan worden gebruikt, zal worden ver scheept. Voor de toekomst van onze koloniën is hetgeen in de nabije toe komst op en om Java gebeurt van het grootste belang. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 October 1945. Veenendaal. Ned. Herv. Kerk (oude kerk). 9 uur Ds. v. Wijngaarden. 10.30 uur Ds. Mulder. 5 uur n.m. Ds. Mulder. Eltheto. 9 uur Ds. Wisgerhof van Lienden. 5 uur n.m. Ds. v. Wijngaarden. Alle beurten collecte. Geref. Kerk (in kerkgeb. Ger. Gem.). 9 uur v.m. en 3 uur n.m. Prof. 'Berkouwer van Amsterdam.' Geref. Gemeente. 10.15 v.m. en 5 uur n.m. Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. 9.30 v.m. en 5 uur n.m. Ds. de Bruin. Ver. t. verh. v. h. Kerk. en Geest, le ven in de Ned. Herv. Kerk te Vee nendaal, Gebouw „Sola-Fide". 10 uur v.m. Ds. Th. J. Mudde, Ned. Herv. Pred. te Brummen. Leger des Heils. 9.30 Heiligingsdienst. 11.30 Zondagschool. 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst in de Zandstraat. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapt. van Beem te Lunteren. Woensdag 10 October. 2.30 nan. Gezinsbondssamenkomst. Ned. Prot. Bond, afd. Veennendaal. In de Conversatiezaal v. d. D. S. 10.30 Ds. Goedhart van Hilversum. Rhenen. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie (Gebouw Grebbeweg 16). 10 u. v.m. dhr. M. de Vos van Ede. Geref. Gemeente. V.m. 10 en nam 5 uur Lcesdienst. Dinsdag 9 October. 3 en 7 uur n.m. Ds. Franje van Barneveld. Eist. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. M. van Galen. 6 uur n.m. den Heer v. Wakeren. Geref. Gemeente. 10 uur v.m. en 6.30 n.m. leesdienst. Achterberg. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 en 6.30 n.m. dhr. C. van Viegen. Scherpenzeel. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10.15 en 6 uur n.m..Ds. A. G. Westra-Hoeksema.

De Vallei | 1945 | | pagina 1