OPROEP ROB DE AVONTURIER onjuiste ambtelijke berekening of handelwijze; 2. dat, ware er sprake geweest van enige onregelmatigheid, beroep op heren Gedeputeerde Staten had kunnen worden ingesteld, hetwelk echter niet heeft plaats gehad; 3. dat het secretarie-personeel en met name den gemeente-secretaris, geen blaam treft, daar slechts die werkzaamheden werdén verricht, waartoe het administratief personeel ambtelijk gehouden was; 4. dat de heer E. P. van Dijk zelf, in zijn kwaliteit van waarnemend burgemeester, bij afwezigheid van ondergetekende op 3 dezer, aan den heer Commissais der Koningin in deze provincie een juiste weergave van de situatie heeft gegeven, waarin o.a. het volgende voorkomt: „Het zal U duidelijk zyn, dat de zaak geheel objectief is bezien, hetwelk ook wel blijkt uit het U toegezonden berede neerd overzicht. De vertrouwensman nen hebben mij 52 namen ingezonden met 13 reserves. Waar het aantal moest zijn 39 met 13 reserves is de berekening gemaakt, zoals op het be redeneerd overzicht aangegeven", zo dat het ten zeerste moet bevreemden, dat deze aangelegenheid enige dagen in genoemde bladen zo tendentieus werd voorgesteld. Waar het publiek recht heeft op juiste voorlichting acht hij zich ver plicht het bovenstaande ter konnis van de genoemde bladen te brengen, met verzoek deze verklaring wel te willen opnemen. Rhenen, 15 October 1945. De Burgemeester van Rhenen, d'AUMALE v. HARDENBROEK. BURGERLIJKE STAND. Renswoude. Geboren: Hendrikje, d. v. J. v. En gelenburg en J. Enkenhaag. Overleden: Hendrik J. v. d. Weerd, oud 11 weken. BINNENLANDS OVERZICHT In de Tweede Kamer zijn de eerste debatten gehouden en al dadelijk waren de heren er goed in. toen de voorzitter een interpellatie-aan vrage van mr. A. J. de Wilde, a.r., niet aan de orde kon stellen daar deze ver ouderde Kamer volgens het K.B. geen andere onderwerpen kan behandelen dan die waarvoor zij bijeen was geroepen. De minister-president verklaarde, dat hij in het begin van deze week een verklaring over de toestand in Nederlands-Indië zou afleggen. Het wetsontwerp: regeling der voorlopige Staten-Generaal werd aan genomen met 51 tegen 14 stemmen. Een succes voor de regering. Was er in de Kamer nogal critiek op het regeringsbeleid ook de Hooge Raad der Nederlanden voelde zich door het optreden der rege ring gegriefd. Hij zette dit uiteen in een uitvoerige correspondentie, doch het hoogste Nederlandse Rechtscollege heeft gedurende de bezetting niet bepaald een houding aangenomen, die haar thans het recht geeft, zich te beklagen over door de regering tegen haar genomen maatregelen- De eerste luchtpost uit Nederland is op Java aangekomen. Het zal echter de vraag zijn, of alle geadresseerden hun brieven spoedig zullen ontvangen, daar de verwarring in Indië blijkbaar steeds groter wordt. Vechtpar tijen te Batavia tussen een gewapende menigte en leden der Britse en Brits-In dische troepen worden gemeld. Er zijn daarbij enige officieren gedood en de Britse autoriteiten achten dit zeer ern stig Op Midden Java vochten Indo nesiërs tegen Japanners: Nederlandse troepen vrezen op Sumatra een aanval van Nationalisten er zijn hier en daar ordeverstoringen, Nederlandse huizen worden leeggeroofd, kortom, met een paar woorden zou men kunnen zeggen, dat we er in Indië nog niet zijn! Zijn de berichten over Insulinde verre van rooskleurig, goed nieuws was er deze week voor de restaurantbezoekers die binnenkort hun buikje rond kunnen eten, zonder dat zij bonnen behoeven te geven. Tegen Januari komt bovendien het ouderwetse 'biertje weer 'terug een kleintje koffie en echte thee zal men dra weer kunnen laten „aannemen" en er zullen over enige maanden weer echte Franse wijnen komen. Goed nieuws was er ook voor den Middenstand. Enige millioenen guldens zullen voor de zakenmensen, die door de oorlog wer den getroffen, beschikbaar worden ge steld de borgstellingsfondsen een in stelling die reeds van vóór den oorlog dateert blijven bestaan, maar ook de middenstandsorganisatie, welke in den bezettingstijd grondig werd verbeterd, zal na zuivering intact blijven. Inzonderheid voor Amsterdam, maar ook voor geheel Nederland was goed nieuws, dat Schiphol luchthaven wordt voor het trans-oceanische en trans-conti nentale luchtvaartverkeer. Om nog even in hoger sferen te blij ven: De tweede regerinsluchtlijn naar Leeuwarden en Groningen werd ge opend. Over een week wordt ook de luchtlijn AmsterdamTwente ingesteld. Voorts werd een groot aantal schilder stukken, van Rembrandt, Rubens en Van Gogh per vliegtuig naar Nederland terug gebracht. Wijziging werd gebracht in de positie van De Nederlandse Bank. Haar presi dent, mr. Trip gaf de wens te kennen af te treden. TELEURSTELLING. Snel, als een vis door het water, zo schiet de man door de straat. Hij gaat van links naar rechts, van trottoir naar rijweg. Nu eens loopt hij op een holletje, dan weer staat hij met een strak gezicht stil, als een sperwer in de luchteven de grond afzoekend om daarna met een ruk vooruit te schieten en bliksemsnel te bukken, te grijpen, van de straat te grissen. In het eerst weet je niet, welk een vreemde wandelaar je tegenkwam. Je blijft stilstaan je beschouwt den man in zijn zonderlinge liefhebberij, totdat je plotseling ziet, wat hij na zijn uitvallen, links of rechts zijwaarts, opraapt en vlug in z'n jaszak frommelt: cigaretteneindjes! Buksjek! Het is nog vroeg in de ochtend, de Canadese eindjes van de vorige avond zijn nog niet door het verkeer verplet terd of door den straatveger met z'n grote bezem, ruw, tegelijk met het andere vuil bijeengehaald. Zij liggen er nog en plekken grauw wit asfalt of tegelbestra ting, zwaar-bedauwd door de ochtend nevel. Plotseling loopt de man een heel eind uit de koers om voor een hoog hek stil te staan. Met ogen, groot van verbazing, kijkt hij naar een sigaret, die, zó uit het pakje, achter dat hoge hek schijnt te zijn gedeponeerd. Zulk een grote peuk heeft hij in z'n gehele buk-sjek-fabrikant- carrière nocr niet ontmoet. Maar dat zal je net zien: zulk een pracht-exemplaar, ter lengte van zeker zes gewone peukjes, is onbereikbaar. Dat ligt, als in een bankkluis veilig achter het hoge hek, dat de man nu met beide handen vast grijpt. precies alsof hij de sterke spijlen even opzij wil buigen. Dan speurt hij weer om zich heen ditmaal naar een stokje, dat lang genoeg zal zijn om die zozeer begeerde sigaraet naar het hek toe te halen. Jammer: het gevonden stokje is juist iets te kort. O, het scheelt maar heel, heel weinig of de man haalt het. Nu kan hij even de cigaret aanraken, doch hij mist de kracht, haar naar zich toe te ha len. Nog verder zal hij moeten reiken! De man bedenkt zich niet lang. Met een vlugge beweging komt hij overeind en trekt zijn jasje uit. Dan, terwijl hij het gevonden stokje bij het uiterste puntje houdt, duwt hij z'n schouder zo ver mogelijk door de spijlen van het hek. En ziet! Het lukt! Als het cigaretje eenmaal een paar centimeters in de rich ting van het hek is getrokken, is de rest maar kinderspel. Even later staat de man met de moeizaam verworven peuk in de hand. Even een aarzeling Zou ook deze pracht-peuk de weg van zijn voor gangers gaan?Neen! Uit de andere jaszak haalt de man een doosje lucifers te voorschijn. Het vlammetje wordt be gerig de pas-gevonden cigaret ingezogen en dan-. Tegelijk met de nog brandende lucifer vliegt de smeulende sigaret ïegen de straat en met een nijdig gebaar zet de man er zijn hak op. Surrogaat! (Nadruk verboden). PADDESTOELEN. Voor de meeste mensen zijn deze herfstkinderen omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Planten zonder blad of bloem, zonder wortels en dan komt daar nog bij hun vergiftig zijn. Nu valt dit laatste nog al mee. Ervaren paddestoelkenners zeggen dat men van alle Nederlandse soorten gerust een stukje in de mond kan steken, proeven en dan uitspuwen. U behoeft heus niet bang te zijn dat een vergiftige een eet bare door aanraking besmetten zal, zo als me dezer dagen nog gevraagd werd. Wortels hebben de paddestoelen niet, maar in de grond bevindt zich een heel stelsel van draden, het mycelium. Dit is de eigenlijke plant. Als in het najaar de bladeren van de bomen vallen, en door de regenval de ontbinding in de grond het sterkst is, dan is het de beste tijd voor deze planten. Door hun werking zetten ze de afvalproducten om en werken zo mede als de grote opruimers in de huis houding der natuur. Als die zwamvlok- ken voldoende voedsel verzameld hebben, brengen ze vruchtlichamen voort in de vorm van paddestoelen. De onderkant van de hoed bevat meestal een hele ver zameling plaatjes of buisjes. Een regen van microscopisch kleine deeltjes, spo ren geheten, daalt hieruit neer. Die spo ren zijn zo klein, dat ze met het blote oog niet waargenomen kunnen worden. Legt men echter de hoed met de plaatjes naar onderen een nacht op een gekleurd stuk papier, dan ziet U de volgende dag die sporen als strepen op het papier. Door middel van die millioenen spo ren kan de plant zich vermenigvuldigen. Hoewel uit elke spore een net van zwam- draden kan groeien, gaan in de practijk de meeste sporen verloren. Door de paddestoelen te plukken, neemt men de plant niet weg, maar enkel zijn middel om zich te vermenigvuligen. Wie eenmaal zijn aandacht gegeven heeft aan de zwammen, wordt telkens opnieuw getroffen door de schoonheid en vormenrijkdom. De vliegenzwam met zijn rode hoed met witte vlekjes, zult U hier niet zo talrijk aantreffen. Maar de Ama nitas of knolzwammen, de giftigste in landse, zoveel te meer. En dan de rode en paarse Russula's en vooral niet te vergeten de Cantharella's of hanekam- men. De laatsten zijn zeer gemakkelijk te kennen aan hun gele kleur, waaraan ze dan ook wel de naam van dooienzwam te danken hebben. U kunt ze nu bij honderden in de bossen vinden, een gif tige dubbelganger is er niet en het is een zeer smakelijke soort. Laat ik besluiten met LI het recept voor de bereiding der hannekammen te geven: Men kookt ze in water met wat zout gaar en stooft ze daarna met boter. Opgediend worden ze. nadat gehakte peterselie en een paar gefruite uitjes zijn toegevoegd. Eén raad nog: zorg steeds voor verse exemplaren en dan smakelijk eten! A. Er wordt aangepakt In Zeeland werken thans 3240 arbei ders aan de dijken. De ondergetekenden delen mede, dat zij door het Neder landse Beheersinstituut zijn aan gesteld tot bewindvoerders over de vermogens van: Abraham Levie van Essen Mr. Leenhart Hermann van Essen Mevr. Rachel Julie v. Essen geb. Lopes Leao Laguna allen gewoond hebbende te Veenendaal en thans afwezig. Zij roepen allen, die opeisbare schul den hebben aan vorengenoem den en die bestanddelen van gemelde vermogens of daarop betrekking hebbende beschei den onder hun berusting of in hun bewaring hebben op, om die schulden te voldoen en de zaken af te geven ten kantore van Mr. W. A. van Es, aan de Ka- naalweg No. 14 te Veenendaal, en zulks vóór 1 Nov. 1945. Allen, die ten aanzien van gemelde vermogens inlichtingen kunnen verschaffen en die tot vorengenoemden in enige rechts betrekking staan, worden ver zocht hiervan vóór 1 November 1945 schriftelijk opgave te doen ten kantore van Mr. W. A. van Es, voornoemd. Niet voldoening aan deze op roep is strafbaar krachtens het Besluit Herstel Rechtsverkeer. De Bewindvoerders: R. D. van Essen Mr. W. A. van E)s Kanaalweg 14 - Veenendaal De makelaar Brouwer H., Ka naal 2 te Veenendaal door den Militaire Commissaris in de provincie Gelderland aangesteld tot beheerder van het vermogen van Rudolf Straf ser «gewoond hebbende „Mariënhof" te Eder- veen gem. Ede, Verzoekt allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan bovengenoemd persoon, goede ren, gelden of andere zaken voor hem in bezit hebben of tot hem in enigerlei rechtsbetrekking staan schriftelijke opgave of mededeling daarvan te doen ten kantore van den ondergetekende H. Brouwer, Kanaalweg 2 te Veenendaali Niet voldoening aan dit verzoek is strafbaar krachtens de Be sluiten Herstel Rechtsverkeer en Vijandelijk Vermogen. H. BROUWER Na-oorlogswee Bij Schiermonnikoog liep een schoener op een mijn. 9 En hij hoorde ook wat anders, want vlak bij hein klonk een zwaar gekraak en gestamp en toen ze in paniek wegvluchtten, werd plots de weg versperd door een van de geweldige grote beesten, dat dreigend naderde. 10 Bij de vlucht raakten de vrienden uit elkaar. Ouwe Daan klaagde er in de weg naar de vlieg machine terug te vinden, maar Rob en zijn vriend werden hardnekkig door het monster vervolgd, totdat ze in een snels trom end bergriviertje ge raakten, waaruit ze zich slechts met de grootste moeite konden redden.

De Vallei | 1945 | | pagina 3