Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 27 October 1945 No. 793 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Waar gaan wij heen? Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei' A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.in. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Tot 1940 hebben de volken een pro- dustieapparaat doen groeien dat zo in genieus en zo ingewikkeld was, dat het slechts weinigen was vergund, een deel ervan volkomen te beheersen. Het mach tige apparaat, dat tot zegen van de mensheid had kunnen werken, groeide ons over de kop en vervolgde zijn weg, zonder dat de mens, zijn maker, er noe menswaardige invloed op kon oefenen. Hoe machtig dit productieapparaat ook was, het was tevens teer. Stagnering in de aanvoer van grondstoffen, stagnering in de afzet van producten betekende werkloosheid voor velen, gemis van ren te der belegde kapitalen voor anderen. Het gevolg was, dat de staten er op uit trokken om de markten die ze hadden veilig te stellen voor hun productieappa raat en dat zij zich de ongestoorde aan voer van grondstoffen zo veel mogelijk verzekerden. De tactiek van het schep pen van invoedssferen was hiermede ge boren; strategische punten moesten daar toe worden bezet ten einde als vloot- en vliegtuigbasis te dienen om de ver overde gebieden te beschermen. De wed loop in.bewapening ontstond en de wa pens hadden nog slechts een aanleiding nodig om „vanzelf" af te gaan. Keren we nu tot het oude terug en zal hetzelfde spel opnieuw worden gespeeld, ofzijn we werkelijk wijzer geworden en zal deze ontwikkeling tot staan wor- uen yeoracnl: „Wanneer we niet hadden saamge- werkt, zouden millioenen mensen die nu nog leven, hebben moeten sterven; wan neer we ni£t blijven^samenwerken, zullen millioenen mensen, die nu nog leven, straks moeten sterven", aldus ongeveer sprak president Truman ter gelegenheid van de opening van het congres van San Francisco. Verwachtingen zijn er genoeg gewekt: het Atlantic Charter; illusies werden geboren: de overeenstemming van Yalta en Potsdam en hoop bezielde de mens heid want er was saamhorigheid gegroeid tussen de onderdrukten die zich met hun bevrijders verbonden gevoelden. Maar de bevrijders kwamen en lang zaam kwamen de berichten doordruppe len die melding maakten van spanning tussen de bondgenoten van wrijvin gen, over het elkaar betwisten van in vloedssferen. En het schijnt, dat het oude spel, dat vroeg of laat tot nieuwe oor logen moet leiden, opnieuw is begonnen. Oost-Europa levert ons het schouwspel van een schijnbaar vreedzame en tame lijk geruisloze penetratie van Rusland in de Donaulanden; we zien de machinaties in de Balkanlanden om invloed op de regeringen te krijgen; we merken de spanningen in de Arabische wereld rond om Palestina; we horen van het door dringen van Amerikaanse trusts in Abes- sinië; we lezen van manipulaties in Zuid- Amerika, waar de V.S. enorme bedragen hebben geïnvesteerd en van overeenkom sten, tussen China en de Sovjet-Unie aangegaan. Japan is een nog te verdelen buit, doch welke krachten spelen er ach ter de schermen van het drama, dat thans in Indonesië „gaat"? En terwijl dit spel wordt gespeeld ach ter het nog neergelaten toneelgordijn treedt Truman daarvóór op, jonglerend met atoomsplitsende bommen en hij doet de verbijsterde wereld kond, dat zijn land vliegtuigen produceert met een nagenoeg de aardbol omspannende actieradius, ter- wel Rusland het atoomwerk voortzet, dat de Duitsers op Bornholm onvoltooid achterlieten. Waar gaan we heen?. Dezer dagen brachten we nog eens een bezoek aan ons onderduikadres, waar we ééns .bon den hoorden met een kristalontvangertje. Het toestelletje stond nog op z'n verbor gen plaats, ondankbaar verlaten, nu, be- beneden in de huiskamer, de „echte" radio weer speelde. De koptelefoon die ons eens deed horen van het Atlantic Charter, van Dumbarten Oaks en nog meer mooie zaken, lag ernaast. Het ding was wat stoffig geworden en een spin had er z'n rag over gespannen Een symbool Volgende week zal er in de café's een nieuwe symbolische bevrijding zijn: het tijdperk van gedwongen limonade drinken wordt Maandag afgesloten. De restaurant- en caféhouders krijgen voor het eerst een toewijzing van koffie, met suiker en melk. :rijgen échte VOOR DE ZONDAG. De mens zal bij brood alleen niet leven Matth. 4 4a. Een stukje voor de Zondag. Sym- pahthieke gedachte van den Uitgever. In onze lekst lees ik de bijbelse rechtvaar diging. „De mens zal bij brood alleen niet leven In onze situatie zou ik dit woord al dus kunnen parafraseren, concret 'kunnen maken. In een blad als dit met adver tenties, familieberichten, distributie-mede delingen, plaatselijke gebeurtenissen, be kendmaking van godsdienstoefeningen enz. enz. klopt het leven, zoals dat ge leefd wordt in de Vallei. Alles zeer be langrijk. Zoals brood ons dagelijks brood belangrijk is. Of zijn we de waar dering van de boterham van vorig jaar alweer kwijt? Toen deze, opgebedeld op het platteland, in de stad voor f 1.50 per stuk verkocht werd! En toch is nog iets veel belangrijkers. Zoals trouwens dat drukke zakelijke leven dat zich in dit blaadje weerspiegelt nog niet het echte ware leven is. Tenslotte is dat met of zonder cultuur nog niets meer dan vegetatie, zoals de bloemen en de die ren vegeteren. Leven doen we eerst als we God kennen. En Jezus Christus dien Hij gezonden heeft. Dat is het eeuwige leven. Onze Zondagstekst is ontleend aan het bekende verhaal van de verzoe king in de woestijn. Het is de afwijzing van de satanische, demonische verzoe king door den Heiland. Welnu, dat is de grote verzoeking in het leven van ieder mens, dat wij menen, dat wij bij brood alleen wel zouden kunnen leven. Dat wij genoegen nemen met. het bonte, drukke werkzame leven. Zonder God en zonder Christus nodig te hebben. Dan blijft de mens beneden peil, beneden zijn godde lijke roeping. Als schepsel Gods, Zijn beelddrager. Opdat we onzen Schepper recht zouden kennen, Hem van harte liefhebben en met Hem in de eeuwige zaligheid leven zouden. iMe dunkt, deze verzoeking is er in deze dagen meer dan ooit. De materiele nood is zo ontzag wekkend ik denk aan: nieuwe schoe nen, kleren, huizen enz., enz. Zo groot dat we aan onze geestelijke nood niet toe komen. De tekst roept ons toe, om toch niet te bekommeren en verontrusten over vele dingen én het ene nodig te vergeten. Het ene nodige, dat hier om schreven wordt: leven bij alle woord dat uit Gods woord uitgaat. Dat is le ven bij Gods wonder, bij Gods genade, bij de gratie Gods. Dat is leven in Zijn gemeenschap, zoals Henoch wandelde met God. Ootmoedig wandelen met uwen God. Dat is na een week van drukke werkzaamheden, de dag van morgen. Zondag zien als een grote ge nade van God. Waarop wij niet thuis blijven, maar gaan naar Gods huis. Waar uitgereikt wordt de spijs, die niet vergaat, maar blijft tot in het eeuwige leven. En wanneer wij ons biddend voorbereiden doen we dat nog wel? dan zal het onze ervaring zijn dat waarlijk hongerigen met goederen wor den vervuld. Tegen deze grote satanische demonische verzoeking valt slechts te schuilen bij Hem, die in alle verzoekin gen is staande gebleven onze Heere, Jezus Christus. Eist (U.) VAN GALEN. BINNENLANDS OVERZICHT. In de bezettingstijd kon het nog wor den goedgepraat: goederen, die in de zwarte handel waren, vielen niet in handen van den gehaten bezetter, maar het deed ook toen al zonderling aan, als je hoorde, dat de ene goede Nederlander een anderen goeden vaderlander in figuurlijke zin een been uitdraaide en bijvoorbeeld aard appelen verkocht voor f 600.- een mud. Dat vele zwarte handelaren die vader landsliefde als dekmantel vo'or hun sme rige praktijkérf gebruikten, is na de be vrijding wel gebleken, toen deze sluik handel bleef bestaan. Na de geldzuive- ring, die voor vele zwarte handelaren een geduchte klap betekende, heeft de regering thans maatregelen in voorbe reiding, welke, naar wij hopen, aan het hele zwarte gedoe een einde zal maken. Half November zullen de voorbereidin gen gereed zijn. Laten we helpen, dcor niets zwart te kopen! Als tweede punt der agenda zal de smokkelhandel tussen (België en Nederland scherper onder toezicht worden genomen. We hadden het hierboven over „zwarte aardappelen In de Vebena, de orga- satie van aardappelhandelaren, heerst onrust en ontevredenheid, omdat men bestuurderen dier organisatie gevangen nam op beschuldiging van colaboratie. Zelfs werd er met een staking gedreigd, maar wat er precies aan de hand is, werd pit d» .herj/.-hfen ni.e* duidelijk. Deze week waren er weer enige aangrijpende doodsberichten. De bekende vlieger Van Weerden Poelman, de man die in 1924 de eerste vlucht naar Indië meemaakte, werd te Laren (Gld.), toen hij de weg overstak, door ene auto aangereden en gedood. Ook in menig vissershuisje heerst weer rouw: de stoomtreiler Sch. 161 is ter hoogte van Noordwijk waarschijnlijk op een drijvende mijn gelopen en vergaan. Van de negen opvarenden is geen man gered. Het plotseling overlijden van den toe gewezen verdediger van Mussert, zal misschien ten gevolge hebben, dat het proces van den „leider" dat op 13 No vember was vastgesteld, wordt uitge steld. Uit Indonesië kwam geen verontrustend nieuws ofschoon er nog steeds verwarring heerst. Soekarno zou zijn afgezet volgens anderen zou hjj met vacantie zijn, doch bevestiging van deze berichten, waarvan inzonderheid het laatste nogal vreemd aandoet, werd niet ontvangen. Bij de Indonesiërs is voorts de geneigdheid ae- constateerd, besprekingen te voeren. De onbaatzuchtige Nationalisten schijnen naar een spoedige oplossing van het con flict te verlangen. Dat doen wij hier in Nederland ook! De oplossing van de moeilijkheden die wij met het gevangen houden der lichte N. S. B.- en collaboratiegevallen hadden, is eveneens in zicht. Daar zullen, na de rede van dc minister van justitie enige K.B.'s over verschijnen. Het zal mogelijk worden gemaakt, de lichte ge vallen weer in de maatschappij op te nemen en er worden daartoe doorgangs kampen ingericht. De minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft te zijnen depar- temente de Pcrsraad geïnstalleerd. Kort tevoren werd bekend gemaakt, dat enige schrijvers o.w. Jan H. Eekhout, tot 1 April 1953 van publicatie van enig werk zijn uitgesloten en dat de Stichting Radio in Overgangstijd een nationaal omroepblad „Radio Nederland" genaamd, zal uitgeven. Om nog even bij de radio te blijven: Paulus de Ruyter, de man van het beruchte Radio-Zondag- middag-cabaret werd gearresteerd, even als Ceesje Speenhoff, die bij die uitvoe ringen als Klessebes optrad. BUITENLANDS OVERZICHT. In Denemarken gaat alles dikwijls an ders dan in „gewone" landen. Men her innert zich nog wel, dat er door dit land geen noemenswaardige tegenstand werd geboden, toen Duitsland het -overviel, waardoor de Deense Oorlog nog geen tien mensenlevens kostte kort gele den vernamen we, dat de Denen volop in het vlees zaten, terwijl in alle andere Europese landen daar een schromelijk gebrek aan was en nuwrijven we onze ogen uit, als we lezen, dat de Deense Nazi-partij zal mogen deelnemen aan de verkiezingen die daar op 30 October zullen worden gehouden. Het is volgens de Deense grondwet onmogelijk, een partij uit te sluiten, die bij de vorige verkiezingen een vertegenwoordiging kreeg in het parlement. Het mankeert er nog maar aan. dat er candidaten komen! In de Chinese wateren, waar voor de oorlog, ja, eigenlijk door de eeuwen heen veel last werd ondervonden van piraten, zijn de zeerovers weer aan het werk. Een boot met 300 passagiers werd overvallen. Negen mannen en even zo veel vrouwen ontpopten zich als piraten boten met andere rovers kwam het stel te hulp de boot werd geplunderd en 10 passagiers werden als gijzelaar meegevoerd. Een leuke geschiedenis! Betuwe. H. K.H. Prinses Juliana bezocht als Presidente van Nederlands Volksherstel de geteisterde Dorpen in de Betuwe, en stelde zich tevens op de hoogte van de wederopbouw. - H K.H. Prinses Juliana brengt een bezoek aan een der zwaar geteisterde arbeiderswoningen in Ophemert.

De Vallei | 1945 | | pagina 1