Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 3 November 1945 No. 795 Verschijnt 2 keer per week inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 f Red. W. F. ter Hoeven. DE VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. DE BOER EN DE ARBEIDER. Radiorede van Ir. C. H. J. Maliepaard, Rijkslandbouwconsulent in Alg. Dienst. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in groter verband weer gestreefd wordt naar een samengaan van de beide groepen, landarbeiders en boeren, aldus Ir. C. H. Maliepaard, Landbouwcon- sulent in Algemene Dienst, in een radio causerie op Donderdag 1 November j.l. te 20.30 in de Rubriek ten behoeve van de Landbouw, verzorgd- door de Afde ling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Gewijzigde verhoudingen. Het begrip „■boer" is ouder dan het be grip „landarbeider". Lang nadat de in dustrie-arbeidersorganisaties tot machtige lichamen waren uitgegroeid, begonnen pas landarbeiders-organisaties eigen be tekenis te krijgen. Wat kan daarvan de oorzaak geweest zijn? Gaat men pl.m. 150 jaar terug, dan ziet men, dat toen de boer en zijn ar beiders veel nader tot elkaar stonden dan thans. Zij werkten samen, woonden samen, waardoor de onderlinge verhou ding ver boven de zakelijke uitging. Langzamerhand echter werden vooral in de 19e eeuw, de banden losser, zo zelfs, dat tegenwoordig een inwonende boeren knecht een zeldzaamheid is. Dit vindt zijn oorzaken in de vooruitgang der land bouwtechniek en in de veranderde in-, -ickton.lrct.: dc levenswijze. Gewijzigde werkwijzen. Het landbouwbedrijf is een bedrijf met een seizoenskarakter. Als het zomerwerk is gedaan, dan treedt een adempauze in. Voor de drukte echter is een arbeids reserve nodig, die vroeger altijd op de boerderij aanwezig was. Vrouw en kin deren van den boer en huisgenoten van de inwonende landarbeiders werkten in de drukke tijd mede. Het winterwerk be stond hoofdzakelijk uit dorsen en vee- verzorging, doch geen boer dacht er aan zijn arbeiders voor deze korte tijd, dat er slapte heerste, te ontslaan. Doch, doordat de landbouwtechniek grote vor deringen maakte, de dorsmachine haar intrede deed, de bewerking van de pro- UIT DE GEVANGENKAMPEN. Te midden van alle verwarde berich ten dringt natuurlijk de vraag naar de lippen, hoe het nu gaat met de geinter- neerden in hun kampen in Java en andere eilanden. Het laatste bericht daarover was een vertraagd telegram van'de 25ste Septem ber, zeggende dat het volgens de R.A.P.W.I. een paar maanden zou duren voor alle Nederlandse geïnterneerden en krijgsgevangenen in Java naar hun eigen woningen kunnen terugkeren. Dit was vóór het uitbreken der troebelen, waar door natuurlijk opnieuw onzekerheid in het werk is gekomen. Intussen werden door de mensen der organisatie de over- vulde kampen zo spoedig mogelijk ont ruimd en de bewoners ervan naar andere streken overgebracht, waar ze betere huisvesting zullen vinden; ze zullen ech ter in kampen blijven. Het plan was, maar het is niet be kend of dit sedert uitgevoerd kon wor den, dat ongeveer 450 geïnterneerden van Midden-Java naar Soerabaja ver voerd zouden wórden. Ze zouden onder gebracht worden in het district Darmo, waar gebouwen schoongemaakt en gere pareerd werden. In geen geval zullen ze naar onvoldoende kwartieren worden gebracht. Het transport zou per trein geschieden, beschermd door Japanners. Er zouden restauratierijtuigen in opgenomen zijn, terwijl een einde zou gemaakt worden aan de overlading van tot nu toe. Spe ciaal wordt getracht in deze kampen zo spoedig mogelijk de gezinnen te vereni gen. ofschoon dit niet in alle gevallen beloofd kon worden. Een later bericht zeide nog dat dit werk der bevrijding gerespecteerd werd. doch verder nieuws is niet vernomen. ducten van de boerderij verplaatst werd naar de fabrieken, werd er onderscheid gemaakt tussen de drukke lente, zomer en herfst en de stille winter. Organisatie der landarbeiders. Dit had tor gevolg, dat de groep losse arbeiders groter werd dan die der vaste; dat de band tussen boer en arbeider is verdwenen; dat de winterwerkeloosheid is toegenomen en dat het verweer van den arbeider, als economisch zwakkere, noodzakelijk is geworden. Ook zij gin gen zich verenigen in organisaties, die streefden naar loonsverbetering, verho ging van sociaal peil enz. De toestand van vroeger, dat de boer tezamen met zijn arbeiders werkte en er tussen hen een nauw contact bestond, is verdwenen. Tegenwoordig is de boer de leider, de baas van het bedrijf; zijn blik is ver ruimd, zijn interesses liggen op verre markten en zijn handenarbeid tezamen met de arbeiders is van nagenoeg geen betekenis meer. De verbetering van de positie van den landarbeider wordt vooral door de jongere boeren met instemming .begroet. De tijd en de huidige bedrijfs-economie eisen geschoolde en volwaardige arbei ders tegen een aanvaardbaar loon, daar dit, in het bedrijf, zowel aan den boer als aan den arbeider ten goede komt. Scholing der landarbeiders. Tot slot wijdde spreker nog enige woorden aan het vraagstuk van de scho ling der arbeiders, daar de arbeiders met vakbekwaamheid een zeer sterke positie iiuumci.. .act Lüir.jr voor zijn werk, kennis van motoren e.d. staat in hoog aanzien bij zijn werkgever. Ge meenschappelijke belangstelling en initia tief in zaken kweekt wederzijds begrip en waardering en brengt de mensen nader tct elkaar. Vernieuwing. In het begin van de 19e eeuw waren de boer en arbeider tezamen in hun be drijf, welke eenheid is uiteengevallen in 2 klassen, die vrijwel geheel los van el kaar stonden. Dat beide groepen nu weer onder hetzelfde dak gaan wonen. n.l. in de Stichting van de Landbouw, waarin de landarbeidersbonden zijn vertegen woordigd, mag als een teken worden be schouwd, dat op betere tijden wijst. DE KOLENPOSITIE. De speciale verslaggever van de Rot terdammer, die een bezoek brengt aan enkele groot-bedrijven in het Zuiden van ons land, meldt: De steenkoolproductic in Limburg nadert langzaam maar zeker het mini mum-limiet van 26.000 ton per maand om onze industrie op gang te houden en daarbij wat voor de huisraad af te zon deren. De zeven aangekondigde bonnetjes voor de komende winter zullen wel honorering kunnen vinden, maarver wacht niet meer. 30.000 NEDERLANDERS NOG NIET TERUG. Op het informatie- en registratiebureau van de repatrieringsdienst. Groenhoven- straat 13. Den Haag, liggen op het ogen blik 30.000 vragen om inlichtingen over personen, die nog niet uit Duitsland terugkeerden en over wie de familie nog niets heeft vernomen. Enige maanden geleden was dit getal nog 60.000. Drie commissies van het Ned. Rode Kruis reizen door Duitsland om verdwaalde Nederlanders op te sporen en om inlich tingen te krijgen over omgekomen Ne derlanders. Bij dit laatste werk moet men dikwijls door een krachtige houding de onwil van Duitse ambtenaren overwin nen. Vele zieken kan men in hospitalen opsporen: andere Nederlanders, die in Duitsland connecties hebben aange knoopt, kan men slechts met veel over redingskracht tot terugkeer bewegen. SCHIP MET OSSEN EN SUIKER. Het stoomschip ..Willem van Oranje" is te Rotterdam aangekomen met een la ding, die o.m. bestaat uit 160 ossen en 600 ton suiker, die eveneens behoren tot de schenking van Ierland. BINNENLANDS OVERZICHT. De Nationalisten in Indonesië beginnen te berj-ijpen, dat het beter is te onder handelen, dan in een guerrilla-oorlog de sympathie van de gehele wereld te ver spelen. Het schijnt, dat de gematigde elementen onder de nationalisten de over hand krijgen en dat voor Nederland de zaken in Indonesië een keer ten goede nemen. Wel werden er in Soerabaja nog he vige gevechten geleverd, toen Britse vlie gers pampletten hadden uitgestrooid waarop stond, dat op het ongeoorloofd dragen van wapenen de doodstraf zou worden gesteld. Er werden toen aan vallen gedaan op het Britse hoofdkwar tier, waarbij de Nationalisten gebruik maakten van kleine tanks, die zij op de Jappen hadden veroverd. De leider der Indonesische Republiek, Soekarno, is in allerijl naar Soerabaja vertrokken om te trachten aan die Na tionalistische uitspattingen een einde te maken, daar deze natuurlijk geenszins bevorderlijk zijn voor de onderhandelingen die wellicht reeds worden gehouden. Voor die onderhandelingen was Soekar no door de Nederlandse regering niet te aa.nvaarden en hij zal er dan ook geen deel aan nemen. De onderhandelingen worden gehouden ten huize van den En gelsen bevelhebber Christison, doch de gastheer zal er geen deel aan nemen. Dit ten bewijze, dat de Engelse regering enkel en alleen het gezag der Nederland- c;: Tn,-)r>np^ië erkent, We kunnen het volste vertrouwen in die besprekingen hebben, te meer. daar ook een vriend van dr. Van Mook, Sjarifoedin, eraan zal deelnemen. Deze leider der Nationalisten werd destijds door de Jappen tot levenslang veroor deeld en toen dr. Van Mook Indië moest verlaten, heeft hij de zorg voor de per soonlijke bezittingen van den Nederlan der op zich genomen. In vriendschappe- lijken geest zullen de besprekingen dan ook wel worden gevoerd. Het streven der conferentie zal zijn, orde in de chaos te scheppen ervoor te zorgen, dat het vertrouwen weerkeert, waarna dan later, met als leidraad de bekende rede van H.M. de Koningin de verhouding Indonesië Ne derland nader kan worden bekeken. Orde nummer één! Wij hebben inder tijd veel genoegen beleefd van de over vallen op de bevolkingsregisters, waar door het deportatiewerk der moffen ern stig werd belemmerd. Dat heldenwerk der ondergrondse moet thans weer onge daan worden gemaakt en daartoe zal geheel Nederland opnieuw worden be schreven. Herstel van het illegale werk Voor de oud-illegale werkers werden twee nieuwe herstellingsoorden geopend. Ook in een gedeelte van Het Loo, dat door H.M. de Koningin voor dit doel beschikbaar werd gesteld, zal een herstellingsoord worden ingericht. In een persconferentie te Groningen heeft de Minister-president over de schadeloosstelling van Duitschland ge sproken. Over de annexatie van Duits gebied moet men geen grote verwach tingen koesteren, aldus prof. Schermer- fcorn en annexatie van dit gebied zonder de bewoners is uitgesloten. De geallieerden hebben een lijst opgesteld van de Duitse bedrij ven, die afgebroken zullen worden, doch de minister merkte zeer terecht op, dat het de grote vraag is, of het in het be lang van Nederland zou zijn, indien Duitsland economisch zou worden ver nietigd en ook, of wij niet beter onze in dustrie met nieuw materiaal zouden kun nen opbouwen, dan met oude spullen van Duitsland. Heeft generaal Kruis verleden week zijn ideeën gegeven over het nieuwe Nederlandse leger, generaal Winkelman vertelde nu een en ander over de gebeurtenissen van Mei '40 toen we de oorlog in hoofdzaak ten ge volge van het gebrek aan uitrusting, in zonderheid door het gebrek aan een luchtvloot. AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de 12de periode 1945 (28 October tot en met 10 Novem ber 1945) voor het Noorden des Lands. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 118 250 gram bloem 119 200 gram zout 120 250 gram jam 121 250 gram peulvruchten 122 Pl.m. 225 gram huishoudzeep 124 150 gram vlees 125, 126 2 kg aardappelen B 06 1 kg. aardappelen A 07 2 liter melk B 07, C 07 V/2 liter melk. Bonkaarten KD, KE 512. 213 250 gram bloem 214 200 gram zout 215 250 gram jam 216 Pl.m. 225 gram huishoudzeep. 217 150 gram vlees 218 1 kg. aardappelen 219 6 liter melk. Tabakskaarten Q 413. 04 1 rantsoen import-cigaretten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 November a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 5 November mag worden afgeleverd. De aardappelbonnen met den opdruk „stad" mogen uitsluitend in stadgebied, de aardappelbonnen met den opdruk „land" uitsluitend in landgebied worden gebruikt. Deze week wordt wederom één kilo gram aardappelen per persoon meer ver strekt aan personen van 4 jaar en ouder. Dit kilogram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Men houde hier mede dus rekening en beware een kilo gram aardappelen. Op de jambon kan men in den ver volge jam, stroop, kunsthoning of hagel slag kopen. Per bon, welke recht geeft op 250 gram jam of strogp of kunstho ning kan men 150 gram hagelslag be trekken. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 124 of 217 voor vlees en 125 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vlees, melk of aardappelen moeten op door de dis tributiediensten te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vlees, melk of aardappelen. RATTENPLAAG IN NEDERLAND. Dezer dagen werd gemeld, dat er in de geteisterde streken van Nederland een ernstige muizen- en rattenplaag heerst. Deze nieuwe bezoeking betekent voor de toch reeds zo zwaar beproefde bewoners weinig minder dan een ramp. Het onge dierte rooft en bevuilt de toch al geens zins overvloedige voorraden levens middelen, vreet kleren, schoenen en meubels aan, en zelfs hebben zich ge vallen voorgedaan dat kinderen gpbeten werden. Het Commissariaat „Noodvoorziening Geteisterd Gebied" heeft nu aan een Nederlandse firma opdracht gegeven het ongedierte te verdelgen. De hevigst ge teisterde streken zijn vooral Noord- en Midden-Limburg, de Betuwe, de Bomme- lerwaard, de Tielerwaard, Arnhem, de Veluwezoom, de Biesbosch, Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren; dus voor namelijk het gebied dat het hevigst van oorlog te lijden heeft gehad. Ter bestrijding van deze pest, heeft men belangrijke hoeveelheden middelen ter verdelging uit Denemarken moeten invoeren, waarbij echter van Deense zijde de grootst mogelijke hulpvaardig heid wordt ondervonden. Thans is men met de voorbereiding zover gevorderd, dat in Limburg, Zee land, de Betuwe, Veluwezoom en Arn hem, de strijd weldra kan beginnen. Bij de eerste aanval hoopt men reeds ruim 70 pCt. van het ongedierte te verdelgen.

De Vallei | 1945 | | pagina 1