Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 7 November 1945 No. 796 Verschijnt 2 keer per week inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei' A D VERTENTIES Gewone advertentieprijs per mm. 15 cent., Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. HEEFT EUROPA AFGEDAAN? Sir John R. Seeley, hoogleraar aan de Engelse Universiteit te Oxford, deed in 1863 onder den titel „The expansion of England" een boek .verschijnen, dat zijn weg in tal van herdrukken vond in de wereld der geleerden en der politici. De schrijver was een scherpzinnig man, die grondig afrekende met het kinderlijke optimisme van die dagen, dat de voor spoed in die periode eeuwig zou duren, en dat de beschaving steeds vooruit ging. Seeley toonde aan, dat de grote rijken er uit zijn en erop uit moeten zijn, hun machtspositie te handhaven en uit te breiden, op straffe van ondergang. Van Engeland zeide hij, dat het de keus had: öf nog groter worden, öf zichzelf blijven. In het laatste geval zou het „een zuiver Europeese staat worden, die een maal, zoals Spanje thans, zal terugzien op zijn grote verleden, toen het een wereldstaat heette zoals Holland en Zweden, die in zekere zin hun geschie denis als geëindigd kunnen beschouwen." Dat schreef Seeley in 1863. Hij had er Frankrijk, Duitsland en Italië bij kun nen noemen en daarmede had hij dan de diagnose van Europa gesteld. De Verenigde Staten beschouwde hij, met Rusland, als de s;a een oer toekomst en de afloop van de tweede wereldoorlog doet onze generatie zien, hoe goed en scherp de Oxfordse hoogleraar zijn diagnose heeft gesteld. Hoe ziet Europa, dat zijn geschiedenis als geëindigd zou moeten beschouwen er echter tegenwoordig uit? Toen de Duitsers hun stormloop op Rusland ondernamen, stootten ze op de linies, die hun levenssappen ontvingen uit de industriegebieden van den Oeral en het gebied ten oosten daarvan. Sibe rië beschikt over 80 pCt. der kolenreser- ves, 85 pCt. der waterkracht, 90 pCt. der koperertsen, 95 pCt. van het zink, 96 pCt. van het lood en 100 pCt. van me talen als nikkel, chroom, goud, platina en wolfram van de totale voorraad der Sovjet Unie. De ertsrijke Oeral is een tweede Ruhrgebied geworden en de ver laten gehuchten ontwikkelden zich tot steden van 100 tot 600.000 inwoners. De sterke aanwas der bevolking van de Sovjet Unie is het sterkst in de Azia tische gebieden; het zwaartepunt van de S.U. verplaatst zich naar gene zijde van den Ooeral en maakt daarmede van het Rusland van vroeger een Aziatisch blok, met voorposten tot aan de Oder, de Do- nau en de Adriatische Zee! Nu Engeland. Er is wel eens beweerd, dat het Verenigd Koninkrijk te nauw ge allieerd zou zijn met z'n dominions; het zwaartepunt van het Britse Imperium zou eerder rond de Indische Oceaan lig gen dan langs de Noordeze. Zij die zo spreken vergeten echter, dat de band met de Dominions steeds losser wordt en dat de diepe verarming van Engeland gelijk opgaat met die van Europa. Engeland en Europa hebben gelijk ge richte belangen en zijn dominerende po sitie in Engeland reeds lang kwijt ge raakt. Dit heeft voordeel, dat het als gelijke naast de andere, eveneens af getakelde West Europese staten staat en dat er in Europa geen „Big One" is met een groep satellieten die hebben te prij zen wat de machtige wijst. Van de vijf grote Europese staten zijn er twee een prooi geworden van hun eigen roofzucht. Hun rol is uitgespeeld. Het Franco-Spanje is een onbetrouwbaar element, dat ook na verandering van be wind nauwelijks meer mee zal tellen. Frankrijk wordt op een niet al te hoffe lijke manier niet meer voor vol geteld en Groot Brittannië is bij de ,,have nats" ingedeeld bij de niet-bezitters. Enge land is de enige in Europa, die bij de Big Three is opgenomen, maar zijn po sitie bij die grote drie is de zwakste en de afhankelijkste. En de kleine landen leven bij de gratie van de drie groten hun stem wordt op z'n hoogst beleefd aangehoord. De wereldgeschiedenis beweegt zich tussen twee polen: Washington en Mos kou. Het Europa van waaruit eens de draden der wereldpolitiek werden gespon nen, heeft afgedaan. „Het kan terugzien op een groot verleden", zou Seeley heb ben gezegd. En als de Europeese staatjes elkaar niet gauw kunnen vinden, zullen ze dat verleden niet eens meer het hunne kunnen noemen! BINNENLANDS OVE2ZJCIIT. We zouden tot op zekere hoogte In- dië met een zieke kunnen vergelijken een dierbare zieke, die goed voor ons heeft verdiend, maar die nu door Natio nalistisch is aangetast een vreemde ziekte, die helemaal geen ziekte behoeft te zijn, mits de patiënt er geen Icoorts bij krijgt en zichzelf rustig en bedaard houdt. Volgens de berichten, die uit In- dië tot ons komen denkt men het ene ogenblik dat het goed gaat een dag fater loopt echter de koorrs weer op: dan worden er aanslagen gepleegd dan wordt door gevechten in en om Soera- baja en Magelang weer veel bedorven van wat door gematigde elementen werd bereikt. Gelukkig zijn we nu zo ver, dat de genen die aan Indië dokteren de eerste voorlopige besprekingen hebben gevoerd, doch zoals heel veel verward en treebei is om de berichten die ons van het ziekbed bereiken: het is de vraag, of de goede doktoren wel wor den geconsulteerd. En om nu onze beeld spraak maar te laten schieten, het is vreemd, dat dr. Van Mook tóch met Soe- karno zou hebben onderhandeld. Men vraagt zich af, of hij niet zou hebben geweten, wat ons in Nederland allen bekend was, dat Soekarno door de re gering in elk geval daarvoor niet in aanmerking kwam. Inmiddels zijn de extremisten druk bezigmet de kop tegen de muur te lopen. Zij mogen dan te Magelang en te Soerabaja aanvanke lijk enig militair succes boeken er mo gen dan ongeregeldheden in het binnen land voorkomen, een ieder begrijpt, dat de Nationalisten voor hun gerechtvaardigde verlangens slechts een open oor zullen vinden, als daar rustig over gesproken kan worden. Een groep Nederlandse sociaal-democra ten in Indonesië heeft nu een resolutie opgesteld, waarin o.m. wordt verklaard," dat het Indonesische volk recht heeft op volledige onafhankelijkheid binnen het raam van een bond van verenigde vol ken. We hopen vurig, dat onze Indische „patiënt" spoedig geheel zal zijn hersteld en dat de ziekte de gezondheid zal heb ben bevorderd! Van patiënten naar doktoren is maar een stapje. Nederlandse dokters komen er terecht tegenop, dat zij on danks alle moeiten niet over auto's kun nen beschikken. Hoewel het niet goed mogelijk zal zijn, alle 1500 artsen die in Nederland een auto nodig hebben van een wagen te voorzien, is het niet in de haak, dat er nog vele auto's rondtoeren, die een betere bestemming waard zijn. En dan komt zeker een dokter, die zijn patiënten soms te laat bezoekt, door het gemis van een wagen, voor toewijzing van een auto in aanmerking. De dok toren dreigden ermee, hun administratieve werkzaamheden in verband met extra rantsoenen e.d. te beëindigen. Een soort staking dus. We zijn anders wel gewend van de ene staking in de andere te vallen. Het arbeidsconflict bij de Draka, waar zo men weet N.S.B.-vrouwen aan het werk werden gezet is geëindigd. De di rectie heef ttoch een vijftiotal Trou"'<ri in het arbeidsproces kunnen inschakelen, zodat mag worden gezegd, dat de ar beidsters, die weigerden met N.S.B.- vrouwen te werken en die bevreesd wa ren voor loondruk, haar zin hebben ge kregen. Goed nieuws brengt in de regel minis ter Vos. Zijne Excellentie heeft verteld, dat we deze winter als We een beetje zuinig zijn niet in de kou behoeven te zitten. Zeven eenheden brandstof werden ons toegezegd. Er worden thans 2J^ millioen dekens per jaar vervaardigd en, wat ook heel be langrijk is: er zal binnenkort voldoende babygoed zijn. De Koningin ging naar Londen, waar Zij Mr. en Mrs. Churchill in de Neder landse ambassade ontving en hun een geschenk van het Nederlandse volk aanbood. Het is duidelijk, dat de arbeid Hare Majesteit volgde: de ministers Schermerhorn en Logemann gingen per vliegtuig eveneens naar Landen om daar met de Koningin de toestand in Indonesië te bespreken. H.M. zal voorts een af- scheidbezoek brengen aan het Engelse Koningshuis en Attlee, de nieuwe minis ter-president zal aan de Koningin worden voorgesteld. WEDERWAARDIGHEDEN VAN EEN NEDERLANDSE ONDERZEE BOOTBEMANNING. Ruim een week na de oorlogsverklaring aan Japan begon een Nederlandse onder zeeboot haar zwerftocht ten Z.O. van Borneo. Zij viel ten prooi aan Japanse vliegtuigen. De onderzeeboot werd zwaar beschadigd. Enige tijd later werd zij tot zinken gebracht door een Japanse torpe dojager. Deze voer dwars door de be manning, die in ze ronddreef, en doodde den commandant, P. G. J. Snippe. Elf anderen werden vermist. Tenslotte wer den de overigen door een tweeden Ja panse onderzecbootjager opgepikt. Bij Kaap St. Jacques werden zij aan land gezet. Hier werden de mannen aan een moordend kruisverhoor onderworpen. Luitenant ter zee 2de klasse H. D. B. Beukener werd vijf nachten lang ver hoord. Daarna werden de mannen naar Hongkong overgebracht. Beudeker en de off. M. S. D. A. A. Looyen bleven daar, terwijl de anderen naar China gingen. Hier kreeg de offi cier m.s.d. A. M. Idema een kans om te ontsnappen. Met vijf Engelse arriveerde hij veilig in Tsoenking. De bemanning werd naar de provincie Spansi gebracht. Hier stierf de machinist van Steenwijk. Een half jaar later werden zij in Japan geïnterneerd in het Nijigat-kamp. Van de 500 Nederlanders, die zicb daar bevon den, stierven er 90 binnen enkele maanden, w.o. de machinisten Wissf en Lorjee. De Nederlanders moesten vele ontberingen doorstaan. In de ijzige win ter van 1944 liepen zij barrevoets en in lompen gehuld in de sneeuw. De over levenden bevinden zich momenteel in Manilla in een verzamelkamp en hun toestand is redelijk wel. Tot zover Anp-Aneta. In dit bericht wordt de on derzeeboot aangeduid als de „O 12". DF. HEVIGE KNALLEN IN VEENENDAAL. Het is weer een echt oorlogsgezicht als wij de geblindeerde huizen in de buurt van de Vaartbrug bekijken, waar Nederlandse Pioniers bezig waren de betonnen versperringen van de moffen op te blazen. Wat betreft de schade aan de huizen in de directe omgeving van de brug, dit is met dak- en glasschade afgelopen, b.v. bij den Heer Epskamp bleef geen ruit gespaard. Met hevige knallen verdwenen ook deze oorlogssporen uit ons Veen, door de Todt met zoveel moeite in elkaar ge zet. Het is wel aardig er even aan te herinneren, hoe enkele weken voor de bevrijding, nog noestig aan de versper ringen werd gewerkt, en hoe een Todt- man, die door de Duitse weermacht ge grepen Hollanders maar niet aan ,,'t ar- beiten" kon krijgen en op het laatst schreeuwend en schuimbekkend hun de schop uit de handen nam en zelf met geweld aan 't spitten ging. Omtrent de 2e Compagnie Pioniers, welke wij met de opruiming bezig zagen en over hun verrichtingen tijdens en na de oorlog lezen wij in het blad voor de Nederlandse Strijdkrachten „Pen Gun" o.a. het volgende: Op 17 Februari 1945 werd op ver zoek van SHAEFF de tweede Neder landse Pionier-groep opgericht. Dit ge beurde in de St. Annakazerne te Laeken bij Brussel met een overvloed van ent housiasme en een tekort van al het andere nodige. Dagelijks verschenen in de ka zerne oorlogsvrijwilligers, ongeveer 200 a 300 man per dag. Zij kwamen uit alle windstreken en hoe of wanneer zij kwa men wist niemand. Hoofdzaak was, dat ze er waren en dat zij een vaste wil met zich meebrachten om mede te vechten tegen den Mof en wel liefst zo vlug mo gelijk. Die Brusselse tijd vond zijn bekroning in het vertrek naar Duitsland. Monty ging over de Rijn en twee dagen later

De Vallei | 1945 | | pagina 1