Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaai en Omstreken BONNENLIJST 15e Jaargang Zoterdag 10 November 1945 No. 797 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel m gm agfc me apyae wj ADVERTENTIES Hl ^H U Gewone R i+j? KgjS BH |HLhh 9H per m.m. 15 cent. «BhV hF^A Bh M HUhcb H Minimumprijs per adver- I W Bibkl C ^..nbod ,.30 van 1-20 woorden. Elk Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei'. woord meer 6 cent. Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaai Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. Canadians we thank You. farewell WAT ZIJ VOOR ONS DEDEN. De Canadezen hebben veel voor ons gedaan, heel veel. Het zijn onze bevrij ders, de verlossers van het moffentuig en wat eraan vast zat. Wat is alleen dit al niet voor ons. Zij hebben geholpen met wegenherstel, bruggenbouw en noem maar op. Doch op geen enkel gebied hebben de Canadezen, na onze bevrijding, zo veel kunnen doen als wel op het gebied van vervoer. Het vervoer van levensmiddelen, kle ding, brandstoffen, bouwmaterialen, grondstoffen voor de fabrieken en vooral niet te vergeten het hooi halen voor de boeren. Vooral ook in onze streek met vrijwel geen verbindingen, als waterwegen en <&oorlijnen, is hulp, mede door het ge brek aan mobieltransportmateriaal van buitengewoon groot belang geweest. De Heer J. H. Nuyten van de A.B.D. alhier, was zo welwillend ons enige cij fers te verstrekken. De Heer Nuyten "wist ons te vertéllen,, dat er per dag soms 14 trucks van de alhier gelegerde Cana dese troepen voor ons in touw waren. Kolen halen in Wageningen, Textiel in Hengelo, Suiker in Amsterdam, Zout, Hooi enz. Gedurende de hele periode van 1 November af, werd van 288 wa gens gebruik gemaakt. En wat vooral ook van belang was. was dat zij zelf benzine meebrachten. In totaal werd een kleine 2000 ton ver voerd. In 't bijzonder dient vermeld te worden Captain Deacon, die de leiding had, en die geen moeite teveel was om alles op tijd en zonder mankeren uit te voeren. Het is ook aardig in verband hiermede te vermelden dat de opbrengst van de berekende vrachtprijs, door de A.B.D. ten bedrage van f 6000 a f 7000 over de gehele periode, op de rekening van de Stichting '40'45 werd gestort. Canadezen, we zijn U dankbaar voor alles, voor ons gedaan, wij zullen het niet vergeten. Canadians we are thankful to you. for all what you have done for us. We don't forget it. DE CANADEZEN TRACTEREN DE VEENENDAALSE KINDEREN TER GELEGENHEID VAN HUN VER TREK. De alhier gelegerde Canadezen zijn reeds maanden bezig geweeest uit eigen middelen, speelgoed te vervaardigen voor de Veenendaalse kinderen. Onder leiding van Capt. Ryan werd door de manschappen van het 19th Field Regt. ue tijd die de Canaaezei. in Vdenea- daal doorbrachten, goed benut. De fa. J. Boers Znte Veenendaai stelde hun werkplaats en machines kosteloos ter beschikking aan dit Regiment, om het speelgoed te vervaardigen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit speelgoed met St. Nicolaas aan de Veenendaalse kinderen uit te reiken. Door het vervroegde vertrek van dit Regiment, heeft deze uitreiking echter j.l. Donderdagmiddag plaats gevonden. In samenwerking met het Gemeentebestuur van Veenendaai, afd. Sociale Zaken werden een 807 kinderen tussen de 2 en 6 jaar uitgenodigd deze Donderdag middag naar Eltheto te komen. Deze middag stond onder leiding van het En tertainment Comittee Netherland, afd. Veenendaai. Eltheto gaf om twee uur 's middags een beeld van 400 in spanning verkeren de kinderen te zien, die met hun moeder waren gekomen om het cadeautje van de Canadezen in ontvangst te nemen. Nog groter werd de spanning voor de kinderen, toen de Heer van der Linde mededeelde, dat de Canadezen met een Jeep St. Nicolaas en zwarte Piet uit Spanje hadden gehaald, om deze middag ook aanwezig te zijn. Nadat enkele St. Nicolaas-versjes gezongen waren kwam St. Nicolaas en zijn zwarte knecht de zaal binnen. Met behulp van de Cana dezen werd aan ieder kind een locomo tief of wiegje uitgercT'^ 'ter-M een gebakje en een reep chocolade. Tijdens deze uitreiking arriveerde Colonel Mac. Donald van het 19th Field Regiment die de aanwezigen naniens zijn manschappen hartelijk dank bracht voor de gastvrijheid die zijn Regiment hier in Veenendaai genoten had. Hij had ge meend aan de kinderen een blijvend aan denken te moeten schenken, die aanvaard moest worden als dank voor deze gast vrijheid. De blijde kindergezichtjes waren voor den Colonel Mac Donald een be wijs hoe dit bewijs van dankbaarheid ge- appecieerd werd. De Heer van der Linde bracht een driewerf hoera uit op Canada, waarin de aanwezigen allen van harte instemden. Nadat een groepsfoto gemaakt was van Capt. Ryan met zijn helpers vertrok deze eerste groep kinderen in een dankbare stemming en een glimlach op het gezichtje deze zaal. In deze kin derharten zal een blijvend gevoel van dankbaarheid blijven wanneer zij her innerd worden aan de Canadezen. Na afloop van deze eerste uitreiking werden te 4 uur 's middags nogmaals 400 kinderen in Eltheto toegelaten, waar bij wederom aan ieder kind een speel goed en een versnapering werd aange boden. Nie alleen voor de kinderen was dit een grote dag. Ook voor de Cana dese militairen, was het een dankbare middag. Dib was de kroon op het werk van wekenlange opoffering. Wanneer zij we(e «2'o zul Jen 7iin -r> hun eigen om geving, zullen zij ook een blijde herinne ring hebben aan de spontane kinder vreugde, dié zij deze middag te Veenen daai hebben aanschouwd. RADIO TOESPRAAK VAN DEN HEER v. d. LINDE. Ter gelegenheid van deze middag hield deg Heer C. M. van der Linde namens het E.C.N., afd. Veenendaai Donder dagmiddag om 1.15 uur een toespraak voor radio Herrijzend-Nederland. De Heer van der Linde zeide o.a. het vol gende: Ik wilde graag even een kort woordje tot u spreken namens het E.C.N. Dep. Veenendaai. Zoals U bekend, zijn in alle plaatsen in Nederland, waar onze Canadese vrien, den zijn gelegerd, Ent. Committees op gericht. Deze Committee's hadden tot taak onze bevrijders een onvergetelijke tijd in Holland te laten doorbrengen, zodat zij, wanneer zij weer terug gaan naar hun vaderland, een prettige herin nering aan Holland mee te nemen. On danks alle gebrekkige installaties welke we in deze plaats hebben, hopen wij er toet in geslaagd te zijn, de Canadezen enige ontspanning te hebben kunnen brengen. Er werden sportwedstrijden, uitstapjes, shows en dergelijke georgani seerd. Thans staan de Canadezen aan den vooravond van hun vertrek naar Cana da. En dat de Canadezen het onthaal van de Veenendaalse bevolking op prijs hebben gesteld, blijkt weer uit het vol gende feit. Onze bevrijders zijn daarom van het standpunt uitgegaan, dat men de dank altijd het beste kan bewijzen, door iets te doen voor de kinderen. Geheel be langeloos, uit eigen middelen betaald, hebben de Canadezen voor de kinderen speelgoed gemaakt, bestaande uit wiegjes voor de meisjes en de niet meer uit ons geheugen te verliezen Jeep voor de jon gens. Ik mag hierbij zeker namens de Vee nendaalse bevolking onze Canadese boys voor dit vele en mooie werk wel hartelijk bedanken. Maar niettemin mo gen wij hierbij de fa. Boers in de Zand straat niet vergeten. Deze firma heeft ogenblikkelijk op de eerste vraag van het Comité zijn werkplaats met machines geheel belangeloos hiervoor ter beschik king gesteld. Firma Boers onze hartelijke dank. Vanmiddag om iwee uur heeft het Comité in samenwerking met het gemeen, tebestuur een aantal kinderen uitgenodigd om samen te komen in Eltheto. Ofschoon het iets te vroeg voor de komst van St. Nicolaas, hebben wij onze brave Sint toch zover kunnen krijgen, dat hij zijn reis naar Nederland iets vroeger is be gonnen. Tcsamen met zijn zwarte Piet zal hij aan de uitgenodigde kinderen van 26 jaar het door de Canadezen gemaakte speelgoed uitdelen. Bovendien hebben onze vrienden ook nog voor een aardige versnapering ge zorgd, zodat we hopen, dat ook de kin deren een prettige herinnering zullen bewaren, dat de Canadezen in Veenen daai gelegerd zijn geweest. Vermoedelijk zullen geen nieuwe troe pen meer hier gelegerd worden, zodat ook de werkzaamheden van het Ent. Com. zullen worden geliquideerd. Wij danken U allen voor Uw spontane mede werking, welke wij hebben ontvangen. Wij wensen de Canadezen een behou den overtocht naar hun Vaderland en spreken de hoop uit, dat de goede ban den tussen Canada en ons land zullen blijven voortbestaan. Tot slot moet ik U namens de Can. Legerleiding in Veenendaai U allen be danken voor Uw gastvrijheid tijdens hun verblijf ter plaatse. Ik dank U. Voor de tweede helft van de twaalfde periode 1945 (11 t/m 24 Nov. 1945). Voor het Noorden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t/m 141 800 gram brood 142, 143 200 gr. bloem 144 1 rantsoen gebak 45 70 gram beschuit 146 4C0 gram suiker 147 125 gram boter 148 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas 151 100 gram chocolade of suikerwerken 152 150 gram vlees 153. 154 2 kg. aardappelen B 11, B 12 400 gram brood B 13 1 kg aardappelen A 14 2 liter melk B 14, C 14 3'/a liter melk Bonkaarten KD, KE, 512. 235, 236 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 D 11, D 12 E 11 kin- 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of dermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kin dermeel Tobakskaart Q 413 05,06 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor lucifers, vlees, melk en aardappelen zijn geldig t.e.m. Zater dag 17 November a.s. Wederom ontvangen personen van 4 jaar en ouder 1 kg aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van 1 kg per persoon is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware derhalve deze kilogram aardappelen. D>e aardappelbonnen met de opdruk (land) zijn uitsluitend geldig in het z.g. landgebied. Op de bonnen 150 en 245 zal in het Westen des lands voor een deel Argen tijnse kaas worden geleverd; in het Oos ten des lands zal uitsluitend 200 gram Hollandse kaas verkrijgbaar zijn. De Hollandse kaas zal voor de helft in vol vette of 40+ kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas worden geleverd. Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor zover de detail list of bakker deze nog voorradig heeft. Op een bon, welke recht geeft op 400 gram brcod, is voortaan 400 gram En gelse biscuits verkrijgbaar. Voor de week van 18 t.e.m. 24 No vember a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vlees, melk, aardappe len, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuid vruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 November a.s. van des mid dags 12 uur af worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 12 November mag -worden afgeleverd. HEDEL. Het Nederlandsche Rode Kruis in actie. Het Ned. Rode Kruis heeft o.a. dekens uitgedeeld in dit zwaar geteisterde dorpje.

De Vallei | 1945 | | pagina 1