Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken Een Afscheid sw oord. 15e Jaargang Zaterdag 17 November 1945 No. 799 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 ||§gg§g^ 1111113 Wk üük H3 Hl Egg ADVERTENTIES per kwartaal Jfffifnl jmk ij| Égwfk 'Byfffl Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent ^SkSÊf ËbB^BL per m m' cent. Redactie en Administratie 111 Af IIP03 IIÉW PI Él ISf™ Minimumprijs per adver- 1# IS Wirm ten,,e'3- rr x ,n. ^aosBsr Kramaw - j-r» *m ureanaBB n miMirn axm Vraag en aan tod 1.30 Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. BINNENLANDS OVERZICHT. 'Het gaat slecht dn Indonesië. Soekarno, die de krachten die hij eerst heeft opge roepen niet meer baas kan is als minister president afgetreden en heeft Sjahrir op dracht gegeven, een nieuw kabinet te vormen; zelf zou hij als president van de Indonesische Republiek aanblijven. De extremisten zijn niet verstandig geweest en lopen met de kop tegen de muur; de Britten bombardeerden en beschoten Soerabaja, nadat aan het gestelde ulti matum geen gevolg was gegeven en in plaats van aan de conferentietafel wordt door middel van modern oorlogstuig over het lot van Indië beslisteen lot, dat ons in Nederland zeer ter harte gaat. Hoewel een groot aantal Nederlanders van hun verwanten in Indië bericht ontvingen, is het eigenaardig, dat post en telegraaf in omgekeerde richting niet goed functionneren. Onze persoonlijke ervaring is tenminste, dat er steeds weer brieven en telegrammen komen, die om berichten uit Holland vragen. Daarom is het prettig, dat er thans onder be paalde voorwaarden gratis familietelegrammen kunnen worden verzonden. Prettig is ook, dat het eerste vliegtuig naar Indonesië is vertrokken. Niet minder dan 102.000 brieven werden er door Parmentier en de zijnen meegenomen. We tellen tegen woordig met duizenden! Uit Ierland bij voorbeeld zullen er 10.000 ossen naar Nederland worden vervoerd en het eer ste schip, de Orestes, is reeds te Am sterdam aangekomen. Duizenden pakket ten komen er voorts uit Amerika aan pakketten, door particulieren aan vrien den en verwanten in ons land gezonden. De gelukkigen! Er waren deze week meer mensen die gelukkig werden gemaakt! Daar waren de veehouders, voor wie enige beperkende bepalingen werden ver vallen verklaard. De melkprijs zal voor hen 3 cent per kg vet meer opbrengen, zonder dat nochtans de prijs van de melk in de consumptie omhoog gaat. De verhoging zal door een bijslag worden opgevangen door de overheid. Minister Mansholt wekte de tuinders op, een organisatie te stichten om de taak der regering ten dele over te nemen en deelde mede, dat volgend jaar vcor in de behoefte aan kunstmest kon worden voorzien. Dat belooft dan een rijker oogst! De aardappelhandelaren werden er ge lukkig mee gemaakt, dat hun voorzitter, de heer J. Bouwman, die door de P.O.D. was gearresteerd, weer op vrije voeten werd gesteld. De handelaren hadden over die arrestatie zich nogal opgewon den en zelfs met een staking gedreigd. Komen er uit Amerika goede zaken in de vorm van pakketten, uit Duitsland kan men nu zijn achterstallige loonvorde- ringen binnen krijgen. Daartoe is nodig op speciale formulieren de vordering in te dienen bij het Nederlandse Clearing Instituut, Rokin 6, Amsterdam. Maak dat u erbij komt, want tot 30 November kan men er terecht. Na haar bezoek aan Friesland gaat H.K.H. Prinses Juliana in haar functie als presidente van Volksherstel naar Overijsel en Gelderland. H.M.de Ko ningin vereerde de tentoonstelling van de R.A.F. te Amsterdam met een onver wacht bezoek. En nu de Sinterklaasverrassingen welke de distributie voor ons in petto had. Voor iedereen een extra bon voor een ons suiker en voor 5 December een extra snoepbon. Voor de rokers was het een minder prettige verrassing, dat de sigarenwinkeliers met staking dreigden gedurende de periode, die 25 November ingaat. Zij protesteerden tegen de naar hun mening te lage winstmarge in hun bedrijf. Door vermindering van de be lastingtoeslag zou deze marge kunnen worden verhoogd. Capt. Deacon tijdens zijn toespraak in de trouwzaal van het Gemeente huis. Capt Deacon ontving juist deze week het Mriitaiy Crcss. een bijzon der hoge onderscheiding. (Fo.oLamme) BIJ HET VERTREK VAN DE CANADEZEN. Donderdagmorgen in de mist, zagen wij ae Canadezen vertrekken. Met een lange rij van wagens, trokken ze voor de laatste maal door onze, de hun zo vertrouwd geworden streek. Van menigeen ging er een goed kame raad weg. In vele gezinnen was John, Charles, Jack Robert, Freddie of hoe hij heette, als zoon en boer opgenomen. Al zijn ze ,hier enkele maanden geweest velen zullen de hartelijke, gulle en ronde Canadese Boys hard missen. Over het algemeen waren het zeer bescheiden mensen, wat waren ze bang je moeite te bezorgen. Vele soldaten zei den: „Ons vertrek zal voor vele mensen hier wel een Jast minder zijn", zelfs Co lonel Mac. Donald had last van deze ge dachte, want in een onderhoud, dat wij enige dagen geleden met hem hadden, zei de Colonel: „Zet je mening maar ronduit in de krant of we een last ge weest zijn of dat het je spijt dat we gaan Op onze vraag aan enkele Canadezen of zij blij waren weer naar huis te kun nen gaan, kregen we van verschillenden als antwoord, dat zij er tegenop zagen om na vier jaar van oorlog, trekken en reizen in het leger, weer in de burger maatschappij te moefen terugkeren. Laten we hopen dat deze jongens hierin worden geholpen en de kracht zullen vinden ook deze strijd te overwinnen. Vergeten zullen we ze niet en nog minder wat ze voor ons deden. Wat onherstelbaar is jegens onze, nu vertrokken Canadese bevrijders, is: dat er geenofficieel, algemeen afscheid is ge organiseerd, waarbij de bevolking geza- melijk voor de laatste maal hun dank en belangstelling had kunnen tonen. Praten over wie of welke instantie dat had moeten doen, is van geen nut, maar jammer is het. NOG NIET TERUGGEKEERDE VEENENDALERS. De Burgemeester roept, op verzoek van het Informatie-Bureau van het Ne derlandse Rode Kruis, de familieleden van inwoners dezer gemeente, die nog in Duitsland achterbleven, op, aan de gemeente-secretarie, Hoofdstraat 100, 2e Afdeling, hiervan aangifte te doen. Het betreft hier zowel tewerkgestelden, politieke gevangenen als gijzelaars. Veenendaal, 14 November 1945. De Burgemeester voornoemd: J. H. VAN SCHUPPEN, plv. FAREWELL. The 9th Army Field Regiment and the 3rd Med. Regiment are leaving Veenendaal. We are glad to go home. We also regret very much, that we leave our friends in Veenendaal. We have been here four months; during that time the people of Veenendaal have made their home open to us, their hospitality has always been honest and I say speaking for the two Regiments that we leave with the thought, that relations between Dutchmen and Cana dians will always be most frienly and sincerely. We have interfered with the normal running of the town, we are glad to think that on our leaving the town will come to normal life and we hope and think that the city-sons of Vee nendaal will remember us kindly. We wish to all the people of Veenendaal the best wishes. The Commander Colonel MAC. DONALD. UIT DANKBAARHEID. Woensdagmorgen j.l. vond in de trouwzaal van het gemeentehuis het af scheid plaats van den zo sympathieken capt. Deacon en 25 van zijn mannen van de 3de Canadian Med. Reg., die voor Veenendaal en omstreken zo buitenge woon veel gedaan hebben, op het gebied van transport, waarover wij reeds in een vorig nummer van ons blad een en ander schreven. Nadat de Canadezen hadden plaats genomen, sprak de Burgemeester hen toe, waarvan de vertaling als volgt luidt: Kapitein Deacon, Canadese soldaten. Eindelijk bent U zover gekomen dat U naar Uw eigen land kunt terug gaan, na deze verschrikkelijke vijf oorlogsjaren, waarin U Uw leven op spel zette, voor de bevrijding van Europa. Daarvoor alleen zijn we al erg dankbaar, maar U deed meer voor ons. Toen een paar maanden geleden de transportproblemen zo erg moeilijk waren, hebt allen in Veenendaal geholpen, door Uw tijd en materiaal te geven, zonder enige vergoe ding te vragen. U gaf U allen vrijwillig voor de voedselvoorziening en het ver voer van materiaal voor de wederop- Het 19e Army Field Regiment en de 3e Med. Regiment gaan Veenendaal verlaten. We zijn verheugd naar huis te gaan. Het spijt ons ook erg dat wij onze vrienden in Veenendaal moeten verlaten. We zijn hier vier maanden ge weest, gedurende die tijd stelde de bevolking van Veenendaal hun huis voor ons open, hun gast vrijheid was altijd eerlijk en ik kan in naam van de twee regi menten zeggen, dat wij vertrek ken met de gedachte, dat de be trekkingen tussen de Hollanders en Canadezen altijd zeer hartelijk en oprecht zullen blijven. Wij hebben geholpen, het dorp weer in zijn gewone doen te brengen. Wij zijn verheugd te weten, dat Lij ons vertrek het normale leven in het dorp zal weerkeren en wij hopen en den ken, dat de inwoners van Vee nendaal eem goede herinnering aan ons zullen behouden. Wij wensen de Veenendalers het beste. MAC. DONALD. bouw van ons dorp. Gedurende deze periode van hulp aan de burgerij, hebt U een afstand afgelegd van 14008 mijl en transporteerde 1214 ton. Veenendaal is hier erg dankbaar voor. Wij kunnen U onze dank niet bewijzen zoals wij het voelen, toch bieden wij U deze kleine souvenirs aan, als een herinnering aan Holland, en speciaal aan Veenendaal, waar U de bevolking zo veel hebt ge holpen. Wij zullen U nooit vergeten. Vaarwel! Hierna werd in dank voor hun be langrijk werk, door den heer Nuyten van de A.B.D., capt. Deacon een mooi Delfts blauw bord en zijn soldaten man chetknopen, vervaardigd van een zilveren dubbeltje en kwartje aangeboden, wat zeer op prijs werd gesteld. Capt. Deacon dankte voor deze atten tie, ook namens zijn mannen en wees op de goede samenwerking welke er tussen de A.B.D. en hem was geweest. Op de vrachten, welke de Canadezen zonder vergoeding gereden hebben, werd de gewone prijs geheven, de opbrengst hiervan, een bedrag dat inmiddels tot ongeveer 10.000 gulden is gestegen, werd geschonken aan de stichting 19401945. De manschappen die hebben meegewerkt aan de vele transporten voor Veenendaal, ontvingen als herinnering, zilveren manchetknopen, uit handen van den Heer Nuyten. (Foto Lamme)

De Vallei | 1945 | | pagina 1