Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 21 November 1945 No. 800 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei' A D V ERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.—. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. WBER LOONSVERHOGING IN ZICHT? Leest men de bladen der werknemers organisaties, raadpleegt men ook uitla tingen tn de grote pers, dan merkt men duidelijk, dat er iets van loonsverhoging in de tucht hangt. Er is onder meer ge zegd, dat de kosten van levensonderhoud sedert Juni met 5 pCt. zijn gestegen en dat uit een onderzoek van de Arbeids inspectie blijkt, dat de loonsverhoging gemiddeld de grens van 25 pCt. en 15 pCt. aanmerkelijk heeft overschreden. Ook is er opgemerkt, dat wanneer men het gemiddelde weekinkomen vergelijkt met de gemiddelde weekinkomsten in 1940, blijkt, dat voor de grote steden de toegestane 25 pCt. verhoging niet toerei kend is en dat de opvoering tot 35 pCt. noodzakelijk is. Vijf belangrijke punten. Van zeer veel belang is de medede ling, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich tot de regering heeft gewend met de volgende richtlijnen voor de loon- en prijspolitiek: 1. Voor de grote steden 35 pCt. loons verhoging op basis van 10 Mei 1940, na voorafgaande goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars, waarbij dit college zich moet richten naar het gemiddelde weekinkomen voor ongeschoolde arbeiders van 35.voor geoefende 38.50 en voor geschoolde 42. 2. Voor het platteland: een minimin loon van 29.50, na voorafgaande goed keuring door het College van Rijks- bemiudeiaars, waarbij hel zijl „ioct richten naar een gemiddeld inkomen voor de genoemde categorieën arbei ders van 31.34.50 en 38. De Stichting van de Arbeid had nog meer, namelijk: 3. Bij het bepalen van het minimum loon is men uitgegaan van de kosten van het distributie-pakket. Dit pakket zal in de toekomst, bij het verruimen van de rantsoenen, in omvang en kwali teit toenemen en het sociale minimum overschrijden. Om zwarte handel van bonnen, die men niet kan inwisselen, tegen te gaan, is het noodzakelijk, dat men overgaat tot een stelsel van distributiebonnen met een alternatieve aanwending, gelijk in Engeland reeds jaren wordt toegepast. Daarbij kan men zich op een en denzelfden bon zowel goedkope als luxe artikelen aanschaffen. Dezelfde bonnen geven recht op een distributie-pakket van verschillende samenstelling en dus ook van verschillende kosten. Het sociale minimum wordt dan geba seerd op de aankoop van het goed koopste pakket. Op dit minimum kan de loonherziening gebaseerd worden. 4. Waar de kindertoeslag op zichzelf niet voldoende is voor de aanschaf fing van het distributie-pakket, be veelt de Stichting van den Arbeid de regering aan,- ter leniging van de noodtoestand, waarin zich een gedeel te der kinderrijke arbeidersgezinnen bevindt, deze gezinnen een subsidie toe te kennen, bijv. in de vorm van distributie-waardebonnen, waarop be paalde levensmiddelen gratis verkrijg baar zijn, te beginnen met het derde kind. Hoewel dit een ongewenst systeem is, acht de Stichting het voor een tijdelijke regeling op zijn plaats. Dit voorstel is ook enige maanden geleden reeds aan de regering ge daan. Het vijfde punt van de Stichting is: 5. Er is een spaarregeling noodzakelijk, die voorzien kan in de opeenhoping van noodzakelijke vernieuwingen in kleding, dekking, huisraad en schoei sel, die een arbeider met een mini mum-loon voor zijn gezin niet betalen kan. De regering is verzocht den ar beider met een minimum-loon hiertoe een voorschot te geven. Opdat zwar te handelaars voor deze regeling niet in aanmerking komen, moet zij de gegevens, die haar thans door de geldsanering ter beschikking staan, consulteren. Volgens een mededeling van den werk geversleider Vermeulen, zouden de werk gevers-leden van de Stichting van de Ar beid zich bij dit adres hebben aangeslo ten. Het spookbeeld van de inflatie. Wij staan voor moeilijke vraagstukken. Het spook van de inflatie is voor ons allen, zowel werknemers als werkgevers een schrikbeeld. „Patriot" heeft het in een radiopraatje zo scherp geformuleerd: „Wij weten, dat er nog altijd tien duizenden Nederlandse gezinnen zijn, die leven beneden het bestaansminimum, dat wij eigenlijk voor een volk als het onze nodig vinden. En toch mag er nog niet toegegeven worden aan den begrijpelijken aandrang om het loonpeil op te trekken tot waar het (volgens onze eigen sociale begrippen) zo snel mogelijk komen moet. Want wij mogen niet de kant op, dien men elders wel gegaan is, de kant van inflatie. Wij mogen niet treden in den noodlottigen cirkelloop van loonsverho ging en prijsverhoging. Wij moeten de teugels strak houden, wil ons economisch leven niet op hol slaan, de glijbaan af." Truman pleit voor loonsverhoging. Eigenaardig is> dat in Amerika de in komsten der arbeidersklasse waarschijn lijk 20 millioen dollar achteruit zullen gaan door de stopzetting der oorlogspro ductie en de daarop gevolgde algemene loonsverlaging. Nog eigenaardiger is, dat Precast Tri'.mao eer) onmiddellijke loonsverhoging, zonder verhoging van de kosten van levensonderhoud, het enige verzachtende middel hiertegen acht. „Dit kan gebeuren", zeide Truman, „want de industrie is in staat de lonen te verhogen zonder een verhoging van de prijzen". Hij erkende evenwel, dat sommige kleine ondernemingen op het ogenblik niet in staat zouden zijn tot loonsverhoging over te gaan. Hij wekte de arbeiders daarom op, niet meer te eisen dan de industrie of de gemeenschap bij de huidige stand van zaken zou kun nen geven. Dat is ons eigen loon-inten- sieve bedrijf prijsverhoging onverbreke lijk verbonden is aan loonsverhoging, zal wel niemand ontkennen. Het zijn echter niet meer de werkge vers- of de werknemersorganisaties, het is ook niet de Stichting van de Arbeid, maar het is in de eerste plaats de rege ring zelf, die ten aanzien van het netelige vraagstuk der lonen en prijzen haar standpunt zal moeten bekend maken. Mr. B. BIINENLANDS OVERZICHT. De strijd in Indië is nog steeds niet ten einde. Reeds meer dan een week zijn de Brits-Indische troepen bezig, Soerabaja te bezetten en telkens weer komen er be richten over bombardementen, over zwa re nationalistische aanvallen die werden afgeslagen, waarna de spanning dan weer afnam. Met de onderhandelingen verloopt het minder vlot. Ze moesten worden uitge steld, maar Luit.-generaal Van Mook hoopte, dat zij toch binnen enkele dagen zouden gehouden worden. Alleen door besprekingen kan de Indonesische vrij heidszaak worden gediend en rust en orde moeten er in het land zijn, wil men de zo nodige voedselvoorraden nodig om een dreigende hongersnood te voorkomen kunnen distribueren. Te Batavia, waar er zo nu en dan maar schermutselingen voorkomen en uit welke stad in de regel wordt gemeld, dat het er rustig is, worden sinds October niet minder dan 144 Nederlanders vermist. We kunnen ons dan ook wel voorstellen, dat er heel wat rustige burgers zijn, die na de harde jaren gaarne repatriëren en het nog steeds onrustige Indië de rug toe willen keren. Het komende half jaar zullen er onge veer 50.000 mensen terugkeren in het vaderland. Er wordt op gerekend, dat de meeste repatrierenden berooid tetrugkomen dat zij bovendien lichamelijk en gees telijk veel hebben geleden. Laten we hopen, dat het meevalt. Het landelijk ,.N.-c5-i» Indië", is «mi reeds full speed aan" het werk om de terugkerenden met raad en daad, met allerlei artikelen bij te staan. Een deel der repatrierenden zal met vliegtuigen komen. Het eerste vliegtuig contact met Indonesië is reeds tot stapd gekomen. De D C 4, met het record aantal van 102.000 brieven aan boord, werd door Parmentier veilig naar Ba tavia gebracht. Ze weten nu in Indonesië tenminste weer wat er in Nederland gebeurde. Tegen Max Blokzijl werd, in cassatie, opnieuw de doodstraf geëist. Z'n hoge baas, de oorlogsmisdadiger Seyss Inquart, die geen Oostenrijkse verdediger kon krijgen voor het grote proces dat hem te Neurenberg wacht, zal misschien worden uitgeleverd om in Nederland nog eens voor een bijzonder gerechtshof terecht te staan. Juliana op reis. H.K.H. Prinses Juliana bracht als pre sidente van Volksherstel bezoeken aan Drente en Overijsel. Petroleum uit de Drentse bodem. Te Schoonebeek, een der oudste dorpjes, zijn gedeeltelijk tusschen de boederijen boortorens verrezen, om de kost bare olie uit de bodem te halen. Een der tankwagens wordt met de juist uit de Drentse bodem opgepompte olie gevuld. Foto v. Buiten-P. LAND- EN TUINBOUW. De herwinning van door de oorlog verloren gegane gronden maakt goede voortgang. Als er geen onverwachte dingen gebeuren, zullen nog dit jaar zo wel de Wieringermeer als Walcheren droog komen. Eerst als het zover is, zal de balans van de schade kunnen worden opgemaakt. Het laat zich aanzien, dat deze op het oude Walcheren belangrijk groter zal zijn dan in de Wieringermeer. In deze laaste polder hebben we naar verhouding van de oppervlakte betrekke lijk weinig gebouwen en een goed ver kavelde bodem. Over de schade veroor zaakt door het zoute water op het eiland willen we deze keer niet spreken. Maar wel over de verkaveling. Walcheren is het .resultaat van eeuwenlange bewoning, d.w.z. dat het 'n zeer versnipperd aanzien heeft gekregen. Er zijn honderden zeer kleine bedrijfjes waarop fruitteelt, maar ook kippenhouderij Van grote betekenis was. Nu het zoute water de bomen heeft gedood, zal er lange jaren geen fruitteelt mogelijk zijn en daardoor is het kleine landbouwbedrijf er onmogelijk geworden. Walcheren zal dus geheel moeten worden vernieuwd. Het eiland zal er binnenkort uitzien als een jonge jx>lder met nieuwe huizen en geen bomen en waarschijnlijk zal men er een geheel nieuwe verkaveling moeten .uitvoeren. Ir. Mesu, de directeur van de Cultuur technische Dienst heeft reeds medege deeld, dat alle door de oorlog verwoeste streken bij het herstel van de schade tegelijkertijd in een landbouwkundig be tere toestand zullen worden gebracht dan .."-ts zij oer de oorlog vpfkgerden Het zou natuurlijk niet verstandig zijn, de oude, onbevredigende toestand te herstellen. Zo grijpt Nederland ook de oorlogs schade aan als een middel om de boe renbedrijven te verbeteren, maar het ge volg daarvan is, dat er minder bedrijven komen en dat dus een aantal families niet naar de oude woonplaats zal kunnen terugkeren. De vraag is nu maar, waar wij heen moeten met de overtollige gezinnen. Ir. Mesu heeft de nadruk gelegd op de noodzaak van vrijwillige verhuizing. Het is te hopen, dat de regering in staat zal zijn, andere voldoend aantrekkelijke vestigingsgelegenheid te vinden. Dit is een uiterst moeilijke zaak, die samen hangt met de mogelijkheid van nieuwe inpolderingen, emigratie en annexatie en met ons toekomstig afzetgebied voor groenten, fruit, eieren enz. En daar over vermag nog niemand iets te zeggen. Voorshand kunnen wij niet anders doen dan onze landaanwinning zoveel mogelijk te versnellen en onze bedrijven zo practisch mogelijk in te richten. Het is wél waarschijnlijk, dat in de toekomst aan jonge boeren en tuinders, die voor een bedrijf in aanmerking wensen te komen, bepaalde vestigingseisen zullen worden gesteld. In de landbouw zal het net zo gaan als bij de midden stand: zonder diploma krijgt niemand meer een bedrijf. Inmiddels gaan de onderzoekingen op het gebied van bedrijfsverbetering voort durend door. Zo heeft een lange serie proeven op het gebied van de fruitteelt bijv. aangetoond, dat het zwart houden van de grond onder fruitaanplantingen voordeliger is dan er gras op te laten groeien. Alleen bij boomgaarden van meer dan tien jaar oud doet het gras weinig nadeel meer aan de ontwikkeling van de bomen en aan de fruitopbrengst. Wel schijnt bij zwarte grond de gevoe ligheid voor kanker groter te worden. Een ander resultaat, ditmaal van bui tenlandse proeven, is. dat door het breken van bietenzaad een aanzienlijke besparing op het zaai zaad kan worden verkregen. De bespa ring zou voor ons land bij de thans gel dende prijzen ongeveer een half millioen gulden bedragen voor de suikerbieten teelt alleen reeds.

De Vallei | 1945 | | pagina 1