Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 24 November 1945 No. 801 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 HEH flf Hf BB jR fiHB B ADVERTENTIES per kwartaal gSMp^Swk ÊjÊl BEsSl» 3§fP 99 NP® 99 Gewone advertentieprijs Losse nummers 6, cent Hm gBB V' - «33H jËËSÊ jjfll H per m.m< 15 cent. Redactie en Administratie 4HV igp|fifiy gjjg HB Minimumprijs per adver- Parallelweg 8, Veenendaal ^w|38 jmjirTil i^Bepww kMB tentie 3.—. Telefoon 601 If&iS ütf JBW Ü«B Bi BH B ^raag e" aanbod f 1.30 Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meeTTcent. WINTER 1945. Winter daalt over het land en legt zich stil op bloem en blad. Eerst komt het najaar, met storm en re gen, met woeste windvlagen als een laatste protest tegen de enkele bloemen die nog doorbloeien willen en het laatste restje zomer vast willen houden. Dan komt de stilte van de winter; stille, sombere dagen, komen op onzichtbare, maar toch duidelijk waarneembare vleugels aan gewiekt. De mens die dit alles aanschouwt voelt soms in zich eenzelfde sombere stilte, alsof dit afsterven in de natuur voor goed zou zijn. Er is iets verloren gegaan, want het doet hem pijn terug te denken aan de zomer met de stralende zonnedagen, de kleur en fleur, die de natuur toen ten toon spreidde. En nu is dit alles voorbij stil, doods, uitzichtloos ligt de winter voor hem. Is het een einde? Velen zullen dit zo ge voelen, vooral in deze tijden na de span ningen van de voorgaande jaren van onder drukking en rechtsverkrachting, van angst en smart over het verlies van die hen dier baar waren. Een onvermijdelijke reactie, die zich dikwijlsuit in onbestemd somber en droefgeestig gevoelsleven. Een einde? Neen! Nu niet en nimmer! Evenals de natuur, heeft ook de mens rust nodig. Ook hij moet nieuwe kracht ver zamelen om zich straks weer te kunnen ont, plooien. Er is een tijd van hoogspanning en een tijd van ontspanning en daar tussen in ligt een periode van reactie, die de moeilijkste van dc drie. is. Na deze winter komt er weer een voor jaar, altijd weer, altijd opnieuw vertoont zich straks de natuur weer in volle pracht en praal. Het is de eeuwige wisselgang der jaar getijden, die nooit faalt of mist. BINNENLANDS OVERZICHT. We zijn er dit jaar laat mee geweest, maarwe hebben lang genoeg gewacht op de troonrede de eerste die na 1939 werd gehouden. Het was een lange, sobere rede, waarin Hare Majesteit de Koningin slechts met enkele gevoelvolle woorden het ver leden aantipte, doch dadelijk daarop het oog op de toekomst richtte. En dan dient gezegd, dat de troonrede weinig nieuws gaf; het contact tussen rege ring en volk is blijkbaar zo stevig, dat de troonrede ook niet veel nieuws kon brengen. Want wij wisten al, dat de Regering ernaar streeft, Nederland als rechtsstaat te doen herleven dat de financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten haar bij zondere aandacht heeft; dat de Regering er- maar streeft, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet dat in Indonesië ons geen wraakoefening voor ogen staat, noch de vestiging ener kolo niale overheersinghet was ons allen bekend. Maar al bracht de troonrede 1945 dan niet veel nieuws, het geeft algemene vreugde, dat zij weer kon worden gehouden. Den Haag heeft de derde Dinsdag van November toch zijn uitgestelde Prinsjesdag gekregen en wij hebben, uitgesproken voor de Voorlopige Staten-Generaal een troon rede gekregen die toch een duidelijk over zicht gaf van hetgeen ons in de toekomst van de regering staat te wachten. Met kracht zal aan de opbouw worden gewerkt; in 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar be schadigde woningen definitief worden her steld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe wo ningen worden gebouwd. De plannen voor volledige bevrediging van de behoeften van volkshuisvesting en industrie worden krach tig ter hand genomen; op den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rapport wordt een herziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van arbei dersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemene volksverzekering, in de eerste Knoppen zullen zwellen, sneeuwklokjes zullen weer de eerste pogingen wagen het voorjaar in te luiden, veulens zullen dartelen en lammeren buitelen in de weide! Vogels zullen den Schepper ter ere dank baar hun schoonste lied zingen in de toppen van de ontbottende bomen. Alles zal leven, leven! Voor die ontwa king moet ook de mens zich voorbereiden. Hij zal moeten ontwaken om zich gereed te maken voor de roeping van het leven. Evenals in de natuur plant en dier, boom en bloem van elkaar afhankelijk zijn, moet ook de mens tot het besef komen, dat er voor hem plichten zijn tegenover de samen leving. Hij zal niet alleen aan zichzelf moeten denken, aan z'n persoonlijke verlangens en vermaken, doch zal zich moeten realiseren, dat de mens op aarde is om te dienen, om een gemeenschap te vermen, waarin voor een ieder plaats is. Dit geldt in eerste instantie voor de ster ken, maar zeker niet niinder voor de zwak ken en voor degenen, die door lichamelijke gebreken of ziekte niet in staat zijn aan het actieve leven deel te nemen. Dan toch is er ook voor hen een taak, die tegenover den naaste vervult moet worden. Wat zou een mens zijn, zonder zijn mede mensen? Niets, maar dan cok niets! Alleen wanneer hij zich dit heeft gereali seerd, dan zal het leven hem vreugde schen ken, dan zal in hem de drang ontwaken verder te leven, te werken en te srijden voor een betere samenleving, waarin oorlog, ge weld en misstanden zullen zijn uitgebannen. Dan zullen najaar en winter den mens niet droef en somber stemmen, maar zal er rust dalen in zijn hart, omdat'dé wetenschap, -lat straks ondanks de winterse schijndood het voorjaar weer aanbreken zal, hem nieuwe kracht en levensmoed schenkt. Dan zal straks de glans van vernieuwing haar af schaduwing vinden op zijn leven. plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor de oude dag. Volgens het Koninklijke Woord zijn wij thans gewikkeld in een strijd van even grote hevigheid en betekenis als die der oorlogs jaren: de strijd om dc vrede om de ware vrijheid en om hernieuwde voor spoed. De ontwikkeling der gebeurtenissen cp Java vervult de Koningin met grote zorg. ,,Ik betreur diep het leed dat tot aan het herstel der orde over Java's bevolking on vermijdelijk zal komen", aldus Hare Ma jesteit. Intussen schijnt de extremistische bewe ging, waaraan vooral de jongeren deel ne men, meer en meer de overhand te krijgen en steeds harder zal er worden ingegrepen. Met de besprekingen tussen de Indonesische regering, de Nederlanders en de Britten ging het slecht: de eerste conferentie heeft geen resultaat opgeleverd. De gevechten daaren tegen nemen in hevigheid toe. Nu werd Semarang gebombardeerd en te Soerabaja is de moderne oorlog in volle gang. Getallen van 30 tot 40 duizend doden werden reeds gemeld. Sjahrir, de nieuwe minister-president, heeft verklaard, dat hij speciale maatregelen zou nemen om te ver hinderen, dat Batavia een zelfde lot zal ondergaan als Soerabaja. In Nederland werd de meer vreedzame strijd van den fiscus tegen de zwarte han delaren voortgezet. Plotseling bleken de safes niet meer safe en kon de fiscale recherche, dank zij een nieuw K.B., de safes even zeven dat wil zeggen, dat zij in die safes een onder zoek konden instellen om belastinggegevens te verzamelen of eventueel beslag leggen op papieren ten einde de betaling van be lastingen te verzekeren. En niemand mag meer in zijn safe tot de controle is geweest. Is dat even een blokkade! Elkaar gevonden. De regering en de radio-omroepvereni gingen zijn het eens: in de Stichting Radio-omroep in Overgangstijd zal elke radio-omroepvereniging een lid kunnen aanwijzen. OFFICIEELE BONNENLIJST voor de eerste helft van de 13e periode 1945 (25 November tot en met 8 December 1945) voor het Noorden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 513. 300 tot en met 306 800 gram brood. 307, 308 200 gram bloem. 309 400 gram suiker. 310 100 gram suiker. 311 125 gram boter. 312 250 gram margarine. 313 100 gram vet. 314 200 gram kaas. 315 150 gram vlees. 316, 317 2 K.G. aardappelen. B 21, B 22 400 gram brood. A 23 2 liter melk. B 23, C 23 '3y2 liter melk. B 24 1 K.G. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 513. 400, 401 800 gram brood. 402, 403 200 gram bloem. 404 250 gram rijst of kindermeel. 405 500 gram suiker. 406 100 gram suiker. 407 250 gram boter. 408 125 gram margarine. 409 200 gram kaas. 410 6 liter. melk. 411 150 gram vlees. 412 1 K.G. aardappelen. D 21, D 22 400 gram brood. E 21 250 gram rijst of kindermeel'.» Tabakskaarten enz. T 01 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 01 100 gram chocolade of suikerwerken. X 01 2 rantsoenen tabaksai ukcicu (geen import-sigaretten) De bonnen voor vlees, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 December a.s. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en ouder wederom een K.G. aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van één kilogram per persoon is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware derhalve deze kilogram aard appelen. Voor de week van 2 tot en met 8 De cember a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor- vlees, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten, tabak en 'versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 November a.s. van des middags 12 uur af werden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 26 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 315 en 411 voor vlees en 316 voor aard appelen worden ingeleverd. Inlevering restantbonnen scheerzeep. De detaillisten kunnen restanten van de bonnen 11 der tabakskaart voor scheerzeep tot ten hoogste 9 stuks doorgeven aan hun grossier. De grossiers kunnen deze van de detaillisten ontvangen bonnen in de week van 25 November tot en met 1 December a.s. Inleveren bij dé Distributiedienst, waar voor eveneens coupures 436 worden uitge reikt. De Dir. der Distributiekring Veenendaal, G. HENSEN. Zonder stroom. Woensdag zat onze streek enige uren zon der electrische stroom. Wat was er namelijk aan de hand? De wegversperringen op de Biltseweg bij het fort De Bilt werden opgeruimd, met het op blazen hiervan werd omstreeks half twaalf de kabel van de P.G.E.M. beschadigd, waar door het oostelijk deel van de provincie Utrecht zonder stroom kwam. Een gedeelte van het stroomloze net werd langs een an dere kabel voorzien en een ander gedeelte kon op het net van de P.G.E.M. worden aangesloten. N.V.H. H.A.R.K. Speciale oproep tot de Jeugd van Veeendaal. Jongens en meisjes, -In de komende dagen hebben we heel spe ciaal jullie hulp nodig. Er is n.l. over heel ons land een actie gaande dm de jeugd in de geteisterde gebièden aan speelgoed te helpen. Een pracht-idee tegen Sinterklaas. Ze zijn daar letterlijk alles kwijt. En 't is ook wel heel erg, dat de jongens en meisjes daar geen enkel stuk speelgoed meer heb-* ben, om mee te spelen. Dat kan niet. Vee nendaal is aangewezen om Rhenen en Zee land te helpen. Ik weet zeker: dit/plannetje is ook uit jullie hart gegrepen. De hoofden van de scholen hebben hun hulp bij de in zameling toegezegd. Dinsdag a.s., de dag van inlevering, worden alle scholen bedol ven onder tollen, ballen, springtouwen, spoortreintjes, mecano's, halma-, domino-, mensch erger je niet-spelen, knikkers, mono poly, meyong, kwartetten, proppeschieters. vlechtwerk, blokkendozen, stoommachines, enz., énz., enz. Jongens en meisjes, mag ik jullie een raad geven? Ga nu dadelijk naar jullie kast met speelgoed, en zoek daar één van de mooiste dingen uit, en geef dat. Je zult zien, hoe fijn gevoel dat geeft, en hoe mooi Sinter klaas-feest dat ook wordt voor jullie. Als je niet meer op school bent, toe, geef 't dan even aan je buurjongen mee, of breng het er zelf heen. Hoeveel vrachtauto's zullen we nu weer nodig hebben, om het weg te brengen? Veense jeugd, aan jullie het antwoord. Laat het zo worden, dat heel- veel kincjeren in Rhenen en in Zeeland dcor jullie een heel mooi Sinterklaas-feest zullen vieren. VOOR DE ZONDALr. Gen. 22 8: En Abraham zeide: God zalvoorzien. Wat de mensen in de loop der tijd al niet met dat woord „Voorzienigheid" gesold heb ben is ontzaggelijk. Hitier stelde de Voor zienigheid voor, als de macht die er vcor zorgen zal dat de moedigsten, de dappersten het in deze wereld zullen winnen. En ook vele „christenen" hebben een heel verkeerd denkbeeld van de Voorzienigheid. Dr. van Niftrik wijst daar op in zijn pas verschenen „Kleine Dogmatiek Hij zegt dat menigeen zich als een hereboer in het rijk van Gods voorzienigheid voelt (Luc. 12 1621). „Voor het besef van de gemid delde orthodoxen Nederlander zorgt de Voorzienigheid ervoor, dat het bedrijf en de modelboerderij, die Nederland heet, onge stoord functionneert." Dc grote fout is dat men het voorzienig- heidsgeloof heeft losgemaakt van het offer. En toch zo is het in Gen. 22: Zie Voorzie nigheid zorgt hier voor een offer. „God zal Zichzelven een Lam ten brandoffer voor zien, mijn zoon". De voorzienigheid los van het offer van Christus is een heidens begrip. De Heere heeft in het Lam, Jezus Chris tus, voorzien. En nu, ja nu mag ik geloven dat Hij mij brood en kleding zal schenken en in al mijn nooddruft zal voorzien. Op grond van het Kruis der verzoening, dat God opgericht heeft in deze wereld, waar het Lam, mijn Borg en Zaligmaker gehangen heeft, mag ik geloven dat Zijn vaderlijke hand in heel mijn leven mij zal vergezellen, en dat die hand mij zal schenken, alles wat Hij meent dat ik nodig heb. Iemand die niet in het Kruis van de Heere Jezus Christus, Gods vrijmachtige genadige ziel heeft aanschouwd,, kan niet geloven in de Bijbelse Voorzienigheid Gods. Gods verloste kinderen hebben geen en kele reden om in de war te zitten over „dé rest", over de omstandigheden. De Heere heeft immers hun grootste zorg weggenomen n.l. hun zonde. En zou die God niet zorgen vcor de rest? Daarom, zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid, en alle deze dingen zullen U bovendien geschonkeri worden. Renswoude. - J. J. v. d. KRIFT.

De Vallei | 1945 | | pagina 1