B*P h W kkkfl Si-s; - Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 28 November 1945 No. 802 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 flHflB ESI SË3E M&k H Hl M| ADVERTENTIES per kwartaal pppSSBH» fells ^0 Èj?f§ SS® HHF^® «s Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent ^^B ■BBR BB BB SMujBk Per mm- cent. Redactie en Administratie Sa JÊÊLM^ SSj Minimumprijs per adver- Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. HET ANNEXATIE-VRAAGSTUK. Toen in de loop van 1944 de Duitsers in Nederland overgingen tot het stellen van inundaties in steeds grotere omvang, wekte dit bij de Nederlandse regering in Londen ernstige zorg. In Juli 1944 schreef de Minister van Bui tenlandse Zaken, Mr. E. N. van Kleffens naar aanleiding der Duitse vernielingen en inundaties een artikel in FOREIGN AF FAIRS (Ned York). Aan het einde van dit artikel wijst de minister op de noodzaak van schadevergoeding en stelt in het licht, dat, wanneer de Nederlandse bodem op grote scüaal onbruikbaar wordt gemaakt, een juis te compensatie daarvoor slechts kan worden gevonden door annexatie van Duits grond gebied zonder Duitsers. Door het Londense VRIJ NEDERLAND (van eind Juli) werd deze eis overgenomen, met dezelfde beperking, dat niet Nederlandse expansiezucht hier voorzit, doch slechts een gerechtvaardigd verlangen naar schadeloos stelling. Daar in de maanden September en Octo ber van 1944 de Duitsers in het nog niet bevrijde gedeelte van ons land op steeds groter schaal overgingen tot de gevreesde vernielingen en inundaties, tot het aanrichten van een schade, die buiten alle verhouding stond tot de door de oorlogvoering te billij ken maatregelen, werd door de Nederlandse regering een nota verzonden aan de rege ringen der Verenigde Volken en de met hen geassocieerde regeringen. De Nederlandse regering heeeft op 29 Oc tober, per radio, de tekst van deze nota be kend gemaakt. De regering wees er op, dat vnivy Dïr.t Nederlandse volk hof rorbt wordt -^vGrbehouden, om na de 'bevrijding Duits grondgebied te eisen als vergoeding voor de willekeurige en kwaadwillige schade en ver nieling, welke de Duitsers in Nederland hebben aangericht. De verklaring luidde (verkort): „Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat tengevolge van wat door de Duitsers is aangericht, de herstelmogelijkheden van Ne derland met zijn dichte bevolking op ernstige wijze bedreigd zijn. Uit het oogpunt van landbouw, als dat van nijverheid en handel heeft deze vernieling werkelijk ongekende afmeting aangenomen. Hier komt nog bij de stelselmatige plundering, die dcor de bezet tende mogendheid in ongekende omvang werd toegebracht en zijn brandschatting van de bevolking met terzijdestelling van de Haagse conferentie van 1907 en van alge meen internationaal recht en gebruik. Het is onmogelijk te verwachten, gezien ook de rechtmatige eisen van andere landen tegen Duitsland, dat Duitsland in staat zal zijn binnen afzienbare tijd de schade, welke het aan Nederland heeft toegebracht, goed te maken door het overdragen van economische goederen. De ervaring, welke na de vorige oorlog werd opgedaan, leert welk een moei lijkheden aan zulk een overdracht verbonden zijn. Aangezien verder het algemeen belang vordert, dat Duitsland eens en vooral wordt duidelijk gemaakt, dat agressie niet helpt en dat het Nederlandse volk tot de gevolgtrek king zal komen, dat ondanks zijn ingeboren afkeer tegen alles wat naar bewapening roept, dat in dit geval de aanvaller een aan zienlijk deel van de bijdrage tot vergoeding dient te leveren en dat hiertoe een geschikt aangrenzend deel Pruisisch gebied hetzij aan Nederland zal moeten worden afgestaan, hetzij op een of andere wijze onder de eco nomische beheersing van Nederland zal wor den gebracht in tijdelijk of blijvend verband. De Pruisische bewoners van zulk gebied zullen dan naar het overige Duitsland moe ten worden overgebracht. Het kan niet de taak zijn van de tegenwoordige regering, om het land, dat op het ogenblik niet ge raadpleegd kan worden te onderwerpen aan een bepaalde politiek in een zo gewichtige aangelegenheid, welke niet aanstonds beslist behoeft te worden. Maar de Nederlandss regering beschouwt het als haar plicht zich het recht voor te behouden in het bijzonder om na de bevrijding een weloverwogen me ning en eisen tot uiting te brengen. Derhalve brengt zij die ter kennis van de regeringen der verenigde volkeren en aan de daarmede geassocieerde regeringen in het algemeen. Hierbij laat de Nederlandse regering bui ten beschouwing alle zorg en lijden, welke aan het Nederlandse volk door de vertegen woordigers van het Duitse volk zijn veroor zaakt, door massa-deportaties van mannen, die zij hebben aangericht. Dit onrecht roept om vergelding, maar kan nooit door ver goeding in stoffelijke zin worden betaald." Thans, een half jaar na de algehele bevrij ding van ons Vaderland, heeft de politieke opinie gelegenheid gehad zich over dit on derwerp te vormen. De openbare mening heeft onder verschillende invloeden gestaan: aanvankelijk incidentele artikelen in week bladen, soms in dagbladen, die echter nog weinig ruimte konden bieden wegens papier schaarste. Zo werd in de maanden Juni de annexatie aangeroerd in het FRYSK LAN- DOUBLêD (2-6), het FRIESCH DAG BLAD (20-6) en DE GELDERLANDER, in welk blad een drietal artikelen van de hand van mr. L. Keyzer gewijd aan de ge schiedenis van de bedoelde grensstrook. In de grote rede „Herstel en Vernieu wing", op 27 Juni gehouden, waarin de re geringsverklaring van het kabinet-Schermer- horn was vervat, werd door den minister president gezegd: „Deze annexatie is zozeer een zaak, die gedragen of verworpen moet worden door het zedelijk besef en het zake lijke inzicht van ons volk, dat de Regering er prijs op stelt te bevorderen, dat door een openbare discussie de publieke mening zich hierover in bezonkenheid vormen kan." Als bijdrage tot deze discussie verschenen in enkel e grotere bladen rubrieken, waarin zowel voor- als tegenstanders der annexatie, en ook de pleiters voor een annexatie onder bepaalde bijzondere voorbehoudenaan het woord kwamen. Zo werden in HET PA ROOL in de maanden jnii tn Augus'tu» brieven over dit onderwerp opgenomen, waarin allerlei meningen te beluisteren wa ren. De eigen opinie der dagbladen over dit zo moeilijke onderwerp is over 't algemeen vrij vaag gebleven. Men krijgt de indruk, dat aanvankelijk meer de voorstanders van an nexatie aan het woord kwamen, doch dat later ook de bezwaren en nadelen uitvoeri ger werden belicht. Een uitgesproken mening tegen annexatie heeft het communistische dagblad DE WAARHEID, zie b.v. het artikel van 7 Augustus in de Gelderse editie, dat zegt: „Het Nederlandse volk zal zich ter gelege ner tijd tegen deze plannen moeten verzetten. Nederland mag niet streven naar gebieds uitbreiding, ten koste van wie dan ook. Het Nederlandse volk had er niet alleen belang bij de vrede te winnen en te bevorderen. En annexatie heeft juist het tegenovergestelde tengevolg. Het is oorzaak, dat imperialis tische en reactionaire groeperingen"mid dels de uit annexatie voortvloeiende wrij vingen, weer de gelegenheid krijgen een nieuwe oorlog voor hun belangen voor te bereiden. De fouten van Versailles zijn een duidelijk voorbeeld. Reeds daarom heeft „De Waarheid" zich hiertegen in het tijdens de illegaliteit verschenen „Volksprogram" scherp verzet. „Geen volk kan vrij zijn, dat een ander volk onderdrukt" heeft Marx terecht gezegd. Wij moeten niet vreemd gebied annexeren, maar wij moeten in gans Europa de vrede orga niseren." De Friese editie van DE WAARHEID schrijft (10 Augustus): „Annexatie van vreemd ook van Duits gebied is een uitgesproken reactionnair belang. Annexatie is een voortvloeisel uit dezelfde verderfelijke imperialistische aspiraties, die ons vijf jaren in afgrijselijke oorlogsellende ondergedom peld hielden. Annexatie, onder welke voor waarden ook, schept onvermijdelijk eenmaal wrijvingen, die 'tot nieuwe rampen aanleiding kunnen zijn. Reeds deze verfoeilijke vooruit zichten alleen zouden reden te over* zijn, om annexatie te verwerpen. De Veluwse editie van DE WAARHEID meent: „Je Maintiendrai" heeft zelfs de grenzen van het te annexeren gebied reeds vastge steld. De andere annexeerders zijn overeen komstige Hollebollegijzen. Je zoudt ze niet terugkennen, die bescheiden mensen uit het kleine Holland, als je niet wist, dat hier de reactie aan het woord is, die voor geen andere wil onderdoen." Van geen der grote dagbladen kan men zeggen, dat het met dergelijke argumenten tegen de annexatie is, doch evenmin kan men een blad aanwijzen, dat zonder voor behoud en met vuur pro annxatie pleit. Wanneer men instemming met de annexatie vindt, is dat onder velerlei voorbehoud, het zij inzake de grootte van het gebied, de handelwijze met de bevolking of met het oog op de consequenties in de buitenlandse po litiek. Streeksgewijze bestrijding van Ratten- en Muizenplagen. Het inzicht, dat een doeltreffende bestrij ding van ratten en muizen slechts mogelijk is bij gezamenlijk optreden, heeft in het voor jaar van 1944, geleid tot de instelling van de „Commissie inzake de bestrijding van ratten en muizen". Reeds in de zomer van dat jaar mocht het gelukken in verscheidene delen van ons land de veldmuizenplagen krachtig te be perken. De oorlogshandelingen in September 1944 maakten evenwel plotseling een einde aan de werkzaamheden en in Mei moesten zij nagenoeg geheel opnieuw worden aan gevangen: van het wetenschappelijk archief in Wageningen was een deel verloren ge gaan en uit het laboratorium waren alle in strumenten ontvreemd. Tegelijkertijd bereik ten de Commissie tal van berichten, waaruit een grote toename van het ongedierte bleek, vooral in de gebieden, die door inundatie en oorlogshandelingen reeds veel te lijden hadden. Een vijftal firma's op het gebied van de rattenbestrijding bleek over voldoende voor raden en personeel te beschikken om de be- M.iijdiug in een y elisie S'iee* ter iiuuu ie nemen. Achtereenvolgens werden Zeeland, Texel, de Lijmers, de gebieden tussen de grote rivieren Rijn, Waal en Maas, de Ve- luwezoom, Arnbem, alsmede Noord- en Midden-Limburg aan een' grondige behande ling onderworpen. Met de desbetreffende Rijksbureaux werd overeengekomen de be- strijdingsfirma's en fabrikanten van bestrij dingsmiddelen zoveel mogelijk medewerking te verlenen bij de invoer van de hoognodige gifstoffen. Veel is reeds tot stand gekomen, maar het gestelde doel is nog niet geheel bereikt. De ervaring heeft geleerd, dat de beste resul taten verkregen worden door streeksgewijze bestrijding. De genoemde Commissie heeft bij voorkeur van deze methode gebruik ge maakt. Inlichtingen kunnen ingewonnen wor den bij haar Secretariaat (dat tijdelijk is ge vestigd in het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, Bezuiden- houtseweg 30, Den Haag of bij de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen. DISTRIBUTIEKRING VEENENDAAL. Voor de laatste maal worden H.H. De taillisten er attent op gemaakt, dat het ten strengste verboden is bonnen in te nemen, op te halen of wel goederen af te leveren op neg aan te wijzen bonnen voor Vrijdag middag 12 uur. Bij overtreding volgt onher roepelijk sluiting van het bedrijf. Ingevolge een ontvangen circulaire van het C.D.K., wordt hiermede bekend gemaakt, dat bij aanvragen van extra brandstoffen bij bevallingen, geen speciale verklaring van de artsen nodig is, doch volstaan kan worden met hetzelfde formulier (MD 133-02) waar op reeds aanvragen om extra voedings middelen werden ingediend. Vanaf 26 November is in de kring Vee nendaal, bon V 02 van de Groente-, Vis- en Fruitkaart aangewezen voor aankoop van 250 gram verse vis. Vlees, spek, kaas, textiel. De C.C.D. heeft te Bennekom tal van voorraden in beslag genomen. Wc zijn dankbaar Nederland zal de B.B.C. binnenkort een stoffelijk bewijs van zijn dankbaarheid voor de uitzendingen in bezettingstijd aanbieden. Lichting 1945 naar Indië! De lichting 1945 zal Januari a.s. worden gekeurd, in Mei onder de wapenen komen en in het najaar voor 1 jaar naar Indië ver trekken. HANDHAVING VAN VOOR SCHRIFTEN EN MAATREGELEN. Radiorede van Ir. J. A. P. Franke, Hoofd van de Afdeling Landbouw en Prijzen van de Directie van de Voedselvoorziening. Het is de plicht van de boeren en vee houders om de bepalingen en maatregelen, voorgeschreven door de Overheid, te hand haven en zo stipt mogelijk na te komen, aldus Ir. ,J. A. P. Franke in een causerie op Donderdag 22 November j.l. in de Ru briek ten behoeve van de Landbouw, ver zorgd door de Afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Opheffing van maatregelen. Hoewel na de bevrijding van ons land overal een grote drang is ontstaan naar be- drijfsvrijheid, is het toch noodzakelijk, dat voor een gezonde wederopbouw de maat regelen en voorschriften gehandhaafd wor den. Deze maatregelen zijn niet gencmen om de landbouwers te hinderen, integendeel, zij zijn van algemeen belang en voor het be lang van den landbouwer zelf. Zodra een regeling niet meer noodzakelijk is, wordt zij opgeheven, zoals bijvoorbeeld kortgeleden de verplichte taxatiemarkten voor paarden werden afgeschaft, nadat de boeren in de getroffen gebieden eerst van paarden waren voorzien. Op deze wijze dient men eveneens de taxatie-markten voor gebruiksvee te beschouwen. Door de getroffen gebieden met een zware onderbe zetting van rundvee via de taxatiemarkten eerst aan gebruiksvee te helpen, werd voor komen, de p-'/Zeu vau hst vee hoog opliepen.' "Nadat hierin enigszins voorzien was, kon ook de taxatie-regeling voor ge bruiksvee worden opgeheven. Afschaffing van de verplichte veelevering, die voor de vele bedrijven grote moeilijkheden met zich brengt, is nog niet mogelijk, daar het vlees rantsoen in Nederland in verband met de kzmende wintermaanden niet verlaagd mag worden. Zolang de aanvoer van vlees uit het buitenland niet beter wordt en de varkens- productie niet voldoende levert, zolang zal de verplichte veelevering gehandhaafd blij- Noodzaak van export. Het zelf karnen, slachten e.d. buiten de voorschriften om. is ten strengste verboden. Men dient hiertegen zo ernstig mogelijk op te treden. Door onttrekking van producten aan de distributie, wordt een eerlijke ver deling onder de consumenten geremd en een eventuele rantsoenverheging tegengehouden. Door dergelijke handelingen brengen de landbouwers meermalen hun eigen positie en die van Nederland als landbouwland in ge vaar. Als voorbeeld noemde Ir. Franke de aardappelvoorziening. Wij moeten aardap pelen exporteren ter verkrijging van een te genwicht voor de import van andere arti kelen en grondstoffen. In dit verband moet Nederland door het beste product te bren gen, reeds nu een plaats veroveren op de buitenlandse markt. Er werd opgemerkt, dat van de nieuwe oogst pootaardappelen mo menteel 150.000 ton voornamelijk naar Frankrijk, België, Italië en Brazilië wordt geëxporteerd. Indien men aardappelen vcor consumptie aan de distributie gaat onttrekken, wordt voorziening voor de consumenten in ge gebracht. Een rantsoenverlaging tenge' hiervan brengt met zich mede, dat een deelte van de pootaardappelen voor sümptie wordt gebruikt, wat moeilijkh veroorzaakt voor de export en bij- de voorziening in het binnenland. De pluimveehouder moet eieren inlev in verband met een eventuele expo door spoedig weer een lonende cxpl van de pluim veebedrijven mogelijk za Ir. Franke eindigde zijn causerie landbouwers en veehouders er nogmaa' te wijzen, om zich aan de bestaande voorI schriften en maatregelen te houden. Dit helpt de Overheid in haar streven wederopbouw van een gezonde boe die in staat is op de buitenlandse ma afzetgebied te veroveren. nar~ aai:

De Vallei | 1945 | | pagina 1