Vervolg installatie Gemeen teraad Veenendaal. Veenendaal. Intrede Ds. de Bruin. J.l. Zondag heeft Ds. de Bruin, nieuw be roepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te alhier, zijn intrede gedaan. In de morgen dienst was hij reeds bevestigd in zijn nieuwe ambt. door den Weleerwaarde Heer Ds. Poot van Ameide. Reeds voor half vijf was de kerk geheel bezet. Degenen die geen plaats meer konden bemachtigen moesten zich tevreden stellen met de geluidsinstallatie in Eltheto, die ech ter goed voldeed. Ds. de Bruin nam als tekst voor reze in trede de woorden van Lukas 13 24: „Strijdt om in te gaan door de enge poort; want velen, zeg ik U, zullen zoeken in te gaan,en zullen niet kunnen". Dat zult gij altijd in mijn preken kunnen vinden: ..Strijdt om in te gaan'' aldus den nieuwen predikant. Veenendaal staat bekend als een christelijke gemeente en heeft overal een goede naam. Maar is het een strijdende gemeente? Een gemeente die strijdt om in te gaan. Wat ik U zal prediken zal zijn: Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld weg neemt. Met vaste banden was ik aan Noor deloos gebonden, doch God bepaald de tijd en de plaats waar een dienstknecht zijn woord verkondigen zal. Het verschil was zo groot met die gemeente, zodat het met een zekere schroom, maar aan de andere kant ook vol moed was. om deze taak in Veenendaal te aanvaarden. Na de predikatie richtte Ds. de Bruin zich met een persoonlijk woord tot diverse per sonen en wel in de eerste plaats de Ker- keraad. Gij zijt het geweest, aldus spreker, die mij naar Veenendaal geroepen hebt. Ik dank U voor het in mij gestelde vertrouwen en heb dit niet te beschamen. Vervolgens sprak Ds. de Bruin tot zijn ambtsbroeders Ds. van Wijngaarden en Ds. Bakker. Hij hoopte en vertrouwde, dat hij van hun de volle medewerking zou ontvangen in deze oor hem nog zo moeilijke taak. Daarna sprak Ds. de Bruin achtereenvol gens tot de Kerkvoogden en Notabelen. Ds. v_ d. Krift van Renswoude. Ds. Poot van Ameide, het onderwijzend Personeel, Evan gelisatiecommissie, catechiesaten. koster en organist, alsmede tot Burgemeester en Wet houders, die eveneens bij deze dienst aan wezig waren. Ook de plaatselijke verenigingen werden niet vergeten en de nieuwe predikant ont popte zich als een warme voorstander van de verenigingen op kerkelijk gebied. Aan het einde van de dienst sprak eerst Ds. J. Bakker een woorcf van belkom" tot zijn nieuwe collega. Ds. Bakker wees de nieuwe predikant er op dat Veenendaal een stads karakter had, doch de inwoners het dorps karakter gelukkig nog bezitten, waar door ook een intieme sfeer mogelijk is. Ds. Bakker zegde Os. de Bruin alle medewer king toe ook namens Ds. van Wijngaarden. Ds. v. d. Krift uit Renswoude, die na mens de Classis Wijk bij Duurstede en Ring Rhenen de nieuwe predikant een welkom toeriep, merkte op. dat: hoe verder men van Veenendaal af was, hoe beter de roep over Veenendaal is, maar hoe dichter bij Veenen daal, hoe slechter. Volgens Ds. v. d. Krift zou de gemeente Veenendaal in de Classis Wijk de minst kerkgaande gemeente zijn. alhoewel er thans 2000 personen in dit kerk gebouw aanwezig zijn. Namens de Kerkeraad sprak daarna ouderling Leppers de nieuwe predikant toe. De gehele gemeente zong daarna de nieuwe predikant toe uit Psalm 134 3: Dat s Hee-, ren zegen op u daal'. Zichtbaar ontroert dankte Ds. de Bruin voor de woorden s6t hem gesproken. Politienieuws. Politiehulp wvd deze week meerdere ma len ingeroepen. Maandagmorgen werd medegedeeld dat zich een geval van gasverstikking hier ter plaatse had voorgedaan. Na onderzoek bleek Mej. H. C., huishoudster bij de fam. v. W. alhier, door noodlottige samenloop van om standigheden, het slachtoffer hiervan te zijn. Zij was gewoon gas af te sluiten aan het comfoor, daar de hoofdkraan moeilijk te sluiten was. De verbinding echter tussen hoofdkraan en comfoor was slecht, zedat hier gas uit kon ontsnappen. In de nacht van Zondag op Maandag werd reeds om drie uur gas gegeven, zodat Mej. C. welke rustig naar bed was gegaan, door het vrijgekomen gas om het leven kwam. De heer v. W. bevond zich toevalligerwijs buiten de ge meente, zodat meerdere ongelukken niet voorkwamen. Op het Politiebureau werd deze week een tas gedeponeerd, inhoudende een parapluie en meerdere leesboekjes. Deze tas werd door een dame achtergelaten in een auto van het M.G. te Arnhem. De rechtmatige eigenares kan deze tas alhier terugbekomen. Meerdere personen werden afgelopen week bekeurd wegens verkeersovertredingen. Nieuwe Fordjes. De Ford-fabriek te Amsterdam wordt binnenkort weer in gebruik gesteld. Machines Vcrmicelli-Fabriek verkocht. Naar wij vernemen, zijn de machines van de Vermicellifabriek voorh. de firma Blan ken en van Buuren N.V. alhier, verkocht aan de Fino fabrieken te Harderwijk. Het ligt in de bedoeling nog enige maan den in Veeftendaal te blijven produceren en daarna de fabriek over te plaatsen. Na overlijden, door het treurige optreden door de Duitsers tegenover de Heren Van Buuren en Eng'elaan, kwam de zaak geheel zonder leiding. Toen voortzetting zonder deze onmogelijk bleek, werd tot deze droevige maatregel overgegaan. Een deel van het personeel zal worden uitgenodigd te helpen bij de voortzetting van de productie te Harderwijk. Het fabrieksgebouw blijft voorlopig in het bezit van de N.V. Blanken en van Buu ren en zal een andere bestemming krijgen. De verplaatsing van deze in 1910 door den iHeer J. van Buuren Sr. opgerichte fa briek, betekent voor Veenendaal, een be langrijke Industrie en onderneming minder. JAARVERGADERING v. d. VEENEN- DAALSE HARMONIE „CAECILIA". De Voorzitter opende deze vergade ring met de woorden, na 5 jaar weer een vrije vergadering en herdacht al het werk wat er in deze jaren was gedaan, vooral na de bevrijding is het steeds muziek en nog eens muziek geweest. Alleen voor de Vereniging Oranjedag zijn wij 10 maal uitgekomen, dan voor Buurtverenigingen- serenades 5, 2 marsen door de gemeente, en 2 Concerten, vooral het laatste Con cert was een ware verrassing voor ons, dit was een avond zoals „Caecilia" er nog nooit een heeft meegemaakt in haar 41-jarig bestaan. Een woord van dank aan allen die hier aan hebben meege werkt, vooral aan het M.K. de Veen- zangers en het Comité v. Oud-muzikan ten, daar deze ook nog last hebben ge had van de lasterpraat, dat „Caecilia" is aangesloten geweest bij de Cultuur kamer. De voorzitter sprak woorden van waardering over de goede stemming die in de Vereniging is en hoopte dat deze zo blijven zal tot groei en bloei van „Caecilia". De boeken en kas van de Penning meester was in goede orde bevonden; finantieel is de Vereniging ook vooruit gaande, er was al voor f 250- aan mu ziek gekocht na de bevrijding, en die is nog maar het allernodigste. Vervolgens ging men over tot verkie zing van 'het béstuur, cifgetredch warefi de heren C. Hensen, secr.; A. Jacobsen, Penningm. en P. Hasselaar en werden herkozen. Verkiezing Ccmm. v. Advies en beheer. De heren H. C. C. v. Schup- pen en Dr. Vergouwen werden met alge mene stemmen herkozen, in de plaats van den heer M. J. v. Leeuwen werd ge kozen R. de Ruiter. Voor de rondvraag was veel belang stelling, vooral over het leven maken van het publiek tijdens de concerten, wat niet alleen hinderlijk is voor de muzikanten, maar vooral voor hen die komen om muziek te horen. De Voorzitter vindt het een schande voor de gemeente dat het hier in Vee nendaal nog zo is, maar zegt toe alles te doen wat hij kan om er een einde aan te maken. Er werd gevraagd om nieuwe instru menten. De voorzitter antwoordde dat er nog geen instrumenten te koop zijn, maar zo spoedig dit kan, er toe over te gaan. Er zijn nu 38 werkende leden. 8 leerlingen en 7 zijn er afgewezen omdat er geen instrumenten meer zijn. Hierna vroeg de Voorzitter met in gang van 1 Februari 1946 ontslag als Directeur. Na een woord van dank voor de goede opkomst sloot de Voorzitter deze prettige vergadering. Besloten werd ook weer winteruitvoe- ringen te geven en deel te nemen aan concoursen. Met algemene stemmen werden de he ren O. J. Nannenberg en J. Boers tot erelid benoemd. Opbouw Maaskant. Minister Mansholt kondigde in een rede te Oss aan, dat er een Stichting zou komen voor de opbouw van de Maaskant. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Cornelis van de Bovenkamp en Bertha Roseboom; Johannes Veenhof en Alida Geertruida Kroesbergen. Getrouwd: Reijer Koudijs en Margaretha Arendonk; Hendrik Middelhoven en Janna Anthonia Huibers; Lambertus Schuilenburg en Maria Theodora Kooij. Geboren: Gerard, z. v. J. J. Roks en G. de Gooijer; Wilhelmina, d. v. G. van Beek en G. Achterberg; Huibert, z. v. J. F. Bor en A. Bongers; Teunis, z. v. T. Diepeveen en S. E. van Manen. Overleden: Hendrina Cornelissen, 33 jaar. De Heer Van Hardeveld (s.d.a.p.) meent dat de voorzitter één persoon is vergeten bij de opsomming van commissies en enke lingen die een bijzonder woord van dank gebracht werden. De voorzitter heeft ver geten. aldus de Heer van Hardeveld, zich zelf te noemen. Spreker heeft geen overleg met de overige raadsleden kunnen plegen, doch hij meent wel namens de gehele Raad te spreken, wanneer den voorzitter dank brengt, voor hetgeen hij als waarnemend burgemeester in deze afgelopen maanden heeft gepresteerd. Spreker kenschetste daar na de laatste zitting van de Raad, hoe daar op de publieke tribune die personen hadden gezeten in hun glimmende uniformen, met de gedachte: „ziezo nu is het met jullié ge beurd en wordt het onze beurt". Wel kon de Raad niet meer vergaderen en werd de bevoegdheid in handen gelegd van den Bur gemeester, maar verder hebben zij het ook gelukkig niet kunnen brengen. Over het be leid van den Burgemeester wilde spreker niet uitvoerig ingaan. Er waren verschillen de dingen gebeurd in deze periode, die zijn goedkeuring niet konden wegdragen. Doch één ding wilde spreker met name noemen en dat was de verkoop indertijd van de Ge meente-woningen aan de Munnikenweg. Deze woningen waren altijd een twistappel in de Raad geweest en nu waren deze wo ningen verkocht. Spreker meende dat hier mede de Gemeente een slechte dienst be wezen was. De Heer van Hardeveld had liever een gemeenteraad zien zitten die gekozen was dcor de bevolking. Spreker wilde de ogen niet sluiten voor de moeilijkheden aan deze verkiezingen verbonden, doch wanneer er toch een noodgemeenteraad en een nood- parlement moet komen, waarom had men dat dan niet maanden eerder kunnen samen stellen? Spreker hoopte dat de normale ver kiezing thans weer niet zo'n tijd in beslag ogenblikken van absolute stailte volgden, veld op deze vergadering gaarne de ver kiezing van de diverse commissies plaats zien vinden, want er zal hard gewerkt moe ten worden om de achterstand in te halen. De Heer van Hardevéld hoopte op eensge zindheid in de Raad, en eikaars standpunt te leren begrijpen. Ongetwijfeld zouden de meningen wel eens tegen elkaar inbotsen, doch meningsverschillen moeten er zijn, al dus spreker, anders zou het een dode boel zijn. De voorzitter bracht de Heer van Har develd dank voor de waarderende woorden aan zijn adres gericht en kon de Heer van H. mededelen, dat de verkoop van de ge meentewoningen aan de Munnikenweg in- 'ertijd gedaan is uit een zuiver financieel oogpunt. Verdere oogmerken waren er bij deze verkoop niet aanwezig. - De Heer W. van Stepvoort (a.r.) meende dat men bij het kiezen van een waarnemend Burgemeester direct na de bevrijding geen gelukkiger keuze had kunnen doen. Spreker wilde niet spreken namens de fractie, maar meende te spreken namens het grootste deel van de bevolking van Veenendaal wanneer hij den voorzitter hulde bracht voor zijn prestaties voor de gemeente in deze moei lijke maanden direct na de bevrijding. Spreker hoopte dat Gods onmisbare zegen de waarnemend burgemeester zou helpen en dat hij zijn werk mocht doen in een bid dend opzien naar Hem om kracht. Nadat de voorzitter ook de Heer Van Stempvoort had bedankt voor zijn woorden, werd deze eerste vergadering van de nood- gemeenteraad te ongeveer kwart voor negen gesloten. Voetbalnieuws van „Veenendaal". Veenendaal is niet geheel en al zonder kleerscheuren uit Tiel teruggekomen, zij heeft genoegen moeten nemen met een gelijk spel, 33, een uitslag die de verhouding aardig goed weergeeft. Het is voor Veenendaal een zware strijd geweest daar het veld niet erg .prettig was om te voetballen, lang gras en iets glibberig van de klei, waar tegenpartij ook wel hinder van heeft gehad maar die zijn toch op de klei beter ingesteld dan Veenendaal. Het spel begon om half drie en beloofde wat te worden. Veenendaal was in het begin steeds de meerdere maar kon toch pas na 20 min. spelen door van Koten die een goede partij speelde doelpunten, 01. Ook het Veenendaal-doel ontsnapte enige malen aan een doorboring. Dille speelde deze middag ook weer goed. Van Koten doelpunt nog maals maar de scheidsrechter den heer van Raaij uit Nijmegen keurde dit doelpunt af, ons inziens ten onrechte. Theole wordt iets gevaarlijker, vooral de jonge linksbuiten is gevaarlijk en dan zien we na 20 min. v. d. Weerdhof missen en een van de vier Ge broeders van Eist maakt gelijk 11, waar mee de rust ingaat. Na de rust komt Theole beter opzetten en Veenendaal wordt ingesloten. Na 10 min. veroorzaakt van de Weerdhof een straf schop en het is 21, vijf minuten later breekt van Eist door en weet weer te doel punten 31. Het begon er voor Veenendaal benauwd uit te zien, doch na 20 minuten spelen komen ze weer los en van Koten breekt door en zet goed voor en doelpunt onhoudbaar 32. Het spel gaat thans weer gelijk op en we zien van beide zijden gevaar lijke momenten. Na 40 minuten zien we van Middelhoven werkelijk een pracht staaltje voetbal, hij plaatst de bal voor het doel, waar Kroesbergen, die snel naar binnen waS gegaan, de gelijkmaker in het net deponeert, 33. De laatste 5 minuten was er geweldig veel spanning, Dille redt nogmaals schitte rend. Zo komt het einde van deze prachtige strijd inet van beide zijden aardig spel. De ver houding in het veld was zeer goed. Veenendaal 3 heeft haar 3e wedstrijd voor de Comp. gewonnen en wel met 61 van Amf. Boys 3. Ga zo vóórt en jullie worden kampioen. Veenendaal 2 speelde vriendschappelijk in Lien den en verloor daar met 42. Veenendaal 4 heeft Zaterdag verloren met 5—4. RHENEN. Verbod tot aflevering van melk aan de huizen opgeheven. Burgemeester en Wethouders verlenen ontheffing van het verbod aan de melkslij- ters. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft aan de melkslijters in deze gemeente ont heffing verleend van het verbod tot afleve ring van melk aan de huizen der ingezete nen. Met ingang van heden is door de melk slijters, na overleg met het bedrijfsschap Zuivel, voor de aflevering van melk aan de huizen der ingezetenen de volgende rege ling getroffen. Voor de aflevering van melk aan de hui zen der ingezetenen is deze gemeente in vier sectoren verdeeld. De grenzen van deze sectoren zijn als volgt: Grens^ gemeente RHENEN: Vanaf het Fortuin langs de Grift in Z.O. richting tot aan de Grebbelinie en verder tot aan de Neder-Rijn deze volgend en dan in Noor delijke naar de Utrechtselaan, deze volgend en dan langs de Heiweg tot aan de Cunera- weg, vandaar in Z.O. richting larigs de Grift. Sector I: Kampjesweg volgend tot aan Cu- neraweg, vandaar in N.-W. richting tot aan Heiweg, deze volgend tot Veenseweg, deze volgend in Z. richting tot aan Geertesteeg, vandaar langs de speeltuin en Luitjesweg tot aan de Oude Veenendaalseweg, vandaar de Autoweg volgend tot aan spoorlijn Amers foort—Kesteren, vandaar in Z.O. richting naar Levendaalseweg. De Levendaalseweg volgend in O. richting over de CuneraVe" de Levendaalsesteeg tot aan de Grift. Sector II: Alles ten westen van grens sec tor I, vandaar in Z.W. richting de Achter- bergsestraatweg volgend tot aan de Wilhel- minastraat. De Wilhelminastraat volgend in N. richting, Oude Veenendaalseweg, een gedeelte Reumersweg, Koerheuvelweg, Ber- kenweg, vandaar in N. richting Remmerse- laan, deze in W. Richting volgend tot Plan tage W. IIL Sector III: Ten zuiden van Levendaalse weg volgend en dan in rechte N.-W. rich ting naar overweg spoorlijn Amersfoort-Kes- teren, dan over de spoorlijn ten zuiden van de Achterbergsestraat tot aan de Neder-Rijn, vandaar in O. richting langs Neder-Rijn tot aan de Grift en vandaar de Grift volgend tot Levendaalsesteeg. Sector IV: Alles ten zuidwesten van de grens van sector II. Voor deze sectoren zijn de volgende melkslijters aangewezen: Sector L E. van Kreel, H. v. d. Wete ring, J. v. d. Bijl. Sector II: J. v. d. Bijl, A. v. Doorn, D. B. Spies. Sector III: W. Bender, M. A. v. Eerp, H. v. Nieuwamerongen, J. v. Nieuwameron- gen, J. C. Schuilenburg. Sector IV: W. Bender, A. v. Daalen, C. de «Jong, D. Puik, C. Spies, E. Visee. Inwoners, die daaraan de voorkeur geven, kunnen de melk op elk gewenst adres zelf halen, doch het is de melkslijters niet toe gestaan melk aan de huizen af te leveren in een andere sector dan welke voor hen is aangewezen. Mochten er bij deze regeling moeilijkheden worden ondervonden, dan kan men zich in eerste instantie wenden tot de Rhenensc melkinrichting, directeur de heer N. Drost alhier. Geboren: Johanna Ada, d. v. J. C. F. van der Bijl en A. M. Zoet; Jacobus, z. v. G. M. Mater en A. Willemsc; Wouter, z. v. G. van Veenendaal en G. 'Roseboom; Ger- ritje Maria, d. van J. Rijksen en J. van de Scheur; Jannie Gijsbertha, d. v. J. van Schaik en J. S. Geerlof. Ondertrouwd: Bernardus Jacobus Wegh, 29 jaar en Magdalena van Doeselaar, 22 jaar; Govert Legemaat, 36 jaar, Langbroek en Cornelia van Beijnum, 39 jaar; Hendri- kus van Ingen, 26 jaar en Johanna Maria Peters, 22 jaar. Getrouwd: Rijk van Garderen en Elisa beth Wullings; Dirk Gerard van Kesteren en Wilhelmina Frederika Wijkniet. Overleden: Jan Pol, 26 jaar.

De Vallei | 1945 | | pagina 2