Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 1 December 1945 No. 803 Verschijnt 2 keer per week inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 BBBBK M BK KBSk kM 31 f&XH H ADVERTENTIES per kwartaal ySk BK IS KB H Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent H TO SBm MM MM Bfl El KfH ?®r mm' 15 cent' Redactie en Administratie U Jf TOtf jMWk IÉ ■f™ Minimumprijs per adver- Parallelweg 8, Veen endaal |gf fëfli IMM ft M S- V-g en'aanbod f 1.30 Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Red. W. F. ter Hoeven. UitgaveDrukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. KUNNEN POLITIEKE GEVANGENEN NA HUN STRAF TE HEBBEN ONDER GAAN WEER IN DE MAATSCHAPPIJ WORDEN OPGENOMEN?? Een belangrijke vraag waarvoor het Ne derlandse volk zich gesteld ziet, is deze: „Kunnen politieke gevangenen na hun straf te hebben ondergaan weer in de maatschap pij worden opgenomen?" Een opinie-peiling verricht door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek wijst uit, hoe het Nederlandse volk hierover denkt. 68 pCt. is voorstander van een dergelijke terugkeer in het maatschappelijk leven, 23 pCt. is hier tegenstander van, terwijl 9 pCt. der bevolking geen oordeel uitspreekt. Bij het onderzoek kwam duidelijk naar voren, dat velen wel gevoelen voor reclassering, doch dat men tegenover de blijvende resul taten daarvan veelal betrekkelijk sceptisch staat. In het kader van een opinie-peiling om trent de behandeling van N. S. B.-ers en collaborateurs, welke door de Nederlandse Stichting voor Statistiek is ingesteld, werd aan een representatief deel van het Neder landse volk ook gevraagd: „Mogen mis dragingen in de kampen der veroordeelden gestraft worden met lijfstraffen?" Dit onderzoek wees uit, dat de grote meer derheid (72 pCt.) van ons volk tegenstander is van toepassing van lijfstraffen, ook in het hier bedoelde geval. Tegenover deze groep staat een minderheid van 25 pCt. der be volking, die er onder deze omstandigheden voorstander van is, terwijl 3 pCt. der be volking zich van het uitspreken van een oordeel onthoudt. Candidaaft i. O. Thoomes. Donderdagmorgen 29 November j.l. heeft Cand. J. G. Thoomes, hoofd van de Chr. Ulo School alhier, zijn voorstel gedaan in de St. Pieter Kerk te Utrecht. Cand. Thoomes sprak over Psalm 14 la „De dwaas zegt in zijn hart, er is geen God". Paranimfen waren Cand. G. van Schup- pen van Driebergen en Cand. A. J. Schneider van Rotterdam. Veel Venendalers waren aanwezig, o.a.: de Burgemeester, Secretaris D. Blankespoor, het gehele personeel en vele leerlingen van de Ulo School en vele anderen. VEENENDAAL. Politienieuws. In de avond van 28 November werd tele fonisch mededeling ontvangen dat 3 SS-ers kans hadden gezien uit het Interneringskamp te Harskamp te ontvluchten. Ogenblikkelijk werden politieposten uitgezet. Een dezer posten hield in het holst van de nacht drie in het burger geklede personen staande, welke desverlangd geen geldige papieren konden tonen. Nadat zij naar het Bureau_ van Politie alhier waren overgebracht en duchtig aan de tand waren gevoeld, bleek alras dat men met de drie gezochten te doen had. Een dezer personen was nog in het bezit van een draadtang, waarmede de draadversperring rond het kamp kapot ge knipt was. Diezelfde nacht werden zij weer op transport gesteld naar hun oorspronke lijke verblijfplaats. In plaats van met Kerst mis thuis te zijn, zoals hun bedoeling was, zullen zij de feestdagen door moeten bren gen in de bunker. In de afgelopen week nam de politie ver schillende fietsen mede naar het politie bureau, die onbeheerd langs de weg ston den. Ook kwam er een aangifte van rijwiel diefstal binnen. De rijwieldieven zijn op het oorlogspad, dus weest gewaarschuwd. Enige jongens van 14 jaar, die reeds in een bedrijijf werkzaam waren, werden weer naar school verwezen, daar zij nog niet aan hun leerplicht hadden voldaan. De zo juist aangeplante boompjes aan de Kerkewijk zijn nu reeds een dankbaar ob ject voor de jeugd om hun baldadigheid bot te vieren. Ouders en opvoeders wordt onder het oog gebracht dat zij voor de vernie lingen, door hui# kinderen aangebracht, aan sprakelijk zullen worden gesteld. De politie zal hierop zeer streng toezien. DE POLITIE IN HET MIDDELPUNT. De Politie heeft nooit over gebrek aan belangstelling te klagen. Haar samenstelling, haar daden, haar optreden, het alles vormt het onderwerp van vele gesprekken. Dit is alleszins verklaarbaar. De politie heeft haar taak te vervullen temidden der bevolking en wanneer men deze plaats inneemt kan men ook zeker rekenen op belangstelling en somtijds ook op critiek. Eerlijke en opbouwende critiek zal altijd ingang vinden. Critiek echter, welke van bepaalde zijde komt en kennelijk een ander karakter draagt, zal geen waardering vinden en zal diegene schaden, welke haar uit. Ze is gemakkelijk te beantwoorden. Doch be antwoording zal dan alleen zin hebban, wan neer het critiek betreft, welke uit brede kringen der bevolking voortkomt. Beant woording zou wel bewerkstelligen, dat ook degenen, welke thans den criticus huldigen, dit niet langer zouden doen. Sinds de bevrijding had het Corps van Politie een belangrijke en veelomvattende taak te vervullen. De normale rechtsregels welke gedurende de bezetting zo zeer op de achtergrond geraakt waren, moesten weder om ingevoerd worden. Veel werk moest ver richt worden teneinde de onzuivere elemen ten uit de samenleving te verwijderen. De Politieke Opsporingsdienst, gedeelte lijk uit politie-personeel gevormd, heeft zich zeer verdienstelijijk gemaakt. Ze geniet een goede reputatie en zal dan ook doorwerken, zijnde één der vier politieke recherche diensten, welke in de provincie Utrecht blij ven voortbestaan. Ook werd een afdeling Recherche bij de politie gevormd. Hier zijn enkele agenten voor vast aan verbonden: ie ilebben feeds Vele1 OildciZOekei» lOC ,u.' goed einde geleid. Voor de controle op de goede uitvoering der Wetten hebben ver schillende agenten hun speciale taak. Tal loze malen werd en wordt nog de hulp der politie ingeroepen bij uitreikingen en der gelijke. De organieke sterkte van het politieper soneel moest aanvankelijk worden opge voerd. Een veertigtal hulpagenten werden aangesteld. Ze hadden een moeilijke en soms een onaangename taak. Hoewel hiervoor nog niet opgeleid, moesten ze toch alle voor komende politiediensten verrichten. Hun op leiding werd dan ook direct ter hand ge nomen. Na een diensttijd van enkele maan den hier ter plaatse kon een tiental hunner geplaatst worden bij de Kon. Marechaussee te Amsterdam, terwijl anderen overgeplaatst werden naar Bunschoten, Jutphaas, Drie bergen, Katwijk en Woerden. Thans zijn nog 10 hulpagenten bij het Politiecorps alhier in dienst. Dit is ongeveer het aantal dat voor een goed werkend poli- tie-apparaat, mede gelet op de beoogde per soneelsuitbreiding benodigd is. De administratie van politie, welke zeer omvangrijk genoemd kan worden, wordt ge voerd door twee agenten, welke hun aan stelling als zodanig ontvingen. Bij het vaste personeel vonden de reeds bekende mutaties plaats. Belangrijke cursussen worden op het ogen blik gegeven voor het personeel en er heerst onderling een goede verstandhouding. Een pojitie-eenheid, welke zeer goed function- neert staat oip het ogenblik de bevolking ten dienste. Zij kan en zal zich in alle voor komende gevallen van haar taak kwijten. Het oude werd overboord geworpen en een nieuwe frisse geest brak baan en bezielt thans de Venendaalse Politie. Sport. Naar wij vernemen is het elftal van „Vee nendaal", dat a.s. Zondag tegen Rheden uitkomt, hetzelfde als wat vorige week te gen Theole gelijk gespeeld heeft. Veenendaal 3 krijgt om 12 uur Quik 3 uit Amersfoort op bezoek wat weer een over winning kan worden. Veenendaal 2 moet op bezoek bij Een dracht 2 in Arnhem, dit is de eerste comp. wedstrijd voor het tweede elftal en wij zijn benieuwd naar de uitslag hiervan. Zaterdagmiddag komt voor Veenendaal 5 Ermelo's D.V.S. 2 op bezoek. Vet genoeg. Begin van de zomer 1946 zal in ons land voldoende dierlijk vet beschikbaar zijn. BONNENLIJST. Bonkaarten KA, KB, KC 513. 318 125 gram Biscuits. 319 250 gram Bloem. 320 200 gram Zout. 321 250 gram Jam, Stroop enz. 322 250 gram Peulvruchten. 323 100 gram Chocolade of Suikerwerken. 324 150 gram Vlees. 325, 326 2 K.G. Aardappelen. 327 225 gram Huishoudzeep. A 25 2 doosjes Lucifers. B 25 1 K.G. Aardappelen. A 26 2 L. Melk. B 26, C 26 3H L. Melk. Bonkaarten KD, KE 513. 413 125 gram Biscuits. 414 250 gram Bloem. 415 200 gram Zout. 416 250 gram Jam. 417 100 gram Chocolade of Suikerwerken. 418 150 gram Vlees. 419 1 K.G. Aardappelen. 420. 6 L. Melk. 421 225 gram Huishoudzeep. Tabakskaarten enz. T 02. 2 Rants. Tabaksartikelen. Geen Im port. V 02. 100 gram Chocolade of Suikerwer ken. X 02. 100 gram Chocolade of Suikerwer ken. Groente-, Fruit- en Viskaart. V 03. 2 Bokkings. V 04 2 zure haringen vana Maandag 3 Dec. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 November a.s. van des middags 1? uur-af v.orden gebruik;, «act uitzor.dcring van de bonnen voor Melk en Aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Dec. mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom 1 K.G. aard appelen per persoon meer verstrekt aan per sonen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoe veelheid is bestemd om een voorraad te vor men. Men beware deze Aardappelen. Bij deelneming aan de maaltijden van de' Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 324 of 418 voor Vlees en 325 voor Aard appelen worden ingeleverd. W el adighcidspostzcgels. Van 1 December tot en met 5 Januari worden aan de postkantoren weer kinder zegels verkrijgbaar gesteld, waarvan de netto opbrengst is bestemd voor steun van de arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kinderen in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingenbescher ming. De zegels zijn ontworpen door den kun stenaar E. Fernhout. De voorstelling is voor alle waarden de zelfde: n.l. een kinderkopje. Zij zijn uitge voerd in rotogravure in de volgende waar den en kleuren: 13^2 ct. 9"js, verkoopwaarde 4 cent; 2J^ ct. groen 6 et.; 5 ct. bruin 10 ct. 7Yï ct. rood 12 ct.; \1]/z ct. blauw 18 ct. De geldigheidsduur eindigt 31 December 1946. Steunt allen dit mooie liefdewerk en koopt kinderzegels. Verfraaiing bij het gedenkteken! Het deed ons goed te zien hoe er aan de verfraaiing van het plantsoen met het ge denkteken aan het station wordt gewerkt. Treurig was het, zoals het er daar de laatste tijd bij lag. Je schaamde je, als je er naar keek. „Ter gedachtenis aan hen die vielen", staat er toch op dat witte houten kruis. Maar gelukkig, er wordt aan gewerkt. Bravö Gemeente Werken. Serenade van „Caecilia". Vorige Zaterdag werd de fam. Jacobsen van de Emmalaan, ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk, door de Muziekvereniging „Caecilia", met een serenade verrast. De heer Jacobsen is reeds 34 jaar lid van genoemde vereniging, waarvan 22 jaar als penningmeester. BINNENLANDS OVERZICHT. Het officieel in gebruik nemen van het eregrafhof ce Overveen, waar 422 Neder landse illegale strijders hun laatste rustplaats hebben gevonden, is Dinsdag j.l. tot een ontroerende Nationale plechtigheid geworden. De eenheid, die in de Nationale verzetsbe fot uiting kwam de be weging, waarvovr ware Nederlanders, van hoog tot laag, zowel geleerden als eenvou- digen van hoofd en hart het leven gaven die zelfde eenheid vonden we terug in de Bavokerk te Haarlem, waar de grote ge- denkdienst werd gehouden, een dienst die door H.M. de Koningin en door Prinses Ju liana en Prins Bernhard met vele honderden werd bijgewoond. Orgelspel en zang wissel den het gesproken woord af en bij het ge zamenlijk gezongen Wilhelmus waren velen hun ontroering niet meester De dag tevoren was een défilé gehouden. Duizenden zijn er toen gekomen om bloemen te leggen bij de baar van Hannie Schaft, de Haarlemse studente, wier lijk eveneens in de duinen bij Haarlem was gevonden. Het défilé moest met enige uren worden ver lengd en nog moesten er velen worden te leurgesteld Als symbool van de slachtoffers der terreur werd het stoffelijk overschot van deze hel din, die heel veel voor de verzetsbeweging had gedaan van uit de Sint Bavo naar het eregrafhof te Overveen, bij de Zeeweg, ge dragen. Bij het passeren van deze stoet langs de vijf kilometer lange weg /varen velen eveneens hun ontroering niet meester. Nederland heeft te Haarlem zijn gevallen helden geëerd. Moge het niet bij een plech tige herdenking bliiven. doch mogen wij be seffen, dat de nabestaanden van hen die voor de gemeenschappelijke vrijheidszaak vielen, er recht op hebben, dat zij in het vrije Nederland onbekommerd en gevrij waard van geldzorgen kunnen leven. Hoe profaan-practisch dit na zulk een herden king ook moge klinken: de Staat zou voor een groot deel in het levensonderhoud van deze nabestaanden moeten voorzien en hun vrijdom van belastingen kunnen schenken. Een gruwelijke zaak, herinnerd aan de verzetstijd werd te Almelo behandeld. Daar werd indertijd een piloot van de R.A.F. en de man die hem een half jaar oriderdak had verleend en verborgen had gehouden, door vier Duitsers laaghartig vermoord. Zij zul len voor deze oorlogsmisdaad hun gerechte straf niet ontgaan. Twee hunner werden tot de strop veroordeeld. Het grote proces tegen Mussert is in Den Haag voor het Bijzondere Ge rechtshof begonnen. De man, die zich leider van het Nederlandse volk noemde en die, zoals bij het proces dadelijk al bleek, koning van ons land wilde zijn en zelfs de beschik king wilde hebben over het bezit van het Koninklijk Huis, dat als „Feindvermogen" in beslag was genomen, hoorde zich ervan beschuldigen, dat hij ons land onder Duitse heerschappij had willen brengen, dat hij de grondwettelijke regeringsvorm had willen vernietigen en dat hij Nederlanders had op gewekt, actief deel te nemen aan de oorlog die Duitsland voerde. Wij kennen uit de bezettingstijd allen de propaganda, die door de N.S.B. en haar „Leider" werd gevoerd en een nieuw geluid gaf het proces tot dusver dan ook niet. In Indië, inzonderheid op Java blijft het slecht gaan. De Nationalistische Beweging schijnt in Extremistisch gedoe te ontaarden en de bezorgdheid over hétgeen daar ge beurt inzonderheid over het lot van dui zenden burgers die zich hier en daar nog in de kampen bevinden neemt meer en meer toe. Reeds is Dr. Van Mo®k een petitie aangeboden waarin er op aangedrongen wordt, ten spoedigste vrouwen en kinderen uit Indië te evacueren. H.M. de Koningin schonk f 250.000 aan „Nederland helpt In dië"; Nederlandse mijnenvegers zullen tegen de Kerst met het opruimen van de mijnen in de Indische wateren kunnen beginnen. Mogen ook te land de extremistische haar den van verzet spoedig zijn verwijderd! Moge men toch spoedig tot vruchtdragende besprekingen kunnen komen voor het geheel en al te laat is!

De Vallei | 1945 | | pagina 1