br E V M kkfal —3- Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken Nederland lelpt Indië. BONNENLIJST 15e Jaargang Zaterdag 8 December 1945 No. 805 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BEKENDMAKING. Welke partij bent U toegedaan? Abonnementsprijs 1.30 HHH Bg BSt Jg?'ï (tj H BESS H ADVERTENTIES per kwartaal Vo sF ÏSïiJsfcl? feoS WÊ* Ü3 Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent Mg!» l?7?t SB P8r m m' cent. Redactie en Administratie B JB fryj" ÖWfc*» B;-, 1^™ B Minimi"?Prii9 F®r adver- /-A, «BBvwiiv- L-. ,^aags-f WH W K3 mtVTtT mm" i Mjjrfcv Vraag en aanbod i 1.31"' Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. Veenendalers, Weer een collecte. Van 8 tot 14 Dec. van huis tot huis. En Zaterdag 15 Dec. op straat door verkoop van speldjes. Maar nu voor een doel, dat ons allen, unaniem, dadelijk toespreekt: voor Indië. Er is verschil van mening onder ons volk over de vraag, hoe de zaak daar po litiek en militair moet worden aangepakt. Maar over één ding is onder ons, Neder landers, geen verschil, dat er n.l. ogen blikkelijk en met alle kracht geholpen moet worden in de nood, in de schreeu wende nood, die daar heerst onder alle lagen der bevolking, blank en bruin, van wege de helse bezetting der Jappen en de schier dodelijke uitputting, waaronder duizenden gebukt gaan. Het Nederl. Rode Kruis heeft met zijn bekende hulpvaardig heid zijn laak al lang gezien, en is al daad werkelijk aan het helpen door de uitge zonden teams van bekwame medici en verplegend personeel. Nu met medewer king van het Nederl. Volksherstel wordt ons volk opgeroepen zo spoedig mogelijk financieel te steunen. Niet met een fooi. Maar met een offer. Tien millioen gul den, zeggen f 10.000.000,moet deze col lecte opbrengen. Dat betekent voor Vee nendaal plus minus f 20.000, U vraagt, waar deze grote som voor nodig is? Om maar iets te noemen: Het totale plan omvat uitzending van 160 teams, ieder van 10 a 14 personen, van specialisten en van den bloedtranfusie- dienst, en oprichting van een basis-kapi- tüul, naar raming, liggen lussen de 5 a 10 millioen gulden. Voor krijgsgevangenpakketten, die in Rio Janeiro al klaar liggen, 150.000 pond (dus pl.m. 2 mill, gulden). Voor het aankopen van kleren, levens middelen en medicamenten ten behoeve van vrouwen en kinderen in onze Over zeese Gebiedsdelen is als le crediet f 100.000 toegezegd. Het vraagt meerdere tonnen gouds. Vanuit Java is door Kolo nel Dr. Doornbos, de algem. vertegen woordiger van het Nederl. Rode Kruis, telegrafisch verzocht om een wagenpark en 5 mobiele laboratoria, in totaal 170 werktuigen benevens röntgenfilms en mi croscopen. Alles bij elkaar kost dit mil- lioenen guldens. Och, eigenlijk is het niet nodig U pre cies mee te delen, waarvoor het geld be steed wordt. We weten allemaal, dat het nodig, schreeuwend nodig is. En dat het ogenblikkelijk nodig is: wie vlug Helpt, helpt dubbel. Wij hier in Nederland heb ben geleden. Maar daar in Indië is zo mogelijk nog erger geleden. Onbe schrijfelijk. Venendalers, vij twijfelen er niet aan, of U zult d<t groot bedrag zeker opbrengen. Misse ïien nog wel meer. Een offer wordt ervan U gevraagd. Weet U nog wel, dat, naar ik meen in 194J, Indië toen het nog vrij was f.n wij bezet, een enorm groot bedrag aan onze regering in Londen heeft pvergemaakt voor ons in Nederland? Nu wij! Wij allen. Ook onze jongens en meisjes! Nu allen tonen, dat we met Indië geen egoïstische bedoelingen hebben, maar dat we er ons één mee voelen, en als daar geleden wordt, lijden wij ook en helpen wij. Als ge liever een deel afstaat van Uw geblokkeerde geld, prachtig! De collec tanten hebben een formuliertje bij zich, dat ge maar even hebt in te vullen. Indië roept. En ons antwoord is: Nederland helpt Indië. Koninklijk. Royaal. Offervaardig. HET BESTUUR VAN: Nederl. Volksherstel, afd. Veendaal, Nederl. Rode Kruis, afd. Veenendaal du Hu'p Actie Rode Kvuis afd. Vot}- nendaal. P.S. Nog een ander verzoek. Nog al eigenaardig, maar toch zeer dringend. Hebt U nog een bril voor de repatrieëren- den uit Indië, wier ogen zeer hebben ge leden door uitputting en ziekte? Nieuwe brillen zijn niet te krijgen. Misschien hebt U er één over. B.v. van een overleden vader of moeder. Sta hem dan of voor dit prachtige doel. De collectant, die toch bij U komt, zal hem graag in ontvangst ne men. Concert van „Caecilia". De Veenendaalse Harmonie „Caecilia", geeft Woensdagavond 12 December een concert in gebouw „Eltheto". Er zullen nieuwe en bekende nummers worden uitgevoerd, o.a. van Soussa The Libberty Bell, De zwarte Duivels van W. Schootemeijer, Le Barbier de Seville e.v.a. Na de pauze zal de schets „De Bam- menhof in opschudding" worden opge voerd, met ongeveer 15 medewerkers. Het beloofd een mooie avond te worden. Buurtfeest van de Buurtver. „Parallelweg'' Vrijdagavond j.l. heeft de Parallelweg een gezellige en drukbezochte St. Nico- laasavond gehad. De stemming was er 100 Tegen 3 uur eerst, werd de avond gesloten en ging men voldaan naar huis. Het mooie van deze avonden is, dat men zijn eigen buurtgenoten eens beter en van een andere kant leert kennen en waardeeren. Jammer dat de tot in alle hoeken en gaten gevulde Kegelbaan te klein was, maar het deed aan de gezellig heid niets af. DONDERDAGAVOND Ds Joh Blauw. In de Ned. Herv. Kerk op de Markt, hoopt Ds Joh. Blauw van Ede, Donderdag 13 December a.s. te spreken.-,over: „God heeft een plan met jou". Ds Blauw is geen onbekende voor de Venendalers. Deze avond is weer georganiseerd door de Centrale Jeugdraad. Kleinkunstavond Sound and Colour". In gebouw „Eltheto" wordt a.s. Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December de Kléin- kunstavond „Sound and Colour" worden opgevoerd. Met haar gevariëerd actuele en goed verzorgde programma, heeft dit gezel schap o.a. in Rhenen reejjs grote succes sen gehad. Vooral het Hawaiian-Ensemble „The Tropical Serenaders", is buitengewoon goed in haar soort, men heeft hier met kenners van Hawaiian-muziek te doen. Ook Hanns Berck, weet op de zijn eigen manier, het publiek altijd weer te pakken en te boeien. Verder werken mee „The Funmakers", „The Draakstekers" enz. Het is de moeite waard een van genoemde avonden hier voor vrij te houden. Buurtver. „Keucheniusslraat". Voor a.s. Maandag >10 December heeft de Buurtver. „Keucheniusstraat" een St. Nicolaasfeest georganiseerd in de Kegel baan. Naar het programma te oordelen, be loofd het een buitengewoon mooie avond te worden met voordracht en toneel, ook St. Nicolaas in eigen persoon zal aanwe zig zijn, met een grote gevulde zak bij zich. De Burgemeester der gemeen te Veenendaal. MAAKT BEKEND: dat alle mannelijke personen, geboren in 1925 en wonende in deze gemeente, zich vóór 17 December a.s. ter gemeente secretarie, afdeling Militaire Za ken, Hoofdstraat 100, moeten melden voor insclirijveng voor de dienstplicht, lichting 1945. Veenendaal, 6 December 1945. De Burgemeester voornoemd, J. H. van Schuppen p.l.v. OFFICIËLE Voor de eerste helft van de 13e periode 1945 l9 tot en met 22 December. 1945) voor het Noorden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 518 335 tot en met 341, 800 gram brood. 342. 343. 201) gram bloem. 344 1 Rts. gebak. 345 70 gram beschuit. 346, 400 gram suiker. 347 50 gram ihee. 348, 349, 250 gram margarine. 350 2C0 gram kaas. 351, 150 gram vlees 352 353. 2 k.g. aardappelen. B 31B. 32, 400 gram brood. B. 33. 1 k g. aardappelen. A. 34, IV, liter melk. B. 34, C. 34, 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 513 435. 436, 800 gram brood. 437, 438. 2l0 gram bloem. 439 250 gram rijst of kindermeel. 440, 1 rts. gebak. 441, 70 gram beschuit. 442, 500 gram suiker. 443, 250 gram boter. 444, 125 gram margarine. 445 200 gram kaas. 446, 5 liter melk. 447 150 gram vlees. 448, 1 kg. aardappelen. t">. 3 D 37 400 gram brood. E. 31, 250 gram rijst of kindermeel. Tabakskaarten onz. T. 03, 2 rantsoenen tabaksartikelen, (geen import-sigaretten) V. 03, 100 gram chocolade ofsuikerw. X. 03, 2 rants tabaksartikelen. (geen import-sigaretten) G. 02 (Groentekaart) periode 25 Dec. 1945 tot en met 19 Jan.1946. St.-Nicolaas bij de Veenendaalse Politie St.-Nicolaas vereerde op 5 Dec. het Politiebureau met een bezoek Des namiddags was het geh'-le personeel met vrouwen en kinderen op het Politiebu reau ver/ameld toen de Sint zijn intocht deed vergezeld van zijn zwarte knecht Hij werd in een kernachtige rede verwel komd door den Hoofdagent Wielsma. Nadat de kinderen enkele liedjes voor hem hadden gezon gen deelde St.-Nicolaas met kwistige hand cadeautjes uit, terwijl evenmin de ouderen wedden vergeten. De speciaal voor de heren agenten toege dachte verrassing n waren een groot succes. Het gemeentebe stuur vertegenwoordigd door den Burg- meester en den Ge meente-S cretaris, gaf mede van zijn belangst Hing bliik. Na enige tijd gezellig bijeen te zijn geweest besloot de corps chef van politie, Inspecteur van Riessen deze gezel'ige samen komst met en korte toespraak, waarin hij o a. memoreerde, dat deze middag ten volle had be an1 woo d aan het gestelde doel, n.l. versteviging van de goede verstandhouding in het gemeen telijk politiecorps. Voor een proefstemming en een voor spelling van dé uitslag der a.s. verkiezi*. gen is de tijd allerminst gekomen, daar het nog geheel onzeker is in welke groe peeringen onze kiezers straks ter stembus zullen trekken. Het is echter wel de moeite waard, dat in het kader van het overleg der partijleiders ook de stem van het kiezersvolk wordt vernomen. Derhal ve heeft de afdeling Opinie-onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in November 1945 een opinie-on derzoek ingesteld naar de politieke stro mingen, welke zich onder het kiezers corps (25 jangen en ouder) openbaren. Aan een aantal personen, tezamen repre sentatief v het gehele kiezerscorps, werden de vGgende vragen gesteld: „Zout U bij de eerstvolgende verkiezin gen Uw stem willen geven aan 1. één van de voor de oorlog bestaé de partijen, 2 een combinatie van deze partij? i, of aan 3. een nieuwe partij." Het resultaat was dat 53 de wens uit sprak op een der oude partijen te stem men; 17 voelde voor een combinatie van partijen. Een nieuwe partij, waarbij ook aan een radicale hervorming van een der bestaande partijen mag worden ge dacht, werd door 16 der ondervraagde* gewenst, terwijl 14 zich nog geen oor deel had gevormd. De meest uitgesproken voorkeur voor één der oude partijen treedt op bij de volgende groepén: communisten 75 S.D.A.P.ers 67 en stemmers op de R.K. Staatspartij 67 Dp grootste onzeker heid en ook het sterkste verlangen naar een nieuwe partij openbaarde zich in de gelederen van de Liberale Staatspartij, de Vrijzinnig-Democraten en bij de aspirant kiezers, n.l. resp. 22 24 en 22 van deze groepen zijn voor een nieuwe partij; resp. 23 20 en 22 van deze heeft zich nog geen mening gevormd. Het combinatieverlangen komt relatief het krachtigst naar voren bij 30 va* de Anti-Revolutionnairen en 26 van de Christelijk-Historischen (Christelijk Na tionale Volkspartij) en voorts bij 25 van de Vrijzinnig-Democraten. Van de arbeiders en boeren blijkt onge. veer 60 aan de oude groeperingen vast te houden. Bij de intellectuelen en hen die leidende functies vervullen is er een uitgesproken voorkeur voor verandering: 30 verlangt naar een nieuwe parij; 23 voelt voor een combinatie van par tijen. Oudste Inwoner van Veenendaal Wed G. van de Haar in de julianastraat alhier is Donder dag 6 December j 1 96 jaar geworden. Wed v.d. Haar die, ondanks haar hoge leeftijd, nog een goede gezondheid geniet en over een scherp geheugen beschikt, he- ft het grote voor recht de oudste van onze ge meente te zijn. Aardig om hier bij nog te vermelden is, dat het be-tuur van de Buurtver. Juliana" haar bij deze gelegen heid kwam feliciteren onder aanbieding van een mooi cadeau. Wij wensen haar nog vele jaren in goede gezondheid toe. 50 JAAR GETROUWD. Vrijdag 7 December jl. her dachten H. Reinders en A. Reinders—Montizaan wonende in de P. H. van Rijnstraat al hier de dag waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Wij wensen dit bruidspaar nog vele en gelukkige jaren.

De Vallei | 1945 | | pagina 1