Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 12 December 1945 No. 806 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 föi Ê&f 04 ÏM H ADVERTENTIES per kwartaal Ejp^jg|Bk r; ::i< V*M |B Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent lj§| tèïWk ES HP SBfel per m.m. 15 cent. Redactie en Administratie |gP™ \jjff JS BH [Bj j^nimumprij. p«r adver- Parallelweg 8, Veenendaal gH W ST^Èk Hi HHi H fl VrTèg 1 ,.30 Telefoon 601 van 1-20 woorden. Elk Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave Drukkerij „De Geldersche Vallei woord meer 6 cent. Hoger loon of Infla ie. Heeft u nog herinneringen aan de inflatietijd in Duitschland - na de vorige wereldoorlog? Wij, Nederlan ders, konden daar toen met een gaven gulden wonderen doen. Er waren Nederlanders die met vacantie naar de Oostelijke buren trokken, die er in de eerste klas hotels logeerden, veelal ver boven hun stand, en die er met vele duizenden Marken konden smijten, doordat zij, er gekomen met wat Nederlandse guldens er in één slag multi-millionnair werden. De Nederlandse cent was toen meer waard dan tien Engelse cigaretten tegen woordig In Duitsland draaiden de bank- biljettenpersen op volle kracht, doch steeds meer biljetten moesten er voor de artikelen en voor de bewezen diensten worden betaaldde lonen stegen er tot duizelingwekkende hoog ten, doch de arbeider, die een week had gewerkt, kon van zijn hoge loon nog geen pondje boter kopen. Het hek was van de damhet Duitse geld had geen waarde meer. Tegen een dergelijke inflatie heeft nu de Nederlandse regering dadelijk j na de oorlog de strijd aangebonden, een strijd, die wel heel moeilijk en zwaar is. Want aan de ene kant - staat de werkende bevolking van ons land, die ziet, dat zij er met de lonen niet kan komen - die voor het verdiende geld niet voldoende in haar levensonder houd kan voorzien en die ernaar streeft, beter voor haar arbeid te wor den betaald. Aan die kant staan ook de handeldrijvenden, di aan de oude, soms te hoge winstmarges vasthouden. Aan de andere kant staat echter het schrikbeeld der inflatie - de nood toestand, die zeker niet de werkers ten goede zal komen en die, ten koste van veel, zo niet van alles, moet worden voorkomen. Wie werkt, heeft recht op een redelijk bestaan - voor zichzelf en voor de zijnen. Wij hebben waarlijk het Centraal Bureau voor de Statistiek niet nodig om te beseffen, dat het niet mogelijk is, met een gezin, be staande uit man, vrouw en twee kin deren van f 29.60 per week rond te komen. Daarvan kunnen we, volgens genoemd bureau voedsel (de bonnen), textiel (als die er is), reparaties gas. electri- citeit en brandstof betalen. Maar dan is ook alles op - dan is nog geen cent besteed aan vernieuwing (en wat moet er na die vijf ellende jaren niet worden vernieuwd aan schoenen, huisraad, de krant, de radio en andere culturele ontspanning dan hoeven vader en moeder er heus niet aan te denken, eens een avond of een middag met „het stel" uit te gaan Het spookbeeld der inflatie moeten we echter eveneens ontgaan. Van in flatie wordt de werker zeker niet wijzer en hoe aangenaam het ook is als de man meer gaat verdienen - als de prijzen met hoger sprongen naar boven gaan (en de loonsverhogingen volgen die altijd schoorvoetend) schieten we mét die verhogingen in letterlijke zin geen cent op. Daarom is het van groot belang, te vernemen, welke loon en prijspolitiek de regering zal volgen. De Nota daarover is het volk beloofd. Reeds heeft Minister Vos zich erover uitge laten, voorstander van geleide economie te zijn. Dat wil zeggen, dat de Staat de teugels in handen houdt en de prijzen vastlegt, zodat de handel zich niet ten ko9te van de werkers zal kunnen bevoordelen. Veel zullen wij ons in de toekomst moeten ontzeggen. Nederland is een arm land geworden, al beseffen wij dit ook niet ten volle. Maar één ding staat vastook in ons arme land zal de werker, de zwoeger recht hebben op een mens waardig bestaan. Dank voor Veenendaal uit Italië Van de vele I alianen die hier het laatste oorlogsjaar als krijgs gevangenen werden tewerkge steld door de moffen, hebben onze Italiaanse plaatsgenoten veel brieven uit Italië omvan gen met het verzoek, de Vee- nendaalse bevolking te danken voor de geboden hulp, voo al in kleding en voedsel, tijdens hun gedwongen verblijf alhier. Ca aan 't werk In het pand van de Fa. J v. d. Bosch op de Markt, zagen we deze dagen een weefget uw draaien. Dit op zichzelf is niet zo belangwekkend voor Vee nendaal, al is het werkelijk prachtwerk en een pracht n a- chine die daar staat. Reclame heeft de V S.W., want door deze onderneming is de zank ingerich',een fiinke Nederlandse Industrie als zij is, wel meer gemaakt, maar nimmer nog re clame van deze soort. Een ieder moet het gaan zien. Ze zijn er werkelijk, die de ernst van te moeten a npakken in het algemeen Nederlands Ld Uiig,, i li Vul v., O zaak van de Textielvoorziening van ons volk niet beseffen, er nog omheen lopen en een stootje nodig hebben. Het is heus niet alleen de V.S W., waar, door gebrek nan personeel, niet volop gewerkt kan worden. Tot de meisjes die door moeder gemist kunn n worden en de jongens zonder haast zeggen wij: „Pakt aan en gaat aan het werk!" BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: David Andréa en Elisabeth van de Weerd - Jacob de Gooijer en Diderika Visee. Getrouwd: Willem van Stemp- voort en Gerrigje van Leeuwen - Johannes Veenhof en Alida Geeitruida Kroesbergen - Cor nells van de Bovenkamp en Bertha Roseboom. Geboren: Jacobus z. v. Abra ham Scheermeijer en Jatoba Gerritsen - Melis z. v. J. An- beek en J. Drost - Johanna d. v. B. van Hardeveld en W H. van Hardeveld - Carolina d v. G. Henken en G de Kruijf. Overleden: Gerrit Klomp oud 82 j. echtg. van C. C. v. Wou denberg - te Utrecht Evert Brouwer oud 22 j. Gevonden voorwerpen. Dameswant - parapluie - kinderhand schoen - hondenpenning - paar wol len dameshandschoenen - herenhand schoen - portemonnaie - handtas met inhoud, blijven staan in liftauto - 4 stropdassen - paar motorhand schoenen. Verloren voorwerpen. Portefeuille met inhoud - snoepkaart parapluie - 2 wanten - paar wollen dameshandschoenen - 2 leder bon kaarten - 2 portemonnaies - tabaks- kaart - wit wollen damesdas - bruine damesdas - oude en nieuwe stam kaarten met inlegvel - bankbiljet - vulpen sjaal - distributiekaart A - inlegvel - linker damesschoen - stam kaart. Schade-Enquête-Commissie. Inwoners van Veenendaal, ook zij die in de gemeente's Ede, Renswoude en Rhenen Wonen, worden er op attent gemaakt dat zij tot 31 Decem ber a.s. de geleden oorlogsschade aan De Schade-Enquête-Commissie te Wageningen kunnen opgeven. Behalve oorlogsgeweldschade kan ook worden opgegeven alles wat door de Duitsers is gestolen of gevorderd, en waarvoor geen of onvoldoende betaling werd ontvangen. De schade, opgegeven aan het Ge meentelijk Schadebureau, wordt niet automatisch doorgegeven aan de Schade-EnquêteCommissie, de ge troffenen moeten dus opnieuw for mulieren invullen om te zijner tijd een schade-uitkering te kunnen ont vangen. Formulieren zijn verkrijgbaar op het Bureau van Gemeentewerken, Hoofdstraat 34. Distributiekring Veenendaal. Meedere malen komt het voor, dat aanvragen voor extra tex- tielgoederen. o.a. werkkleding, ook door tussenkomst van werk gever per post worden toege zonden of in de brievenbus van de Distributiediehst wor den gedeponeerd. Aanvragen op dergelijke wij ze in mijn bezit gekomen, wor den niet in behandeling geno men. Aanvragen voor extra textiel- goederen moeten- onder over legging van stamkaart(en)-aan loket VIII worden afgegeven. (Voor Rhenen Bureau N.V.H. H A.R.K Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Inwoners van Veenendaal, wier familienaam begint met de letters X,Y,Z, en die aanvanke lijk hun bonkaarten afhalen op Maandag 17 December, dienen er rekening mede te houden, dat ze deze thans af moeten halen op Vrijdag 14 December 1945- Maandag vindt geen uit reiking plaats. Inwoners van Veenendaal en RheneD, die in het bezit zijn van een fomulier V.D 333-23 voor aanvrage van klompen, worden in hun eigen belang aangeraden deze weer in leveren op dezelfde dagen der week als waarop ze deze in ontvangst hebben genomen. Dit met het oog op een vlotte afwerking, waarbij lang wachten zo veel moge-ijk voor komen wordt. Burgerlijke Stand Renswoude. GeborenGeen. OverledenGeen. Ondertrouwd6 DecemberDirk Vink. oud 30 jaren en Elizabeth Pater, oud 27 jaren. Gehuwd1 DecemberTeunis van de Pol, oud 32 jaren en Johanna van den Broek, oud 28 jaren. 5 December: Adrianus Jacob Baren- dregt, oud 30 jaren en Teuntje van de Weert, 29 jaren. - ADVENT. Jesaja 62 llm. „Zegt der dochter van Zion, Zie uw Heil komt." Parijs, de lichtstad, het centrum van het wereldleven van Frankrijk beleefde in 1770 een geweldige feestdag. Het moest iets groots worden en de stad der losse zeden kleedde zich in feestkledij. Immers Maria Antionette, een 25-jarige jonge dochter trad in het huwelijk met den kroonprins Lodewijk van Frankrijk, den toekomstigen Koning Lodewijk den 16den. De intocht was schitterende, dit hoge gezelschap waardig. Lichtzinnig en coquet zat zij in de Ko ninklijke Koets. Haar blik keek met wel gevallen op de saamgestroomde menigte. Langs de wegen stonden de inwoners gerijd, in toom gehouden door soldaten, politie dienaren en de lijfwacht des Konings. Welk een intocht! De hartelijke toejuichingen zwollen soms aan tot een machtigen koor zang, het hoogtepunt vindende in het: „Vive le Roi". Het treft ons echter in de oude histori sche beschrijving van deze grootse intocht te vinden, dat één der maatregelen die ge nomen was, een verbod bevatte dat gee» enkele mismaakte of gebrekkige of kreupele of blinde zich langs de weg vertonen mocht. Het oog der vorstin mocht niet getroffen worden door de ellende, waar de wereld zo vol van is. Hard was deze maatregel. Al kon de blinde Fransman niet zien het Koninklijke rijtuig, hij kon toch horen aan het gejuich des volks, de Koninklijke koets komt nader. Zijn hart zal sneller kloppen, want zijn r..v.- Ixci-ncic.- n H-Hc,— >-.»—. Vaderland. Voor hem is echter geen plaats aan de weg. Dieper voelt hij zijn bitter leed schrij nen. Hij is blind. De kreupele krijgt éénzelfde bevel te ho- 'ren. Niet zien, niet horen. O, als hij mocht gaan! Hij zou gaan zo snel als zijn kreupele voeten hem er bren gen kunnen. Ook over dit hart van goud, komt een donkere schaduw, die hem be droeft bij de gedachte verstoten ee zijn. In dit Koninklijke bevel, klinkt duivelse wreed heid. De Koning wenst alleen toegejuicht te worden door gezonden. Gods oordeel kwam over zulk een daad. De revolutie kwam en in Januari 1793, toen werd Lodewijk de 16e gestraft. Zijn hoofd viel op de guillotine. Eenzelfde straf ge werd de trotse vorstin, die 16 October 1793 het vonnis volvoerd zag. Leest nu onze tekst: Zegt der dochter van Zion, zie uw Heil komt." In adventstijd krijgt de boodschap der predikers een diepere, een warmere klank. God zoekt het verlorene. Want ziet Jezus Christus is een Heiland, die den verdrukte recht doet, die den hongerige brood geeft, de Heere maakt de gevangene los. Het is weer de boodschap, die van alle kansels gebracht wordt, dat voor hen, juist voor hen, die zich arm, ellendig gevoelen, blind en kreupel in geestelijke zin zijn, red ding is te vinden in Zijn zelfverlochenende liefde. Geen gezonden, maar zieken hebben dezen Medicijnmeester nodig. Die het leven in eigen hand niet vinden kunnen, zullen in Hem het leven verkrijgen. Mijn Lezer, staat gij al langs die Ko ningsweg, wachtende, wanneer Hij langs u heen zal gaan. Is er ernstig gebed dat Kerstfeest 1945 een geboortefeest zijn zal. Zie, Hij komt. Zijn komen is uw gene zing. Zijn komen is uw verlossing van de banden der zonden. Zijn komen is het jaar uwer vrijlating. Straks zal in de machtige Koorzang ge zongen worden door de tempelkoren: Leve de Koning. Hij heeft zijn volk bezocht. Staat dan langs de heirweg met een oe- gerig hart. met een verlangend uitzien naar dezen Koning, die medelijden kent met het zwakke, met het gebogene Straks zal Hij u toeroepen, voor de eerste maul of bij vernieuwing „Ziet, Ik ben uw Heil alleen". Ds. J. BAKKER

De Vallei | 1945 | | pagina 1