Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 15 December 1945 No. 807 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar. Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Abonnementsprijs 1.30 B9RB tSft RÊ M KSE |9Bi ADVEKTENTIES per kwartaal rrr X8 fflK IH Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent '^fvk H P" mm. 15 cent. Redactie en Administratie M P£f .7.^ fM$y ^0 JS H Minimumprijs per «dver- Veenendaal W É^^k, V,".« I Telefoon 601 W» «35» 55S3SM m M van 20 woorden. Elk Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei woord meer 6 cent. VERTROUWEN INDE ATOOM- BOM. De grote Drie komen weer bij elkaar. Dezen keer in Moskou. In Londen sloegen bij de vorige gelegenheid de Ministers met de vuisten op tafel. Zullen ze dat in Mos kou weer doen? Het is altijd beter, dat er binnenkamers op de tafel wordt geslagen, dan daarbuiten op iets anders. Op de grote trom bij voorbeeld om stemming te ma ken vóór of tégen ietsals de massa moet worden opgewarmd de publieke opinie rijp gemaakt. Misschien zal er ook in Moskou nog wel eens op de tafel worden geslagen. De man die resideert in 10 Downingstreet heeft dat recht „par droit de naissancc". Molotoff kan op dat geboorterecht niet bogen. Hij komt slechts uit de kringen van de gegoede middenstand. Het is echter waar, dat in de Sovjet-Unie het droit de naissance niet wordt erkend Maar al zal er tijdens de conferentie dan wel op de tafel worden geslagen daarna niet op de grote trom. Want de grote Drie hebben elkaar nodig. Weliswaar hebben ze alle drie iets wat zuur is voor de anderen zij zullen aan die zure smaak moeten wennen om gezamenlijk het zoet der over winning te kunnen proeven! Rusland heeft een vreedzame periode no dig om zijn verwoeste gebieden weer op te bouwen en om de verworven invloedssferen in te voegen in zijn nationale productie. Engeland heeft een periode van rust no dig om weer een exporterend land te kun nen worden en Amerika eveneens om de oorlogsindustrie om te schakelen op die van de vrede om het apparaat op te bouwen voor de exploitatie van die gebieden, waar ua bei ei lier. va:; de vrede zijn Invloed als de invloed zal worden erkend. De daarvoor benodigde energie heeft een rustige sfeer nodig om tot „full employ ment", tot volledige ontwikkeling, te komen. Dit te meer, omdat aan die energie een nieuw element is toegevoegd, die der atomen. De wetenschap der atoom splitsing is geen geheimzinnig bezit van de U.S. en Canada maar van de grote mogend heden en niet eens van haar alleen, naar wij ervoeren, toen de Amerikaanse profes soren de Philips fabrieken bezochten. De nieuwe uitvinding zal de wereld klein maken. Zij zal afstanden doen verdwijnen, zoals eens de vliegmachine de afstanden deed ineenschrompelen afstanden, die nog slechts een ruim honderd jaar geleden per paard of zeilschip moesten worden over wonnen. Zij zal krachtbronnen scheppen, honder den malen groter dan de ongelukkige stoom machine. die onze grootvaders bejubelden als de bevrijdster uit de periode van het handwerk. In een wereld, die door de atoomenergie zo klein zal worden, dat New York en Mos kou even dicht bij elkaar komen te liggen als Utrecht en 's-Gravenhage. is voor een gewelddadige aanwending daarvan geen plaats meer. Evenmin als het mogelijk zou zijn geweest, dat de bisschoppen van Utrecht en de graven van Holland elkaar met de V 1-wapenen te lijf gingen. Daarom hebben wij vertrouwen in de atoombom! Hoe viert gij Uw Kerstfeest? Onder de titel van „Jeugd van Veenen daal hoe viert gij Uw Kerstfeest" kondigt de Centrale Jeugdraad weer een van de mooie, door haar georganiseerde avonden, aan. Nu is het een wijdingsavond, met als spreker de bekende Ds. J. de Groot van Driebergen. Verder zal op deze avond „Het Weih- □achts Oratorium" van Barth door het Her vormde Evangelisatie koor worden uitge voerd met medewerking van bekende so listen. Het geheel onder leiding van den Heer G. van Zanten. De avond van ^Voensdag 19 December in de Ned. Herv. Kerk aan de Markt be looft leerzaam en prachtig te worden. In Veenendaal een Ziekenhuis. Gelukkig! Het is zo ver. We hebben een ziekenhuis. Dat lijkt op een Sinterklaas-verrassing. Inderdaad, want ook hier geldt het: Wie te veel verwacht, wordt teleurgesteld, en wie niets verwacht of weinig, dien valt het meer. Een ziekenhuis! Ja, maar voorlopig niets meer en dan een huis. En dan nog wel een huis, dat we niet in eigendom, maar in huur hebben, en dat bovendien grondig en radicaal gerestaureerd moet worden. Meer hebben we thans nog niet. Maar het begig is er. En daar kunnen we blij mee zijn. Nu moeten we dus van een huis een zie kenhuis maken. De stichting „Algemeen Zie kenhuis Veenendaal" wil beginnen met de verklaring, dat het bestuur van mening is, daarin te zullen slagen, mits het kan reke nen op de medewerking der gehele bevol king. De stichting is in het leven geroepen, wijl zeer duidelijk uit de bevolking de wens naar voren kwam om hier in Veenendaal een ziekenhuis te hebben. Het bestuur heeft reeds verscheidene ma len vergaderd en overleg gepleegd. Het wil door deze mededelingen in de courant u op de hoogte brengen en houden van de stand van zaken. Dat moet u weten. Daar heeft u recht op. Wellicht komt er vanuit de bevolking op bouwende critiek. En zo -allemaal tezamen, bevolking en stichting, gemeentebestuur en medici, wij allen gaan aan het werk. Want met het geven van wat geld, met een kapitaal zonder meer, sticht en exploi teert men geen ziekenhuis en zeker niet in een plaats als Veenendaal. En dan in deze moeilijke tijd! Dat is alleen mogelijk indien de gehele bevolking er achter staat en er achter blijft staan. Elke dag kan men de verzuchting horen slaken: hadden we hier maar een zieken huis! Welnu, hier hebt ge de kans. Indien u meehelpt. Dan krijgt ge hier uw ziekenhuis. Tenminste, we noemen het nu maar een ziekenhuis. Beter ware te zeggen een ziekeif- verpleeginrichting. Want met aller medewerking moeten we ons voorlopig niet verbeelden een zieken huis te kunnen exploiteren. Daarvoor komt nog heel wat meer kijken. Maar dan moet het een inrichting worden die klinkt als een klok. Dat is van belang voor de plaats on zer inwoning. Met enige trots moet ge straks kunnen zeggen: Zie, hier staat ons ziekenhuis! Maar het kan ook zijn, dat het uw per soonlijk belang is, of het belang van uw vrouw of uw kind. Zelfs zal het in de toe komst uw levensbelang kunnen zijn. God geve, dat het nooit zo ver komt. Maar het zou toch kunnen. Daarom moogt ge dit werk niet aan en kelen overlaten, maar moet ge allen uw verantwoordelijkheid gevoelen en uw steen tje bijdragen. Eendracht maakt macht. C. P. E. „Ars Musica"-avonden. Maandagavond hebben we van het 4e abonnementsconcert van „Ars Musica zo mogelijk nog meer genoten dan van de vo rige avonden. Van deze avond ging een ontroering uit. Het spel van Piet van den Hurk was be toverend. De sopraan Han Later-Gouwe had een mooi programma. Haar muzikaliteit is bo ven alle lof. Harold de Sterke toonde zich een pracht cellist zoals we maar zelden horen. Zowel in Bach als in Diepenbrock wist hij het beste te geven. Karei Borgers (een leraar van de muziek school), ontpopte zich als een begeleider van de eerste rang. Het was een mooie .avond. Alleen moest Veenendaal deze avonden meer waarderen, de belangstelling laat nog te wensen over. N.V.H. H.A.R.K. Dat was een mooie tocht naar Rhenen. Om nooit te vergeten. Deze mooie ervaring hebben wij te danken aan onze Veenendaal- se schooljeugd. U begrijpt het al. Het op- haalfeest van speelgoed voor de kinderen in de geteisterde gebieden is uitnemend ge slaagd. Een vrachtauto, heus een vracht auto vol kon Zaterdagmorgen, 1 Dec. naar Rhenen worden gebracht. Eveneens kon een grote partij speelgoed voor Zeeland en Rens woude beschikbaar worden gesteld. Geweldig Je had de gezichten eens moeten zien van die pl.m. 800 kinderen, die in het centrum daar in Rhenen bij elkaar waren. Sinterklaas met Zwarte Piet werden met donderend ap plaus ontvangen. Eveneens 25 jongens en meisjes uit Veenendaal, die de aanbieding mochten meemaken. Dat was een mooi mo ment, toen Bertha Schoeman en Henk de Ruiter uit Veenendaal op het podium kwa men en namens heel de Veense jeugd het speelgoed aanboden en verklaarden, dat ze zo biij waren iets van hun eigen speelgoed te mogen afstaan. „En we hopen, dat jullie er veel lol mee hebt". Daarna hebben twee meisjes uit Rhenen, Joop Baars en Suus Smit, bedankt. Er wordt wel eens gezegd: er komt maar geen eind aan het gevraag en gecollecteer. Nu weer voor Indië. Tussen twee haakjes: hebt U daarvoor al ruim gegeven? Denk aan het voorbeeld van LIw kinderen! En hoe meer we geven, des te meer ervaren we, dat het veel, veel zaliger is te geven dan te ontvangen. Iets daarvan hebben we weer ervaren op het bovengenoemd Rhe- nens kinderfeest. Uitvoering recitcerclub „Het Centrum". Genoemd gezelschap hoopt Donderdag 20 December a.i. jn gebouw Fltheto" in de Fluiterstraat een uitvoering te geven. Op deze avond zullen twee toneelstukken worden opgevoerd en wel het drama in twee bedrijven „Kerstavond". Het tweede stuk is getiteld „Een spoedoperatie" een dol ko misch spel in één bedrijf. Het muzikale ge deelte zal worden verzorgd door het Ha waiian-Ensemble „De Hilo's". Politienieuws. Tijdens huiszoeking bij een inwoner de zer gemeente werd boter en vlees in beslag genomen, hetwelk kennelijk door zwarte handel verkregen was. Proces-verbaal werd opgemaakt. Aangifte werd gedaan terzake van oplich ting. Verwacht wordt dat zich nog enkele slachtoffers zullen komen beklagen. Een on derzoek wordt ingesteld. Meerdere ouders werden gewezen op hun plicht hun leerplichtige kinderen naar de school te zenden. Enkele personen werden op aanwijzing der politie van een naburige Gemeente ge arresteerd en naar elders overgebracht. Vele personen gaan slordig om met hun distributiebescheiden, wat wei blijkt uit de talloze malen dat aangifte gedaan wordt van de vermissing van bovengenoemde be scheiden. Proces-verbaal werd verschillende perso nen aangezegd, die de verkeersvoorscbrif- ten overtraden. Beneden 16-jarige leeftijd mag men vol gens het Arbeidsbesluit 1920, nu eenmaal geen bakfiets berijden. Een persoon, welke in overtreding was, werd deswege gever baliseerd. De Burgemeester der gemeente Veenen daal maakt bekend: dat de kosten wegens levering van gas, water en electriciteit in gebouwen, die door de Canadezen gevorderd zijn geweest, door de gemeente bij voorschot worden vergoed. De betreffende rekeningen moeten daar toe in duplo worden ingeleverd ter gemeente secretarie, afd. Financiën en wel vóór 1 Januari a.s. Rekeningen die na die datum worden in gediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Veenendaal, 11 December 1945. De Burgemeester voornoemd, J. H. VAN SCHUPPEN. plv. BINNENLANDS OVERZICHT. „Er zit schot in! De slagzin, die dank zij de radio in Nederland populair is gewor den en die ook wel eens spottenderwijs wordt gebruikt om het tegendeel te kennen te geven, kon de afgelopen periode weer meermalen met vreugde en met klem worden gezegd. Voor kleine dingen, maar ook voor grote gebeurtenissen. De Wieringermeer is nu weer droog. De noodgemalen, welke nu vrij komen, zullen waarschijnlijk naar V^Icheren worden ge bracht, waar ze goed kunnen worden ge bruikt, omdat men, om nu eens een Am sterdamse uitdrukking te gebruiken, daar, bij het laatste gat van fort Rammekens „Pecht hebben gehad". Maar ook hier zal het in orde komen. De Rijnbrug bij Ooster beek werd hersteld en weer in gebruik ge nomen, waardoor de rechtstreekse verbin ding ArohèmNijmegen weer werd her steld. Van Oosterbeek naar Oosterhout dat is, op papier, maar een pasje. Ooster hout krijgt een nieuwe industrie, een schoenenfabriek, welke begin Januari in bedrijf zal worden gesteld. Voor deze fa briek zal een vrij aanzienlijk aantal arbeids krachten nodig zijn, zodat de werkgelegen heid te Oosterhout e.o. daarmede zeer is gebaat. Meer dingen die de moeite waard zijn?... Op 18 December wordt de vlieg- dienst AmsterdamBatavia drie maal per week. Van die datum af zullen er elke Dinsdag, Donderdag en Zaterdag vliegtuigen van Schiphol naar Batavia vertrekken. Van 25 December af komen er op diezelfde da gen ook vliegtuigen van Batavia naar Ne derland. De gewone burger kan de vlieg- post niet z'n schrijverij niet meer bijhouden! Dat Wageningen weer zijn telefooncentrale heeft en dat er weer een paar honderd men sen daar een telefoon hebben teruggekregen, kan u, gezien in het grote geheel, een klei nigheid noemen, maar het is ei het bewijs voor, dat Nederland zich herstelt. Het is zeker géén kleinigheid, dat de Boskoopse kweekerijen binnenkort weer naar Engeland gaan exporteren. Klein of groot het is maar uit welke hoek men de zaken bekijkt. Dat er, om maar weer eens een ander voor beeld te noemen, te Geldermaisen een fa briek van vuurvaste steen weer aan de slag kan gaan, zal de een zonder meer voor kennisgeving aannemen, terwijl een ander er zich demonstratief voor in de handen wrijft en zal zeggen: het gaat weer goed in Ne derland. Ja, er zijn gelukkig heel wat goede dingen waar de aandacht op kan worden gevestigd. Jammer genoeg is dat met Indië nog steeds niet het geval. Wij schijnen daar inderdaad den weg van het geweld op te gaan gedwon gen of gedrongen. De Indonesische premier, Sharir, heeft te Batavia reeds verklaard, dat er geen vreedzame besprekingen kunnen worden gevoerd, als men in Indonesië bloed laat vloeien. Intussen heeft generaal Chris- tison te Singapore nieuwe orders ontvangen tot herstel van wet en orde op Java en deze handhaving wordt krachtig ter hand geno men. Reeds heeft de R.A.F. met een bombar dement op Tjibadak, ten Zuiden van Bui tenzorg daaraan medegewerkt. Voor nieuwe orders in elk geval om met de regering overleg te plegen, komt dr. Van Mook tóch naar Nederland. Hij zou de 12de dezer vertrekken en het bezoek zou slechts kort duren. Een bezoek van geheel andere aard zal door den gewezen „General der Flieger" Christiansen aan ons land worden gebracht. De man, wiens naam wij zo menigmaal onder de gehate aanplakbiljetten zagen staan, zal zich als oorlogsmisdadiger ook in óns land hebben te verantwoorden. En dan was er nog wat „klein goed": de bekende bond van Nederlandse onderwij zers besloot een fusie aan te gaan met het N.O.G., het Nederlands onderwijzers Ge nootschap en de eenheid tussen N.V.V. en E.V.C. werd nog steeds niet bereikt. Klein goed?In vakverenigingskringen be schouwt men dit alles als het belangrijkste van de gehele week. Och ja, wat is klein en wat is groot?

De Vallei | 1945 | | pagina 1