Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Woensdag 19 December 1945 No. 808 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel DANSEN Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI A D V ERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". (Ingezonden) Naar aanleiding van het artikel in De Vallei van December j.l. onder den titel: „Mag ik deze dans van U?" voelen wij ons genoodzaakt, enkele punten eens nader te bezien. In dit artikel wordt niet meer of minder gezegd, dat, dat verwildering op zedelijk ge bied ontstaat door het moderne dansen. In de eerste plaats moet ons een vraag van het hart en wel de volgende: „Is een predikant volkomen in staat, om over het dansen een oordeel uit te spreken en had de spreker, die in dit artikel wordt aan gehaald zich volledig op de hoogte gesteld?' Het antwoord hierop moet o.i. volmondig luiden: „Neen". In zoverre zijn wij het met Ds. Kalf eens. dat kerk en dans niet altijd samen kunnen gaan. Z.g.n. Christelijke dansclubs behoeven in geen geval te bestaan. Ook personen, die hoewel zij naar de kerk gaan, toch willen dansen, kunnen zich in de eerste plaats gerust bij een erkende dansleraar aan melden. Een ieder die daarheen gaat, leert dansen en geen „lijf-aan-lijf-werk". Weet de spre ker dat een ieder die van goed dansen houdt en dit ook graag doet, een grote he kel heeft aan het z.g.n. „swingen'' dat door de Canadezen opnieuw in de mode werd gebracht? Verder begeeft spreker zich hier op een terrein, dat voor hem vele voetangels en klemmen op ~?l leveren, die hij echter op de avond zelf handig heeft omzeild, door Wel het stellen van vragen, doch geen debat toe te staan. Bovendien hebben wij de tijd van dictatuur gehad, zodat ook een dicta tuur vanwege de kerk uit de boze is. Er zijn nu eenmaal groepen mensen die anders denken ten opzichte van elkaar, waarom valt hier de kerk het dansen aan? Noodzaak? In geen geval, op haar eigen terrein en bij haar eigen mensen is voor haar genoeg te doen. Dansen in het algemeen aanvallen, kan sommige mensen een gevoel geven eender aan dat wat een predikant kan krijgen als men het op afbrekende wijze over zijn kerk uitlaat. Wij kunnen gerust zeggen, dat het dan sen zoals dit op de dansclubs wordt ge leerd, nooit aanstootgevend kan zijn. De zinsnede: „Laat het dansen om U zelf en om Uw naaste" en „voortgaan op de weg der zonde zijn trouwens lijnrecht in strijd met het feit dat reeds in de grijze oudheid bij de harp van David werd ge danst. Wij weten wel, dat het verschil in dansen van toen en nu zeer groot is, niets veranderd vlugger dan de dansmode. „Swing" betekent hoe gekker hoe mooier, maar modern dansen is altijd nog een zui vere rhytmische beweging, wie heeft nog nooit na een goed uitgevoerde variatie, een bewonderende gedachte voor de uitvoeren den gehad? Voor schriftelijk debat met Ds. Kalf hou den wij ons echter aanbevolen. Wij houden echter vol, we leven in een vrije staat, waar ieder mag doen wat. hem binnen het raam der wet is toegestaan. Zodoende is dansen, behoudens enkele beperkende bepalingen, volkomen gerech tigd en niemand kan hieraan eigenmachtig, hetzij direct of indirect ook maar iets ver anderen. Op de vraag: „Mag ik deze dans van U?" antwoorden wij: „Graag Ds. Kalf, het woord is aan U!" Rhenen, 10 December 1945. F. MEIJ, Verl. Acacialaan 18. H. HENDRIKS. Utr.str.weg 83. Kink en den kabel. De eenheidsbesprekingen tussen N.V.V. en E.V.C. werden opgeschort. Zijn meester gevonden. ■De bekende bokser Van Dam werd, voor het eerst in zijn professional loopbaan, knock-out geslagen. BINNENLANDS OVERZICHT. Geteisterde gebiedenDr. Ir. H. G. van Beusekom hield voor het Departement 's-Gravenhage van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel een lezing over „de woningvoorziening in de komende jaren". Door oorlogsgeweld, onderwaterzetting, af braak door de Duitsers enz. zijn er volgens deze spreker die de toekomst wat betreft het woningprobleem donker inzag, tussen Mei 1940 en Mei 1945 niet minder dan 87.000 woningen vernield en 43.000 zwaar beschadigd. Het totaal te kort aan woningen wordt op 150.000 ge schat. De Overheid kan niet toestaan, dat er willekeurig wordt gebouwd, maar zal zich bezig moeten houden met de eerlijke ver deling der beschikbare materialen, met de aanwijzing van de plaats waar de huizen worden gebouwd, met de grootte en het woningtype en met het toezicht op de huur prijzen. Ten aanzien van materialen al is dit ook ander materiaal was het een ver heugende mededeling, dat te Bremerhaven 500 ton machinerieën uit de Amerikaanse zone naar Nederland worden verscheept. Er is zoveel destijds in omgekeerde richting ver voerd, dat het tijd wordt, dat er wat van terugkomt. Ook komen er postduiven terug. Men herinnert zich, dat de Duitsers destijds het bevel gaven, dat alle postduiven den nek moesten worden omgedraaid. De ware lief hebbers van de duivensport hebben dit met den anderen kant terug: een geschenk van de R.A.F. Goed, verheugend nieuws voor de post- duivenbezitters dus. Geen gift is nu te groot geen gebaar te royaal, nu het erop aan komt, Indië te helpen. Het is geen vraag meer of het kan of niet kan het moet, aldus sprak ook onze kroonprinses. Inderdaad: hef moet. Want als wij lezen en horen wat er nog steeds, vier maanden na de officiële bevrij ding in Indonesië gebeurt als wij weten, wat onze landgenoten daar hebben geleden en nog lijden, dan zal een ieder gevolg geven aan de krachtige, ernstige oproep van Prinses Juliana en helpen wat hij of zij kan. Nog steeds zijn de toestanden in Indië verward: Europeanen worden ontvoerd, waarbij losgelden worden gevraagd; vlieg tuigen vallen er bepaalde doelen aan; door scherpschutters wordt, te Batavia, meer en meer geschoten op militairen en op bur gers; barricaden worden opgeworpen en branden gesticht; ter beveiliging der bewo ners moeten kampen worden geëvacueerd: hongersnood dreigt; Indonesiërs verhinderen Chinezen aan Europeanen te verkopen; toen generaal Christison, terugkerend van de conferentie te Singapore op het vliegveld bij Batavia landde, ontplofte er dicht bij zijn vliegtuig een granaat; in de Straat van Malakka liep een Nederlands schip op een mijnziehier een bloemlezing uit de be richten, die bewijzen, dat Indonesië nog volop in de oorlog zit. Naar verluidt zou nu het geduld der En gelsen en der Nederlanders zijn uitgeput en zou men nu geweld met geweld willen be antwoorden. Zou dat het resultaat zijn der besprekingen van Singapore? Oog om oog en tand om tand De Bijzondere Raad van Cassatie heeft tegen Max Blokzijl het definitieve dood vonnis uitgesproken. Over het verzoek om gratie, dat de verdediger, mr. A. V. de Lauwere daarna indiende, zullen zowel het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag als de Bijzondere Raad van Cassatie Hare Majes teit de Koningin advies moeten uitbrengen. Voor Tweede Kamer en Provinciale Sta ten zullen de verkiezingen, waarschijnlijk op een mooie dag in Mei worden gehouden. De candidaatstelling zou 9 April geschieden. De Gemeenteraadsverkiezingen volgen op 11 Juni. Wij hebben de tijd nog! Dat hebben wij niet met de opbouw van ons land. Maarer zijschot in. Dat bewijzen soms heel kleine berichtjes als de mede deling, dat er uit Londen een schip vertrok met een gedeelte van de 100.000 spaden aan boord, die in Engeland voor de Ne derlandse boeren zijn besteld. Geleidelijk bloedende harten gedaan als ze het aan komen wij in ons land tot meer nor den" »n thans komen nr postduiven varj Reeds hebben dé Cana dezen 800 gebouwen weer aap hun oor spronkelijke bestemming -teruggegeven. Zij hebben er nog 1373 in gebruik, doch eind Januari zullen alle ontspanningslokaliteiten weer vrij zijn. Normale dingen Dat was eigenlijk ook de ontdekking van de Ameri kanen in Philips labotoria waar de geleerden doodleuk werd verteld, dat de Nederlandse wetenschap reeds zeer ver is gevorderd in de bestudering der atoomenergie, die bij Philips sedert 1934 aan bezig was. Als het moest en de gelden werden er beschikbaar voor gesteld, dan zou Nederland in een jaar atoombommen fabriceren Deze „ontdekking die der Amerikanen bewijst weer eens. dat het buitenland Nederland nog onvoldoende ken:. Eigenlijk zijn wij daar zelf de schuld van, omdat wij daar steeds te veel geuren met onze klederdrachten, met onze molens en met onze klompen. Om het wereldkampioenschap. Als in het najaar van 1946 te Los Ange les om het wereldkampioenschap zal wor den geschaakt, zal ook Dr. M. Euwe hier aan deelnemen. Arme Indonesische kinderen wachten in een kamp op repatriëring naar Holland. LAND- EN TUINBOUW. Volgend jaar zal er weer een agrarische jaarbeurs worden gehouden, een gebeurte nis die in landbouwkringen altijd grote be langstelling wekt. Sinds de instelling van deze beurzen, een jaar of tien geleden (wij herinneren ons nog, dat destijds bij de opening van de eerste landbouwjaarbeurs minister Deckers de aan kondiging deed van de die dag bekend ge worden verloving van Prinses Juliana) hebben ze in toenemende mate de boeren uit alle streken van het land tot zich ge trokken en van de komende beurs in 1946 verwachten wij ook een groot succes. Ieder een zal benieuwd zijn om te zien, of al thans te vernemen, wat ons land weer aan te bieden heeft en men zal zeker niet min der nieuwsgierig zijn naar hetgeen het bui tenland voor onze land- en tuinbouw ter beschikking heeft aan machines, kunst mest, stoffen voor de bestrijding van ziek ten en insecten, enz. Maar meer nog dan die uitstalling zullen wij graag vernemen hoeveel geld de regering nu eigenlijk beschikbaar heeft om al die onmisbaarheden te kopen. Want ten slotte draait het daarom. De staat is al net als een particulier: als hij geen geld heeft, kan hij niet kopen. Wij kunnen wel een tijdje op de pof leven, maar iedere boer weet wel, dat dat geen gezonde levenswijs is en de boerenleenbanken zouden zeker geen crediet geven aan iemand, die meer geld opmaakt dan hij in de eerste jaren kan verdienen. Vadertje Staat mag daarom w^l leren, zuinig met de dubbeltjes om te sprin gen, anders hebben we straks niets om al die zaken te kopen, welke volstrekt onmisbaar zijn om ons boerenbedrijf weer op poten te zetten. Neem bij voorbeeld de condensmelk- industrie. Condensmelk bestaat voor een groot gedeelte ui: suiker, n.l. voor niet min der dan 44 pCt. Doch die suiker moet thans geheel uit het buitenland komen. Om dus de zuivelindustrie weer op gang te kunnen brengen, zodat wij condensmelk kunnen uit voeren, moeten wij eerst suiker (en blik) invoeren. Het is werkelijk geen sinecure, op het ogenblik minister te zijn! Niet minder moeilijk is het loonvraag- stuk. Het landarbeidersloon is nu wel op 60 cent gebracht, maar in de industrie, het transport en bij vele ambachten worden be langrijk hogere lonen geboden, waardoor de plattelandsarbeiders van het boerenbedrijf worden weggelokt. In tal van streken heeft men dan ook nog steeds te kampen met een groot tekort aan arbeidskrachten, zodat de najaarswerkzaamheden ondanks het gunstige weer nog lang niet zijn voltooid. Daar komt ook nog een tekort aan paarden bij. Bij de telling bleek het totaal aantal paarden in dit jaar 7 pCt. lager te zijn dan in 1939. Het aantal volwaardige landbouwgebruiks- paarden is echter 20 pCt. lager dan voor de oorlog. Wij komen er nu nog een 50.000 tekort. Bij goed weer zal er dus in vele streken de gehele winter moeten worden doorgewerkt, vooral om nog zo\eel moge lijk wintertarwe te zaaien of, als hij te Iaat in het seizoen wordt, overgangstarwe. In de Wieringermeer, die geleidelijk aan droog komt. zal het wel grotendeels zomer- tarwe worden. Eén merkwaardig berichtje nog over deze polder: door de inundatie zijn de distels grondig uitgeroeid en hoefblad heeft men er ook niet gevonden. Maar kweek- en paardestaart. die taaie onkruiden, hebben het natuurlijk overleefd die trek ken zich van zoet water niets aan! Overi gens schijnt de bodem van de Wieringer meer weinig nadeel van de hernieuwde onderdompeling te hebben ondervonden. Geen lekker oorlogsweer. Te Neurenberg is gebleken, dat de oor log tegen Nederland reeds begin November 1939 zou worden ontketend, doch dat de weersomstandigheden de aanval telkens de den uitstellen.

De Vallei | 1945 | | pagina 1