Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken 15e Jaargang Zaterdag 22 December 1945 No. 809 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kerstmeditatie Abonnementsprijs 1.30 per kwartaal Losse nummers 6 ceni Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Red. W. F. ter Hoeven. VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei' A D V ERTENTIES Gewone advertentieprijs per m m. 15 cent. Minimumprijs per adver tentie f 3.-. Vraag en aanbod f 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. En men noemt Zijn naam: Vredevorst". Jesaja 9 5. Churchill, die van 1940 tot 1945 minister president van Engeland geweest is, heeft in de oorlogsjaren eens gezegd: „De oorlog zullen wij wel kunnen winnen, maar de vrede winnen zal moeilijker zijn!" Wat zijn deze woorden gebleken, waar te zijn. De oorlog is gewonnen, maar is het nu ook „vrede"? Is er nu ook eensgezindheid, eendracht, want dat is toch de inhoud van het woord „vrede"! Integendeel, wat een twist een tweedracht, wat een onderlinge afgunst en strijd om de macht. Het is overal een leven op voet van oor log. In de landen afzonderlijk, maar ook bij de volkeren onderling. Zelfs bij de bondgenoten ziet men, temid den van het zich moeizaam herstellen der geleden verliezen, een grijpen naar de macht, een zich paraat houden, onder de leuze: „Wilt gij de vrede, bereidt U ten oorlog!" En in zulk een wereld, waar wel de oor log gewonnen is, maar niet de vrede, gaan wij Kerstfeest vieren! Het feest van dien j Koning, Wiens Naam is: „Vredevorst". Hij alleen kan de ware vrede geven. Hij alleen is machtig 't ware „Vrederijk te stichten. Maar dan een andere vrede, welke de wereld verlangt. Een ander vrederijk dan hetwelk zij ver geefs beneden zoekt. t is tte geesteiijKe vrede, die Hij schenkt door weg te nemen, de oorzaak van alle „onvrede de zonde! Dat was immers 't doel van Jezus komst. De zonde, welke scheiding maakt tussen God en de mens, verzoenen. Daartoe is Hij gekomen in de kribbe van Bethlehem, daartoe heeft Hij geleden en Zijn leven gegeven aan het Kruis, dragend de volle last van de toorn Gods tegen de zon de, waarmakend de profetie van Jesaja: „De straf die ons de vrede aanbrengt, was op Hem." Staat het Kerstfeest voor ons in dat „vre deteken"? Dat Kindeke, hulpeloos en teer, maar dat tevens is de Sterke God, die verzoening verwierf voor een in schuld verloren volk, wordt zo menigmaal door bijkomstigheden teruggedrongen. 't Wordt helaas maar al te vaak geca moufleerd. 't Is ook heden nog den Jood een erger nis en den Griek een dwaasheid. Zeker, vele mensen willen dat nog wel Kerstfeest vieren, met kerstliedjes, kerst surprises en wat al niet meer, maar dan zonder dat Kindeke. Men wil geen Kerst- geen Christusfeest, als de herdenking van de geboorte van Hem, Wiens Naam is: „Vredevorst". En waarom niet? Omdat men de breuk niet wil erkennen tussen God en de mens. Omdat men geen behoefte heeft aan een Schulddelger in des mensen schuldverloren heid. Omdat men de onvrede des harten niet ziet als een gevolg van het afgevallen zijn van den Hoog-heiligen God en mitsdien de vrede niet gezocht wordt bij Hem, die gekomen is om zondaren zalig te maken en als de Vredevorst, door 't geloof, de ware vrede der schuldvergeving te schenken! Daarom onderzoeke in deze adventsdagen een ieder zijn hart en vrage met 't oog op het a.s. Kerstfeest: „Wat is dat Kindeke voor mij? De Vredevorst?" Welzalig wie in deze adventsdagen Jezus als Vredevorst verwachten mag. Die stemt in met de lofzang van Zacha- rias (Lucas 1): „Geloofd zij de Heere, de God Israels, want Hij heeft bezocht en ver lossing teweeggebracht Zijn volk. Om te verschijnen dengenen, die gezeten zijn in duisternis en schaduw des doods: om onze voeten Ic .cl.icu op J'.vg de: vrsrW Want wie een onderdaan van deze Vredevorst is, heeft vrede. Vrede in 't leven. Dan kan de strijd nog menigmaal groot zijn, de zonden nog vaak aanklagen, maar als 't gelcofsoog op Chris tus mag zijn gericht, dan doet Hij ervaren: „De straf die ons de vrede aanbrengt was om Mij." Vrede in 't sterven. Dat geboren Kindeke heeft voor de Zijnen den dood overwonnen. Hij voert hen als Koning door den dood tot 't leven in Zijn eeuwig Vrederijk. Kerstfeest predikt ons: En men noemt Zijn naam: Vrede vorst." Concert. De muziekvereniging D.S. geeft Maandag 24 December 1945 des avonds half acht, haar oude traditie getrouw, een Kerstcon cert op de Markt, een en ander uitgaande van de Vereniging tot Bevordering van Volksmuziekuitvoeringen. Het programma luidt als volgt: Psalm 68; De Herdertjes lagèn bij nachte; Ere zij God: Stille Nacht; De Lofzang van Zacharias; Gezang 229: Er ruischt langs de wolken: Psalm 150: O Sanetissima; Psalm 99; Gode zij Ere: Dankt, dankt nu allen „Nederland helpt Indië". Zaterdag 22 Dec. straatcollecte. Denk aan het doel van Uw gift bij de straatcollecte van Zaterdag, n.l., de terug kerende Landgenoten uit de Indische kam pen van verschrikking, vernedering en ellende, van alles beroofd en berooid, te helpen aan kleding en wat zij meer nodig hebben. Geeft dan met milde hand. Laat deze collecte ook in Veenendaal een succes worden. Zondagsdienst Doktoren. Zaterdagavond 6 tot Zondagavond 12 uur Dr. W. Remme. Ie Kerstdag Dr. J. P. Vergouwen. 2e Kerstdag Dr. J. H. Kets. ORGELCONCERT. Met medewerking van Elze Kettelarij- Hoekstra. hoopt onze plaategenoot Henk van Eek, Zaterdagavond 29 December a.s. een Orgelconcert te geven, in de Oude Kerk aan de Markt. Het programma vermeld o.a. werken van Handel, Ceacar Frank, Bacb, Hendrik Andriessen, e.v.a. Politienieuws. Op of omstreeks 19 of 20 November 1945 vervoegden zich aan de woning van ingezetenen dezer Gemeente onbekende manspersonen, die informeerden of men nog kapotte parapluies had. Deze zouden dan door hen worden medegenomen om ze te herstellen, waarna de gerepareerde para pluies de volgende dag weer thuisbezorgd zouden worden. Op deze wijze werden ver schillende inwoners dezer Gemeente bewo gen tot afgifte van parapluies. Tot nu toe werden deze parapluies echter niet teruggebracht, terwijl deze personeq evenmin iets van zich hebben laten horen, zodat het vermoeden bestaat, dat zij zich aan oplichting hebben schuldig gemaakt. Volgens verklaringen blijken het 3 per sonen te zijn geweest, welke afzonderlijk opereerden. De bevolking wordt verzocht zoveel mo gelijk inlichtingen te ferstrekken aan de afd. Recherche over de vermoedelijke iden titeit van deze personen. Men is tevens gewaarschuwd geen goe deren aan onbekenden af te geven, zonder voldoende zekerheidsstelling deze weer rfe- rug te krijgen. Een Nationale Konijnententoon stelling in Veenendaal. Zoals wij hebben vernomen ligt het in de bedoeling in de a.s. voorzomer in Veenendaal een grote Nationale Konij nententoonstelling te houden. - Geslaagd. Mej. H. Versteeg alhier slaagde voor het parktijkexamen Engelse Handelsc. en de Heer A. de Kleuver voor Ned. Handelsc. Beide leerlingen werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk. Hoe viert Gij Uw Kerstfeest? Op deze vraag gaf Ds. de Groot van Driebergen j.l. Woensdagavond in de Grote Kerk op de Markt, ons een duidelijk en treffend antwoord. Ds. de Groot wees er op, hoe het Kerst feest in de meeste gevallen wordt gevierd, en hoe men zoekt en probeert te maken, wat er van deze twee vrije dagen te maken is. De een gaat op reis naar zijn familie, de ander naar de stad, naar een concert of bioscoop. We moeten naar Bethlehem, aldus spreker. Ds. de Groot vefvolgt dan met het ver haal van den vliegenier Viruly van zijn Kerstvlucht BataviaAmsterdam, hoe de bemanning van dat vliegtuig op hun reis slechts van één ding vervuld waren, n.l. de kerstpost op tijd in Amsterdam te bren gen. Dat zij pech krijgen en een paar dagen telaat in Amsterdam zullen aankomen, waar door zij zeer ontstemd en hun kerstdagen bedorven zijn. Het bleef niet bij één keer, ten tweede male krijgen zij pech, nu aan de motor, zij moeten een noodlanding ma ken in een bergachtig en verlaten land. Zij landen, verliézen een wiel, het toestel kraakt en wordt beschadigd. De eerste mensen die hun hulp aanbieden zijn herders, de nacht wacht houdende bij hun schapen in een hel dere sterrenavond, het vliegtuig ligt slechts 2 uur lopen van Bethlehem. Wat een won der, niet in Amsterdam maar in Bethlehem om herinnerd te worden aan het werkelijke Kerstfeest, in deze mooie Kerstnacht. Spreker herhaalt dan: we moeten naar Bethlehem. En dan niet als een vliegtuig er hoog over, met een bocht er om. of. zoals wij het zo goed van vliegtuigen kennen, er rakelings over heen, maar we moeten er een maken in de stal bij de kribbe van Jezus. Een noodlanding, welke ons grondig doet kraken. Eerst dan is het goed Kerstfeest vieren. Aldus sprak Ds. de Groot. Hierna kondigde spreker de uitvoering van „Het Weihnachts Oratorium van Barth aan, uitgevoerd door het Hervormde Evan gelisatiekoor met medewerking van beken de solisten, onder leiding van den Heer G. van Zanten. Het was werkelijk prachtig wat wij te horen kregen, zoals Ds. de Groot het zei, in dank en tot eer van God. Muzikaal was het hoogstaand en had het onze bewondering en waardering voor de uitvoerenden en in het bizonder voor den Heer van Zanten. „Hoe viert Gij Uw Kerstfeest? Kanarie Tentoonstelling De tentoonstelling, georganiseerd door de Vereniging van Kanarieteelt en Vogel bescherming „De Geldersche Vallei al hier, is buitengewoon goed geslaagd. Er waren werkelijk prachtvolle bij. Ongeveer honderd inzendingen van alle rassen en soorten. Wij noemen slechts kooi nr. 8 van C. Beumer, welke vogel met de eerste prijs Meester-zanger werd en G. v Dijk die 9 - waaronder 4 eerste prijzen - in de wacht sleepte, het waren dan ook bijzonder mooie exem plaren. Ook is het aardig te vermelden dat de Wageningse Vereniging met vrije inzendingen aanwezig was en met hun vogels enkele prijzen wisten te be halen. Ook het aantal bezoekers was onverwacht groot. Ergerlijke nalatigheid van eieren-verzamelaar Tijdens een controle bij een verzamelaar van eieren ontdekte een controleur van de C.C.D. een kist met eieren, welke vrijwel alle bedorven waren. De verza meiaar had de eieren destijds van boeren ontvangen, doch nagelaten ze naar een handelaar te brengen. Na schouwing moesten van de 525 eieren er niet minder dan 411 stuks op de mestvaalt worden geworpen, terwijl de overige 114 stuks nauwelijks goed genoeg waren om voor bakkersdoeleinden te worden gebruikt. Na inbeslagneming werden deze eieren direct voor verwerking afgeleverd Tegen den verzamelaar werd proces-verbaa opgemaakt. N.V.H. f 30.000.-. HARK. Dit geweldige bedrag is het resultaat var, de „Nederland-helpt-Indiê"-actie hier in Veenendaal. In één woord: prachtig. Aan geslagen waren we voor f 20.000.-. Er kwam dus de helft meer. Mogen we op deze plaats allen, die hiervoor gaven, hartelijk, harte lijk danken. Ook nu blijkt weer, dat we nooit een tevergeefs beroep op 't Veen doen. Toen we Dinsdagavond weer bij el kaar waren, om de opgehaalde gelden in ontvangst te nemen, was er grote spanning in de vergadering. Er waren er, die eigen lijk geen tijd hadden om te blijven, en toch bleven, omdat ze eerst de einduitslag wilden vernemen. Pl.m. f 28.000.- bleek het te zijn. Met wat er nog binnen moet komen van enige straten en fabrieken, komen we toch zeker aan de f 30.000.-. Wie kan nu nog volhouden, dat we Indië alleen maar om ons zelf terug willen hebben. Dit is geen visje om een kabeljauw,te vangen. Dit is liefde, meelevende, meelijdende liefde, die ook een offer wil brengen als een deel van het rijk in nood is. Een speciaal woord van dank aan de Buurtcommissies, die alle (op 1 na) zich spontaan en loyaal beschikbaar stelden, enthousiast erop uittogen en reeds na een week hun buit kwamen afleveren. Hier is geen sprake van misbruik maken van andere krachten. Hier heeft ook geen enkele be doeling voorgezeten om anderen te span nen voor 't wagentje van N.V.H. en Ne- derl. Rode Kruis, en zelf rustig thuis te zitten. Neen, hier werd een vriendelijk verzoek gedaan en spontaan ingewilligd. Én dit ver zoek aan mensen, die hun eigen straat of buurt kennen, en daarom zo uitstekend ge schikt tij.: tc collect»*., va. op tc» te zien of er te weinig of te veel wordt gegeven. Deze Buurtcommissies hebben zo prach tig geholpen bij de verdeling van St. Nico- laas pakketten, die zoveel intense blijdschap in een 1000-tal gezinnen hebben gebracht. Zij wisten toch veel beter dan wij, waar de nood het grootst was, en via hun ad viezen en later na' hun handen konden wij duizenden stukken textiel en heel wat lek kernij uitdelen met het heerlijk gevoel: het is nu alles op het juiste adres aangeland: de buurtcommissies hebben ons uitstekend geholpen. Nog eens, mannen, hartelijk dank daarvoor. Voor Uw werk -toen. en voor Uw werk nu. Die twee gezellige avonden in de bovenzaal van de Haas smaken naar meer. Als we U weer nodig hebben, trek ken we Uw voorzitter van Erk Sr. weer aan zijn jasje. Ik hoop: spoedig. Tenslotte neg een mededeling: Tegelijk met de f 30.000.- werden we verrast met de inlevering van pl.m. 200 brillen, en nog tientallen brilleglazen. Al met al, het is prachtig gegaan. Veenendaal, wij brengen U een eeresa- luut. DISTRIBUTIEKRING VEENENDAAL. Mededeling voor Zelfverzorgers. In verband met de nieuwe regeling voor Zelfverzorgers bij de eerstvolgende uitrei king van Bonkaarten, zullen de bonnen der Bonkaart K 513 voorlopig nog niet worden ingenomen. Betrokkenen dienen deze bonnen echter zorgvuldig te bewaren. De Leider van het D.K. Veenendaal maakt bekend, dat ingaande 19 Dcc. 1945, Bon V 05 van de Groente-, Fruit- en Vis- kaart geldig is verklaard voor aankoop van twee Bokkings. De Leider van het D.K. Veenendaal maakt bekend, dat in verband met de ko mende feestdagen het kantoor te Veenen daal en het agentschap Rhenen op 24. 25 en 26 December en op 31 December en 1 Januari geslotgn zal zijn. H.H. detaillisten en slagers worden er op attent gemaakt dat, hoewel in de week van 23 December tot 29 December geen inleve ring van vet plaats vindt, zij zich wel aan het D.K. moeten vervoegen op de data zo als gepubliceerd in het bericht van 19 Dec., teneinde voorschottoewijzingen in ontvangst tc nemen voor vet 'coup. No. 564).

De Vallei | 1945 | | pagina 1