Nieuwjaarsgroeten Kerstdagen Een Ziekenhuis in Veenendaal. (2). De gedachte aan een ziekenhuis in Vee nendaal is van oude datum. Tal van plaat sen van 20.000 zielen en minder, hebben een eigen ziekenhuis. 1 oen dan ook in September 44 de mo gelijkheid bestond hier in Veenenaal in een ziekenhuis te worden opgenomen, werd terstond de wens weer geuit: dat moest zo kunnen blijven. Overleg vond plaats, ook met de collega's uit Wageningen, die toen hier geëvacueerd waren. De medici waren het er over eens. dat er een STREEKZIEKENHUIS moest ko men. door samenwerking van de voor naamste .bevolkingscentra: n.l. Bennckom. Ede. Veenendaal en Wageningen. Een Streekziekenhuis met 200 bedden en dan niet alleen met daaraan verbonden een internist en een chirurg, maar ook een vrouwenarts, een oor-, neus- en keelarts, een kinderarts en een röntgenoloog met zijn volledige installatie. Kortom een volledige medische staf. Prachtig ideaal. De mening was algemeen, dat met al'er medewerking dit mogelijk zou zijn. Verscheidene vergaderingen werden ge houden. Helaas zijn we er niet in geslaagd de wensen en belangen van de bevolking dezer vier plaatsen op één punt te doen samen komen. Omtrent de plaats, waar het Streekzie kenhuis dan zou moeten worden gebouwd, werd geen eenstemmigheid bereikt. Het nvs- lukken van dit plan vindt zijn oorzaak in moeilijkheden tussen Ede en Wageningen. De besprekingen verliepen in prettige sfeer, maar zijn gestaakt, totdat iemand met nieuwe gezichtspunten zou komen, die vruchtdragend zouden zijn. Reeds van het eerste ogenblik af. dat de stichting A.Z.V. geboren werd. is gedacht aan de mogelijkheid, dat het Streekzieken huis ook wel eens in Veenendaal gebouwd zou kunnen worden. Maar tegelijkertijd rekende het bestuur ook met de waarschijnlijkheid dat het Streek ziekenhuis wel eens niet in Veenendaal zou kunnen komen. Het bestuur heeft daarom van stonde aan twee gedachten vastgehou den: le. Medewerking verlenen aan een Streekziekenhuis; 2e. In ieder geval in Veenendaal een in richting in het leven roepen voor dié zie ken. die den specialist niet dagelijks nodig htfafam, maar thuis toch niet behoorlijk ver pleegd en behandeld kunnen worden. Naarmate het plan van het Streekzieken huis zou slagen, naar dié mate zou de plaatselijke inrichting bescheidener worden. Maar ook omgekeerd: slaagt het plan van het Streekziekenhuis niet. dan mag en moet aan een plaatselijke inrichting meer eisen worden gesteld. Hoever we zullen kunnen gaan. zal de toekomst leren. Zij. die de besprekingen voor het Streek ziekenhuis namens Veenendaal gevoerd hebben, achten zich gelukkig te kunnen verklaren, dat zij hun aandeel in de pogin gen tot het welslagen van dit plan hebben bijgedragen. Met des te meer vrijmoedigheid zal het bestuur nu zijn volle aandacht wijden aan de ziekenverpleeginrichting ter plaatse. Inmiddels heeft het bestuur beslag kunnen leggen op pension ..Bergzicht aan de Cu- neraweg. Voorlopig zal daar. als uit haar as her rijzen, wat we. in September 44, ondanks het verbod van de moffen. JULIANA- ZIEKENHUIS noemden. C. P. E. kunnen tot Donderdag 28 December worden ingezonden. „Veenendaal"-nieuws. Zoals wij reeds schreven over een ver moedelijke veranderde opstelling van het Veenendaal-elftal. voor a.s. Zondag tegen W.A.V.V. uit Wageningen, blijkt dat we juist geoordeeld hebben, hoewel we deze opstelling nu ook juist niet verwacht had den. Maar de elftal-commissie die toch in deze gevallen de lakens uitdeelt, zal het een en ander wel degelijk onder de loupe geno men hebben, en ons lijkt het een verbetering, vooral daar Davelaar reeds enkele weken niet voldoet, en een goede linksbuiten haast niet te vinden was, is het zeker goed te noemen om daarvoor weer als vroeger Kroesbergen om te zetten. We zullen hopen dat het een verbetering in de goede rich ting zal zijn. en daar kuhnen we a.s. Zondag tegen eep ongeslagen elftal als W.A.V.V. •og wel eens plezier van beleven. Het elftal is als volgt samengesteld: Dillen Takken v. d. Weerdhof Stoffers Noordman Van Koten Sukkel Middelhoven v. Kruistum Kroes- bergen Vermeer. Res.: Da velaar, Scheur, v. Hunnik. Veenendaal 3 gaat op bezoek bij Scher- penzeel 2 en speelt daar om 12 uur. Officiële bonnenlijst. voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 (23 Dec. 1945 t.e.m. 5 Jan. 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 601 500 t.e.m. 506 800 gram brood 507. 508 200 gram bloem 509 500 gram suiker 510 100 gram koffie. 511 100 gram cacao. 512 125 gram boter. 513 250 gram margarine. 514 100 gram vet. 515 100 gram kaas 516, 517, 518, 519 100 gram vlees. 520 2 kg. aardappelen. 521 1 kg. aardappelen. B 41, B 42 400 gram brood. A 43 1J^2 Liter melk. B 43. C 43 3 Liter melk. B 44 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601. 600. 601 800 gram brood. 602. 603 200 gram bloem. 604 250 gram rijst of kindermeel 605 600 gram suiker. 606 100 gram cacao. 607 250 gram boter. 608 125 gram margarine. 609 100 gram kaas. 610 5 liter melk. 611. 612. 613, 614 100 gram vlees. 615 1 kg. aardappelen. D 41. D 42 400 gram brood. E 41 250 gram rijst of kindermeel. Tabakskaarten enz. T 05 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 05 100 gram chocolade of suikerwerken X 05 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig t.e.m. Zaterdag 29 December a.s. De bonnen voor vlees zullen in de vervol ge gedurende twee weken geldig zijn. De bonnen 516. 517. 518, 519, 611. 612. 613 en 614 zijn derhalve geldig t.e.m. 5 Jan. Op de suikerbonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gram suiker meer verstrekt. Deze 100 gram suiker wordt beschikbaar gesteld als een extra rantsoen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar. Voor de week van 30 December t.e.m. 5 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruch ten. tabak, versnaperingen, zeep en luci fers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 December a.s. van des mid dags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aard appelen. waarop eerst met ingang van Maandag 24 Dec. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de Centrale Keukens moet aldaar de bon 520 voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 30 De cember t.e.m. 5 Jan. moet bij de Centrale Keukens bon 516 of 611 worden ingeleverd voor vlees. deling te bevorderen, de volgende regeling getroffen. Zij, die in financiële moeilijkhe den verkeren, en dit zijn er velen, kunnen na controle door N.VH. ter plaatse een stempel op hun Shaefvergunning verkrijgen Dit betekent dat het hoofd van het gezin bij den winkelier, die Shaefgoedercn ver koopt, een schuldbekentenis kan tekenen hetgeen later afgetrokken wordt van de uit kering der schade enquête commissie. De overige aanvragen om voorschot, zowel meubilair als textiel en huishoudelijke arti kelen, moeten steeds in het N.V.H.-gebouw aangevraagd worden, doch alvorens tot uit kering kan worden overgegaan, moet bij de S.E.C. te Wageningen aangevraagd worden hoe groot het bedrag mag zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Teuntje, d. v. A. Wisgerhof en W. de Jong; Wouter Hendrikus, z. v. H. van de Peppel en C. van Dijk: Jantje Ever- dina, d. v. F. Aartse en J. Riezebos. Ondertrouwd: Aart Albers. en Grietje Hendriksen. Kesteren; Donald Albert Orr, London (Ontario) en Sandrina Petronella Roest; Jacob van Deelen, Renswoude Klaartjc van Laar. Getrouwd: Jan Willem Drost en Aleida Johanna Maria Demont; Evert van Laar en Jannigje van Beijnum; Cornelis Marinus van Zanten en Cornelia Petronella van Leth; Gerrit van Eek en Anna Niesje van Oort. Overleden: Geertruida Baars. 79 jaar, we duwe van Aalbert de Jong: Albertus van Viegen. 3 maanden. AMERONGEN. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Ame- rongen maken bekend dat de gemeentesec retarie op Maandagen 24 en 31 December a.s. voor het publiek zal zijn gesloten. Het bureau van de burgerlijke stand zal cp die dagen geopend zijn des voormmidags van 910 uur. RHENEN. Openstelling gemeentesecretarie. Ons werd verzocht te vermelden, dat de gemeentesecretarie alhier op 24 December a.s. voor het publiek gesloten zal zijn. De afdeling bevolking en burgerlijke stand zal op die datum geopend zijn van 910 uur. Kosteloze inenting. De Burgemeester der gemeente Ameron- gen maakt bekend, dat binnenkort inenting en herinenting tegen de pokken zal plaats hebben te Amerongen en te Overberg. Ouders, die hunne kinderen wensen te laten inenten of herinenten dienen hiervan terstond mededeling te doen aan den ge meentearts A. C. Kars te Amerongen. Laten zal worden bekend gemaakt op welke data. plaats en uur de inenting en herinenting zal plaats hebben. Met betrekking tot de inenting tegen de pokken wordt er de aandacht op gevestigd dat hij, die de ouderlijke macht of de voog dij uitoefent over een kind verplicht is, vóórdat het kind de leeftijd van 1 jaar heeft bereikt, het bewijs te leveren dat het kind tegen de pokken werd ingeent, tenzij door hen een ondertekende verklaring wordt overgelegd inhoudende de reden waarom deze inenting achterwege is gelaten. Amerongen. den 19 December 1945. De Burgemeester voornoemd H. VAN DEN BOSCH. KERST 1945 Wij vieren 't eerste vredesfeest De Kerst is nooit zo schoon geweest Na jaren druk na vijf jaar lijden Kwam Canada ons land bevrijden. Ja. officieel is er nu vrede En hoort de krijg tot het verleden Zie om u heen is het wel wéar? Bekampen wij nog steeds elkaar? Uw kerstboom straalt de kind'ren zingen Zij denken slechts aan goede dingen Het vredeskind wordt weer herdacht Het Kind, dat óns de vrede bracht. God heeft in mensen welbehagen. Maarkunnen wij die zegen dragen? De vrede is er officieel: Wij merken hem nog niet te veel. t Is ruzie, strijd, waar men ook ziet, Zij overstemmen 't Engelenlied. Waarom op twee gedachten hinken? Laat toch het vredeslied weerklinken. Voor u komt tóch de bet're tijd Als ge van goede wille zijt. Een goede Kerst met vree in t hart, Zij overtreft thans alle smart; Zij stuwt ons voort naar hoger sferen Dit vredesfeest kan ons dat leren. (Nadruk verboden) „Mistletoe". Door de Hark wordt onder Redactie van Charles BressersHan G. Hoekstra uitgege ven het boek „Mistletoe", waarvan de op brengst ten goede komt aan de oorlogs getroffenen van Nederland. Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana heeft in dit boek een voorwoord geschreven, terwijl een aantal vooraanstaande Nederlandse literato ren en tekenaars hun medewerking hebben verleend bij de uitgave van dit boek. waar in o.m. een beschrijving wordt gegeven van de nood in Nederland, er goed verzorgd uit ziet en een ieder kan worden aanbevolen. De kosten van het boek bedragen f 1.50 en het is verkrijgbaar bij de boekhandel C. Waiboer alhier. Voorschot Meubilair, Textiel en Huis houdelijke Artikelen. Herhaalde malen stelt men de vraag, hoe zit dat nu met die afgestempelde Shaefver- gunning. Is zulks gratis, want als dal^zo is. zou ik ook gaarne een stempel op mijn ver gunning hebben, daar ik toch ook oorlogs slachtoffer ben. Uit deze vragen blijkt, dat er ondanks de bekendmakingen van de zijde van Nederlands Volksherstel en distributie nog veel mensen zijn. die niet precies we ten. hoe deze voorschotregeling werkt. Naar aanleiding van al deze vragen hebben wij ons licht opgestoken bij N.V.H. alhier, waar men ons hieromtrent het volgende wist mede te delen. De toenmalige in Engeland vertoevende Nederlandse regering heeft een partij textiel, z.g.o. „Shaefgoederen aan gekocht, die door het Commissariaat Nood voorziening te Arnhem worden verdeeld over de geteisterde gebieden. Deze goede ren mogen dan .ook alleen uitgereikt worden aan oorlogsslachtoffers. Hiervoor zijn spe ciale vergunningen gedrukt, waarop met grote letters „Shaef" staat vermeld. Het C.N.V. Arnhem heeft, om een snelle ver- Een IN 'T KORT. Keurkorps naar lndië. keurkorps Mariniers, getraind Amerikaanse kampen, is op weg naar In donesië. Geen gekanker! „Niet kankeren, maar hard werken moet ons elke dag voor ogen staan." zei Minis ter Mansholt in een vergadering van boeren Oude bekenden. Te Amsterdam werden weer de Kerst- potten van het „Leger des Heils", voor het .Kerstfeest der armen", neergezet. Voor Kerst en Oud en Nieuw. Tegen Kerstmis zullen appels in distri butie komen. De Jaffa-sinaasappelen komen tussen Kerst en Nieuwjaar. Ei... Ei. Honderdduizend koelhuiseieren, geschenk van het Deense Rode Kruis, zullen te Rot terdam onder armlastigen worden verdeeld. Zuid hielp Noord. Als gevolg van de actie Zuid helpt Noord kon Prinses Juliana Je Amsterdam een Kleu terhuis openen. Naar de oude tijd. Het m.s. Saparoea dat 19 December naar Indonesië vertrok, kon goederen meenemen voor particuliere rekening. Vrolijk Kerstfeest. Kerst- of Nieuwjaarsgratificaties die reeds van December 1939 of Januari 1940 af wer den uitgekeerd, mogen thans zonder bij zondere vergunning worden verleend. Er zit schot in. Voor de HollandAmerikalijn is een zus terschip van de Nieuw-Amsterdam, ter ver vanging van de Statendam, in Amerika m aanbouw. Op leven en dood. Tot 30 Juni was voor 42 millioen dollar aan levensmiddelen nodig om ons verhon gerde volk weer op krachten te brengen. Organisten vergaderen. Te Groningen zal van 11 tot 13 Juni een Nationaal Orgelcongres worden gehouden, PREDIBBEURTEN. Zondag 23 December en le en 2e Kerstdag. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk (Ou de Kerk) 9 u. Ds. de Bruin. 10.30 u. Ds. Bakker (pl. vrij). 5. u. Ds. Bakker, le K.dag 9 u. Ds. de Bruin (pl. vrij). 10.30 u. Ds. v. Wijngaarden. 5. u. Ds. de Bruin. 2e K.dag 9 u. Ds. de Bruin. Elthcto 9 en 5 Ds. v. Wijngaarden, le K.dag 9 u. On bekend. 5. u. Ds. Bakker. Kamp Dijkstraat. 2.30 u. dhr. Gaasbeek Kade. 2.30 u. D6. de Bruin. Geref. Kerk. 9.30 en 5 u. leK.dag 9.30 en 5 u. 2eK.dag 9.30 Ds. D. van Enk. Ger. Gcm. 9.30 en 5 u. le K.dag 9.30 en 5 u. 2e K.dag 9.30 u. Ds. Kok. Chr. Ger. Kerk. 9.30 en 5 u„ le K.dag 9.30 en 5 u., 2e K.dag 9.30 Ds. de Bruin. Leger des Heils. 10 en 8 u. Openbare Samenkomst Kapt. v. Becm. le K.dag 6 u. .m. Kerstnachtwijding. 3 u. Jeugd in het front. 8 u. Groot Openbaar Fam. Kerstfeest. 2e K.dag 8 u. n.m. Sluitingsdienst Maj. C. H. Kiik van Amsterdam. Gebouw „Sola Fide" 10 u. Cand. J. G. Thoomei 7 u. Dr. W. S. van Leeuwen v. Rotterdam, le K.dag 10 u. Dr. W. S. van - Leeuwen. 2e K:dag 3 u. Kerstfeest voor de Kinderen met Zangkoor, Cand. A. J. Schneider van Rotterdam. Ned. Prot. Bond. 10 u. Ds. W. G. v. d. Lecq van Tiel. le K.dag Mej. Ds. Sikkema van Zeist in Convers.zaal D.S. Zandstr. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. Ds. J. v. d. Heide. 3.45 u. Ds. S. IJbema van Doorn, le K.dag 10 u. Ds. v. Wijngaarden. 6 u. Ds. J. van der Heide. 2e K.dag 10 u. Ds. J. van der Heide. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 6 u. Ds. D. van de Ent Braat van Montfoort. le K.cag 10 en 6 u., 2e K.dag 10 u. dhr. L. Gebraad van Leersum. Ger. Gem. 10 en 5.30 u., le K.dag 10 en 5.30 u. Leesd. W. v. d. Vate. 2e K.dag 5 u. Ds. Kok. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 u„ le K.dag 10 en 6 u. Ds. van Galen. 2e K.dag 10 u. Ds. Verweij van Neerlangbroek. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. Leesdienst. le K.dag 9.30 en 2 u. Ds. Kok (H. Doop). 2e K.dag 9.30 u. Leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 u„ le K.dag 10 en 6 u. dhr. van Vie gen. 2e K.dag Ds. van Wijngaarden. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10 ea 6.30 u„ le K.dag 10 u. Ds. J. J. v. d. Krift. 2.30 u. Kinderkerstfeest 414 jaar 7 u. Kerstfeest voor boven 14 jaar. Geref. Kerk. 10 en 4.30 u. Cand. van de Berg van Wassenaar, le K.dag 10 en 3 u. Ds. Boom, Em. pred. Lunteren. F.DERVfcEN Ned. Herv. Kerk 9 30 en 2.30 u. ds. A. G. We8tra-Hoek8ema van Scherpenzeel.'L, Maandag 24 Dec. 7 u. Jeugd Kerstavond le K. dag 9.30 en 2.30 u. ds. H J. de ong. 2e K. dag 10 u. dhr. J. S Schinkel van Scherpenzeel. SCHERPENZEEL. Burgerlijke Stand. Overleden: Albert Blauw, 65 jaar, echt genoot van Gerretje Lokhorst. RENSWOUDE Burgerlijke Stand. Overleden: Teunisje van Ginkel. 71 jaar. Wed. van J. Pol. In verband met de a.s. Kerst dagen zal ens Woensdagnum mer van 26 December niet verschijnen. Red.

De Vallei | 1945 | | pagina 2