Nieuws en Advertentieblad voor Veenendaal en Omstreken B0NNENLIJST 15e Jaargang Zaterdag 29 December 1945 No. 810 Verschijnt 2 keer per week in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Heuvelsche Steeg. Groep, Benedeneind, Kade, Maander'buurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Wij maken de balans op. Abonnementsprijs 1.30 PPIlf Wk MS lü BH flBK Si ADVERTENTIES per kwartaal fel:! ffhf* 'fÉm', H Gewone advertentieprijs Losse nummers 6 cent !|«f isjj?* JBf Éil iffiPS IB Per m'm' cent. Redactie en Administratie H MÈ> SS*4»' BH fffj'-jtSli Minimumprijs per adver- Parallelweg 8, Veenendaal WLgMBS W gS/^SÊML Ln |^n HUp* tentxe f 3.-. Telefoon 601 HP^ HH BHf BH H B ^odj Red. W. F. ter Hoeven. Uitgave: Drukkerij „De Geldersche Vallei". woord meer 6 cent. i Aan het einde van het oude jaar is het de gewoonte de balans op te maken, de verlies- en winst posten op te tellen, het saldo te bepalen en, naar de uitslag, de plannen voor het volgende jaar op te stellen. Bezien wij de winstposten, die de buitenlandse verhoudingen ons het afgelopen jaar brachten, dan staat met heel grote letters op de creditzijde de bevrijding. Met die bevrijding bedoelen wij niet alleen die van de bezette lan den, maar ook de bevrijding van dtT mensheid van een juk, dat die mensheid haast crader zijn last deed bezwijken. Wij bedoelende bevrijding van de steeds terug kerende, duizenden namen tellen de dodenlijsten, van de bron der morele verwording, van de mon sterachtige groei van het oorlogs apparaat, dat de materiele bestaans grond dier mensheid wegvrat en de economische organisatie verder ontwrichtte dan het wanbeleid der machthebbers van voor 1940 reeds had gedaan. Maar koestert de mensheid ten gevolge van deze bevrijding een vrij, gelukkig, onbeklemd ge voel van vreugde en onbekom merdheid Wij leven niet alleen nog on der de druk van de centenaars- lasten die de oorlog naliet - hoe zou het anders kunnen? maar wij bevinden ons ook nog in de ne velen van het heden Die ons beletten, ook maar de contouren te raden van de toe komst, die voor ons ligt. En in die nevels van het heden bemer ken wij de gevaren van de atoom bom, waarvan niemand het rechte weet en waarvan toch iedereen het geheim kent of,., bijna kent. Berichten komen tot ons over onenigheid of over het hevig eens zijn van de »big three«, over de wrijvingen tussen de kleinere gro ten, de moeilijkheden waarop de tewerkstelling stuit van de gede mobiliseerde soldaten, het getwist over invloedssferen; heeft de mens heid niet het gelukkige gevoel te mogen medewerken aan een nieuwe toekomst, maar veeleer dat van een opgejaagden burger, die uit een schuilkelder gekropen, door de rook van de nog bran dende puinhopen heen de aan gerichte schade tracht te taxeren klaar om onmiddellijk zijn pro blematieke schuilplaats weer op te zoeken, wanneer de waarschuwing voor het volgende bombardement, dat hij elk ogenblik weer verwacht. Het is niet alleen de mens van Europa die in deze oorlogsver wachting leeft. In Europa komt er nog het hulpeloze gevoel bij, dat er niet eens bij hem, maar zonder hem, over den Europeaan wordt beslist. Tegenover de grote creditpost bevrijding staat dan ook De debetpost beklemming, een debetpost, die echter in een winstpost kan verkeren, als wij ons weten te bezinnen op de les die de afgelopen jaren hebben geleerd. De economische tegen stellingen waren er de oorzaak van, dat de wereld werd ver scheurd. Kunnen die tegenstel lingen worden overbrugd Het is in elk geval een geluk kig teken, dat de ontwikkeling der tegenstellingen de tendens in zich heeft, dat zij eenvoudiger worden. Waren het in de vorige eeuw en ook in 1940 nog ver scheidene staten, die elkaar de superioriteit betwistten, de Twede Wereldoorlog heeft dit grote aan tal tot drie gereduceerd, misschien zelfs maar tot twee en het is een eenvoudige waarheid, dat twee het gemakkelijker eens worden dan tien. Waar tegenover echter staat, dat als twee van deze kolossen het niet eens worden, hun gigan tische worsteling de wereld za1 meeslepen in een chaos en een vernietiging, die de grootste helle ziener uit de Middeleeuwen met stukken achter zich laat. Bonkaarten KA, KB, KC 601: 522 250 gr. bloem. 523 200 gr. zout. 524 250 gr. jam. 525 500 gr. peulvruchten. 526 2 kg. aardappelen. 528 plm 225 gr. huishoudzeep. 529 2 doosje9 lucifers. B45 1 kg. aardappelen. A46 l'/s liter melk. B46 C46 8 liter melk. Bonkaarten KD, KE 601 616 250 gr. bloem. 617 200 gr. zout. 618 250 gr. jam. 619 250 gr. peulvruchten, 620 1 kg. aardappelen. 621 5 liter melk. 622 plm. 225 gr. huishoudzeep. 623 2 doosjes lucifers. T06 2 rants, tabak. V 06 100 gr. versnaperingen. X 06 100 gr. versnaperingen. Eet smakelijk! Een inwoner uit Utrecht had een var ken geslacht, bestemd voor eigen ge bruik en ten dele ook voor de gifhandel. Op zekere dag werd er gebeld: anders dan gewoonljjk waren het nu geen klan ten, maar controleurs van de C.C.D., die den slachter kwamen bezoeken. De man hield zich echter ziek en lag kreunend onder de dekens. Dit weerhield de con troleurs er niet van het bed aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Wie schetst hun afgrijzen, toen zjj, be halve den gifhandelaar, ook een grote party varkensvlees onder de dekens aantroffen Gifhandel is niet alleen immoreel, maar leidt ook tot onhygië nische praktijken Het Volkshogeschoolwerk in de Prov. Utrecht. Onder grote belangstelling is Zater dag 15 December j.l., namiddags te half drie in de school voor Wijsbegeerte te Amersfoort een bijeenkomst gehouden van belangstellenden in het Volkshoge schoolwerk. Op deze bijeenkomst heeft Ds. H. J. de Kievid uit Oosterbeek een overzicht gegeven van het werk van de Volks hogeschool. Spreker, die .jarenlang het Volkshogeschoolwerk in Nederland en Zwitserland heeft medegemaakt, wees erop, dat Grundtvig, de grote stichter van de Volkshogeschool in Denemarken, in welk land dit werk grote afmetingen heeft aangenomen getuige het bestaan van een zestigtal Volkshogescholen al daar deze school terecht de „school voor het leven" heeft genoemd. Nog al te weinig wordt ingezien, dat het leven meer dan het beroep alleen is, en dat het bij de wederopbouw nood zakelijk is, dat wij weer oog krijgen voor het wezenlijke in het leven. Men moet inzien, dat achter en boven het beroep de eigenlijke levensbestemming ligt. Karakter- en gemeenschapsvorming staan in het middelpunt van de belang stelling. Er zijn tal van levensvragen, die gezamenlijk kunnen worden bestu deerd, afgezien van de politieke of godsdienstige richting, welke men is toegedaan. Na het betoog van Ds. de Kievid kwa men reeds dadelijk van verschillende zijden punten naar voren, die van be lang waren om gezamenlijk te worden bezien, zo bijv. de onderwijsvernieuwing. De aanwezigen waren unaniem van me ning, dat juist thans, nu de volksopvoe ding in het middelpunt van ons aller aandacht staat, de tijd rijp is om het Volkshogeschoolwerk in de Provincie Utrecht aan te pakken. Op deze eerste vergadering werd een voorlopige wcrkcommissie benoemd, welke contact dient te zoeken met auto riteiten en belangstellenden in het Volkshogeschoolwerk terwijl deze Com missie nader met de Stichting voor Volkshogeschoolwerk in verbinding zal treden over de te treffen huishoudelijke regelingen. Op Dinsdag 18 December j.l. heeft Mr. O. V. L. Guermonprez, het Hoofd van de Volkshogeschool „De Zand- hoeve" te Bergen, voor een ander ge hoor te Amersfoort het Volkshoge schoolwerk nog nader toegelicht. Ook hierbij bleek weder, dat de aanwezige vertegenwoordigers van het jeugdwerk der verschillende organisaties het stre ven van de Volkshogeschool warm on dersteunden. Zondagsdienst Doktoren. Zaterdagavond 6 tot Zondagavond 12 uur. dr. C. P. Engel. Van Maandag avond 31 Dec. tot Dinsdagavond 12 uur dr. E. A. C. Reydon. Concert. Zaterdagavond zal onze plaatsgenoot, Henk v. Eek met medew. v. Elze Kettelarijj Hoekstra, een orgelconcert geven in de Oude Kerk aan de Markt. ODE AAN 1945. Een jaar van moeiten, zorgen, druk Een jaar van vreugde en geluk Een jaar van zwarte narigheid Een jaar van hoogste zaligheid Een jaar van lasten, smart en pijn Een jaar dat nooit zo goed kon zjjn Een jaar met laster en verraad Een jaar waarin het beter gaat Een jaar van droefenis en leed Een jaar dat niemand meer vergeet Een jaar van honger en van kou Een jaar van vriendschap en van trouw Een jaar met sabotagedaden Een jaar met goede kameraden Een jaar met moffen en lawjjt Een jaar met illegaliteit Een jaar dat ons de vrijheid bracht En daarom dankbaar wordt herdacht! (Nadruk verboden). HOOP EN VREES. Wereldoorlog I werd gevoerd als de „war to end war" en „to make the world safe for democracy". Na de wa penstilstand en de vrede van Versailles heerste er een algemeen optimisme, in de verwachting, dat oorlogen voor altijd voorbij waren. Hoe denkt de grote massa thans over deze dingen: Een half jaar na de twee de wereldoorlog, gedurende welke er al over gesproken werd, dat het „Winnen van de vrede" wellicht nog belangrijker zou zijn dan het winnen van oorlog zelf? Een eind November, begin December gehouden enquête van ons Instituut heeft de uitkomsten opgeleverd, die wij in onderstaand bericht weergeven, en die wij hierboven gekarakteriseerd heb ben met opschrift: „Hoop en Vrees". ZULLEN WIJ NOG EEN WERELD OORLOG MEEMAKEN? Na de eerste wereldoorlog heerste er optimisme en de verwachting van een lang tijdperk van vrede. Hoe het Ne derlandse volk hierover na de tweede Wereldoorlog denkt, bracht een opinie peiling over het gehele land, uitgevoerd door het „Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie", te Amsterdam, aan het licht. Gevraagd werd: „Wat denkt U, zul len wij nog eens een Wereldoorlog mee maken of blijft het in onze tijd wel vrede (De enqueteurs wezen er hierbij na drukkelijk op, dat „plaatselijke" con flicten (China, Java) niet bedoeld wer den). GeantwoordNog een wereldoorlog 50 pCt.; Vrede 29 pCt.; Geen oordeel 21 pCt. De verdeling der antwoorden over de verschillende leeftijdsgroepen gaf stij gend optimisme bij het stijgen der leef tijd te zien. Concert op de Markt. Maandag 31 December, Oude< jaarsavond hoopt onze plaatselijke- Harmonie „Caecilia", om ongeveer 9 uur een concert te geven op de Markt.

De Vallei | 1945 | | pagina 1