VERGADERING AAHBESTEDING JULIflna ZIEHEHHUIS ueenendaaise Lauin Tennis CluD op HandeisHanioor Fa. Uled. A. Ul. de Haas Grote Algemene DE ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ verwerpt het dogmatisme van de socialisatie, de opheffing van de privaat eigendom op de grond en de productiemiddelen en over brenging van het bezit daarvan aan de gemeenschap, d i. de Staat Socialisatie leidt tot verstarring van het bedrijfsleven. bakkersbediende Fa. A. Koster, Rhenen BEDIENDE Kantoorbediende AU TOB US BEDRIJF a.s. Vrijdag 8 uur precies in „Eltheto" ZET DONDERDAG a.s. UW RADIO AAN OM 18.18 uur. UIZENDING door de radiodistributie, bespreking over deze vergadering. (Na de nieuws- en weerberichten over Hilversum li DE STRIJD OM HET BELOOFDE LAND Er is een oude legende die van Ahas- verus, den wandelenden Jood. De man vindt nergens rust en als hij van zijn eeuwige om zwervingen een ogenblik wil uitrusten, hoort hij een gebiedende stem: Voort!" De figuur uit deze legende lijkt wel de personificatie van het Jodendom van deze dagenvan alle dagen. Verspreid over de aarde, door de inwoners van het land waar ze gastvrijheid genoten die gast vrijheid mag u gerust tussen aanhalings tekens lezen beurtelings gebruikt en in een hoek getrapt, meestal afgesloten van de rest van de bewoners in ghetto's waar ze de pogroms hadden af te wachten van het volk, dait een bliksemafleider moest hebben om z'n woede te koelen. De ghetto's telden dan ook geen geslachten, die daar, als in de steden, die hen uitsloot, eeuwenlang had den gewoond. Wie in een ghetto woonde, kon er rekening mee houden, dat hij vroeg of laat genoodzaakt zou zijn er uit te trek ken om het vege lijf te redden. En in de tijden van de .Verlichting'' mo gen de Joden ook enige verlichting hebben gevoeld het zwaard van Democles bleef boven hun hoofd hangen. Een Hitier wist de laagste instincten uit de donkerste spelonken van het „Ger- manendom" om te zetten in de gearf fineer ei ste en efficiënste pogrom. Na de oorlog moeten we tot onze verbijstering en tot onze schrik constateren, dat het anti-semitisme in grotere omvang is achtergebleven, dan het daar vóór aanwezig was. Verwonderen we ons, dat de Joden een eigen huis willen bou wen dat de Zionisten terug willen naar Zion? In 1917 scheen het ideaal te worden vervuld. Engeland deed bij monde van Balfour aan Rothschild de toe zegging, dat het Joodse volk voor het stichten van een Nationaal Tehuis in Palestina op zijn medewerking reke nen kon. Er was echter een voorbe houd gemaakt de vestiging der Joden mocht de burgerlijke en gods dienstige rechten der niet-Joodse ge meenschappen niet benadelen. Vooral met sterke financiële steun uit Amerika en Engeland gingen de Joden im migreren. En wel in zulke mate, dat de Ara bieren er zich door bedreigd voelden. Het groot-grondbezit der moefti's werd opge kocht - uitgedorde woestenijen werden door irrigatie en een moderne, uiterst ratio nele landbouwtechniek .tot vruchtbare land ouwen en bloeiende plantages. De Joodse nederzettingen, op socialistische leest ge schoeid leerden den Arabischen pachter, die nog in feodale afhankelijkheid van zijn grondbezitter voortvegeteerdedat het an ders kon ook voor hem. De bovendrijven de Arabische stand van grootgrondbezitters en adel leerde het, dat de afscheiding van „hun" tijdperk wel eens kon naderen. Jn 1929 begonnen de anti-Joodse ongeregeldheden. De Zionisten protesteerden bij de Engel sen tegen het slappe optreden tegen de rel letjesmakers. Maar Engeland was er niet voor te vinden orde op zaken te stellen. Haar overwicht was in Arabië al te zeer teruggelopen om een krachtiger houding raadzaam voor haar te doen zijn. De Ara- bisch-nationale beweging verkeerde in die jaren in een periode, dat zij vastere vormen begon aan te nemen. Dwars door de Arabische wereld loopt de zeeweg naar Indië, dwars door diezelfde -wereld de olieleiding van Perzië naar Haïfa. Engeland vestigde de aandacht van de Zio- LAND- EN TUINBOUW Het nawintertje, dat ons land onder de sneeuw legde, is 'een lelijke streep door de rekening van de boeren en tuinders. We zouden al volop in het voorjaarswerk moe ten zitten; de haver had al voor een deel moeten zijn gezaaid, evenals de erwten; en de boeren zouden nu druk aan het mesten moeten zijn voor he.t aardappelland. Dat moet nu allemaal blijven liggen tot het voor jaar eindelijk inzet. Maar laat men zich door dat lange wachten niet tot overhaast werk laten bewegen en bijvoorbeeld nu gier gaan uitrijden, want dan verliest men het groot ste deel van de bemestende waarde. Een boer moet, als het er op aan komt, van op schieten weten, maar hij moet soms ook het geduld en het onverstoorbaar humeur van een hengelaar hebben. Het zal trouwens in de koestal op het ogenblik druk genoeg zijn; er is vorig jaar buitengewoon veel vee gedekt, vooral jongvee en deze dieren zullen in Maart en .April voor het merendeel afkalven. Dat eist extra zorg, want ieder weet, dat dikwijls een vers gekalfde vaars veel meer tijd om te melken kost dan een oude „melkzaK". Maar daar staat dan weer tegenover, dat we nu bezig zijn een verjongde veestapel op te bouwen en dat zal in de jaren die voor ons liggen zijn invloed op de positie van onze boerenstand niet missen. Als de boeren er nu maar zorg voor dragen, dat het jong vee t.b.c.-vrij wordt opgefokt, dan zal in de naaste toekomst een gezonder en produc tiever veestapel ter beschikking staan dan we ooit hebben gehad. Omstreeks half Maart zal de kaasproductie weer beginnen en dat mogen de boeren wel in aanmerking nemen bij het samenstellen van de voederrantsoenen, die zij aan hun vee geven. Het is bekend, dat kaasmaken en het gebruiken van kuilvoeder slecht sa mengaan. Als er kuilgras wordt gevoerd, is het vrijwel onmogelijk goede kaas te berei den. De boeren, die aan kaasfabrieken leve ren, moeten dus zo spoedig het begin van de kaastijd in aantocht is, geen kuilvoer meer geven aan hun melkkoeien. Geef het aan jongvee en aan de dieren, die afgemest wor den, maar houdt het buiten de melkstal. Het zal in de komende tijd meer dan ooit nood zakelijk zijn om kaas van onberispelijke nisten op het voorbehoud, genoemd in de Bal four-verklaringDat was in 1930. Als we afzien van het feit, dat de Ara bische arbeider en pachter in de loop der jaren meer zijn gaan gevoelen voor de Jood se kolonisten, kunnen we zeggen, dat de toestand sindsdien principieel dezelfde is gebleven, doch dat de verhoudingen zich hebben verscherpt. Wanneer de zuidelijke woestijn in cultuur gebracht wordt, kunnen nog een 4 millioen immigranten alleen daar al worden geplaatst, zonder iemand overlast te berokkenen. Sinds Hitiers optreden in Duitsland en nu de overgebleven Joden een verwoest en hun koud gezind Europa aantreffen, is de drang om te immigreren naar het Beloofde Land groter dan ooit. Daartegenover staat de tot een onafhankelijkheidsstreven uitgegroeid nationalisme van de Arabische Liga, die in een het is aan zijn jonge groei eigen ziekelijke .overgevoeligheid tegen elke uit breiding van vreemde elementen ageert. De machtspositie van Engeland is er se dert die tijd ook niet op vooruitgegaan de beslissing over grotere toelating van im migranten heeft ze overgedragen aan de U.N.OEn de Joden vechten om bin nen te komen! A'hasverus is nog niet thuis kwaliteit te maken, want het gaat er nu om ons een nieuw afzetgebied te veroveren en dat kan alleen met de allerbeste kwaliteit We willen bijvoorbeeld graag kaas uitvoe ren naar Amerika, maar de Amerikanen zijn daar helemaal niet „happig" op. De Ameri kaanse kaasfabrieken zien liever geen con currenten op hun markt komen. Daarom kan het opbouwen van een Amerikaanse markt voor Hollandse kaas alleen gebeuren met de fijnste kwaliteit, waarvan de Amerikaanse verbruikers zullen moeten erkennen, dat hun eigen land zo iets niet kan produceren. Iedere boer, die aan deze bescherming van de kwaliteit van de kaas niet meewerkt door ondanks alle waarschuwingen in kuil gras te blijven voeren in het kaasseizoen, gooit zijn eigen ruiten in. De tuinders zijn vol verwachting wat de naaste toekomst zal brengen. We hebben zulke onverwacht gunstige klanken gehoord over de exportmogelijkheden naar Engeland, dat we zouden zeggen: bet is haast te mooi om waar te zijn. Maar laten we hopen, dat een gedeelte van onze productie, dat niet vers in 'het binnenland kan worden verkocht en ook niet kan worden geëxporteerd, door onze conserve- en droogindustrie wordt op genomen. Het inblikken zal wellicht dit jaar nog slechts in beperkte mate kunnen geschie den door de geringe aanvoer van blik, maar voor de drogerijen geldt dit bezwaar niet. Daar echter hebben we weer veel brandstof voor nodig en wij behoeven U niet te ver tellen, dat die ook schaars is. Maar mis schien wordt de kolenpositie na de winter beter. De tuinbouw zal in ieder geval met goed recht kunnen verlangen, dat zijn koste lijke producten, als die op een gegeven mo ment onverkoopbaar mochten blijken, niet worden weggegooid, doch ingeblikt of ge droogd, dan wel 'bevroren, zodat ze uit eindelijk toch tot hun recht komen. Vooral zolang de kunstmestpositie nog zo krap blijft, zal de oogst aan bewaargroenten voor volgende winter heus niet zo groot zijn, dat we ons kunnen permitteren een gedeelte verloren te laten gaan. UITBETALING TOESLAG BEDRIJVEN OP DE LICHTE GRONDEN EN KLEINE BEDRIJVEN Zoals bekend, ontvangen bedrijven op zand- en veendalgrond een toeslag van 70.per ha. bouwland en wordt aan landbouwers met bedrijven op zand-, veen- dal-, löss-, laagveen-, rivierklei- en hoog- veengronden, kleiner dan 8 ha, een bedrag uitgekeerd, dat varieert, al naar gelang de grootte van het bedrijf, tussen 100.per ha. bij een bedrijfsgrootte van 1 ha. en 2.per ha. bij een bedrijfsgrootte van 7.9 'ha. Er wordt hard gewepkt om zo spoedig mogelijk tot uitbetaling te kunnen over gaan. In enkele provincies zal dit zeer spoedig kunnen geschieden, in an dere zal het door het ontbreken van vol doende gegevens wat langer duren. Indien er 'tegen het vastgestelde bedrag bezwaren zijn, kan binnen 14 dagen na de datum van uitbetaling een verzoek tot herziening van de berekening schriftelijk worden ingediend bij den Provincialen Voedselcommissaris. Zij, die geen toeslag ontvangen en menen hiervoor wel in aanmerking te komen, kun nen een maand na de datum waarop de mandaten zijn uitgeschreven, een bezwaar schrift indienen. Deze datum zal in de vak bladen worden bekendgemaakt. De bezwaarschriften zullen dan door een provinciale adviescommissie worden behan deld, waarna de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal beslissen. Van de totale toeslag zal 600.in con tant geld worden uitbetaald, terwijl de rest op geblokkeerde rekening wordt overge schreven. Zwarthandelaren en collabora teurs ontvangen geen toeslag. Zij, die als slechte 'belasting-betalers bekend staan, ont vangen het gehele bedrag op hun geblok keerde rekening. '->5 Op uitnodiging van het Europese economische noodcomite heeft een aan tal experts uit alle geallieerde landen, waaronder Rusland en Turkije een bezoek gebracht aan het instituut voor onderzoek op landbouwgebied te Jealott s Hill in Engeland, waar de grote vorderingen, die de Britse schei kundigen gedurende de oorlog op het gebied van de landbouw hebben gemaakt, getoond werden, Tevens vonden demonstraties plaats met de nieuwste machines, welke gebruikt worden voor de bestuiving ter be scherming van het gewas tegen insecten en ziekte. Het bestuur van het ^Tehuis voor Ouden van Dagen der Ned. Herv. Gemeente te Vee nendaal, zal op Dinsdag 26 Maart a.s. des avonds om 8 uur in het Tehuis, onder Ned. Herv. aannemers, aanbesteden de le vering van de navolgende be nodigdheden: 1 Brood 2 Boter en Kaas 3 Melk en Eieren 4 Veevoeders 5 Groente, Aardappelen en Fruit 6 Koloniale waren 7 Barbierswerkzaamheden Nadere inlichtingen hiervoor in het Tehuis vanaf Maandag 18 Maart a.s. vraagt voor het komende seizoeD iemand voor het onderhond der banen. Inlichtingen bij: F. H. v. Schup- pen. Kerkewijk 73 Gevraagd eerste en tweede P G. v. goede getuigen voorzien Diploma typen gewenst Prettige werkkring.Goede vooruitzichten j Brieven no 116 aan Boekhandel VISSER Amerongen circa 17 jaar gevraagd bij Markt Veenendaal

De Vallei | 1946 | | pagina 3