NA EEN JAAR De illegaliteit maakt zich meester van 9.000.000 bonkaarten £:>£v:v^$:':&v:v:& Nog daags voor de Bevrijding Bevrijding in de Hoofdstraat, enige dagen later Elastische disitanciëring over de Kerkewijk. Bevrijding van de honger, het uitdelen van levensmiddelenpakketten in de D.S. In deze dagen herdenken wij de bevrij ding. Het is goed nog eens voor de geest terug te roepen die dagen vol spanning en ontspanning, die uren van vreugde en van rouw, geluk en ramp, van terugzien na langdurige afwezigheid en van scheiding voor altijd, maar toch bij alles met als boventoon de jubel van de uiteindelijk her wonnen vrijheid. Hieraan ware vele woor den te wijden, maar belangrijker is de be antwoording van de vraag: ,,wat hebben wij er van gemaakt?" Laten wij ons eerst nog eens herinneren, met welke prachtige voornemens wij naar het ogenblik hebben gehunkerd, dat we weer vrij zouden zijn en hoe velen eerlijk gehoopt hebben deze voornemens in vervulling te kunnen doen gaan. Wat is hiervan terecht gekomen? Het zc-u gemakkelijk zijn een hooggestemd artikel te schrijven met een lange lijst van wat hersteld en verbeterd is en wat gebeurt dit optimistisch publi ceren vaak tegenwoordig en des te meer naarmate de verkiezingen naderen! -maar de eerlijkheid gebiedt ons ook de nadruk te leggen op het vele, waarin we zijn te kort geschoten, waarin we elkander hebben te leurgesteld. Welke was de reactie, die verleden jaar naar voren sprong? Deze: Gode zij dank, Die ons de uitredding schonk. Hoe is die later geworden? Dank aan de Canadezen, die ons de bevrijding brachten. En welke is die bij velen thans? Dat hebben we toch maar bereikt met ons geestelijk en daad werkelijk verzet! Hoe is 'in die drieledige be- vrijdingsgedachte bij een grote groep men sen de klemtoon Verlegd, verlegd naar het eigen ik, waarbij men zich dan vaak nog niet ontziet, soms ten koste van anderen, edgen zwakke positie steun te geven. Na een jaar mogen we niet ondankbaar zijn in de enge kring van ons maatschappe lijk en economisch leven; wat echter nog mbmand het recht geeft op de trotse borst te slaan. We zullen ons niet wagen te mid den van de tegenstellingen tussen wat is onder te brengen in de rubriek: ,,er zit schot in' en wat is samen te vatten in de serie: „men laat ons in de kou staan." Wie veel in de trein reist kent die tegenstellingen bij honderdtallen. Maar dit staat vast: er is nog allerminst reden tot vertrouwen in de toe komst, gezien de economische, politieke en geestelijke verwarring in de wereld, terwijl we beseffen, dat om politieke redenen, zo wel in eigen, land als daar buiten, nog al te veel omsluierd wordt. 'Dit is onze grote zorg op, de eerste ver jaardag van de bevrijding, dat we leven in een schijnwereld, met angstige vermoedens. Laten we ons hierbij bepalen tot ons eigen Koninkrijk. We hebbert een regering, welke we hebben te respecteren vanwege de moed en de ijver de naoorlogse zware taak op zich te nemen, maar die ons het vertrouwen in haar doet schokken, vanwege haar op treden naar buiten. Immers wat weet het Nederlandse volk van zijn toekomst op fi nancieel gebied, wat van het geweldige pro bleem: Indië? Dag der bevrijding! Maar onze gedachten blijven niet bij wat een jaar geleden om ons heen gebeurde, hoe aangrijpend dit ook was, doch verwijlen aanstonds bij de grote pro blemen, diie onze toekomst zullen bepalen. En dan zien we daaromheen de grote gees telijke nood, als erfenis van 5 jaren verwil dering, 5 jaren besmetting, 5 jaren dië, nog decennia zullen nawerken, die nog voor veel langer 'beslissend zullen zijn. Dankbaar her denken wij, doch zal er weer vertrouwen kunnen komen in de toekomst, dan zullen nationaal en internationaal de sluiers moeten vallen. Bovendien moet dan uit £ie huidige geestelijke nood iets goeds geboren worden, een basis van geloof, .van recht en van vrij heid, waarop die toekomst veilig rusten kan. Jarenlang hebben de» illegaal verschijnen de bladen in Nederland regelmatig bericht opgenomen over overvallen op distributie kantoren, waarbij dan eens, enkele duizen den, soms tientallen duizenden bonkaarten werden bemachtigd. Telkens kon ons volk zich verbazen over de brutale staaltjes die door de Knokploegen" daarbij werden uitgehaald. Die tijd is voorbij. Toch worden we ook nu van tijd tot tijd nog opgeschrikt door ontvoeringen van operazangers e.d., die men graag in de schoenen van de vroegere ver zetsmannen schuift, ofschoon het voldoende 'bekend is, dat zij, die tijdens de bezetting hun "leven waagden, tegenover d^ze prac- tijken afwijzend staan. Wat nu te denken van het feit, dat 9.000.000 bonkaarten van de komende pe riode werkelijk door de vroegere verzets mensen zijn veroverd? Zal de anarchie opnieuw ons land gaan beheersen? Het feit is minder ernstig dan het zich laat aanzien. De 9.000.000 bonk^rten zijn in omloop gebracht op normale wijze, na op de achterkant te zijn bedrukt. Alleen: die achterkant wijst, ons nu op de plicht die wij hébben om de slachtoffers van het ondergronds verzet en hun nabestaanden bij te staan. De „Stichting 19401945" wekt langs deze weg alle Nederlanders op contribuant JULIANA-AVOND in Eltheto en op de Markt Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana had de Centrale Jeugdraad een feestavond georganiseerd met een na tionaal programma. Hiervoor had zij de bekende Volkszang - leider Jan van de Rovaart uitgenodigd. 'Deze was gekomen in gezelschap van de pianist Mardnus Voorburg en den xylapho- nist Wim Valstar. Het programma bestond uit het zingen van bekende Vaderlandse liederen, o.a. Wilt heden nu treden, Holland ze zeggen, Hollands vlag, Limburgs Volkslied enz. De volkszang was prachtig, er wend goed en met enthousiasme gezongen. De solozang van Jan van de Rovaart werd zeer geapprecieerd. Met zeer veel ge noegen werd geluisterd naar de piano- en xylophoonsoli. Het trio mocht dan ook voor het gebo- dene een welverdiend wanm applaus Incas seren. Heel aardig was ook de zangwedstrijd tussen drie dames en drie heren, die ieder afzonderlijk een der volksliederen moesten zingen. Het moment dat het Besstuur van de Ver. Oranjedag, door haar aanwezigheid van belangstelling blijk gevende, uitgeno digd door J. v. d. Rovaart moest tegen wil en dank ook aan deze wedstrijd meedoen, was wel heel aardig. Uit volle borst ston den de leden van dat bestuur Mijn Sari Ma rijs op het podium te zingen, hetgeen hen goed afging en nog met een prijs werd be loond. Was het in Eltheto feest, op de Markt en in de Hoofdstraat was de feeststemming niet minder. Wie deed het niet goed, al die vlaggen, weer die gezellige drukte, het hos sen en de muziek van onze plaatselijke corp sen, het knallen van vuurwerk, aJ viel er dan zo'n voetzoeker onder het spelen tus sen de muzikanten in de 'tent, wie deed het niet goed dit alles te zien en te horen. Met het spelen en zingen van ons Wil helmus werd deze echt gevierde Juilana- avond op de Markt gesloten. PREDIKBEURTEN ZONDAG 5 MEI VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk, Oude kerk 9.30 uur Ds. Bakker, 5 uur Ds. de Ruiter van Sneek. Julianakerk 9.30 uur Ds. van Wijngaarden, 5 uur Ds. de Bruin. In beide morgendiensten Bevrijdingsdienst. El theto 9.30 uur Onbekend. Dijkstraat Ds. v. Wijngaarden. In alle beurten collecte voor Ereschuld en Dankbaarheid'. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. van Enk. Ger. Gem. 9.30 en 5 uur 'Ds. Kok. Chr. Ger. Kerk 930 en 5 uur Ds. de Bruin. Gebouw „Sola Fide'' 10 uur Ds. de Vey Mestdagh van Rotterdam. Ned. Prot. Bcmd 10.30 uur Ds. -£. van Groene wegen, Convers.z. D.S. Zandstraat. Leger des Heils Zaterdag 7.30 uur Bidst. Zondag 10 uur Heilig.d., 7 uur Openlucht samenk., 8 uur Verhsamenk. Maandag 7.30 uur Jeugdb. 'Dinsdag 7 uur Bëkeerl.samenk. Woensdag 2.30 uur Gez.B. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Be vrijdingsdienst en 5 uur Ds. van der Heide. Ned. Herv. (Ger.) Evangelis. 10 en 6 uur Ds. Boe ze r van Eefchen. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur Lesdienst. Vrijdag 10 Mei 7 uur Ds." Fraanje, Belijden. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds.4 van Galen. Ger. Gem. Leesdienst ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 u. dhr. C. v. Viegen, 6 uur Ds. J. Bakker van V'daal, H. Doop. Maandel. coll. Voogdij. Lokaal van de Haar 6 uur dhr. v. Viegen. AMERONGEN. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds. H. Brinkman. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. Leesdienst. Donderdag Huw. Inzeg. Ds. Blaak van St. Philipsland. 7 uur Ds. Blaak. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Hoeksema van Scherpenzeel, 6.30 uur Ds. de Jong. Ger. Gem. 2 uur Ds. Kok. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. J. J. van de Krift, 's morgens Bevrijdingsdienst en H. Doop. Ger. Kerk 10 en 4.30 uur Ds. D. G. Molenaar. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 12 uur Dr. J. H. Kets, Hoofdstraat. Alleen voor dringende gevallen. Ledenvergadering A.R. Kiesvereniging Woensdag 8 Mei des avonds 8 uur, houdt de plaatselijke A.R. Kiesvereniging vergadering in gebouw „Pro Rege" aan de Kanaalweg, voor een belangrijke bespreking. DISTRIBUTIEKRING VEENENDAAL Na-uitreiking Bonkaarten De leider van de Distributiekring Vee- nendaal maakt bekend, dat inwoners van Rhenen, Eist en Renswoude, die nog niet in het bezat zijn van hun bonkaarten K en L 606, deze 'kunnen afhalen op Woenscfc^ 8 Mei 1946 op het Kantoor Veenendaal en wel van 9.0012.00 uur en van 14.00-- 16.00 uur. Dit betreft zowel zelfverzorgers als n*et- zelfverzorgers. Distributie van vaste brandstoffen Regeling B, C, D-verbruikers seizoen '46 47 Verbruikers, vallende onder een der groe pen B, C en D, die het vorige seizoen een toewijzing voor brandstoffen hebben ont vangen, alsmede voor gevallen van nlewwe vestiging, waarin de noodzakelijkheid tot

De Vallei | 1946 | | pagina 2