£cfifa£on I! kiwi niet slapen mmmm Vx&nandaaZ £poAt ïldenen Op:,^ate$êl£g 27 Aug. a.s. zal het NatfeRir&ad »Bergbad« zich weer in de- bijzondere belangstel ling vafibtéie Zwemsport mogen verheugen Allereerst worden er om 3 ^r9;de vaardigheidsproe- ven afg^amen welke voor het zwemdiploma vereist zijn en daar na. zullgm^wem-en polowedstrij den gehouden worden. De jaar lijkse tweekamp tegen Philips Sport- Vereniging, P.S.V, uit Eind hoven, zal ml. ditjaar in Veenendaal gehouden worden, terwijl tevens de V.Z.C. elubkampioenschappen gullen worden verzwommen. De genen diein de afgelopen weken hef Bergbad hebben bezocht, we ten dat er de laatste tijd flink is getraind en we zijn dan ook be nieuwd naar de resultaten. Daar het bekend is, dat de grote ver eniging P.S.V. over diverse uit- nemendë zwemmers beschikt, zullen ongetwijfeld zeer spannen de wedstrijden tegemoet kunnen worden gezien. Het programma luidt als volgt 50 m. vrife slag meisjes adsp. 50 m. vrije slag jongens adsp. 50 m. ragslag heren 50 m. isi^gslag dames 50 m, schoolslag meisjes adsp. 50 m. schoolslag jongens adsp. 50 m. vrije slag dames 100 rm vrije slag heren 100 m. schoolslag dames 100 m. schoolslag heren 3 x 50-m. wisselslag Est. dames idem wmr heren 5 x 50 m. \gdje slag Est. dames idem.TV^or heren Hier navolgen de polo wedstrijden V.Z.Gai^&V.'l, V.Z.C. 2-P.S.V. 2 P.S.V. dames tegen V.Z.C. dames en V.Z.C. adsp.P.S.V. adsp: Openluchtspel Veenendaal Heren diemee wensen te spelen in. het Bgenluchspel, worden ver zocht Maandagavond 7 uur in Éltheto te komen. Onze jongens komen thuis Naar men ons mededeelde zul len vermoedelijk op 7 Sept a.s. met het Troepentransportschip »Waterman« in Nederland terug keren, de militairen W. v. Manen en J. v.d. Scheur. Wij wensen hun eêri welkom thuis toe. Verlichting .Naar rrien o.ns mededeelde zal de Kerke wijk vanaf de Vaartbrug tot aan het station electrisch ver licht worden, voor de festivitei ten van .10 t/m 19 Sept. a.s. ter gelegenheid van- het 400 jarig bestaan van Veenendaal. Wellicht is dit een stimulans voor de andere straten om ook aan de versiering en verlichting te be ginnen GESLAAGD De liee^ D. Roest slaagde voor het practifk-examen Nederlandse handels^rrespondentie. De heer Roest wted9 opgeleid door het Handet^nstituut Van Rijswijk. Opening Was Uw wol veilig in iBh V.ZjC. Nieuws Tooi SC'I j Wij wa^ii gpti&gen van de opening van de nieuw'é zaak in Goud en Zilverwer ken en Horlogerie van de Heer L. Geluk aan de Markt..L)<gör velen werd van de gelegenheid gfehruik gemaakt om de heer Geluk te feliciteren met deze onderne ming. In de etalage waren vele mooie artikelen keurig opgesteld, waardoor het voor velen de- moeite waard was daar eens een kijkje te nemen. Wij wensen de Heer Geluk veel Geluk ^met zijn onderneming. Politienieuws. Ook irv*Weenendaal is thans reeds een geval bekend, waar met valse bankbiljetten betaald werd. In twij felgevallen vetzoekt de politie onmid dellijke kènnisgeving. De valse bank biljetten hebben meestal doorgelopen letters bij de strafbepalingen, die op de biljetten staan afgedrukt. Deze week werden er wederom 13 wielrijders bekeurd, omdat zij zonder vóór- of achterlicht reden, terwijl 9 wielrijders zondigden tegen de ver keersregels, waardoor ook zij een be keuring te incasseren kregen. Ook 4 automobilisten ondergingen, ditzelfde lot. Voorts werd nog een proces-verbaal opgemaakt aan een buspassagier, die in de bus rookte en een winkelier, die na Sluitingstijd verkocht. Konijnendiefstal In eê$5der afgelopen nachten zijn enkele konijnen op verschillende plaat sen te Geld-Veenendaal uit de hokken gestolen. J3ë. politie stelt een onder zoek in.;-l9Wj. ^°0r -Veenendaal werd epm y^gemdeling aangehouden en naar-Arnhem overgebracht, omdat i hij nog een v$j|pis met de Justitie te vereffenen ha&sr ;d u V W* 35 ct per pak Netto 100 gr. 't Is maar een weet Zo min als we nog rijden op een fiets met een groot voorwiel, zo min wassen we wol nog in gewone ze$p Wol moet gewassen worden in de alkali vrije Echfalon, zelfs regelmatig gewassen worden. Dit is de veilige manier. Het beste bewijs hiervoor is wel, dat de huisvrouw, die al haar wol alkali vrij wast in Echfalon, blijft beschikken over een onberispelijke garderobe. (Ing. med.) Een bedroefde tijding De fam. Diepeveen in de Gort straat werd j.l. Zaterdagmiddag in kennis gesteld van het droeve nieuws, dat hun zoon, sergeant Matthijs Die peveen Vrijdag j.l. in de omgeving van Madioen in Indonesië gesneuveld was. Opgepast Kinderen van de Buurtvereniging West maakten Donderdag j.l. een uit stapje naar de Achterhoek, waarbij 'n bezoek gebracht werd aan een zwem band te Doesburg. De 12-jarige v. M. trapte in het bad op glas, waardoor hij ernstige snijwonden aan zijn tenen op liep en naar een naburig ziekenhuis vervoerd werd. Nadat de wond gehecht was, kon hij met de andere kinderen de reis voortzetten. Het bleek, dat een bezoekster aan dit bad een glas gebroken had, en ter voorkoming van schadevergoeding, de glasscherven in het water gegooid had, zodat deze onverantwoordelijke daad, het jeugdige slachtoffer enkele weken rust kost. Denk aan de gevolgen Volgende week zal door de po- lilie een nauwgezette controle uitge oefend worden op hel bezit van vuur wapenen en munitie. Deze week be staat er voor de inwoners nog gelegen heid aangifte te doen op het poli tie-bu reau, indien zij vuurwapenen en mu nitie in bezit hebben zonder de ver eiste vergunning. Nadien zal bij over treding onverbiddelijk proces-verbaal opgemaakt worden. Een twede prijs Hel Veenendaalse Harmoniege zelschap „Caecilia" nam j.l. Zaterdag middag deel aan een Federatief Mu ziekconcours te Spankeren. „Caecilia" kwam in de afd. Uitmun tendheid uit met het verplichte werk „Ouverture Tancrede en mei hel vrije nummer „Marche des Nobles", onder leiding van haar directeur, de heer W. Veerman uit Utrecht. „Caecilia" behaalde met 96 punten wederom een tweede prijs. Geslaagd. Onze plaatsgenoot W. J. C. v. Ren- nes slaagde vooie hei ^taats-examen H.B.S. B te Den Haag. De Politierechter De 44-jarige landbouwer M. v, d. D. moest zich Maandagmiddag voor de Utrechtse Politierechter verantwoor den wegens belediging van W. v, V. Op 30 Maart j.l. had hij genoemde v. V. bij het passeren een paar bele digende woorden toegeroepen, welke zich niet voor publicatie lenen. De ver dachte verweerde zich door te zeggen, dat hij al achttien jaar lang door zijn tegenstander werd gesard en dat het geen hij had beweerd juist was. „Dan mag U dat toch niet zeggen", merkte de Politierechter op. Vervolgens verklaarde v. D. dat de dagvaarding niet juist was, want daar in was gezegd, dat hij op een weiland staande, die beledigende woorden had gesproken. Dat was niet waar, want hij stond op dat moment op een stuk bouwgrond. „Dat maakt niets uit, noch op wei land, noch op bouwgrond moogt U een ander beledigen," zei de Politierechter. Het vonnis luidde 25,- boete of vijf tien dagen hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Aalbertus Middelho ven 23 jaar en Jansje Vermeer 21 jaar. Getrouwd: Egidius Jacobus Huber- tus Spies 22 jaar en Cornelia Geertrui- da Veer 17 jaar. Geboren: Martin Hendrikus, z. van Hendrikus van Hardeveld en van Ma ria Martha Saur; Neline, d. van Adri- anus Schellevis en van Hendrikje Baars; Gerrit, z. van Dirk Schoeman en van Gerritje Janssen; Adrianus Cornelis, z. van Jan van Dijk en van Adriana Krouwel; Arie, z. van Gerrit Teunis van 't Voort en Van Everdina Aaltje Hardeman; Jan Bart, z. van Dirk Quint en van Jannetje Christina Diepeveen; Christiaan, z. van Cornelis van Holland en van Bartha Willigen- burg. Gevonden en verloren voorwerpen. De Burgemeester der gem. Veenen daal maakt bekend dat ten gemeen tehuize, Hoofdstraat 34, terug te be komen zijn de navolgende op de open bare weg gevonden voorwerpen: Heren hoed, boodschappentas, 'lan taarn, halssnoer met speld, een zilve ren broche met blauwe steen, een cein tuur, een étui, inhoud nagelgarnituur, twee kussens, gr. heren overjas, bl. zwembroek met badhanddoek, aange lopen een bruin hondje, aangevlogen een postduif Holland 48-244564. Dat als verloren zijn aangegeven: por tefeuille met inhoud, zwempak met wit geblokte handdoek, dames pols horloge met rood bandje, een vulpen, •een zilveren broche (roos model), jon gens pantalon, rood dames vestje, een zakmes, een kleine huissleutel, dames polshorloge met bruin leder bandje, tasje met rijwielreparatie en porte monnaie met 0.35, portefeuille met inhoud, grijze werkkiel, weggelopen een keeshondje, weggevlogen een post duif no. 287342-48. INGEZONDEN. Aan de Jongeren, Met dit schrijven kan je 2 dingen doen: Je kan het lezen en er verder geen acht meer op slaan, zodat het je koud laat. Dit staat gelijk met het niet-lezen, waarbij je het dan direct terzijde legt. We nemen echter aan, dat je niet tot de vervlakte jeugd be hoort, het leest en er ernstig over na denkt, want hel gaat om iets heel be langrijks en wel over de jeugdvorming. Ongetwijfeld zullen er zijn, die zeg gen: „daar heb ik nu geen lijd voor later komt alles wel goed." Hoewel de ze redenering zeer begrijpelijk is. is-i ze toch onjuist. Als voorbeeld het vol gende; Iemand, die 25 jaar is en zwemmen wil gaan leren, zal tot de biltere ont dekking komen, dat hij dat minstens 10 jaar eerder had moeten leren. Dan had hij het nu al gekend en daarmee an deren en zichzelf ingeval van nood «kunnen redden. Dat had hij dus in zijn jeugd moeten leren. Zo is het nu ook met de geestelijke vorming van de jeugd. Hoe ouder je wordt, des te meer kom jo met hef grote leven in aanraking. Dat leven is geweldig groot, zodat men soms het goede van het kwade moeilijk kan onderscheiden. Soms kom je voor dingen te staan van „Kan dat wel en mag dat wel?" Dan kan je ook bittere ervaringen opdoen als je niet kan zwemmen in die grote geestelijke levenszee. Onder de jongeren leven allerlei vragen op het gebied van knutselen, sport, spel, dansen, film, het werk, de lonen, het geloofsleven, de omgang tus sen jongens en meisjes, het toekom-, stig te stichten gezin, de houding te genover je medemensen hoog, vacantie, enz. Vele van deze vragen worden gei deeltelijk (en dan hoe?) of nooit be antwoord. Deze dingen kunnen je kout laten, maar of je wilt of niet, je kom; er steeds meer mee in aanraking. Vel geel niet, als je jezelf niet met het le ven bemoeit, het leven bemoeit ziel wel met jou. (Bv. Hoe dikwijls kon je niét voor de vraag te staan: „Wel of niet dansen?") Daarom is het zo noodzakelijk dal je in je jonge jaren je bezighoudt met deze dingen, zodat je het goede van het kwade leert on derscheiden. Het goede leert te verde digen en het kwade bestrijden. De ge legenheid daartoe is niet altijd moge lijk, denk b.v. maar eens aan Rusland, waar iedere vrije jeugdvorming onmo gelijk en uitgesloten is. In ons land kan het nog wel en wordt je die ge legenheid geboden door de Jeugdaf deling van het Christelijk Nationaal Vakverbond. In deze jeugdafdeling, die op het Woord gebaseerd is, is voor ieder meisje plaats. Het ligt in de bedoeling om in Vee nendaal een CNV-jeugdclub op te richten. Natuurlijk kan zo'n club niet zo maar eventjes op poten gezet wor den. Daar moet eerst contact met jullie zijn en is de club opgericht, dan moe ten jullie een eigen bestuur kiezen; be palen welke avond je het beste de club kan bezoeken (b.v. één- of tweemaal per maand), een vacantie-programma opstellen voor de vacantie, die wij bij leven en welzijn, volgend jaar hopen le hebben, enz. Zo zijn er legio dingen, die besproken moeten worden. Om dat alles nader te bezien, bestaat het plan om op Maandag 29 Augustus a.s. om 8 uur een contact-avond te houden. Verzamelplaats: Voor de Eierhal. Wel licht zijn er, die wel willen komen, maar die niet kunnen, hetzij wegens knapen-, jongelings- of meisjesvereni ging, sport- of lesavond, hetzij wegens andere omstandigheden. Degenen, die toch willen, maar niet kunnen, kunnen zich bij één der onderstaande adres sen opgeven: W. M. de Man, Sav. Lohmanstraat 142 C. de Kleuver, Gortstraat 134; J. H. Kooyman, Hoofdstraat 30. Aan bovenstaande adressen worden tevens alle verdere gewenste inlichtin gen verstrekt. Iedere jongen is van harte welkom en wordt op de genoemde contact avond verwacht. Zie verder de advertentie in ons blad. Commissie CNV-Jeugdafdeling. Triton (Weesp) won liet Ritmeester- waterpolotournooi. Het is het polo-zevental van Triton uit Weesp j.l. Zaterdagmiddag gelukt, beslag te leggen voor een jaar op de fraaie Ritmeesterbeker, tijdens hel jaarlijkse Ritmeester- watertournooi, dat in het natuurbad „Bergbad" te Veenendaal gehouden werd. De eerste wedstrijd van dit tournooi werd gespeeld tussen VCZVeenen daal en Polar Bears uit Ede. Het was centervoor Jan van Eden, die na twee minuten speeltijd aan de dekking van Sander Kok ontkwam en de scöre opende. VZC bleef voortdu rend in de aanval en even voor rust was het weer Jan van Eden, die de stand op 20 bracht. Na rust bracht H. v. Schuppen de stand op 30, waardoor VZC zich in de finale plaatste. Triton uit Weesp en Flevo uit Nij- kérk speelden in de volgende wed strijd tegen elkaar. Deze wedstrijd was tevens de laatste competitie-wedstrijd voor beide zeventallen. Flevo nam kort na het begin de lei ding door een goed schot van Wim Vos, maar het was al spoedig de oud-inter national Scholten, die kort achter el kaar twee goals maakte, terwijl Kok de stand nog voor rust op 31 bracht voor Triton. Na de rust volgden de doelpunten elkander snel op. Ook nu speelde Scholten weer de eerste viool in de doelpunten, zodat de eindstand met 73 in het voordeel van Triton kwam. Vóór dat de eindstrijd bégon, had in de pauze een polo wedstrijd plaats tus sen een veteranen-elftal en de VZC- reserves. In het Veteranen-elftal wa ren de zwemmers opgenomen, die een tiental jaren geleden in het eerste ze vental speelden, n.l. G. v. d. Weerd, G. v. Vemde, G. v. d. Bosch, H. v. d. Bosch, Jan Jansen, T. Diepeveen en R. H. v. d. Lustgraaf. Van de Vemde maakte voor rust een tweetal goede doelpunten en eerst in de tweede helft zagen de jongeren kans er 21 van te maken. Verder lieten de „oudjes' het niet komen en zij kwamen onder luid applaus met een 21 overwinning uit het water. Polar Bears en Flevo speelden ver volgens om de derde prijs. Het werd een eentonige wedstrijd, daar de Ede- snaren véle sterker waren en de stand reeds tot 60 hadden opgevoerd, voor dat Flevo kans zag de eer te redden, zodat Polar BeaTs met een 61 over winning zich op de derde plaats ves tigden. Dé fTmïïv, TT"j$sen VZC en Triton is t'n enerverende strijd geworden, waar bij de oud-internationaal Scholten, die de 40 jaar reeds gepasseerd is, zijn buitengewone kracht nog liet zien. Zo dra hij ook maar even aan zijn dekking wist te ontkomen, was het een zeker doelpunt. Hij nam alle vijf doelpunten voor zijn rekening. Bij de stand 20 zag Jan van Eden kans de stand tot 21 te brengen en na hervatting bracht H. v. Schuppen beide partijen 'zelfs op gelijke voet. Terwijl de Tri ton doelman enkele fraaie saves ver richtte, en daardoor doelpunten voor kwam, zag Scholten aan de andere zij de gelegenheid nog drie maal de Vee nendaalse doelman onhoudbaar te pas seren. Triton won verdiend met 52, terwijl VZC de eervolle tweede plaats bezette. De einduitslag is aldus: 1. Triton, Weesp; 2. VZC, Veenen daal; 3. Polar Bears. Ede; 4. Flevo. Nij- kerk. Burgemeester Bakker reikte na af loop in het Paviljoen de prijzen uit. Zwemwedstrijden. In het natuurbad „Bergbad" vonden VrijdagaVokd zwemwedstrijden plaats tussen de Veenendaalse Z wemclub VZC en de Engelse Zwemclub Rother- ham. In verband met een sportuitwis- seling vertoeven thans ruim 100 per sonen in Amersfoort. De Engelse zwemclub werd op enkele nummers aangevuld met leden van het Amers- foortse AZPC. Bij de meeste nummers werd ver woed om de eerste plaats gevochten, waarbij het verschil soms zeer gering was. De gedetailleerde uitslag laten wij hieronder volgen: 50 m. schoolslag dames: 1. Mej. T C'ornelissen van VZC in 49.6 sec. 2. Joyce Light, Rotherham, 49.6 sec. 100 m. schoolslag heren: 1. L. Millner, Rotherham in 1.27.4 sec. 2. H. van Schuppen, VZC in 1.29.8 sec. 50 m. borstcrawl dames: 1. Mary Sadler, Rotherham, in 40.8 sec. 100 m. borstcrawl heren: 1. David Parnham, in 1.15 sec. 2. W. v. d. Loosdrecht, VZC, in 1.16.2 sec. 100 m. rugslag heren: 1. H. Schreuder, AZPC in 1.23.2 sec. 2. W. Mosterd, AZPC in 1.28.5 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette dames: 1. Rotherham in 2.17.4 sec. 2. VZC in 2.35.0 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette heren: 1. Rotherham in 1.54.4 sec. VZC werd gedisqualificeerd. 5 x 50 m. vrije slag heren: 1. VZC in 2.47.8 sec. 2. Rotherham in 2.51 sec. De Veenendaalse zwemclub won deze tweekamp met 3029. Na deze zwemwedstrijden werd een polowedstrijd gespeeld tussen VZC I en Rotherham I. De Veenendalers kwa men met het volgende zevental uit: Fr. de Koning, St. Wanders, G. Koo- men, H. v. Schuppen, J. v. Eden, H. Bloemers en H. Rompes. Het Veenendaalse team bleek in het positie kiezen en in baltechniek ster ker te zijn dan haar Engelse gasten. In zeer korte tijd scoorden resp. Van Eden, Wanders, en H. van Schuppen, voordat aanvoerder Brennan uit een corner gelegenheid kreeg Frans de Koning te verrassen. Bloemers maakte op uitstekende wijze er 41 van, maar nog voor de rust zag centervoor Parn ham gelegenheid de achterstand voor Rotherham te verkleinen. Direct na de hervatting werd het zelfs 4—3, toen de Veenendaalse doelman even blunder de. De Veenendalers bleken echter te sterk te zijn voor de Engelsen, zodat de stand reeds op 8—3 gebracht werd, voordat de gasten gelegenheid kregen de eindstand op 84 te brengen. Voor de aanvang van de polo wed strijd werden de beide volksliederen gespeeld, terwijl na afloop in het pa viljoen de prijsuitreiking volgde. School voetbal. Dinsdag 23 Augustus n.m. 7 uur heeft er een vriendschappelijke voetbalwed strijd plaats gehad tussen leerlingen van de Ritmeester vakschool en een elftal van de passanten inrichting te Overberg. Ondanks de warmte werd er vurig, maar tevens fair gespeeld. De voor hoedes. waren machteloos doelpunten te maken en toch zaten in beiden zeer verdienstelijke spelers. Vooral Wim Seppers van de Ritmeester leerlingen was de beste van alle 22 spelers. Ook Zwier uit de passanten inrichting wil len wij direct hierna noemen. Jammer dat genoemde spelers zo weinig steun van hun mede-spelers ondervonden. Over het geheel genomen waren de Ritmeester leerlingen meer aanvallen der, maar de wedstrijd eindigde in een 0—0 gelijk spel, waarmede beide elf tallen tevreden kunnen zijn. Voetbalwedstrijden. A.s. Zaterdagmiddag speelt DOVO aan het Panhuis een vriendschappe lijke wedstrijd tegen DVS '33 uit Er- rAelo. Op het GVVV terrein aan de Buurt- laan wordt een sportmiddag gehouden, waaraan voetbal, athletiek en lurn- demonslralies verbonden zijn. De voet balwedstrijd tijdens deze sportmiddag wordt gespeeld tussen een Veenendaal comb, en Patria I uit Zeist. A.s. Zondag brengt Veenendaal I een bezoek aan Allen Weerbaar te Bussum. van de i'hcumatiek. U wentelt zich in Uw bed en de knagende pijn verlaat U niet. Wilt U rustig slapen neemt dan'n Witte Kruispoeder en de ellendige pijn verdwijnt. Uitgerust, monter en opgewekt wordt U wakker. Poedersf0.85 p. doosje 12st Cachetsf0.90koker 12st. Tabl. fl.7524st. Bü apothekers en drogisten Voor NederlandDUTIM, Oegstgeest. - Ing. med. DE SNELPOST De Postduivenvereniging „De Snelpost" hield op 21 Augustus een wedvlucht vanaf Quivrain (België). De eerste 25 prijzen vielen als volgt: H. v. Koot en 1; A. v. Asselt 2; C. v. Ginkel 3, 9, 16, 19; A. v. Doorn 4; H. J. v. Manen 5; A. v. d. Bovenkamp 6; D. G. Schans 7, 10, 21; A. Aalbers 8; G. de Geit 11; J. v. d. Heuvel 12; R. v. Manen 13, 18; H. J. v. Leeuwen 14; P. W. v. Zetten 15, 17; G. J. Hendriks 20; C. Donkelaar 22; J. v. d. Zilver 23; F. v. d. Zilver 24; R. J. v. Kooten 25. Lawntennis Door de Veenendaalse Lawnten- nisclub VLTC zal op haar banen aan de Dennenlaan een tennis-tournooi worden gehouden op Zaterdag 27 Au gustus a.s. en van 29 Augustus tot en met 3 September. Inschrijving is opengesteld voor het heren- en dames-enkelspel, het heren dubbelspel en gemengd dubbelspel. Een addertje" onder water. Dat er behalve onder het gras ook onder water een addertje kan schui len, ondervond gisteren een trekker, die ging zwemmen in de Rijn. Van wege de abnormale lage waterstand moest de bader te voet een eindweegs hel water in, waarbij hij op glasscher ven trapte en ernstige verwondingen aan zijn voet opliep. Dokter Stegeman verleende de eerste hulp, waarna over brenging van de „drenkeling" naar 'I Wijkgebouw aan de Nieuwe Veenen- daalseweg nodig bleek. Voor Rijn zwemmers geldt dus in het vervolg: opgepast, ook in het water! Een stukje ntauur in huis. Onder bovenstaand motto gaat de Aquariumvereniging „De Danio" haar 2e tentoonstelling organiseren van 25 t.e.m. 28 Augustus a.s. in de achter zaal van Hotel Het Wapen van Ilar- denbroek. Uit verschillende windstreken zul len vissen aanwezig zijn, o.a. uit Ame rika, Azië, Afrika en Japan. Er komt tekening in het Grebbe- Monument. Ryksweg wordt omgelegd. De plannen voor een monument op de Grebbeberg, ter herdenking van hen die in de strijd voor 't recht vielen, beginnen vaster vorm aan te nemen. Reeds verschillende malen maakten wij melding van de kope ren-centen-actie, die in 1946 werd ingezet, en vele schenkers zullen zich misschien wel eens hebben afge vraagd, of er nog een monument zou komen Van de hand van de architect J. J. Oud uit HilligersLerg kwam dezer dagen het ontwerp voor het monu ment gereed. Gisteren belegde de stichting „Nationaal Leger Monu ment Grebbeberg" in Amsterdam 'n persconferentie, in tegenwoordigheid van generaal H. G. Winkelman, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, en jhr. mr. L. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, burge meester van Rhenen. Hier werd 'n plattegrond en maquete van het ont werp getoond De kosten van het monument zul len voor een deel worden bestreden uit bovengenoemde centenactie, waarvan Radio Oranje tijdens de Duitse bezetting al gewag maakte. Het is evenwel niet mogelijk alle bij eengebrachte centen om te smelten, daar dit een tekort aan dit betaal middel zou kunnen doen ontstaan. Als symbool zullen uit iedere par tij enige munten worden genomen, waarvan een gedenkplaat en een luidklok zal worden vervaardigd. Voor zover thans bekend zal het monument aan de kant van het kerkhof bestaan uit een kruis op een voetstuk met aan beide zijden een liggende leeuw. Kruis en leeuwen zijn he{ symbool Van hef vertrouwen in de opstanding en het eeuwige le ven en de overwinning op de dood. Een leeuw kijkt in de richting van de graven, de andere in de richting van een zuil aan de overzijde van de rijksweg, waarbovenop de Heer Oud zich de luidklok heeft gedacht. Achter de ongeveer acht meter ho ge zuil wordt een boogvormige muur opgetrokken, die versierd wordt met reliëffiguren gedeeltelijk gewijd aan hen, die sneuvelden bij de uitoefe ning van hun plicht in Indonesië. Voor burgers en militairen blijft bij herdenkingsplechtigheden ruimte ge noeg over, daar de grond om het ter rein waar de zuil komt te staan am- phitheatersgewijze zal worden opge hoogd. De drukke rijksweg zal in de toekomst worden gesloten voor snel verkeer, dat dan bij Ouwehand's Dierenpark wordt omgeleid. Belangrijker dan de plannen.... is de vraag hoe het benodigde geld bijeen moet worden gebracht om de plannen te kunnen verwezenlijken. Daarom zal met ingang van 29 Aug. a.s. een actie worden begonnen, die haar inzet vindt in een rede van Ge neraal Winkelman. 29 Augustus a.s. is het tien jaar geleden, dat de mo bilisatie in Nederland werd afgekon digd. De actie zal worden gevoerd onder het motto: „Iedereen een cent voor het Grebbe-monument". Op de kantoren van de PTT wor den busjes geplaatst, waarin men gif ten kan deponeren, waarvan niet no dig is, dat het centen zijn. Waarschijnlijk zal het fonds van de Damplantsoenactie ook een bij drage leveren. Iedere Nederlander ere hen, die voor de vrijheid vielen, door zijn steentje bij te dragen. Het monument zowel als het nodige geld moeten er komen. Blijkt de ac tie meer op te brengen dan nodig is, dan zal het resterende ten goede komen aan de nabestaanden van hen, voor wie het monument wordt opgericht. Het woord en de daad is thans aan het Nederlandse volk. Burgerlijke stand. Geboren: Ferdinand Rudolph Christophoor, z van F. J. Bouwman en G. J. M. Huijbers; Albertus Wil helmus, z van E. C. van den Dik- kenberg en A. A. Tollenaar; Mar- tinus Jan, z van R. van Walsem en S. C. Hol; Gerrit Hendrikus, z van J. van den Berg en H. G. Koldewee. Ondertrouwd: Engelbertus Willem Johannes Lucas en Jeannette Johan na Legijt; Johannes Franciscus Ro-

De Vallei | 1949 | | pagina 2