PUROL in huis! lUenendaat ïlPienen. ïPjlOAt eut Kindje verkouden? 1 i-T* J AmeAonqen ïienimo-ude no. 860 Feestverg&dering van de Ned. Chr. Bond »Unitas« Afd. Veenendaal In gebouw »Eltheto« werd op Woensdag j.L de eerste van de 4 avonden gehouden waarop de leden van de Ned. Chr. Bond van werknemers in Textiel- en Kleding bedrijven »Unitas« afd. Veenendaal met hun familieleden in feestvergadering bij een kwamen, ter gelegenheid van haar 31 jarig bestaan. De voorzitter de heer A. v. d. Weerd opende deze avond door het laten zingen van psalm 147 en voor te gaan in gebed. Voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord zei de spreker o.m. dat* de afdeling Veenendaal van ..Urxitas" thans wel een van de grootste genoemd mag worden, vooral in het voor afgaande jaar is het ledental sterk ge groeid. Hierdoor verkrijgt men eenheid onder de Veenendaalse werknemers. Voorzitter spoorde in het bijzonder de jongeren aan om hun vrije tijd te be steden door zelfontwikkeling, hetzij door studie, hetzij door het lezen van vak bladen. De heren Ir. de Man en E. Kwinkel speel den ter afwisseling enige goede stukken muziek op piano en viool. De hoofdbestuurder de heer R. Slok, nam hierna het woord als afgevaardigde van het hoofdbestuur van „Unitas". Spreker sprak zijn volle tevredenheid uit over de gang van zaken in de afdeling Veenendaal van „Unitas", doch spoorde de leden aan hun niet georganiseerde medewerknemers te overtuigen van het nut van net bestaan van deze vereniging. Enige dames en heren leden voerden in 3 bedrijven het toneelstuk »Als de sirene loeit« op. De verschillende rollen werden aardig vertolkt en ondanks het feit, dat hier amateurs optraden heeft dit toepas selijke toneelstuk de aanwezigen weten te boeien en in extase te brengen. In de pauze werd een flinke tractatie aan geboden. Aan het einde van deze gezellige avond sprak de Godsdienstonderwijzer de heer M. Meijer in zijn slotwoord over arbeid verrichten en de betekenis ervan Spreker zeide o.a. dat werken alleen uit materieel oogpunt bezien fataal is. Arbeid moet voor de werknemer betekenis heb ben, en hem een gevoel van verantwoor ding geven. Door dit te zien maar vooral ook wanneer men beseft dat werken ook een opgedragen taak is van God, zal men alleen tevreden kunnen zijn. 'Ten slotte werd een psalm gezongen, waarna de heer Meijer voorging in gebed. Het bestuur kan terugzien op een avond, die voor velen een welkome afwisseling be tekende. Onze jongens komen thuis Naar men ons mededeelde zullen ver moedelijk op 16 Jan, a.s. met het troepen transportschip „Waterman" uit Ind. naar Nederland terug keren, onze plaatsgeno ten de Militaren H. J. M, v, Anrooy. D. v. Schuppen, J. Slotboom, A. G. Schoe- man, H. Roon, C. de Kleuver, F. v. Bar- neveld, tevens uit Ede 2e luit. E. C. van Beem en A. D. Verhagen en gezin. Wij wensen hun een welkom thuis toe Automobilist gewond bij verkeers ongeval. -Op—de- Provinciale weg Eist-Veenen daal vond Dinsdagmiddag een ver keersongeval plaats. De chauffeur van een uit de richting Eist komende per sonenauto, die een vóór hem rijdende wagen wilde inhalen, had de vanuit de tegenovergestelde richting nade rende NBM-autobus over het hoofd gezien, met het gevolg dat een aan rijding onvermijdelijk werd. De lijn bus, die sterker bleek, schudde de personenwagen van zich af, die langs de kant van de weg tusen de bomen terecht kwam. De chauffeur, de heer V. S. uit Veenendaal werd licht ge wond. Dr. Van Ommeren uit Eist ver leende eerste hulp. De politie was on middellijk ter plaatse om het onder zoek ter hand te nemen. gastheren N.V.V. behaald. Voor de rust had Veenendaal, dank zij het doortastend optreden van de Veenen- daal-voorhoede, een 20 voorsprong. In de tweede helft scoorde beide elf tallen nog éénmaal. Veenendaal be houdt door deze overwinning haar kampioenskansen. Assurantiekantoor Fa. MULDER Zn. Kerkewijk 193 Veenendaal Voor al Uw Verzekeringen, Schat tingen en Hypotheken. Thans ook telefonisch bereikbaar onder (lng. Med.) DOVOApeldoorn 20. Dovo heeft zich op uitstekende wijze hersteld van haar laatste nederlagen en Zaterdagmiddag het bezoekende Apeldoorn met een 20 nederlaag naar huis gezonden. Het eerste half uur was het een in teressante strijd. In de tweede helft had het spel veel te lijden van de regen en wind, waardoor het veld slecht be speelbaar werd. Direct na de aftrap ondernamen de gastheren enkele gevaarlijke aanval len over de rechtervleugel, waarbij Jean Kroesbergen en C. Bolderman enkele harde schoten losten, die beter Lot verdiend hadden. Het DOVO over wicht werd vooralsnog niet in doel punten uitgedrukt. Een vrije trap op het Apeldoorn doel, even buiten het strafschopgebied gaf DOVO de leiding. Op onnavolgbare wijze wist Jean Kroesbergen de bal tussen het muur tje van Apeldoornspelers door te plaatsen en in de verste hoek van het Apeldoorndoel te scoren. Ook in de tweede helft bleek de Apeldoomvoorhoede geheel onmachtig de haar geboden kansen te benutten. Bij een DOVO aanval ging een hard schol van Bolderman via het hoofd van een Apeldoornspeler in het Apeldoorn doel. Apeldoorn kreeg nog wel een kans om de achterstand te verkleinen, maar de Apeldoornse linksbinnen mis te grandioos. Het einde kwam met een volkomen verdiende overwinning voor DOVO. N.V.V.Veenendaal 13. In een vooral voor rust spannende strijd heeft Veenendaal een nuttige 3—1 overwinning op haar plaatselijke Veenendaal boekte haar eerste over- winnig in dit seizoen. Ede, na spannende strijd met 21 geklopt. Eindelijk hebben de Veenendaal- supporters kunnen juichen na afloop van een wedstrijd. In een sportieve en bovenal spannende wedstrijd slaag de Veenendaal er eindelijk in de volle winst in de wacht te slepen tegen Ede. De laatste tien minuten hing deze overwinning echter aan een zijden draadje en bijna had Ede in de laatste minuut toch nog de gelijkmaker ge scoord. De uitstekende Veenendaal-midvoor Bleienberg zorgde reeds voor rust voor een prachtig doelpunt. Zes minuten voor het einde vergrootte dezelfde speler de Veenendaal voorsprong tot 20, maar onmiddellijk daarop kreeg Ede gelegenheid een tegendoelpunt te scoren, waarna in de laatste minuten een ware belegering op het Veenen daal doel ontstond. In het Veenendaal troel was links half Otte vervangen door Heemsber- gen, die deze middag uistekend speel de. In de Veenendaal voorhoede was het vooral rechtsbinnen Davelaar, die ver beneden zijn spelpeil bleef. Bij Ede viel linkshalf Bos door zijn uitstekend spel op. Het spelverloop. Direct na de aanvang ontwikkelde zich een vlot en vooral zeer snel spel, met Veenendaal in de meerderheid. Enkele malen ontkwam het doel van Ede aan een doorboring. Aan de an dere zijde wist doelman Heikamp een onverwacht schot van Bos nog juist corner te werken. De eerste helft was bijna vérstreken; tóén ée'n goéde* voor zet van rechtsbuiten Van de Broek door Wim Bleienberg werd opgevan gen. Zijn schot was voor doelman Van de Putten onhoudbaar. Onmiddellijk daarop kwam de rust, met een 10 voorsprong voor de geel-blaauwen. De tweede helft. Ook direct na de hervatting werd he spelpeil hoog opgevoerd, dat later iets afzakte. Om beurten v.aren beide partijen iets in de meerderheid, zon der dat men overigens een duimbreed toegaf. Davelaar ving 10 minuten na de hervatting een voorzet van Bleien berg op en deponeerde de bal in het Ede-doel. Dit doelpunt werd door de scheidsrechter terecht wegens buiten spel geannuleerd. Een keihard schot van Van de Broek ging rakelings over de lat. Aan de andere zijde schoot Van Laar in het Veenendaal doel, doch de bal vloog via de paal weer het veld in. Langzamerhand werkte Ede zich los en een ware belegering op het Veenendaal doel volgde. De Veenendaalse achterhoede weerstond deze druk ten koste van een serie cor ners. Het opdringen van Ede werd hen bijna noodlottig, maar het schot van Van de Broek ging naast. Bij een ogenschijnlijk ongevaarlijke Veenen daal aanval speelde Burgers terug op doelman v. d. Putten. Deze kon al val lende de bal niet meer bereiken, maai de snelle Veenendaal midvoor wel en hij aarzelde geen ogenblik deze kans te benutten. Energiek viel Ede weer aan en een weifeling in de Veenen daal achterhoede was voor Van Bem- mel voldoende, om de achterstand te verkleinen. De laatste minuten ver strijken onder hoogspanning, maar de Veenendaalse achterhoede maakte nu, zoals anders, in deze laatste minuten geen fouten meer. Het eindsignaal van scheidsrechter Bronkhorst was voor de Veenendalers een opluchting en tevens het signaal om een juichkreet aan te heffen voor deze eerste overwinning. Veel verandert deze overwinning overigens niet aan de hachelijke situa tie, waarin het Veenendaal eltal ver keert. Postduivententoonstelling. In de Kegelbaan werd Vrijdag en Zaterdag onder grote belangstelling een postduivententoonstelling georga niseerd door de Afdeling Oost van de Postduivenbond. Niet minder dan 500 van deze snelvliegers waren tentoon gesteld, waaronder verschillende kam pioensduiven. In de loop van Vrijdag had de jury de duiven aan een deskundig onder zoek onderworpen en was zij tot de volgende conclusie gekomen: Beste duif van de gehele tentoon stelling, eigenaar H. van Kooten; beste duif op één na, gebroeders van Doorn. Beste doffer, oud, van H. v. Kooten. Beste duif, oud, van Gebr. v. Doorn. Beste doffer, jong, van Gebr. Henzen. Beste duil', jong, van A. W. van Hardeveld. De beste prestatie van de tentoon stelling leverde de heer H. van Koo ten te Veenendaal met 4 eerste prij zen. Dezelfde postduivenhouder had ook de beste stand in do kampioens klasse. Op deze tentoonstelling werden eveneens bonnen verkocht voor jonge duiven, broed 1950. Het hoogste bod was op de bon van de heer A. J. v. Gijs te Groede, voor 26,-, gevolgd door een bon voor jonge duiven van de heer H. van Kooten van 25,-, Jac. Hinten, Dordrecht, 16,-, D. de Nijs, Bergen op Zoom en D. G. Schans, Veenendaal elk 13,-; de overige bon nen lagen iets lager, doch het gemid delde was 10,50. Aan deze tentoonstelling was even eens een verloting verbonden, waarvan de trekking het volgende resultaat had: 845 957 595 413 293 628 283 406 746 859 171 920 360 240 767 806 De nog niet afgehaalde prijzen kun nen worden afgehaald bij de heer D. G. Schans, Groenelaan 33 te Veenen daal. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. (Ing. Med.) „Aqua Terra". Woensdagavond 11 Januari houdt de heer Dr Lode wij ks, voorzitter van de Nederl. Bond „Aqua Terra" een lezing in hotel Hel Wapen van Hardenbroek, aanvang 7.45 uur, nam. Het onderwerp zal zijn: inrichting aquarium met ver gelijking vrije natuur. Enkele intex-es- sante films zullen worden vertoond. Voor hen die belangstellen in deze sport belooft het een leerzame avond te worden. De toegang is geheel vrij. De aquariumvereniging „Danio" is organisatrice. Landsteinerpenning. Wij stellen het buitengewoon op prijs te kunnen vermelden, dat aan onze stadgenote -mej.-M. Leorij-, Gi-ebbeweg 11, de Landsteinerpenning is uitgereikt voor vijf maal bloed ge ven. Met pensioen. De heer K. Scheffers, wachtmeester le klas bij de groep Rhenen van de Rijkspolitie, gaat binnenkort de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Wachtmeester Scheffers is in de Rhenense gemeenschap geen onbeken de, die als het nodig was de punt jes op de „i" kon zetten. De „oude gai-de" verliest met het vertrek van Scheffers, wederom een van haar le den. Een orgelfonds voor de Cunerakerk. Bij de ingebruikname van de Cunera kerk werden allerwege klachten geuit over het gemis van een in dit monu mentale bouwwerk passend orgel. De teleurstelling was zo groot, dat dit aanleiding is geweest om een orgel fonds te stichten. De beide plaatselij ke predikanten en de Ned. Midden standsspaarbank, Agentschap Rhenen, gironummer 150433 zullen gaarne gif ten in ontvangst nemen. De kosten van het orgel worden geraamd op niet minder dan f 60.000. Een nieuwe bedrijfsvoering. Wij vernemen dat de timmerfabriek „De Grebbe" zal worden voortgezet door de fa. Plant v. d. Veer. Ds G. F. Snel nam afscheid van zijn gemeente. In het kleine kapelletje van de Ge reformeerde, Kerk aan de Nieuwe Vee- nendaalseweg had Zondag een bijzon- dere Godsdienstoefening plaats. De voorganger van dit kerkgenootschap nam in de middagdienst namelijk af scheid van zijn gemeente, in verband met zijn vertrek naar Nieuwkoop en Nieuwveen. De kerk was tot de laatste plaats bezet, waaronder vele genodig den. Ds Snel had voor zijn afscheidsdienst als tekst gekozen 1 Joh. 2 28: „En nu, kinderkens, blijft in Hem; opdat, wanneer Hij zal geopenbaard zijn, wij vrijmoedigheid hebben en wij van Hem niet beschaamd gemaakt worden in Zijne toekomst." Na zijn korte px-edikatie, lichtte spr. zich tot de Kerkeraad, Commissie van Beheer, genodigden en tot zijn gemeen tenaren. Het stemt mij tot grote blijd schap, aldus Ds Snel, ontdekt te heb ben dat mijn werk gedurende het drie jarig verblijf in Rhenen, niet onge zegend is gebleven. Ik wil bij mijn ver trek gaarne de herinnering hoog hou den aan het goede en aangename. Ik spreek hierbij de hoop uit, dal dit van weerszijden het geval moge zijn. La ten we dus hier vanavond al het on aangename begraven en het aangename meenemen. Juist dan zal de band tus sen ons nog meer versterkt 'worden. Een speciaal dankwoord richtte Ds Snel tot koster en organist. Spreken de tot de jeugd, hoopte de scheidende predikant, dat zij in de toekomst nog meer dan tevoren zou mogen arbeiden tot vergroting van de kennis van Gods woord. Namens Kerkeraad en gemeente ant woordde ouderling S. Stienstra. Spr. kwam tot de conclusie dat ook in het kerkelijk leven hier op aarde niets be stendig is. Hij dankte Ds Snel voor het vele en moeilijke werk gedurende de afgelopen ambtsperiode verricht, in 't bijzonder voor de jeugd, op huis- en ziekenbezoek. Ds Herder van Scherpenzeel sprak namens het Classicaal bestuur Amers foort woorden ten afscheid. Ook afge- vaai'digden van de zusterkerk van Veenendaal en Amerongeix voerden het woord. Beide sprekers zegden de Kerkeraad van Rhenen hulp toe voor de komende periode, waaraan zij de wens toevoegden, dat spoedig een nieu we predikant zou zijn beroepen. Na mens de Ned. Herv. Gemeente Rhe nen sprak Ds N. Kooreman en namens de burgerlijke overheid Burgemeester Jhr. Bosch v. Rosenthal. De gemeente zong ten slotte op ver zoek van ouderling Stienstra staande de vei'tx'ekkende predikant het vierde vers van Psalm 121 toe: De Heer zal U steeds gadeslaan opdat Hij in gevaar Uw ziel voor ramp bewaar De Heer, 't zij g'in of uit moogt gaan, en waar g'u heen moogt spoeden, zal eeuwig u behoeden. Burgerlijke stand. Geboren: Willem Hendx-ik, z. van D. C. de Vos en G. Zwanepol; Johaxx- na Arendina, d. van J. van der Molen en J. A. Bunt; Hilbertus, z. van G. van Manen en A. Barten, Veenen daal; Jan Marinus, z. van J. van Ma nen en M. J. van Zanten, Veenendaal; Johan Gijsbertus Gerrit, z. van J. Molewijk en F. Kouwijzer; Berendina, d. van C. Albex's en K. van Harde veld; Antonius Gerardus Petrus, z. van A. G. P. Cornelissen en A. H. W. Houkes. Ondertrouwd: Hendrik Theunissen, Ede en Gerrigje van den Berg, Rhe nen; Jacob van Manen, Veenendaal en Willy Julia van Laar, Rhenen; Jo hannes Antonius Klaasen exx Theresia uijters,1 beiden te'~Fthenen; Gerrit Gijsbertus van Gelderen, Kesteren en Cornelia van Laar, Rhenen. Gehuwd: Jan Drost en Jannie Wil- helmina van Hunnik. Overleden: Yvonne Schielein, 9 maanden (overl. te Wageningen); Maaike Margaretha Max-ia Kool, 1 Vè jaar (overl. te Wageningen; Alida Drost, 91 jaar, weduwe van E. Blan- kestijn. VOETBAL. Voorwaarts bracht het er slecht af. De voetballers hebben een onfor tuinlijk seizoen. Werden de korfbal lers van Candia kampioen in hun af deling, de voetbalploeg van Candia moest tegen Fortissimo in Cothen met 4-1 het onderspit delven. Voorwaarts zal nu definitief uit een ander vaatje moeten gaan tappen, daar het er an ders voor de rood-witten slecht gaat uitzien. Laten we hopen, dat S. v. d. Oosterkamp, die met enkele weken weer z'n voetbalschoenen mag aan- trekken, in de resterende wedstrijden voor de ploeg een grote steun zal zijn. Voorwaarts 2 speelde tegen DVSA 2 uit Amerongen een goede wedstrijd, en won met 3-1. Het derde speelde met 1-1 gelijk tegen SVWM 2 uit» Maarn. KORFBAL. „S.V.R." kampioen derde klasse KNKB Het eerste twaalftal van de koi'fbal- vereniging SVR wist Zondag beslag te leggen op het kampioenschap van de derde klas van de Kon. Ned. Korfbal- bond, door met 8-1 te winnen van Maurik I. Het was een prettige en sportieve wedstrijd, waarbij Rhenen veel sterker bleek, hetgeen de uitslag ook wel be wijst. Daar het terrein erg glad was, was het moeilijk te bespelen. Er werd veel van de spelers gevergd. In het begin wilde het bij de Rhenense aan val niet erg vlotten, vele schoten be landden op of tegen de mand. Lang zaamaan ging het beter en zo wisten de Rhenenaren de stand op te voeren tot 8-1. P. van Dijk speelde een bij zonder goede wedstrijd. Door het behalen van dit kampioen schap komt Rhenen I het volgend sei zoen waarschijnlijk uit in de tweede klasse. Bravo SVR!! RDV behaalde weer een daverende overwinning. Hel eerste tiental van RDV heeft zich weer eens van haar beste zijde laten zien en Scherpenzeel I een 15-5 nederlaag toegebracht. De volledige uitslagen van do wed strijd laten we hier volgen: M. v. Manen-H. J. Valkenburg 1-1 J. Tollenaar-D. A. Veer 2-0; K. v. Pol-D. J. Ipenburg 1-1. L. A. Lieu wen-J. v. Dijk 2-0. J. v. Setten-A. v Dusschoten 0-2; D. Linde-C. Valken burg 2-0; E. Visee-R. Bakker 2-0; W Baafs-J. Visser 1-1; K. Voskuijlen-J Jansen 2-0; J. Rademaker-J. N. Val let 2-0. Voor de onderlinge competitie was de belangstelling maar matig. Sechts vier partijen werden gespeeld, waar van de uitslagen als volgt waren: D Linde-K. Pleijler 1-1; J. Jager-H. de Jong 0-2; J. H. v. Dijk-G. Spies 2-0 K. Pleijler-W. v. Walsem 1-1. SCHAKEN. Rhenen II tegen Ritmeester I. Het tweede tiental van det schaak club Rhenen zal weer eens van zich doen spreken. Voor Maandag staat 'n competitiewedstrijd Oostelijke Schaak bond op het programma tegen Ritmees ter I uit Veenendaal. Gezien de be haalde resultaten van de Rhenenaren in vorige wedstrijden van dit seizoen hebben wij van de uitslag geen hoge verwachting. Laat dit voor de Rhenen se schakers een stimulans zijn om hun uiterste best te doen. Onze plaatsgenoten. Steeds komen meer militairen te rug uit de Oost. Deze week keerden C. Pitlo en D. Spies terug in het va derland nxel het tx-oepenschip „Asturi- as". Na hun jarenlange afwezigheid heten w*j ook hen weer van harte wel kom bij hun behouden thuiskomst. VOETBAL. Oranje-WitWoudenberg 21. In de thuiswedstrijd tegen Wouden berg is het Oranje-Wit weer eens ge lukt op beide punten beslag te leggen. Deze zege werd behaald in een zeer spannende wedstrijd, waarin beide ploegen evenveel kansen werden gebo den om te doelpunten. In deze aan trekkelijke strijd stond het spel nu niet op een bepaald hoog peil, doch van beide zijden was, gezien hun positie op de ranglijst, een vaste wil om te win nen. Hierdoor ontstonden reeds direct na de aftrap voor beide doelen gevaar lijke momenten, waarbij de paal en deklat soms redding brachten. Het eei-ste succes had Oranje-Wit, toen na een half uur de nieuwe midvoor Ter- scheggel een der vele voorzetten van Kranenburg goed benutte, door de bal met eenfkalxn schot in de uiterste hoek te plaatsen 10. Even later zou een voorzet komen van v. Mourik. Dit werd hem echter verhinderd door de W.- rechts-back, waardoor dit duel geheel in de cornerhoek terecht kwam. Toch wist v. Mourik scherp voor te zetten. De doelman stond bij de paal maar kon de bal niet bemachtigen, waardoor hij via zijn lichaam en de paal in het net verdween 20. Na de hervatting van de tweede helft maakte Oranje-Wit een kleine inzin king waarvan Woudenberg greiig pro fiteerde. De ene aanval volgde op de andere en het bleef dan ook niet uit dat zij een tegenpunt maakte, waaraan Nagel zeker geen schuld had. Door dit doelpunt aangespoord, trok toen ook Oranje-Wit weer ten aanval, maar de zware Woudenberg-defensie wist van geen wijken meer. Hoewel niet meer gedoelpunt werd, de spanning bleef er tot de laatste mi nuut in. Dan rug, keel en borstje^ i n w r ij v e n met (Ing. Med.) Zal Voorwaarts revanche nemen? Op Remmei'den zal het morgen aan spanning wel niet ontbreken. Oranje- Wit krijgt Voorwaarts uit Rhenexi op bezoek. Hoewel de resultaten uit hun laatste wedstrijden van beiden niet bijzonder zijn kunnen we toch een aar dige wedstrijd verwachten, aangezien Voorwaarts goede voornemens heeft revanche te nemen op de destijds in eigen huis geleden nederlaag. De Jeugd-Herberg „Eikelenkamp". Als men nu het woord „kamp" nog hoort gebruiken gaan onwillekeurig de gedachten weer teroxg naar de achter ons liggende oorlogsjaren, waa-rin dit woord voor menigeen zo'n grote be tekenis had. Door het tweezijdig ge bruik ervan merkten we op dat er een groot verschil bestond in welke vorm het gebezigd werd. Na de bevx-ijding werden er door de kranten hele kolom men aan gewijd en gx-ote en kleine boeken verschenen in de handel. Wel ke kampen in die dagen ieders aan dacht had sprak vanzelf. Hoevelen waren immers niet gevangen geno men? Genoeg hebben we hiervan ge hoord en gelukkig zijn deze spoedig opgeruimd, maai- er waren nog an dere kampen, maai- deze werden weer geheel hersteld of zelfs uitgebreid. De ze rieden dienst als legerplaats voor militairen en hadden dan ook een ge heel andere betekenis. Toen in 1939 de mobilisatie uitbrak werd ook in Eist zo'n kamp gebouwd om een ge deelte van de duizenden militairen, van de Grebbelinie onder te brengen. In de tien jaren heeft de Eikelkamp heel wat geschiedenis gemaakt en steeds was de bevolking vol belang stelling. Na de capitulatie kwam de Opbouwdienst hetgeen slechts van korte duur was. 'I Kamp werd weer op geknapt en de Ned. Arbeidsdienst mannen namen met hun spaden de intrek. Iedere morgen klonken de lie deren over het rustige dorp. Na de be vrijding werd het bezet door Canade zen en Engelsen. Toen deze weer wa ren vertrokken kwamen de Ned. mili tairen weer terug en het kamp werd ingericht als Kaderschool voor Onder- Officieren. Langzamex-hand vertrokken ook de ze en kwam het barakkenkamp leeg te staan. Er zouden gezinnen in ge plaatst worden, doch de Rijksgebou wendienst voelde hier weinig voor. Na dat het een jaar leeg had gestaan, wex-d het ontdekt door de Ned. Jeugd- Herbex-g-Centrale te Amsterdam. Dit was net iets wat gezocht werd en al spoedig kwam men tot een overeen- komst. Na veel werk kon het vorig jaar zomer geopend worden, en was hel geen „kamp" meer, maar „Jeugd- Herberg". Als Herberg-vader werd ge plaatst de heer J. Holierook, een bui tengewoon man voor dit jeugdwerk. Deze zomer wex-den aan niet minder dan 20.000 trekkers ondex-dak gegeven, hetgeen wel een bewijs is voor de nut tigheid van deze Herberg. Enkele we ken geleden werd in aanwezigheid van enkele hoofdbestuurders en de bux-ge- meester Bosch Ridder van Rosenthal, een vergadering gehouden waarin een commissie, bestaande uit Elsterse men sen, benoemd werd, welke de heer Ho lierook terzijde zullen staan nu intus sen deze herberg zo is ingerisht dal er op één nacht 600 trekkers onderdak vinden. Dit wil tevens zeggen dat het de gx-ootste Jeugd-hei'berg is geworden van Eui'opa, zodat de komende zomer verwacht mag worden dat ook vele buitenlandse trekkers in Eist zullen overnachten en tevens de prachtige omgeving verkennen. Ter zijner tijd zullen wij nog eens terug komen, het geen in en om de Jeugd-herbex-g „Ei kelenkamp" alzo plaats vindt. Culturele kring N.P.B. Woensdag 18 Januari a.s. wordt de 2e'lezing in de serie Culturele lezingen van de N.P.B. gehouden in zaal Bui tenkist. Spreker is de heer Tjalking Terpstra, die zal spreken over „De Prinsenhof" in Friesland. Zijn lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. Ned. Prot. Bond Zondagmorgen 15 Januari a.s. te 10.30 uur, hoopt voor de Afd. Ame rongen van de Nederl. Protestanten bond voor te gaan Ds J. Zuurdeeg, voorganger van de N.P.B. te Parijs (Frankrijk). Burgerlijke stand. Geboren: Everdina Johanna, d. van A. Weenk en G. Elderman. Ingekomen personen. Tjipke Bosklopper van Groningen in D 22a; Jentje van Delft van Am sterdam in D 22a; Hillegonda E. Meijex- van Apeldoorn in B 379; Jan van der Jagt van Leersum in B 290. Vertrokken personen. Petrohiella M. Eising van B 143 naar s-Gravenhage; Willem Thoenes en echtgenote van B 514 naar Amersfoort. Loop der bevolking van de gemeente Amerongen over 1949. Aantal inwoners per 1 Januari 1949: 1827 mannen; 1745 vrouwen. Geboren: 49 m.; 47 vr. Ingekomen personen 124 m.; 114 vr. Vermeerde ring: 173 m.; 161 vr. Totaal 2000 m.; 1906 vr. Overleden: 15 m.; 16 vr. Vertrokken personen: 126 m.; 81 vr. Verminde ring: 141 m.; 97 vr. Aantal inwoners per 31 December 1949: 1859 mannen; 1809 vrouwen. Aantal ingeschreven echtscheidin gen: 1. Aantal levenloos aangegeven kinderen: 1. Aantal voltrokken huwe lijken: 27. Ernstig ongeval op Rijksstraatweg. Vorige week Woensdagavond vond een ernstig ongeval plaats op de Rijks straatweg in de kom van het dorp. Aldaar stond een auto van de Was serij Gelria uit Ede geparkeerd langs de Rijksstraatweg. Een der inzitten den uit deze wagen, de heer W. con troleerde het achterlicht van de be stelwagen. Een naderende luxe wagen bemerkte de stilstaande wagen niet en reed er djn ook van achteren tegen op waarbij de heer W. tussen de twee wagens werd gekneld. De heer W. werd in ernstige toestand in het Ju- lianaziekenhuis te Ede opgenomen. Nadien hebben wij vernomen dat zijn toestand redelijk is.

De Vallei | 1950 | | pagina 2