DE ATOOMBOM Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Ritmeester Sigarenfabrieken na tien jaar weer terug. KiEEFsmon s - Boekhuis Fa. J. F. T A K 24 e JAARGANG VRIJDAG 20 Januari 1f50 HOOFDPIJN? Hoesten DAMPO-PASTILLES Veewndaal f 1.- per 250 gram Cocosgaletters 62 ct. per 250 gr. zeer voordelig. Banketbakkerij Hoest gij? Santel siroop Voor een P>iecU&&euAten No. 3 Abonn®m«ntspriJ» F 0.85 par kwartaal Lossa nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. Fi ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" AD VERTE N TIES, Gewone advertentieprijs per num. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 - Vraag en aanbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Deze week werk bekend gemaakt, dal geleerde in Amerika thans in staat zijn een atoombom te vervaardigen, die een uitwerking heeft duizend maal groter dan de tot dusver be kende. Duizendmaal verschrikkelijker! Hoe vreselijk moet dat dan wel niet zijn! Duizendmaal! Men is geneigd te denken aan Amerikaanse bluf. Maar als men bedenkt, dat nog maar enkele jaren terug niemand zou ge loofd hebben aan de mogelijkheid met één bom, en die dan nog kleiner dan een voetbal, een stad van meer dan 300.000 zielen in een ogenblik vol komen in puin te leggen dan moet de twijfel wel wijken. Het vrijmaken van atoom-energie door splitsing van uranium heeft duizelingwekkende mogelijkheden ge opend, zowel ten goede als ten kwade. Tot nog toe hebben we echter haar alleen leren kennen in haar vernie lende kracht. Met twee van die luttele bommen werden twee grote steden van Japan in een paar minuten weggevaagd van de aarde en moest het trotse rijk van de vergoddelijkte Mikado om vrede smeken. Het waren de steden Hiroshima en Nagasaki, de eerste viel 6 Aug. 1945, de laatste 3 dagen later als slacht offer van het nieuwe helse strijd middel. Nu nog moeten we er niet aan den ken wat er van de wereld zou ge worden zijn, wanneer niet Amerika maar Hitier de beschikking over dit moderne wapen gehad had. Toch heeft het niet zoveel gescheeld, want het waren Duitse geleerden, n.l. Hahn en Strassmann, die in Jan. 1939 de ontdekking deden, die uit eindelijk leidde tot de fabricatie van de atoombom. En in 1942 was de Duit se prestatie op het gebied van de atoom-energie gelijk aan die in Ame rika. Bovendien gaven deskundigen in dat jaar Hitier de verzekering, dat binnen twee jaar atoombommen voor het gebruik gereed zouden zijn. Maar Hitler had haast en daarom kon hij geen twee jaar wachten. Had den de geleerden een tijdslimiet van 6 maanden gesteld, dan hadden zij hem voor hun plannen gewonnen. Er is veel geschreven en gesproken over het geheim van de atoombom. Wc mogen wel aannemen, dat aan vankelijk dit geheim het eigendom was van Amerika, maar thans zijn er ook andere landen, die over dit ge heim beschikken, o.a. Rusland. Men moet echter niet menen, dat een fabriek voor de vervaardiging van atoombommen even gemakkelijk wordt opgericht als bijv. een fabriek voor de fabricatie van granaten of landmijnen. Het eerste project, dat in Amerika ge reed kwam, kostte niet minder dan 2 milliard dollar. Voor het vervaardi gen van atoombommen zijn grote, in gewikkelde en zeer kostbare instal laties nodig. Het is geen wonder, dat er naar een middel wordt gezocht om voor de toe komst het gebruik van dit helse wapen in oorlogstijd uit te schakelen, maar tot nog toe is er tevergeefs naar een bevredigende oplossing gezocht. Ook inzake deze materie staan Amerika en de Sovjet-Unie tegenover elkaar. Maar nu is daar het opzienbarend bericht van Amerika over een bom van zulk een explosieve, vernielende, dodende kracht, dat de ramp van Hiro shima en Nagasaki hierbij vergeleken, minder dan kinderspel is. Zou hei misschien mogelijk zijn, dat deze we tenschap thans het halsstarrige Mos kou meer handelbaar zal maken? Dit staat toch wel vast, dat het alleen zwicht voor overmacht, doch ongevoelig blijft voor motieven ontleend aan men selijkheid of naastenliefde. Duizendvoudige kracht! Dat betekent niet de vernietiging op eenmaal van wereldsteden rrianr het in één slag wegvagen van gehele volken uit de" rij der naties. Duizendvoudige kracht! Maar dat houdt in, dat er niet zoveel atoom bommen meer nodig zijn om een we relddeel van de kaart te doen verdwij nen. Duizendvoudige kracht! Gelukkig weten we, dat het lot van deze wereld rust in de hand van Eén, die alle macht heeft in hemel en op aarde en voor Wie een atoombom met duizend maal duizendvoudige explosieve kracht minder is dan een sissende voetzoeker. INTREKKING TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN - BESCHIKKING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in verband met de intrekking van de Tweede Distri- butiestamkaartenbeschikking 1946 geen uitgifte van nieuwe stamkaar ten meer zal plaats hebben. Inlevering van stamkaarten be hoeft voortaan eveneens niet meer te geschieden. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de geldende bon kaarten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard. De distri butie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikmaking van de Tweede Distributiestamkaart. OOK EEN NEDERLANDSE FILM. Ook het te Amsterdam gevestigde International Wool Secretariat laat een „wol-film" vervaardigen. Deze documentaire zal een volkomen Ne derlands karakter hebben. Zij wordt in kleur opgenomen, met gesproken commentaar, op Texel en in Leiden, Tilburg en andere plaatsen. Het scenario werd geschreven door Bob Wallagh, die ook de regie heeft. Met de opnamen voor deze film, ,.De Weg van de Wol", wordt bin nenkort begonnen. EEN INTERNATIONALE TEXTIEL- TENTOONSTELLING IN RIJSSEL, van 28 April tot 20 Mei 1951. De oude Vlaamse hoofdstad Rijs- sel gaat getuigenis afleggen van haar na-oorlogse textiel-herleving door een zeer groot opgezette internatio nale textiel-tentoonstelling, die van 28 April tot 20 Mei 1951 gehouden wordt. In de zeer fraai uitgevoerde bro chure, aan deze tentoonstelling ge wijd, schreef Edouard Herriot een voorwoord, waarin hij er o.m. op wees, dat hij geen beter middel tot handhaving van de wereldvrede zag, dan de bevordering van de inter nationale handelsbetrekkingen. In dat licht gezien krijgt deze tentoon stelling, waarvan de President van Frankrijk beschermheer is, een bij zondere betekenis. De tentoonstelling, waaraan tal van landen deelnemen, wordt gehou den in het „Pare des Expositions". Het secretariaat is gevestigd in Pa rijs, 10 Rue d'Anjou. -«6 Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Münhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. DE BELGEN EN DE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. In het kader van het Wederkerig heidsverdrag Sociale Verzekering tussen België en Nederland zijn thans de Belgen ten aanzien van de Noodwet Ouderdomsvoorziening ge lijkgesteld met Nederlanders. Gold voor hen tot dusverre, dat zij, ten einde voor een ouderdomsuitkering in aanmerking te kunnen komen, sedert het bereiken van de 45-jarige leeftijd onafgebroken hier te lande moesten hebben gewoond, thans moe ten zij in Nederland hun woonplaats hebben en evenals Nederlanders ge durende de zes aan de dag van de indiening der aanvrage onmiddellijk voorafgaande jaren in Nederland, Indonesië. Suriname of de Neder landse Antillen hebben gewoond. Vanzelfsprekend zullen betrokkenen ook aan de overige eisen voor het recht op ouderdomsuitkering dienen te voldoen, zoals bijvoorbeeld wat betreft de leeftijd en de inkomens grens. Zij, die menen op grond van de nieuwe regeling thans voor ouder domsuitkering in aanmerking te ko men, doen er goed aan zich zo spoe dig mogelijk met de Raad van Ar beid in verbinding te stellen. SCHOLING VAN GEREPATRIEERDE MILITAIREN. Gedurende ruim 1 jaar zullen on geveer 7000 militairen per maand uit Indonesië terugkeren en hier te lande demobiliseren. De ervaring heeft geleerd, dat ongeveer 15 pCt. van de gedemobiliseerden voor scho ling op de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling in aanmerking komt. De Rijkswerkplaatsen zullen derhalve ruim 1000 gegadigden per maand moeten kunnen opnemen. De gemiddelde scholing duurt 6 maan den. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat de Rijkswerkplaatsen na verloop van enkele maanden gelijk tijdig 6000 gedemobiliseerden in scholing moeten kunnen hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze te verwachten toevloed niet door het bestaande scholingsapparaat kan worden verwerkt. Bij het samen stellen van de begroting voor 1950 heeft de Minister van Sociale Zaken rekening gehouden met de mogelijk heid tot uitbreiding van dit apparaat, met nieuwe werkplaatsen en met het toevoegen van metaal- en andere cursussen aan reeds bestaande werk plaatsen. nchter bovengenoemde aan tallen geaerm, bi liseerden zo snel mogelijk te kunne., ^pnemen zullen deze uitbreidingsplannen tijut. andere wijze worden uitgevoerd na melijk door de beschikbare bedragen grotendeels te bestemmen voor het opvoeren van de opname-capaciteit der bestaande Rijkswerkplaatsen. Het uitbreiden van de capaciteit door de beschikbare gebouwen tot het uiterste te benutten vergt name lijk minder tijd dan het oprichten van nieuwe werkplaatsen c.q. het inrichten van nieuwe metaalcursus sen. De uitbreiding van het appa raat zal zich beperken tot een nieuwe Rijkswerkplaats Heerenveen en toe voeging van metaelcursussen aan de bestaande werkplaatsen van Leeu warden, Zwolle en Hoorn. Er zullen dan 37 Rijkswerkplaatsen voor Vak ontwikkeling zijn. Twintig met een metaal- en een bouwvakafdeling, 3 uitsluitend met een metaal- en 14 uitsluitend met een bouwvakafdeling. Na al deze uitbreidingen van het apparaat zal het mogelijk zijn 6000 man gelijktijdig te scholen tegen thans pl.m. 4000. Verwacht wordt, dat genoemde uitbreiding van het apparaat de to tale behoefte niet dekt, speciaal voor de metaalvakken. De Minister van Sociale Zaken heeft daarom besloten zo nodig een twee-ploegenstelsel in to voeren, waardoor de capaciteit eventueel tot 10.000 man kan wor den opgevoerd. Hierdoor blijft waar- schijnlijk nog mogelijkheid bestaan voor niet-gedemobiliseerden om voornamelijk in de bouwvakken een -scholing te ontvangen. BEROEPSKEUZE VOORLICHTING DOOR DE ARBEIDSBUREAUX. Het is wenselijk gebleken de situ atie, waarbij de bureaux voor be roepskeuze van de Gewestelijke Ar- beidsbureaux in tegenstelling tot de particuliere instellingen voor be roepskeuze geen vergoeding vi^agro 'voor de verstrekte adviezen,* niéfTe continueren. Daarom heeft de Minis ter van Sociale Zaken besloten, dat met ingang van 16 Januari aanstaan de voor de door het arbeidsbureau gegeven adviezen bij de keuze van een beroep of een studierichting in het algemeen een vergoeding ver schuldigd is. De vergoeding, welke afhankelijk is gesteld van de financiële draag kracht van degene die advies vraagt, of van diens wettelijke vertegen woordiger, bedraagt minimaal f 1.- en maximaal f 25.-. Voor degenen die niet tot betalen in stgat zijn, bestaat de mogelijkheid Van kosteloze voorlichting. Gok wordt kosteloos advies verstrekt, indien de betrokkenen als werkzoekend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau staan ingeschreven en de ambtenaar van het arbeidsbureau een beroepskeuze advies wenselijk acht voor een doel treffende arbeidsbemiddeling. De 1000 ste Werknemer ingeschreven Maandag 16 Januari was het voor de Directie en werknemers der Rit meester Sigarenfabrieken een vreug devolle dag, want toen werd de 1000e arbeider ingeschreven. Deze vreugde werd nog verdubbeld daar de 1000e een gerepatrieerde bleek te zijn van de 7 Dec. Divisie. Dit is niet de eerste keer dat het getal 1000 be reikt werd, daar de Ritmeester fa brieken bij het uitbreken van de oor log in Mei 1940 reeds 1700 werk nemers telden. Evenals bijna alle takken van industrie moest ook de productie der Sigarenfabrieken ver minderd worden door het steeds toe nemend tekort aan grondstoffen zodat het aantal personeels-leden in 1945 teruggelopen was tot 150 man. Ook na de oorlog bleef de toestand verre van rooskleurig, daar de grondstoffen voor de Sigarenindustrie bijna geheel uit het buitenland moeten komen (Tabak, hout, blik enz.). Tot Juli 1949 kreeg deze industrie slechts aan grondstoffen toegewezen 40 pet. van het verbruik van 1939, zodat natuurlgk de vraag verre het aanbod overtrof. Niettegenstaande al deze moeilijkheden, want nog steeds is er een grondstoffen tekort, kon het personeel langzamerhand weer wor den uitgebreid. Er was daarom alle reden voor om de vlag in top te hij sen. Ritmeester, op naar het volgende duizend-tal! Gouden echtpaar. Het echtpaar R. SchoemanVink, Zandstraat 187, hoopt op 27 Januari a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 72 jaar en de bruid 68 jaar. Steekparty. Twee arbeiders, werkzaam aan de Klaas Katerstraat kregen woorden twist, die zo hoog liep, dat een Rhe- nense arbeider zijn mes trok en daar mede zijn Veenendaalse collega bloe dend verwondde. De dader werd door Cocosmacroontjes Grote Cocosmacronen 12 ct. per stuk. de politie gearresteerd en in verze kerde bewaring gesteld, terwijl het mes in beslag genomen werd. De ver wondingen bleken niet van ernstige aard te zijn. Mede-arbeider bestolen. Een fabrieksarbeider vermiste een dezer dagen op zijn werk zijn porte- monnaie. Hij deed onmiddellijk aan gifte van deze ontvreemding bij de politie. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat een mede arbeider deze diefstal had gepleegd. De portemonnaie werd gevonden en de dader werd, na opgemaakt proces verbaal. weer op vrije voeten gesteld. Denk om <le plantsoenen. Nu de Valleistraat, waar enkele jaren lang een grote chaos was ont staan door de demping van de Grift, geheel gereed is en ook de beplan ting in de plantsoenen is aangebracht, is een waarschuwing voor de ouders niet overbodig, om er vooral op toe te zien, dat hun kinderen de plant soenen niet onnodig vernielen. Diefstal van bouwmaterialen. Ten nadele van de aannemer van de montage-woningen aan de Klaas Katerstraat, worden de laatste tijd vele bouwmaterialen, o.a. tegels en planken ontvreemd. Dezer dagen maakte de politie procesverbaal op tegen een bewoner in de omgeving van deze straat. Het ontvreemde materiaal werd in beslag genomen. Onze jongens komen thuis. Naar men ons mededeelde zal ver moedelijk met het troepentransport schip „Camaronia" op 24 Januari a.s. uit Indië naar Nederland terug keren, onze plaatsgenoot militair J. Budding. Wij wensen hem een wel kom thuis toe. PER GROTE FLACON F. 1.25 Ing. Med. Looddiefstal berecht. In de periode 1 Mei5 November van het vorig jaar ontvreemdde de 27-jarige opperman C. v. V. alhier in samenwerking met zekere v. B. herhaalde malen hoeveelheden lood uit de opslagplaats van D. de R. al hier. Niet minder dan zeven maal namen zij een hoeveelheid weg, welke door v. V. bij diverse opkopers aan de man gebracht werd; naar schatting rond 385 kilogram. Eigenlijk waren zu er reeds yót'y ivjei aaq begonnen, zodat de totaal door hen verduisterde hoeveel op rond 500 kilo kan worden geschat. Ter zake van deze misdrijven had de opperman zich Woensdag voor de Utrechtse Politierechter te verant woorden. Naar zijn zeggen was hij door v. B. tot de gepleegde onregel matigheden overgehaald. Moeilijke huiselijke omstandigheden tengevolge van de ziekte van zijn vrouw hadden hier de doorslag gegeven. Waar verdachte nog een blanco strafregister had en als een ijverig werker bekend staat, meende de Of ficier van Justitie een clemente straf te kunnen eisen, n.l. zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan twee maanden voor waardelijk. De Politierechter maakte er vier maanden met aftrek van, waarvan twee voorwaardelijk. fioecie Uulp,en Naar Gratis Uw naam erin (klaar terwijl U wacht). (Ingez. Med.) Betrouwbaarheidsrit. Zaterdagmiddag organiseerde de Motorclub Veenendaal een betrouw-1 baarheidsrit voor auto's en motoren, over een afstand van 72 km., waarbij gereden moest worden met een ge middelde snelheid van 38 km. per uur. In de auto-klasse eindigde N. van de Haar met Chevrolet met 3 straf- pnt. gelijk met R. Vonk. Na loting •werd eerstgenoemde eerste. Van Spijshoven met Ford werd met 4 strafpunten derde. Ook in de motor-klasse moest lo ting de winnaar aanwijzen, daar J. Jansen op Triumph en H. Honders met Jawa eveneens met 3 strafpunten gelijk eindigden. De Heer Jansen werd eerste, H. Honders tweede en W. Waayenberg derde. Leden van de M.C. „Veenendaal' déden in de nacht van Zaterdag op Zondag mee aan de nachtrit, uitge schreven door de Motorclub „Soest". Het werd een Veenendaals succes, daar de twee eerste plaatsen door Veenendalers bezet werden. De Heer A. van Dolderen eindigde met zijn A.J.S. als eerste deze rit, gevolgd door W. Burggraaf op D.M.W. voor Zondag 22 Januari. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds. v. d. Pol. 5 uur Ds. v. Wijngaarden. Vredeskerk 9.00 en 10.30 uur Ds. v. Wijngaarden. 5 uur Ds. Vroegin dewey. Veeneind 3 uur Ds Vroegindewey. Dijkstraat 2.45 uur dhr. J. Meijer. Sola Fide 10 uur Ds W. S. v. Leeu wen van Rotterdam, 5.30 uur Ds P. W. Spruyt van Leiden. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openbare Lagere School, Prins Bern- hardlaan. 8.45 en 5 uur Ds Rouke- ma. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Geref. Gem. 9.30 en 5 uur lees- Ned Prot. Bond 10.30 uur Mej. Revelman van Lunteren. dienst. Leger des Heils, Zaterdagavond 7 uur Straatzang, Zondagmorgen 10 u. Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie 10 en 6 uur dhr. G. J. Edelman van Dordrecht. Geref. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Geref. Gem. leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. .fag-zé nam. 7.30 uur dhr. Blankespoor van Barneveld. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur en 6.30 u. Ds. W. Hop. Geref. Kerk 10 en 3 uur Ds Mole naar (bed. H.A.) OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 7 uur dhr. v. Noort. Oud Geref. Gem. Dinsdag 24 Jan. nam. 7 uur Ds B. Toes van Kinder dijk. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bieshaar. Zondagsdienst Doktoren. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen doktei W. Remme, Markt. Tel. 572. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zondagavond 12 u. dokter De Waard, Tel. 200, De Klomp. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Van Ommeren te Eist. Overzicht van inschrijving wegge deelte Woudenberg Spoorlijn Amers foort Kesteren. Op de d.d. 10 Januari j.l. te Den Haag namens de Rijkswaterstaat ge houden aanbesteding voor de aanleg van de cementbetonweg op weg no. 12 traject Woudenberg-Spoorlijn Amersfoort-Kesteren (het z.g. Ha zenpad was de laagste inschrijver het Aannemers- en Wegenbouwbe drijf Gebr. D. J. en F. J. Bruil te Ede voor 356.800. Als hoogste D.. v. d. Steen. Nieu- werbrug 475.000. Spreekuur ten Gemeentehuize De Burgemeester dezer gemeen te zal voortaan, te beginnen met 23 Januari a.s., spreekuur houden iede re Maandag van 10.30 uur tot 12.00 uur ten gemeentehuize, Hoofdstraat 34. De Wethouder van Openbare Wer ken, de heer Ant. de Ruiter, houdt spreekuur ten gemeentehuizei iede re Maandag van 11.00 uur tot 12.30 uur en des avonds van 7.00 tot 7.30 uur.

De Vallei | 1950 | | pagina 1